W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać na półkach piwo bezalkoholowe. Od zwykłych, tradycyjnych do tych smakowych – wybór jest naprawdę spory. Okazuje się, że nie jest ono dedykowane tylko dla osób, które z różnych powodów nie chcą/nie powinny spożywać alkoholu.
Czym jest piwo bezalkoholowe?
Zgodnie z polskim prawem, piwo bezalkoholowe to napój zawierający alkohol etylowy w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 proc. Warto wspomnieć, że kefir ma również jakiś procent alkoholu.Przez wiele lat piwo bezalkoholowe uchodziło za produkt słaby, w porównaniu z tradycyjnym piwem, lecz niesłusznie. Proces produkcji piwa bezalkoholowego generalnie nieznacznie tylko odbiega od warzenia tradycyjnego piwa. Wytwarza się je z tych samych surowców, a w dodatku ma więcej plusów, szczególnie tych prozdrowotnych. Przede wszystkim jego spożywanie nie prowadzi do uzależnienia od alkoholu. Piwa bezalkoholowe mają w 100 ml od 18 do 35 kcal pochodzących z węglowodanów. Zależy czy mają one dodatek cukru czy są smakowe itp.
Zawartość składników mineralnych w 240 ml piwa bezalkoholowego i przykładowego napoju izotonicznego: wapń – 16,59 mg / 2,44 mg; magnez – 16,59 mg / 0,02 mg; fosfor – 37,92 mg / 24,40 mg; potas – 18,96 mg / 36,60 mg; sód – 30,81 mg / 95,16 mg.
Jabłczan magnezu + P-5-P o wysokim stopniu przyswajania – KUP TUTAJ
Skąd ta popularność?
Według najnowszych badań Nielsen w roku 2018 jego sprzedaż wzrosła aż o 80 proc. w porównaniu do lat poprzednich. Jak to się stało, że tak gwałtownie to piwo zaczęło być popularne? Przyczyn jest kilka, na pewno społeczeństwo zaczęło pić słabszy alkohol. Duża ilość procentów już nie jest modna, na przykład wódka. Zdecydowanie chętniej pijamy słabsze wina, koktajle, i tak jest też z piwem, traktujemy je jak napój dla smaku czy towarzystwa.
Drugim powodem jest fakt, że rośnie liczba ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu, ale od czasu do czasu mają po prostu ochotę na ten rodzaj alkoholu- zwłaszcza tyczy się to kierowców, kobiet w ciąży czy ludzi którzy biorą jakieś leki.
Warto wspomnieć, że systematycznie rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat zdrowia. Piwo bezalkoholowe ma o połowę mniej kalorii niż zwykłe piwo. Piwo bezalkoholowe za bardzo nie różni się od tego alkoholowego smakiem, jedynie zawartością alkoholu, a właściwie jego brakiem.
Piwo bezalkoholowe jako izotonik
Piwo bezalkoholowe jest źródłem na przykład związków takich jak polifenole, magnez, potas, sód, elektrolity. Ma w sobie również witaminy z grupy B, takie jak witamina B6 i B12. Wpływają one na resyntezę czerwonych krwinek. Porcja 100 ml napoju zawiera około 6 gramów węglowodanów, czyli tyle ile znajduje się w napoju izotonicznym. Co jest zadziwiające – piwo przewyższa izotonik zawartością potasu! Piwo bezalkoholowe ma 15 razy więcej magnezu niż jest w napoju izotonicznym. Zarówno potas, jak i magnez wpływają na skurcze mięśni. Sód, który znajduje się w piwie bezalkoholowym również ma swoje zastosowanie podczas treningów. Tutaj piwo wypada gorzej, ponieważ zawiera jedynie 3 mg na 100 ml, a w wypadku izotoników jest to 40–60 mg sodu na 100 ml napoju. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA) izotonik to napój, którego osmolalność waha się między 270 a 330 mOsmol/kg. W ośrodku w CVUA z Karlsruhe przebadano kilkanaście piw bezalkoholowych i, niestety, tylko trzy z nich spełniły warunki napoju izotonicznego, więc należy uważać! Pozostałe napoje wykazywały niższą osmolalność, a więc właściwości napoju hipotonicznego.
