WSTĘP
Kreatyna to jeden z najbardziej sprawdzonych i przebadanych suplementów diety. Wie o tym każdy stały bywalec siłowni. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że od formy naszej królowej suplementów – kreatyny może zależeć wielość uzyskiwanych korzyści . Suplement ten od lat gra główną rolę wśród wielu sportowców jako środek mający przede wszystkim zwiększać siłę . Czy takie twierdzenie jest słuszne? A jeśli tak to jaka forma będzie tą najbardziej optymalną – będącą w stanie przynieść nam największe benefity?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności mechanizmom działania owej substancji a następnie badaniom naukowym w kontekście jej użyteczności w celach sportowych . Odpowiedz może okazać się zaskakująca.
Kreatyna to organiczny związek (połączenie glicyny, argininy i metioniny) gromadzony w naszych mięśniach pod postacią fosfokreatyny. Benefity płynące z nasycenia ową substancją to większe możliwości do wykorzystania energii a co za tym idzie zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni oraz całego naszego organizmu. W wyniku jej używania możemy spodziewać się przyrostu masy mięśniowej od 1% do 3% – jak pokazuje zamieszczone niżej badanie [1] . Kreatyna nigdy nie występuję w suplementach w postaci czystej. Zawsze związana jest z jakąś substancją stabilizującą – taka substancja ma za zadanie opóźniać jej przekształcenie do nieaktywnej kreatyniny. Producenci starają się tworzyć coraz to nowsze formy, które mają dawać lepsze wyniki i dodatkowe efekty. Czy tak jest i jaka forma wydaje się być godna zainteresowania? – o tym w dalszej części artykułu.
Matką wszystkich kreatyn jest bezdyskusyjnie monohydrat. Ten rodzaj kreatyny składający się z kwasu metylowo-iminomocznikowo-octowego jest pierwszym podstawowym związkiem sprzedawanym od wielu lat. Niestety w wir niepewności i zastanowienia wpędza nas wszystkich fakt, że z biegiem czasu na rynku pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane – nowocześniejsze formy kreatyny.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19124889
OROTAN KREATYNY – KROK W STRONĘ NOWEGO
Korzyści stosowania orotanu kreatyny:
- zwiększanie i utrzymanie zasobów cennego ATP
- polepszenie wykorzystywania glukozy
- zwiększenie ugrupowań rybozy (R1P i R5P) skutkujące zwiększeniem produkcji rybozy
- zwiększenie zapasów karnozyny w mięśniach (związku kluczowego dla siły i wytrzymałości mięśni)
- wspomaga i wzmacnia hipertrofie mięśniową przez wspomaganie syntezy RNA
- zwiększa zdolność kurczliwości i siłę mięśni
Orotan kreatyny to jedna z tych niedawno odkrytych – zaawansowanych form. Nietuzinkowa przyprawiająca o zaciekawienie nazwa OROTAN spowodowana jest po prostu dodatkiem kwasu orotowego, który niegdyś uważany był za część kompleksu witaminy B i nosił miano B13.
Orotan zasłynął z tego, że jest używany w suplementach diety ze względu na działanie zwiększania biodostępności . Jest nierozpuszczalną solą organiczną utworzoną przez wiązanie kwasu orotowego z minerałem. Orotany mineralne są łatwo wchłaniane i wykorzystywane przez organizm -minerały są aktywnie transportowane z układu pokarmowego do krwiobiegu przez sole orotanowe. Po przejściu do krwiobiegu minerał oddziela się od orotanu i nie jest już związany z solą orotanową przez co ma swobodę działania terapeutycznego. Kwas ortowy służy w organizmie przede wszystkim do metabolizowania kwasu foliowego oraz witaminy B12. Ma właściwości powodujące zwiększanie wydzielania karnozyny – substancji, która pomaga utrzymać odpowiednie pH w mięśniach czy stymulować organizm to chelatacji niektórych pierwiastków.
Wiele efektów jego działania w organizmie przypominających działanie witaminy przypisuje się jego roli w syntezie DNA i RNA – kwas ortowy obecny przy wytwarzaniu zasad pirymindynowych uracylu, cytozyny i tyminy.
Jeśli chodzi o naturalne pożywienie to jego najbogatszym źródłem są produkty mleczne oraz warzywa korzeniowe takie jak marchew czy buraki.
