Pies na smycz i do biegu, gotowi… start!

Bieganie to aktywność przeznaczona dla tych o silnej woli i determinacji, jednak mimo to sport staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej ludzi biega i jest się z czego cieszyć. Jest to sport, który posiada całe mnóstwo pozytywnych wpływów na organizm i stanowi doskonały sposób na kultywowanie zdrowego trybu życia oraz doskonałej sylwetki.

Wiele z osób uprawiających bieganie to posiadacze psów i często postanawiają urozmaicić sobie trening oraz zwierzakowi codzienne spacery łącząc te dwie pasje. Canicross to ciekawy sport, który angażuje jednocześnie psa i jego właściciela do wspólnej aktywności fizycznej. Jest to doskonały sposób na poprawę kondycji własnej i naszego czworonoga. W prostych słowach polega ona na dołączeniu psa jako towarzysza do biegania. Brzmi prozaicznie, ale jest garść faktów, o których warto wiedzieć zanim wciągniemy naszego futrzaka do codziennego joggingu, lub nawet więcej – zdecydujemy się wybrać rasę psa specjalnie pod kątem wspólnego uprawiania sportu.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, aby zawsze mieć na uwadze dobro i zdrowie naszych pupili. Nie traktujmy ich jak zwykły dodatek czy maskotkę. Jest to żywe stworzenie, które posiada ograniczoną wydolność, odczuwa zmęczenie i ból tak samo jak my. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać do sytuacji, w których dobrobyt i samopoczucie naszych towarzyszy byłyby zachwiane.

 

Co to, co do tego i jak to robić?

Canicross, to oficjalna nazwa dyscypliny sportowej kwalifikującej się do psich sportów zaprzęgowych i jeśli chcemy się w nią zaangażować powinniśmy potraktować to poważnie. Podobnie jak sami się szykujemy do uprawiania sportu kupując odpowiedni sprzęt i chroniąc się przed kontuzjami – tak samo powinniśmy postąpić z psem.

Od zwykłych przebieżek, canicross, różni się wymaganymi akcesoriami. Aby zapewnić sobie i podopiecznemu jak największy komfort podczas treningu niezbędnym krokiem jest wyposażenie się w zestaw składający się ze specjalnej smyczy, szelek dla psa i pasa dla właściciela. Canicross to aktywność kwalifikowana zarówno w kategorii rekreacyjnej, jak i sport, który posiada swoje licencjonowane zawody.

Co wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się zacząć?

Zanim w ogóle zaczniemy poważne rozważania nad wyborem sprzętu, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, czy nasz pies jest dobrym kandydatem do codziennego biegania na dystansie, jaki przywykliśmy pokonywać. Od tej pory to nie nogi człowieka, a łapy pupila są wyznacznikiem dystansu, tempa i intensywności treningu.

Często dochodzimy do wniosku, że młode psy doskonale się do tego nadają, wszak rozpiera je energia, a wysiłek na pewno dobrze im zrobi. Niemniej jednak organizm psa, podobnie jak człowieka we wczesnych stadiach rozwoju nie jest przygotowany na intensywny i długi wysiłek. Dlatego odradza się angażowanie do takich aktywności czworonogów poniżej 1. roku życia. Rzecz jasna granica ta może się wahać w zależności od rasy, w tym przypadku te małe mogą być gotowe do sportu już od 8-9. miesiąca, zaś duże nawet dopiero od 15. Najlepszym sposobem jest zabranie psa na kilka próbnych przebieżek i baczne jego obserwowanie, aby stwierdzić jaki dystans jest w stanie pokonać. Podobnie sprawa się ma z psami starszymi i tu mamy sytuację analogiczną – w pewnym wieku zwyczajnie nie są one już zdolne do takiego wysiłku.

Większość ras w pełni nadaje się do tego sportu i podobnie większość psów z pewnością go polubi. Wyjątek stanowią w tym przypadku tylko rasy miniaturowe, lub anatomicznie nieprzystosowane do długiego biegu. Wśród nich znajdą się między innymi: pekińczyki, ratlerki, mopsy, czy buldogi. Nie wykluczamy jednak wszystkich ras małych z predyspozycji do biegania. Jeśli tylko nie mają wyjątkowo krótkich łapek bez problemu podołają krótszym i mniej wymagającym wyprawom.

