Jak skutecznie zmniejszyć apetyt? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Jak skutecznie zmniejszyć apetyt?

Zacznijmy od początku – głód i apetyt, to zupełnie dwie inne rzeczy. Człowiek jest zaprogramowany tak, że sam domaga się jedzenia. Zaczyna się burczenie w brzuchu, spada cukier – zaczyna robić nam się chłodniej, drżą ręce, ale to tylko kilka z objawów.

„Głód, to alarm, że kończą nam się zapasy i należy uzupełnić energię. Gdy pojawia się głód, to oznacza, że w układzie trawiennym jest już odpowiednia ilość enzymów gotowych do przyjęcia, przetworzenia i rozprowadzenia nowych składników odżywczych do komórek.”

„Apetyt natomiast, to stan, w którym cały czas myślimy o jedzeniu, nie możemy przestać myśleć o tym, że chcemy coś zjeść. Należy odróżniać apetyt od głodu, aby skutecznie zredukować tkankę tłuszczową.”

Wesprzyj kondycję pracę jelit dzięki maślanowi sodu

Apetyt to nagła chęć wpakowania czegoś do buzi. Jest to chwilowa zachcianka. Choć apetyt także rodzi się w głowie, to nie wiąże się z żadnymi fizjologicznymi mechanizmami, ale siedzi w głowie. To właśnie on sprawia, że nie jesz tylko wtedy, gdy chcesz dać pokarm organizmowi, ale z wielu innych powodów. Najczęściej, aby stłumić emocje, zwłaszcza te negatywne – smutek, żal czy stres. Taki rodzaj apetytu nazywa się też „głodem emocjonalnym„. Zdarza się  to dość często, że apetyt na konkretne produkty jest efektem niedoboru konkretnego składnika. Często też pokarm spożywany jest, kiedy się nudzimy. . Nie mamy co robić, nie mamy na czym skupić uwagi, więc jemy.

Ciągłe odczuwanie głodu utrudnia utratę zbędnych kilogramów, ale żeby się go pozbyć warto dotrzeć do przyczyny.

Wzmożony apetyt może być wynikiem

  • nieodpowiedniego trybu życia,
  • ciągłego stresu,
  • małej ilości snu
  • nieregularne posiłki
  • zwiększonej aktywności fizycznej,
  • rygorystycznego zmniejszenia kalorii

Może być również skutkiem chorób wśród których można wymienić cukrzycę typu 2.

 

Jak rozpoznać apetyt

  • pojawia się często po posiłku na przykład słonym (chęć zjedzenia deseru),
  • może być spowodowany silnym stresem
  • może być spowodowany nudą
  • nie ustępuje mimo tego, że jesteśmy najedzeni
  • często po zjedzeniu odczuwamy wyrzuty sumienia.

Białko – makroskładnik o wysokim indeksie sytości

Jak rozpoznać głód

  • pojawia się w równych odstępach czasowych na przykład 3-4 godziny po posiłku,
  • nie przychodzi nagle, ale stopniowo wzrasta
  • po zaspokojeniu potrzeby spożycia pokarmu odczuwanie satysfakcji,
  • odczuwanie fizycznych skutków czyli na przykład burczenie brzucha czy drżenie rąk.

Co zmniejsza łaknienie? 

  • błonnik – dostarczany z wodą pęcznieje w żołądku i przedłuża uczucie sytości przy czym zmniejsza apetyt. Błonnik ułatwia trawienie i reguluje pracę całego przewodu pokarmowego. Można go znaleźć w suplementach diety, ale co najważniejsze w pożywieniu – warzywach, owocach oraz produktach zbożowych,
  • inulina – to  wielocukier występujący m.in. w korzeniach cykorii. Stosowana jest w produkcji niskokalorycznej gotowej żywności, jako zamiennik tłuszczu i cukru. Pełni funkcję błonnika pokarmowego,
  • pektyny – to naturalne składniki roślinne zaliczane do błonnika pokarmowego. Wiążąc się z wodą zwiększają objętość treści pokarmowej i przedłużają uczucie sytości. Występują w owocach,
  • woda – odpowiednie nawodnienie również przyczynia się do kontroli łaknienia, często jesteśmy odwodnieni, a nie głodni.

Kapsaicyna połączona z imbirem, które mogą pomóc w kontroli łaknienia

Jak sobie z tym radzić? 

1.Napij się szklanki wody, odczekaj kilkanaście minut, a następnie sprawdź czy nadal jesteś głodny. Zbyt niska podaż płynów w ciągu dnia może wpływać na nasze łakniecie. Warto mieć koło siebie butelkę wody, a to pomoże to nauczyć się sięgania po nią regularnie. Nawet lekkie odwodnienie ma negatywne skutki, którymi są na przykład  suchość w ustach, uczucie zmęczenia, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego czy zmiany ciśnienia tętniczego krwi.

