Zima to specyficzna pora roku. Nie tylko ze względu na swoisty “restart” przyrody, ale też jak wpływa na nasze codzienne życie. Mróz, wiatr i śnieg, to nie tylko zwykłe codzienne utrudnienia, ale także bardzo duże wyzwanie dla kondycji naszych włosów, skóry i paznokci. Włosy tracą objętość, zaczynają się przetłuszczać i stają się łamliwe, skóra traci wodę, staje się sucha i pęka, a paznokcie coraz trudniej utrzymać w dobrej kondycji.
Zmiana warunków nie zawsze oznacza zmianę kosmetyków na inne, ale czasem może się to okazać konieczne. Przede wszystkim warto obserwować zmiany w kondycji i wyglądzie ciała i dopiero się do nich dostosować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli tylko pojawiają się jakiekolwiek zmiany na gorsze trzeba działać natychmiast. Wiele z nich może okazać się nieodwracalnych lub trudnych do cofnięcia.
Co z tymi włosami?
O ile samym włosom mróz w większym stopniu nie szkodzi, nie wpływa on zbyt dobrze na skórę głowy. Gruczoły łojowe pod jego wpływem pracują znacznie mniej wydajnie co oznacza, że pozbawione są naturalnej otoczki ochronnej i są znacznie bardziej podatne na mikrouszkodzenia. To z kolei prowadzi do ich osłabienia
i wypadania.
Ile rodzajów włosów, tyle sposobów pielęgnacji. Dobrze jest wiedzieć, które z nich będą dla nas najlepsze.
Jeśli włosy szybko i często się przetłuszczają – bardzo możliwe, że dzieje się tak przez przegrzewającą się pod czapką skórą. Gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej, dlatego warto nosić nieco bardziej przewiewne czapki, by skóra mogła oddychać. Do tego należy myć włosy tak często jak tego potrzebują, na pewno im to nie zaszkodzi. Warto też zastanowić się nad zmianą szamponu na delikatniejszy, lub specjalnie przeznaczony do włosów przetłuszczających się. Dzięki niemu skóra głowy będzie lepiej nawilżona i zmniejszy to wydzielanie łoju.
Włosy elektryzujące się – ten efekt często spowodowany jest pocieraniem nimi o włókna szalika lub czapki. Szczególnie podatne na to są włosy zniszczone i suche dlatego warto regularnie stosować zabiegi, by poprawić ich kondycję. Jeśli włosy nadmiernie się elektryzują, dobrze jest stosować odżywki pielęgnacyjne po każdym myciu. Najlepsze będą te specjalnie przeznaczone do zimowej pielęgnacji. Bardzo dobrym sposobem na regenerację i ochronę zniszczonych włosów są maski. Odżywiają cebulki, zamykają łuski włosowe i nawilżają skórę głowy. Należy też pozbyć się czapki ze sztucznych materiałów, używać szczotki z naturalnego włosia, lub metalowego grzebienia, a do suszenia – suszarki z jonizacją.
Jeśli włosy są słabe, tracą blask i stają się matowe bardzo często przyczyną nie jest temperatura czy zmiana warunków, a nadmiar stosowanych kosmetyków, które je obciążają. Warto się w takiej sytuacji zastanowić nad ich ograniczeniem lub zmianą na nieco lżejsze. Pianki i lakiery najczęściej stosuje się, by ratować zgniecione czapką włosy, ale dzieje się to kosztem ich kondycji.
Wysoka dawka biotyny dla zdrowych włosów
Zimno i wiatr – skóra się buntuje
Pielęgnacja skóry zimą bardzo często wymaga zmiany kosmetyków na tę porę roku. Nie zawsze jest to konieczne, ale jednak się zdarza. Jeśli skóra nie przejawia żadnych negatywnych zmian można pozostać przy kosmetykach stosowanych dotychczas. Czasem jednak pod wpływem zimnego powietrza i mrozu skóra staje się szorstka i sucha, zwłaszcza jeśli wcześniej zniszczona była zbytnim wystawieniem jej na działanie promieni słonecznych.
Podstawą zimowej pielęgnacji jest dobrej jakości krem nawilżający. Powinien zawierać substancje utrzymujące wodę w skórze, takie jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe, gliceryna, czy kwas hialuronowy, oraz takie, które łagodzą podrażnienia, jak aloes i wyciąg z rumianku. Konsystencja kremu powinna być dobrana pod rodzaj skóry – dla suchej najlepiej sprawdzi się gęsty, a w przypadku tłustej i mieszanej – emulsja lub lekki krem.
Jeśli skóra przejawia negatywne symptomy zimy warto też zastanowić się nad zmianą preparatu myjącego. Mydło w kostce niech odejdzie w niepamięć, zastąpione przez krem, lub mleczko. Twarz można oczyszczać
w ogóle bez użycia wody, a za pomocą płynu micelarnego o konsystencji wody. Sprawdza się też znakomicie jako środek do zmywania makijażu.
Kwasy omega-3 wpływające na zdrowie i jakość skóry
Nie zapominaj o ustach
Najbardziej narażona na wysuszenie jest skóra ust, ponieważ nie posiada gruczołów łojowych, dlatego bezwzględnie zawsze powinna być osłonięta balsamem, lub – jeśli wymaga tego sytuacja – błyszczykiem lub szminką z substancją chroniącą przed chłodem. Aby dobrze i zdrowo usta się regenerowały dobrze jest stosować też nawilżający balsam na noc.
Bardzo wiele dodatków zapachowych do pomadek podrażnia usta i zimą mogą wyrządzić więcej szkody niż pomóc. Dlatego przed zakupem warto zawsze zwracać uwagę na skład produktów i wybierać te najdelikatniejsze.
Pierwsza ofiara
O ile skóra w większości chroniona jest ubraniem, a włosy kryjemy pod czapką, tak dłonie i paznokcie… często rękawiczki zostają w domu, a skóra dłoni cierpi. Aby je stosownie chronić wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim ostrożnie z temperaturą podczas mycia – brzmi prozaicznie
i nawet odrobinę przesadnie, ale gorąca woda, lub niskiej jakości mydło potrafią wyrządzić skórze dłoni
i paznokciom sporą krzywdę. Peeling raz w tygodniu – drobnoziarnisty lub enzymatyczny to istne spa dla rąk.
Krem, krem i jeszcze raz krem – częste nawilżanie i wygładza i zmiękcza skórę. Jeśli mimo to staje się sucha można zmienić krem na taki z gliceryną i olejami roślinnymi, czy masłem shea.
Rękawiczki, to absolutnie nieodłączny element zimowej garderoby. Mróz i wiatr to bezwzględny wróg dla zdrowia skóry dłoni i paznokci.
Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się różnego rodzaju zabiegi termalne – manicure na ciepło z użyciem olejków i emulsji. Dodatkowo wzbogacone różnego rodzaju serum z antyoksydantami i składnikami wybielającymi to doskonały sposób na regenerację po dniach szkodliwego działania zewnętrznych warunków.
Koenzym Q10 opóźniający procesy starzenia się skóry
Włosy, skóra i paznokcie
Bez względu na to, które z nich cierpią najbardziej podczas zimy trzeba pamiętać, że szczególna pielęgnacja może się okazać niezbędna. Przede wszystkim najważniejsze jest, by obserwować ich kondycję i reagować od razu, kiedy tylko pojawiają negatywne symptomy. Dzisiejsza kosmetyka oferuje mnóstwo zabiegów
i sposobów pielęgnacji, które skutecznie pomogą uchronić się przed przykrymi skutkami zimy.