OROTAN KREATYNY DOPINGIEM ENERGETYCZNYM
Kwas orotowy wydaje się być przełomem w dziedzinie żywienia i możliwości poprawiania wyników sportowych. Podstawowym źródłem energii dla naszych ciał jest ATP (Adenozyno-5′-trifosforan) a jego aktywność w mięśniach jest dla nas kluczowa. Dzięki energii uwolnionej przez rozkład tego związku komórki mogą wykonywać optymalną pracę.
Kwas orotowy może pomagać utrzymywać wyższe poziomy ATP na 3 różne sposoby (więcej ATP to większa wydajność energetyczna). Po pierwsze poprzez wytwarzanie ugrupowań rybozy w celu przywrócenia lub syntezy nukleozydów purynowych. Po drugie poprzez zwiększenie puli UMP – zwiększając poziomy nukleozydów pirymindynowych zmniejsza się wykorzystanie ATP do ich syntezy, zwiększając tym samym dostępność ATP dla innych procesów metabolicznych jak ścieżki wytwarzania energii i skurczów czyli kluczowe sprawy w sportach siłowych. Trzecim sposobem jest wpływ na zwiększanie zapasów wewnątrzkomórkowych glikogenu. Zwiększone zapasy glikogenu spowodowane lepszym wychwytem glukozy prowadzą do zwiększonych możliwości resyntezy ATP.
OROTAN KREATYNY A EFEKTYWNOŚĆ TRENINGU
Pod lupę weźmiemy dwa badania, które pokazują efekty suplementacji kwasem orotowym (który zawiera orotan kreatyny) kształtującym wydolność wysiłkową oraz markery biochemiczne, które mają wpływ na przyrost masy mięśniowej i regeneracje.
- Grupa naukowców badała działanie 3 gramów orotanu na grupie pacjentów z chorobą niedokrwienną serca przed i po okresie 4 tygodni eksperymentu. W grupie suplementowanej omawianą dziś substancją czas trwania wysiłku wzrósł aż o 21%
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9794094
- W drugim badaniu dostajemy potwierdzenie działania kwasu ortowego na wyniki sportowe u triatlonistów. W randomizowanym badaniu z podwójną ślepą próbą przeprowadzanym również przez 4 tygodnie z dawką 3 gramów substancji oceniony wyniki w pływaniu, biegu i jeździe na rowerze. Wszystkie oceny wysiłku fizycznego uległy poprawie. Dodatkowo grupa z orotanem wykazała mniejsze markery stresu – ilość leukocytów oraz kortyzolu we krwii. Bezsprzecznie można stwierdzić, że to badanie dostarcza niepodważalnych dowodów na szereg korzyści w kontekście wyników sportowych spowodowanych suplementacją orotanem.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9635148
JAK STOSOWAĆ?
Jak każdy rodzaj kreatyny – orotan będzie przede wszystkim insulinozależny. Oznacza to, że wysokie stężenie insuliny będzie dla niego idealnym transporterem. Optymalnym zatem wydaje się być przyjmowanie porcji około 6g w połączeniu z węglowodanami – np. do potrenigowego banana/carbo lub też posiłku w dużą ilością węglowodanów. Teoretycznie niekorzystnym może okazać się przyjmowanie tego suplementu do obfitych posiłków węglowodanowo-tłuszczowych lub tłuszczowych typu cheat meal czy domowy obiad ze względu na większe prawdopodobieństwo skonwertowania (większej ilości) w żołądku do nieaktywnej kreatyniny.
PODSUMOWANIE
Orotan kreatyny jest ciekawą innowacją dziedzinie suplementów dla sportowców. Jego przewagą nad resztą kreatyn są dodatkowe – realne korzyści wynikające z jego stosowania udowodnione badaniami naukowymi. Jest to jedno z najbardziej ekscytujących odkryć w dziedzinie suplementacji. Połączenie kwasu orotowego z kreatyną to zdecydowanie świetny krok w przód dotyczący produkowania coraz skuteczniejszych suplementów, które cechować będzie plejotropowe działanie. Jako że kreatyna istotnie przyczynia się do regeneracji ATP podczas intensywnego wysiłku mięśni udowodniono, że podniesienie poziomu urydyny zwiększało poziom fosfokreatyny o 38%! To pokazuje jak świetną synergie wykazuję kwas orotowy w połączeniu z kreatyną czyli OROTAN KREATYNY.
https://link.springer.com/article/10.1023/A%3A1007708918683
morfeusz
31 stycznia 2018 o 13:21Od miesiąca bębnią na fejsbukach o tym orotanie , puszka już u mnie – smak naturalny jest ok , to czekamy na działanie 🙂