Jak odżywiać się latem? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Jak odżywiać się latem?

Pora roku będzie miała duży wpływ na codzienny sposób odżywiania. W upalne dni nasz apetyt jest znacznie mniejszy i zdecydowanie częściej sięgamy po lżejsze oraz bardziej orzeźwiające posiłki. Na co więc zwracać uwagę latem i jak sobie radzić z apetytem w upalne dni? Zapraszam do artykułu!

  1. Wybieraj sezonowe produkty!

Polskie lato to ogromny wybór sezonowych owoców i warzyw. Z warzyw możemy nacieszyć się takimi produktami jak bób, fasolka szparagowa, cukinia, kalarepa, młode ziemniaki, botwina, bakłażan, papryka, groszek zielony, młode buraki, kukurydza, fasola, ogórki. Wśród owoców o tej porze królują niezmiennie każdego roku truskawki, maliny, czy borówki. Kolejne owce, które przypominają nam o lecie to niezastąpiony arbuz, agrest, brzoskwinie, nektarynki, jagody, borówki, poziomki  i jeżyny.
Nie zapominajmy o tym, by wybierać produkty sezonowe ponieważ:
1) ich transport na nasz talerz jest o wiele krótszy, w związku z tym nie tracą swoich wartości odżywczych jak np. owoce egzotyczne sprowadzane z dalekich krajów,
2) wspieramy lokalne przedsiębiorstwa,
3) dbamy o środowisko.

Lato to również czas kiedy częściej odczuwamy pragnienie, dlatego wybierajmy warzywa i owoce o wysokiej zawartości wody. Wśród wymienionych wyżej produktów spożywczych należą między innymi ogórek, który w 97% składa się z wody, cukinia, rzodkiewka, pomidor, seler, marchew, truskawka, arbuz, papryka, kalafior, grejpfrut, szpinak, pomarańcz, ananas, maliny, jagody. Warto po nie sięgać jak najczęściej komponując swój posiłek, ponieważ woda między innymi reguluje odpowiednią temperaturę ciała podczas upałów!

NAC – wsparcie detoksykacji organizmu

  1. Stawiaj na posiłki lekkie i proste!

Tak jak zostało wspomniane wcześniej lato, to okres kiedy nie chce nam się jeść, a na samą myśl o ciężkostrawnych potrawach, raczej nas wzdryga. Dlatego komponując swoją dietę o tej porze roku lepiej wybierać takie potrawy jak: sałatki, koktajle na bazie świeżych owoców, chłodniki czy dania nie wymagające długiej obróbki termicznej. Bardzo często w okresie letnim spada również zainteresowanie mięsem, dlatego warto wplątywać inne formy źródła białka np. roślinny strączkowe – bób, fasola, groch – ryby, jajka.

WPC 80 – przepyszne białko serwatkowe od testosterone.pl

  1. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu!

Wysokie temperatury to bardzo często zwiększone ryzyko odwodnienia oraz utraty większych ilości składników mineralnych wraz z potem. Owoce i warzywa o dużej ilości wody są dobrym wyborem, ale nie zastąpią wody! Dlatego pamiętajmy o piciu wody w ciągu dnia, a przede wszystkim nie zapominajmy o osobach najbardziej narażonych – starsi i dzieci, którzy bardzo często nie odczuwają w ogóle potrzeby pragnienia. Źródła literaturowe zalecają by spożywać ok 2l wody dziennie. Jest to oczywiście prawdą, ale indywidualne nawodnienie zależy między innymi od temperatury na zewnątrz, wieku czy aktywności fizycznej.

W upalne dni warto ograniczyć spożywanie alkoholu oraz dużych ilości kaw. Żadne z tych napojów nie zastąpią wody, ponieważ alkohol jak i kawa odwadnia organizm (kawa działa również moczopędnie)! Poza tym, gorące dni zdecydowanie sprzyjają szybszemu upijaniu się.

Skoncentrowane źródło omega-3 DHA i EPA

Fot. https://naturallook.in/2018/06/27/10-summer-fruits-to-keep-you-cool-this-season/

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*