Z drugiej strony mamy rasy olbrzymie, które także nie są dobrymi kandydatami do tej dyscypliny. Ze względu na wrodzone skłonności do urazów i zwyrodnień stawów, częste bieganie dodatkowo zwiększyłoby to obciążenie.

Idealne do uprawiania canicrossu są rasy myśliwskie i gończe jak wyżły, pointery, charty, czy dalmatyńczyki. Oczywiście nie można też zapominać o prawdziwych czempionach, które nie tylko będą miały z biegu niesamowitą frajdę, ale także wspomogą opadającego z sił właściciela, czyli psy ras zaprzęgowych (alaskan malamut, siberian i alaskan husky oraz greystery).

B-alanina mogąca wspomóc wytrzymałość w długotrwałym wysiłku

Niezbędnik canicrossowego amatora

Oczywiście żaden bieg nie może się nazywać canicrossem bez odpowiedniego sprzętu. W przeciwieństwie do zwykłego biegania z psem niezbędne będą pewne akcesoria, a wśród nich:

  • szelki dla czworonoga

W tej roli obroża całkowicie odpada – każde szarpnięcie, przyspieszenie, zwolnienie tempa – spowodują podduszanie psa co utrudni mu oddychanie i w efekcie uprzykrzy sam trening, i odbierze każdą przyjemność. Dobierając uprząż dla psa trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegół – szerokość pasków, rozmieszczenie sprzączek i zaczepów. Za wąskie paski będą się wrzynać w skórę, za szerokie mogą uwierać w niektórych miejscach. Przed zakupem najlepiej przymierzyć akcesoria i sprawdzić, czy psiak porusza się w nich swobodnie.

  • smycz

Wydawałoby się oczywiste, każdy właściciel psa jakąś posiada, ale tradycyjna smycz się w canicrossie raczej nie sprawdzi. Konieczne jest wyposażenie się w profesjonalną smycz z amortyzatorem, lub oddzielnie zamontowany do linki amortyzator. Taki zestaw jest absolutnie niezbędny podczas biegu, by łagodzić szarpnięcia, które w jego trakcie są nieuniknione. Optymalna długość to od 2 do 4 metrów, aby zapewnić odpowiednio dużo luzu i jednocześnie nie zaplątać się w sznurek.

  • pas dla biegacza

Aby mieć swobodne ręce i nie musieć trzymać smyczy kurczowo w dłoni przez cały bieg potrzebny będzie pas. O swój komfort też trzeba zadbać i upewnić się, że będzie on wygodny, nie będzie luźno wisiał na biodrach, ale nie będzie też uciskał. Wysokiej jakości uprzęże do canicrossu są wykonane z miękkiego materiału i posiadają dodatkowe pasy do montażu w kroku. Dzięki temu pas się nie przesuwa, nie przekręca i pozostaje na swoim miejscu. Dodatkowo można do takiego pasa zamontować specjalne kieszonki na nieodłączne dla każdej psio-ludzkiej aktywności smakołyki.

Doładuj się z Alphamind V3 od AH

No to w drogę!

Canicross to wspaniała forma aktywności, która pomaga zacieśnić więzi między człowiekiem i jego czworonożnym towarzyszem. Wyzwala ducha pracy zespołowej i utrwala kontakt w tym mini-stadzie. Jeśli bieganie nie jest dla was, albo wasz psiak nie jest już w kondycji do biegania, zawsze zostaje dogtrekking – znacznie lżejsza odmiana, która polega na szeroko pojętej turystyce i wędrowaniu z psem. Wymieniony wyżej sprzęt nada się również do tego.

 

Dodano w: ZdrowieTagi: bieg z psem, bieganie, canicross

Jagoda Wolinska - parę słów o autorze:

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką. Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :) Zobacz pozostałe posty tego autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *