Wyciąg z miłorzębu japońskiego jest jednym z najczęściej stosowanych leków pochodzenia roślinnego oraz jedną z najczęściej sprzedawanych roślin leczniczych. Gingko biloba, to roślina która zadziwiła naukowców na całym świecie swoim ogromnym źródłem związków bioaktywnych i znaczeniem leczniczym. Gatunek ten jest w dużej mierze wykorzystywany w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego takich jak choroba Alzheimera i deficyty poznawcze.
Ginkgo biloba rozkwitło 150 milionów lat temu w erze mezozoicznej. Swój największy rozwój osiągnęło w okresie jurajskim i kredowym, a obecnie jest uprawiane na szeroką skalę w Azji, Europie, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii i Argentynie. Różnorodność związków bioaktywnych poszerza jego zastosowanie w różnych systemach biologicznych.
Standardowy ekstrakt z liści G. biloba (EGb 761) jest szeroko stosowany w leczeniu zaburzeń neurologicznych i sercowo-naczyniowych. W Europie stosuje się wyciąg z zawartością glikozydów flawonoidowych mieszczącą się między 0,5 a 1,8%, terpenów (ginkolidów) 0,06 – 0,23%, a bilobalid 0,26%.
Pozytywne oddziaływanie na pracę mózgu
Ginkgo biloba wykazuje poprawę krążenia oraz zaopatrzenie mózgu w tlen, także zapobiega osłabieniu sprawności umysłowej oraz pogarszającej się wraz z wiekiem pamięci. Polifenole pochodzące z miłorzębu takie jak: flawonoidy, proantocyjany, katechiny, charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym, mając wpływ na hamowanie procesów wolnorodnikowych zachodzących w mózgu. Laktony terpenowe – głównie bilobaid, działa protekcyjnie na osłonki mielinowe.
Właściwości neuroprotekcyjne Miłorzębu japońskiego wykorzystuje się zarówno w terapiach neurologicznych, funkcjonalnych, jak i fizjologicznych, czy psychiatrycznych. Wykazano pozytywny wpływ Ginkgo biloba na problemy związane z funkcjami psycho-motorycznymi, z koncentracją, przetwarzaniem informacji, uwagą, a także wpływem na nastrój, czy zmęczenie.
Dawki suplementów najczęściej występują od 80 mg do 240 mg suchego ekstraktu, który podzielony jest na 2 lub 3 dawki dzienne. Średnia zalecana dzienna dawka wynosi 120 mg. Zauważono znaczną poprawę przy dawkach pomiędzy 120 i 300 mg/ dzień. Pozytywne efekty są widoczne po około 4 do 6 tygodni. Istnieją dowody, że Ginkgo Biloba może poprawiać funkcjonowanie mózgu u osób zdrowych. Kilka badań potwierdziło tezę, że suplementacja może zwiększyć wydajność umysłową i poprawić samopoczucie. Stąd też wpływ na poprawę pamięci, skupienia, a także koncentrację, czy uwagę.
Ponad aktywność pozytywnie wpływającą w kuracjach chorób otępiennych, wyciąg z Ginkgo biloba ma potwierdzone działanie kardioprotekcyjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.
Stack zawierający substancje adaptogenne w tym Ginko Biloba
Działanie uspokajające
Obfita ilość antyoksydantów występująca w ekstrakcie z miłorzębu może wpływać na zmniejszanie się objawów lękowych. Przeprowadzono badania, w których zaobserwowano zmniejszenie objawów lęku. W badaniu brało udział 170 osób z uogólnionym lękiem. Grupom podawano 240 mg lub 480 mg miłorzębu lub placebo. Grupa leczona najwyższą dawką ginkgo odnotowała 45% większe zmniejszenie objawów lęku w porównaniu do grupy placebo. Zatem suplementacja miłorzębem może zmniejszać niepokój i redukować objawy stanów związanych z lękiem.
Działanie przeciwzapalne
Zauważono wpływ ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego na obniżenie wydzielania cytokin prozapalnych. Ekstrakt biloba skutecznie tłumi aktywację makrofagów i obniża poziom zapalenia oraz markerów stresu oksydacyjnego.
Silne działanie antyzapalne – kurkumina
Pozytywny wpływ na pracę serca
Stwierdzono, że wyciąg z Gingko biloba poprawia przepływ krwi, zapobiega niedotlenieniu i agregacji płytek. Ekstrakt z biloba wykazał działanie kardioprotekcyjne. Podawany doustnie ekstrakt przez 21 dni w dawce 100 i 200 mg/kg dziennie znacząco podwyższał poziom enzymów antyoksydacyjnych, a także odgrywał rolę prewencyjną przeciwko martwicy mięśnia sercowego. Hiperglikemia jest kluczowym czynnikiem inicjującym choroby związane z cukrzycą. Kardiomiopatia cukrzycowa jest jednym z czynników, który jest indukowany przez cukrzycowy stres oksydacyjny skutkujący, co prowadzi do dysfunkcji mięśnia sercowego. Potwierdzono, że wyciąg z Gingko biloba łagodzi stres oksydacyjny i poprawia poziom enzymów antyoksydacyjnych.
Kardioprotekcyjne omega-3 z wysoką zawartością EPA i DHA
Aktywność przeciwnowotworowa
Stwierdzono, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest skuteczny jako środek przeciwnowotworowy poprzez hamowanie aktywności aromatazy w komórkach MCF-7. Ponadto, zauważono zmniejszoną ekspresję w leczonym modelu komórkowym. W badaniach przeprowadzonych na myszach wykazano zredukowanie rozmiarów guzów. Gingko biloba okazał się również skuteczny w zapobieganiu proliferacji komórek raka żołądka.
Popularność Miłorzębu rośnie w ogromnym tempie. Liczba pacjentów z chorobami otępiennymi stale wzrasta, podobnie jak liczba pacjentów z innymi problemami, z tego powodu Gingko biloba może być pożądany jako produkt leczniczy i element wspierania kuracji wielu schorzeń.
- Lamer-Zarawska E. 2013. Fitoterapia i leki roślinne. Red. PZWL Wydawnictwo Lekarskie. s. 502
- Korbut. Red. 2017
- Tarun Belwal, Lalit Giri, Amit Bahukhandi, Mohd. Tariq, Pushpa Kewlani, Indra D. Bhatt and Ranbeer S. Rawal. 2019. Gingko biloba. Centre for Biodiversity Conservation and Management, G.B. Pant N
-
Sadowska Krpa i wsp.2017. Effects of Six-Week Ginkgo biloba Supplementation on Aerobic Performance, Blood Pro/Antioxidant Balance, and Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor in Physically Active Men. Nutrients 2017, 9(8), 803;
- https://www.rxlist.com/consumer_ginkgo_biloba/drugs-condition.htm
- https://wholefoodsmagazine.com/news/research/ginkgo-biloba-may-boost-brain-health/