Najczęstsze błędy na siłowni - cz. 2 - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Najczęstsze błędy na siłowni – cz. 2

Dla niejednej osoby, która jest początkująca w temacie kulturystyki i  fitnessu, czy też sportu ogółem, siłownia to magiczne miejsce, “żywy Photoshop”, w którym człowiek przejdzie błyskawiczną metamorfozę w krótkim czasie i bez przykładania uwagi na detale dotyczące właściwego treningu. W dużej mierze właśnie to rzutuje na wiele błędów, które popełniają początkujący. Oto druga część najczęściej popełnianych błędów.

5. Marginalizowanie diety

Dieta i sam trening to nierozłączne składniki w budowaniu wymarzonej sylwetki. Jedno bez drugiego ma zdecydowanie mniejszy sens (a czasami w ogóle nie ma sensu). Wielu uznaje nawet dietę za najważniejszy czynnik, który w hierarchii jest wyżej niż same ćwiczenia w siłowni. Kontrolowanie wcześniej ustalonego bilansu kalorycznego, dostarczanie organizmowi odpowiednich wartości odżywczych
i mikroelementów, przestrzeganie ilości i odpowiedniej pory posiłków – to kluczowe aspekty odnoszące się do trzymania właściwej diety.

Białko – niezbędny budulec dla mięśni

6. Brak obserwacji swojego organizmu

Duża liczba nowicjuszy podczas treningu wychodzi z błędnego założenia, że “jak boli, to rośnie”. Lekceważą w ten sposób reakcję organizmu, który może dawać sygnały np. o źle dobranym obciążeniu, niewłaściwej technice, czy o zmęczeniu organizmu. Każda osoba poddająca swoje ciało aktywności sportowej, powinna ściśle z nim współpracować – słuchać i analizować wszelkie reakcje.

7. Brak rozgrzewki

Każda początkująca osoba, szukając informacji o właściwym treningu, powinna zacząć od fraz: “jak powinna wyglądać właściwa rozgrzewka?” lub podobnych. To fundament każdej aktywności fizycznej i jak z każdym fundamentem – jeśli nie będzie stabilny, to wzniesiona na nim budowla (w tym przypadku sprawność fizyczna) będzie wadliwa. Brak odpowiedniej rozgrzewki to prosta droga do szybkiej kontuzji (nierzadko bardzo poważnej).

 

8. Ignorowanie regeneracji

Aspekt ściśle skorelowany ze wspomnianą w 1. części nadmierną motywacją. “Mięśnie rosną podczas odpoczynku, a nie podczas treningu” – to jedno z najpopularniejszych porzekadeł w świecie sportu. I nie ma w tym nawet cienia nieprawdy. Proces wzrostu mięśni polega na powstawaniu mikrouszkodzeń włókien mięśniowych podczas treningu, które później są “naprawiane” poprzez powstawanie nowych, silniejszych włókien. Odbywa się to właśnie wtedy, gdy odpoczywamy po treningu.

Popraw jakość snu i regeneracji z królową adaptogenów – Ashwagandhą!

 Najważniejsze są podstawy

Męskie snucie wizji o sylwetce Arnolda Schwarzeneggera, czy też damskie marzenia o talii modelek Victoria Secret, są niemożliwe do zrealizowania bez trzymania się podstawowych zasad, które dla niektórych mogą okazywać się trywialne i bezcelowe. Świat kulturystyki i fitnessu jest wspaniałym miejscem, jednak, aby w pełni korzystać z wszelkich jego dobrodziejstw, warto poważnie podejść do tematu i zadbać o każdy detal związany z treningiem.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*