Pies na smycz i do biegu, gotowi... start! - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Pies na smycz i do biegu, gotowi… start!

Bieganie to aktywność przeznaczona dla tych o silnej woli i determinacji, jednak mimo to sport staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej ludzi biega i jest się z czego cieszyć. Jest to sport, który posiada całe mnóstwo pozytywnych wpływów na organizm i stanowi doskonały sposób na kultywowanie zdrowego trybu życia oraz doskonałej sylwetki.

Wiele z osób uprawiających bieganie to posiadacze psów i często postanawiają urozmaicić sobie trening oraz zwierzakowi codzienne spacery łącząc te dwie pasje. Canicross to ciekawy sport, który angażuje jednocześnie psa i jego właściciela do wspólnej aktywności fizycznej. Jest to doskonały sposób na poprawę kondycji własnej i naszego czworonoga. W prostych słowach polega ona na dołączeniu psa jako towarzysza do biegania. Brzmi prozaicznie, ale jest garść faktów, o których warto wiedzieć zanim wciągniemy naszego futrzaka do codziennego joggingu, lub nawet więcej – zdecydujemy się wybrać rasę psa specjalnie pod kątem wspólnego uprawiania sportu.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, aby zawsze mieć na uwadze dobro i zdrowie naszych pupili. Nie traktujmy ich jak zwykły dodatek czy maskotkę. Jest to żywe stworzenie, które posiada ograniczoną wydolność, odczuwa zmęczenie i ból tak samo jak my. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać do sytuacji, w których dobrobyt i samopoczucie naszych towarzyszy byłyby zachwiane.

 

Co to, co do tego i jak to robić?

Canicross, to oficjalna nazwa dyscypliny sportowej kwalifikującej się do psich sportów zaprzęgowych i jeśli chcemy się w nią zaangażować powinniśmy potraktować to poważnie. Podobnie jak sami się szykujemy do uprawiania sportu kupując odpowiedni sprzęt i chroniąc się przed kontuzjami – tak samo powinniśmy postąpić z psem.

Od zwykłych przebieżek, canicross, różni się wymaganymi akcesoriami. Aby zapewnić sobie i podopiecznemu jak największy komfort podczas treningu niezbędnym krokiem jest wyposażenie się w zestaw składający się ze specjalnej smyczy, szelek dla psa i pasa dla właściciela. Canicross to aktywność kwalifikowana zarówno w kategorii rekreacyjnej, jak i sport, który posiada swoje licencjonowane zawody.

Co wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się zacząć?

Zanim w ogóle zaczniemy poważne rozważania nad wyborem sprzętu, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, czy nasz pies jest dobrym kandydatem do codziennego biegania na dystansie, jaki przywykliśmy pokonywać. Od tej pory to nie nogi człowieka, a łapy pupila są wyznacznikiem dystansu, tempa i intensywności treningu.

Często dochodzimy do wniosku, że młode psy doskonale się do tego nadają, wszak rozpiera je energia, a wysiłek na pewno dobrze im zrobi. Niemniej jednak organizm psa, podobnie jak człowieka we wczesnych stadiach rozwoju nie jest przygotowany na intensywny i długi wysiłek. Dlatego odradza się angażowanie do takich aktywności czworonogów poniżej 1. roku życia. Rzecz jasna granica ta może się wahać w zależności od rasy, w tym przypadku te małe mogą być gotowe do sportu już od 8-9. miesiąca, zaś duże nawet dopiero od 15. Najlepszym sposobem jest zabranie psa na kilka próbnych przebieżek i baczne jego obserwowanie, aby stwierdzić jaki dystans jest w stanie pokonać. Podobnie sprawa się ma z psami starszymi i tu mamy sytuację analogiczną – w pewnym wieku zwyczajnie nie są one już zdolne do takiego wysiłku.

Większość ras w pełni nadaje się do tego sportu i podobnie większość psów z pewnością go polubi. Wyjątek stanowią w tym przypadku tylko rasy miniaturowe, lub anatomicznie nieprzystosowane do długiego biegu. Wśród nich znajdą się między innymi: pekińczyki, ratlerki, mopsy, czy buldogi. Nie wykluczamy jednak wszystkich ras małych z predyspozycji do biegania. Jeśli tylko nie mają wyjątkowo krótkich łapek bez problemu podołają krótszym i mniej wymagającym wyprawom.

Z drugiej strony mamy rasy olbrzymie, które także nie są dobrymi kandydatami do tej dyscypliny. Ze względu na wrodzone skłonności do urazów i zwyrodnień stawów, częste bieganie dodatkowo zwiększyłoby to obciążenie.

Idealne do uprawiania canicrossu są rasy myśliwskie i gończe jak wyżły, pointery, charty, czy dalmatyńczyki. Oczywiście nie można też zapominać o prawdziwych czempionach, które nie tylko będą miały z biegu niesamowitą frajdę, ale także wspomogą opadającego z sił właściciela, czyli psy ras zaprzęgowych (alaskan malamut, siberian i alaskan husky oraz greystery).

B-alanina mogąca wspomóc wytrzymałość w długotrwałym wysiłku

Niezbędnik canicrossowego amatora

Oczywiście żaden bieg nie może się nazywać canicrossem bez odpowiedniego sprzętu. W przeciwieństwie do zwykłego biegania z psem niezbędne będą pewne akcesoria, a wśród nich:

  • szelki dla czworonoga

W tej roli obroża całkowicie odpada – każde szarpnięcie, przyspieszenie, zwolnienie tempa – spowodują podduszanie psa co utrudni mu oddychanie i w efekcie uprzykrzy sam trening, i odbierze każdą przyjemność. Dobierając uprząż dla psa trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegół – szerokość pasków, rozmieszczenie sprzączek i zaczepów. Za wąskie paski będą się wrzynać w skórę, za szerokie mogą uwierać w niektórych miejscach. Przed zakupem najlepiej przymierzyć akcesoria i sprawdzić, czy psiak porusza się w nich swobodnie.

  • smycz

Wydawałoby się oczywiste, każdy właściciel psa jakąś posiada, ale tradycyjna smycz się w canicrossie raczej nie sprawdzi. Konieczne jest wyposażenie się w profesjonalną smycz z amortyzatorem, lub oddzielnie zamontowany do linki amortyzator. Taki zestaw jest absolutnie niezbędny podczas biegu, by łagodzić szarpnięcia, które w jego trakcie są nieuniknione. Optymalna długość to od 2 do 4 metrów, aby zapewnić odpowiednio dużo luzu i jednocześnie nie zaplątać się w sznurek.

  • pas dla biegacza

Aby mieć swobodne ręce i nie musieć trzymać smyczy kurczowo w dłoni przez cały bieg potrzebny będzie pas. O swój komfort też trzeba zadbać i upewnić się, że będzie on wygodny, nie będzie luźno wisiał na biodrach, ale nie będzie też uciskał. Wysokiej jakości uprzęże do canicrossu są wykonane z miękkiego materiału i posiadają dodatkowe pasy do montażu w kroku. Dzięki temu pas się nie przesuwa, nie przekręca i pozostaje na swoim miejscu. Dodatkowo można do takiego pasa zamontować specjalne kieszonki na nieodłączne dla każdej psio-ludzkiej aktywności smakołyki.

Doładuj się z Alphamind V3 od AH

No to w drogę!

Canicross to wspaniała forma aktywności, która pomaga zacieśnić więzi między człowiekiem i jego czworonożnym towarzyszem. Wyzwala ducha pracy zespołowej i utrwala kontakt w tym mini-stadzie. Jeśli bieganie nie jest dla was, albo wasz psiak nie jest już w kondycji do biegania, zawsze zostaje dogtrekking – znacznie lżejsza odmiana, która polega na szeroko pojętej turystyce i wędrowaniu z psem. Wymieniony wyżej sprzęt nada się również do tego.

 

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*