Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie odkrywamy nasze ciała. Na plaży nosimy stroje kąpielowe. Każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej, czuć się dobrze w swoim ciele. Wiadomo. Często podczas wyjazdów korzystamy z takiej opcji jak all inclusive i jemy inaczej niż na co dzień, spożywamy bardziej przetworzone dania, jemy więcej kalorii. Nasza sylwetka jest bardziej „zamglona”. Istnieje możliwość ujrzenia kilku kilogramów na plusie po takim wypadzie, lecz nie wszystko to tłuszcz. Te dodatkowe kilogramy to zazwyczaj zalegająca treść pokarmowa, za duża ilość soli czy zbyt mała ilość płynów.
Czym się objawia zatrzymywanie wody?
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się pod postacią tak zwanych „obrzęków”. Obrzękom towarzyszą takie dolegliwości jak : wzrost masy ciała, opuchlizna rano po obudzeniu na twarzy czy uczucie ciasnoty w ubraniach, odciskanie się ich oraz obrzmienie palców rąk, co objawia się problemem na przykład ze zdjęciem pierścionka. Obrzęki dotyczą różnych okolic ciała (jednak najczęściej są to ręce i nogi – okolica kostek, nadgarstki, ręce czy twarz. Obrzękom towarzyszy wiele innych objawów. Czujemy się ciężko, jesteśmy ciągle zmęczeni, mamy problemy ze skupieniem uwagi czy bóle głowy.
Obrzęki są wynikiem nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach.
Czy zatrzymywanie wody w organizmie to mit?
Zatrzymywanie wody może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze dotyczy to zjedzenia zbyt dużej ilości kalorii, soli itp. Może to być znak, że doskwiera nam jakaś choroba. Często jedna tabletka nie jest w stanie nam pomóc i nie powinniśmy tak łatwo ufać firmom suplementacyjnym. Ten temat jest bardzo popularny, a marketingowcy z łatwością go podłapują.
EPA i DHA zamknięte w jednej kapsułce
Przyczyny zatrzymywania się wody
Choć może się to wydawać abstrakcją- najczęstszą przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest zbyt mała jego ilość w organizmie. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której pijemy zbyt mało wody to nasz organizm czuje zagrożenie. Następnie broni się przed jej utratą, aby nie doszło do odwodnienia. Gromadzi wtedy wodę w tkance podskórnej. Hormonem odpowiedzialnym za ten proces jest wazopresyna, której wydzielanie się zwiększa, gdy jesteśmy odwodnieni. Powinniśmy każdego dnia wypijać przynajmniej 2 litry wody, ale nie jest to jedynym wyznacznikiem, ponieważ powinno się patrzeć również na wiek, pogodę czy wysiłek fizyczny.
Jakie są inne przyczyny nadmiernego gromadzenia wody w tkankach?
- Nadmiar soli w diecie – zbyt duże spożycie soli może zaburzać gospodarkę wodną organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać nie więcej niż 5 gramów soli na dobę.
- Diety o niskiej podaży kalorii – restrykcyjne diety redukcyjne często są ubogie w składniki odżywcze, w tym białko, które wiąże wodę. Powinniśmy się skupić na zdrowym, racjonalnym odżywianiu, które jesteśmy w stanie kontynuować przez całe nasze życie, a nie tylko na chwilę. Budujmy nawyki żywieniowe.
- Nadmiar alkoholu – nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co ułatwia przenikanie wody do tkanek.
- Styl życia – siedzący tryb życia, zbyt mała ilość snu, brak ruchu
- Zmiany hormonalne – problem ten dotyka kobiet szczególnie przed miesiączką. Odpowiada za to podwyższony poziom estrogenu w drugiej fazie cyklu. Zmiany hormonalne w ciąży mogą przyczyniać się do nasilenia tego problemu.
- Stała pozycja ciała – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji utrudnia odpływ krwi. Dlatego jadąc kilka godzin samochodem lub siedząc w samolocie kilka godzin możemy odczuwać zatrzymywanie wody w organizmie.
https://www.zajadam.pl/ile-wazy/szklanka-wod y
Jak sobie poradzić z zatrzymywaniem wody w organizmie?
1.RUSZAJ SIĘ!
Jak już wiadomo nie od dziś – aktywność fizyczna jest lekiem na wszystko. Pozwala na pozbycie się nadmiaru soli i toksyn z organizmu poprzez wydalenie ich z potem. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży płynów podczas wysiłku. Już 30 minut ćwiczeń dziennie może dać jakieś efekty, które poprawią nasze samopoczucie i wspomogą procesy, które są odpowiedzialne za usuwanie wody z organizmu.
Nadmiar wody negatywnie wpływa na naszą formę. Sylwetka staje się bardziej „miękka”, a starannie wyrzeźbione mięśnie mniej widoczne. Taki stan rzeczy jest niepożądany u każdego, a szczególnie u kulturystów przed zawodami. Osoby, które regularnie trenują, są o wiele mniej narażone na zatrzymywanie w organizmie, a to powinien być idealny bodziec do tego, aby zacząć trenować!
5 Things to Lose Belly Fat – Tips from Fitness Coach Sahil Khan
2. PIJ!
Jak już wcześniej wspomniałam – prawidłowe nawadnianie organizmu jest podstawą. Powinniśmy przyjmować co najmniej 2 litrów wody dziennie. Przy czym pamiętajmy, że należy ją pić regularnie. Do nawadniania sprawdzą się również świetnie napary z ziół o działaniu moczopędnym, jak: pokrzywa, czarny bez, koper włoski czy mniszek lekarski.
Pomocne w walce z powstającymi obrzękami i gromadzeniem wody w organizmie są zioła moczopędne, tradycyjnie stosowane w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu. Warto sięgnąć po dostępne w aptece środki zawierają takie zioła jak:
1. Pietruszka zwyczajna – działa przeciwzapalnie i moczopędne. Zawiera wiele składników, takich jak flawonoidy czy karotenoidy, które są przeciwutleniaczami. Pietruszka zwiększa objętość wydalanego moczu. Wpływa to na zmniejszenie zalegających płynów w organizmie.
2. Pokrzywa zwyczajna – świetne, naturalne zioło. Zawiera przeciwzapalne flawonoidy i karetonoidy oraz fitosterole. Pokrzywa zawiera również lektynę, związek, który pobudza układ odpornościowy organizmu. Znajdziemy ją prawie w każdym sklepie.
3. Mniszek lekarski nie tylko powoduje zwiększenie wydalania moczu, ale również działa przeciwzapalnie.
3. OGRANICZ PRZETWORZONĄ ŻYWNOŚĆ I SÓL
Powinniśmy ograniczyć jej dodawanie do potrwa, ale także unikać produktów, które zawierają jej dużo. Żywności wysoko przetworzona jest bogata w tej składnik, a więc najlepiej odstawić takie produkty jak: chipsy, fastfoody czy gotowe sosy. Warto zmniejszyć ilość tłustych mięs czy serów. Zamiast soli można używać ziół, które świetnie nadają smak potrawom. Warzywa i owoce również zawierają dużo wody, składników odżywczych, a także są bogatym źródłem błonnika, a wiec należy je spożywać. Błonnik usprawnia procesy trawienne.
Kompleks witamin z grupy B
4. MASAŻE!
Można je robić samu lub wybrać się do specjalisty. Istnieje wiele rodzajów masażów. Od tych relaksujących do tych naprawdę bolesnych, które rozbijają nasze mięśnie. Warto robić masaż kolistymi ruchami, zgodnie ze wskazówkami zegara, delikatnie uciskając skórę. Masaż zaczyna się od dołu- od stóp i kieruje się ku górze. Zabiegi wykonywane 2-3 razy w tygodniu po 15 minut usprawnią krążenie krwi i poprawią wygląd skóry.
5. WYSYPIAJ SIĘ!
Dbaj o odpowiednią długość snu. Przyjęło się, że należy spać od 7 do 8 godzin. Postaraj się odłożyć telefon wcześniej i spróbuj zasnąć. Odpowiednia ilość wypoczynku wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Brak równowagi hormonalnej prowadzi do zatrzymywania wody. Kortyzol (hormon stresu), aldosteron (kontroluję gospodarkę wodną) czy testosteron i estrogen mają wpływ na równowagę wodną, a rozregulowane powodują gromadzenie wody w tkankach.
Wspomaganie jakości snu dzięki Ashwagandzie
6. WYELIMINUJ STRES!
Tak wiem, że łatwo jest mówić. Żyjemy w takich czasach, że stres jest praktycznie z nami cały czas. Jest to nieuniknione, ale warto temu przeciwdziałać i podjąć walkę. Stres to reakcja naszego organizmu na niebezpieczeństwo. Przez to nadnercza uwalniają kortyzol. Wyniki wielu badań wykazały, że kortyzol zwiększa retencję płynów. Warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość, ale także o higienę snu.
5 importantes versos bíblicos sobre stress ou ansiedade – Parte 1
A może to choroba?
Gromadzenie wody w organizmie może być objawem choroby. Mimo wielu zmian i wyeliminowania problemów opuchlizna nadal się utrzymuje, koniecznie powinniśmy się zgłosić do specjalisty.
Zatrzymanie wody w organizmie – na jakie choroby może wskazywać?
- niewydolność serca – oprócz obrzęków pojawia się duszność wysiłkowa czy duszności w trakcie nocy.
- przewlekła niewydolność żylna (żylaki) – jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn, brązowe zabarwienie skóry, uczucie dyskomfortu w tej okolicy, jednak bez dolegliwości bólowych.
- zakrzepica żył głębokich – pojawiają się również zaczerwienienie, nadmierna ciepłota i tkliwość.
- choroby nerek, przykładem jest zespół nerczycowy (rozlane obrzęki, miękki brzuch niekiedy obrzęk około oczodołowy czy opuchnięcie całej twarzy)
- niedoczynność tarczycy – obrzęk pojawia się na dolnych i górnych powiekach oraz rękach.
SPORTOWCY – METODY DRASTYCZNE
Zawodowi kulturyści czy zawodnicy sportów walki, dla których waga jest kluczowa, często stosują drastyczne metody pozbywania się nadmiaru wody z organizmu. Potrafią oni ograniczyć spożywanie płynów do minimum, aby się wystarczająco odwodnić. Mogą też zwiększać swoją potliwość przez duży wysiłek fizyczny. Mogą nawet stosować lewatywy lub duże ilości środków przeczyszczających, które pozwalają na pozbycie się z jelit dużej ilości pokarmu. Metody te, przynoszą szybki efekt, ale niestety chwilowy. Warto wspomnieć, że również mogą doprowadzić do omdleń, odwodnienia, wahań nastroju, w skrajnych przypadkach nawet do zawału, przegrzania lub odwodnienia organizmu.
Większość z nas jest amatorami sportu i nie musimy robić czegoś na już, od razu. Dajmy sobie czas i spokojnie pozbądźmy się wody, bez zbędnych nerwów czy nadszarpniętego zdrowia. Należy w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek i zdrową głowę.
Źródła:
https://www.medonet.pl/badania,kortyzol–hormon-stresu—-norma-badania,artykul,1570192.html
https://www.formeds.com.pl/poradnik/porady-dla-sportowcow-jak-pozbyc-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/badania/10166676/naukowcy-alarmuja-niedobor-snu-moze-powodowac-odwodnienie.html
https://polki.pl/zdrowie/choroby,3-sposoby-na-usuniecie-nadmiaru-wody-z-organizmu,10085182,artykul.html
https://www.medme.pl/artykuly/3-sposoby-na-usuniecie-nadmiaru-wody-z-organizmu,35713.html
https://zywienie.abczdrowie.pl/niezawodne-sposoby-na-pozbycie-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu
https://apteline.pl/artykuly/zatrzymanie-wody-w-organizmie-siegnij-po-ziola
https://www.kalendarzrolnikow.pl/4422/prawdy-i-mity-na-temat-picia-wody
https://www.medonet.pl/zdrowie,sposoby-na-pozbycie-sie-wody-z-organizmu—dieta–ruch–nawodnienie-organizmu,artykul,1729345.html
https://ktomalek.pl/blog/jak-pozbyc-sie-wody-z-organizmu/w-949
https://lekarzebezkolejki.pl/blog/zatrzymywanie-sie-wody-w-organizmie-mit/w-263
https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/zatrzymanie-wody-w-organizmie-przyczyny-nadmiaru-wody-w-organizmie-aa-HtRA-t5sV-M89o.html
https://www.pinterest.es/pin/714735403352649436/