 

https://www.wattpad.com/553883037-ulzzang-poradnik-diety

 

2. Jedz dużo warzyw. Warzywa mają mało kalorii oraz dostarczają dużo błonnika. Błonnik  pęcznieje w żołądku rozciągając jego ściany i wysyłając sygnały do mózgu. Dlatego należy zadbać  o odpowiednią ilość błonnika w diecie. 20-40g – tyle wynosi dzienne zalecane spożycie.

 

larcobasso/fotolia.com

 

3. Jedz owoce. Co prawda mają trochę więcej kalorii niż warzywa, ale również dostarczają masę witamin. Kiedy chcesz bardzo zjeść  słodycze, to zamiast ciastek, cukierków czy czekolady sięgnij po owoce. Jeśli nie potrafisz opanować apetytu na ulubione słodkości, to spróbuj tej rady.

 

https://zen.yandex.ru/media/russian_friends/10-polskih-slov-kotorye-russkii-poimet-nepravilno-chast-2-5d81ec9280879d00ae0ef310

4. Zajmij się czymś.  Bardzo często z powodu nudy zaczynamy coś jeść. Kiedy nie możesz przestać myśleć o jedzeniu- wyjdź na spacer, porozmawiaj z przyjaciółką czy posprzątaj w pokoju. Chociaż na jakiś czas zapomnisz o ochocie na jedzenie, aż do następnego posiłku.

 

spiritofbe.com/wp-content/uploads/2015/11/Dollarphotoclub_56955904.jp g

 

5. Unikaj sytuacji, które łączysz z jedzeniem. Jeżeli widzisz, że spotykając się z jakąś osobą pochłoniesz milion kalorii- zamień to na trening z nią. Przy okazji Ty sprowadzisz ją na dobrą drogę. Często oglądając na przykład serial nie skupiamy się na jedzeniu, tylko na oglądaniu i pakujemy w siebie setki kalorii,a potem i tak jesteśmy głodni. Nasz organizm jest bardzo mądry, a mózg kojarzy dane czynności z jedzeniem. Tak samo jak nie powinno się uczyć w łóżku gdyż mózg wie, że tam się śpi, nie powinno się również pracować w łóżku, gdyż możesz mieć potem problemy ze snem.

 

DDRockstar/fotolia

 

Zanim weźmiesz coś do ust- zastanów się dwa razy czy na pewno jesteś głodny czy to tylko twoja zachcianka spowodowana nudą czy jakimś stanem emocjonalnym. Tak zdecydowanie łatwiej będzie zgubić kilka kilogramów.  Należy dostarczać odpowiednie składniki do naszego organizmu aby nie doprowadzić do awitaminozy. Odpowiednia dieta to podstawa!

 

źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/odchudzanie-jak-zmniejszyc-apetyt-i-glod-aa-XnJ5-7EaD-Nzhx.html

https://dimedic.eu/pl/wiedza/jak-zmniejszyc-apetyt-tabletki-hamujace-laknienie

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/inulina-cukier-ktory-pomaga-schudnac-wlasciwosci-zastosowanie-inuliny-aa-e3UK-aZ42-fy6u.html

https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/zdrowe-odzywianie/jak-zmniejszyc-apetyt-sprytne-triki-na-poskromienie-glodu-zdradza-dietetyczka/h9xqhme

ESCOLHAS

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • Józef
    4 lipca 2020 o 12:45

    pomocne w ograniczeniu apetytu.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      5 lipca 2020 o 22:19

      Bardzo się cieszę, że pomogło. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  • V
    3 marca 2021 o 16:33

    Jestem uczennicą technikum wychodzę na spacery z psem 2 razy dziennie (łącznie ok 5km) piję tylko wodę, jem mało słodyczy. Mam problemy z niektórymi podmiotami w szkole i w kontaktach międzyludzkich więc uniknąć tych sytuacji nie mogę. Co zrobić? Dieta wacikowa niebezpieczna, a na nauce skupić się jakoś trzeba, a tu w brzuchu burczy i burczy

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      23 kwietnia 2021 o 08:47

      Najlepiej zgłosić się do dietetyka, który ułoży odpowiedni plan żywieniowy.

      Odpowiedz
  • Bartosz
    3 maja 2021 o 19:32

    Całkiem fajny artykuł, ale nie mogę się powstrzymać i nie napisać o tym, że zabrakło takiego patentu jak zwiększanie objętości danego produktu jak np. Smażenie ryżu na patelni.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      8 maja 2021 o 11:07

      Super, może komuś ta rada się przyda.

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*