Źródło przeciwutleniaczy
Piwo jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu wpływa na spowolnienie procesu starzenia czy przyspiesza regenerację mięśni. Zawiera także taką samą ilość antyoksydantów jak np. czerwone wino. Jest również cennym źródłem, jak już wspomniałam: polifenoli, magnezu, potasu, sodu, witaminy B, itp. Jak widać, piwo bezalkoholowe w umiarkowanych ilościach ma dobry wpływ na nasz organizm, jednak bez negatywnych skutków, które występują przy spożywaniu piwa z alkoholem. Nie powoduje odwodnienia, kaca czy uzależnień od alkoholu.
Kompleks witamin z grupy B. Wysokie dawki oraz stopień przyswajalności – KUP TERAZ
Dobroczynne właściwości
Piwo bezalkoholowe ma wpływ na układ moczowy i wpływa na jego produkcję. Wypłukuje sól, która się nagromadziła w naszym organizmie. Działa moczopędnie. Piwo bezalkoholowe może łagodzić objawy menopauzy, gdyż jest w stanie podwyższyć poziomu estrogenu. Kobiety karmiące nie muszą się martwić o spożywanie piwa bezalkoholowego, ponieważ jego spożycie może powodować wzrost prolaktyny.
Resveratrol w kapsułkach – jeden z najsilniejszych antyoksydantów – KUP TUTAJ
Podsumowanie
Po spożyciu alkoholu zazwyczaj zmieniamy swoje zachowanie. Wpływa to na działanie naszego mózgu. Zazwyczaj jesteśmy bardziej gadatliwi, mamy dużo więcej energii i nie boimy się kontaktów międzyludzkich. Nasza odwaga często wzrasta. Niestety, ale jest to chwilowe. Później mogą pojawić się mniej przyjemne rzeczy takie jak zaburzenia równowagi, kręcenie się w głowie, wymioty czy ból głowy. Z piwem bezalkoholowym możemy tego uniknąć, a nawet sobie pomóc, gdyż działa ono nawet prozdrowotnie!
Źródła
https://www.runners-world.pl/dieta/Piwa-bezalkoholowe-gorzki-izotonik-dla-biegaczy,24377,5
https://fabryka-formy.pl/blog/po-treningu-skocz-na-piwo
https://bikeboard.pl/artykul/czy-piwo-bezalkoholowe-jest-dobrym-napojem-regeneracyjnym
https://www.msn.com/pl-pl/kuchnia/wiadomosci-o-zywieniu/czy-piwo-bezalkoholowe-jest-zdrowe/ar-AABUuOA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piwo_bezalkoholowe
Piwo bezalkoholowe – Droga Zdrowia, „Droga Zdrowia”, 2016
https://www.nsca.com/education/articles/nsca-coach/the-effects-of-alcohol-on-athletic-performance/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23690556
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25588064
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21659904
https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh25-2/101-109.html
https://gloswielkopolski.pl/3-sierpnia-to-swiatowy-dzien-piwa-i-piwowara-jest-stare-jak-swiat-i-pijane-czesciej-niz-kawa-czy-coca-cola/ar/c3-13386610
Opublikowany przez Piwo i wino – BEZalkoholowe Sobota, 22 czerwca 2019
Carlos
23 kwietnia 2020 o 21:36„Proces produkcji piwa bezalkoholowego generalnie nieznacznie tylko odbiega od warzenia tradycyjnego piwa. Wytwarza się je z tych samych surowców, czyli na przykład z chmielu…”
Prawdziwy znawca piwa to pisał…
Paulina Szydlik
26 kwietnia 2020 o 13:52Jest kilka sposobów, aby wyprodukować piwo bezalkoholowe. Jednym z nich jest usunięcie w mechaniczny sposób alkoholu z klasycznego piwa.
Lukas
1 lipca 2020 o 06:54A moze noe wiesz, ze piwo może być równie dobrze z pszenicy ?
Paulina Szydlik
1 lipca 2020 o 22:45Dokładnie, jasne że może!
mr.Sush.One
9 lipca 2020 o 16:50Czesc Paulina, czy wiesz ktore 3 piwa bezalkoholowe moga byc stosowane jako izotoniki ? Dzieki i pozdrawiam
Oskar Hejmowski
30 lipca 2020 o 10:05Tak naprawdę każde 🙂
Tomuś
19 lipca 2021 o 08:42Polecam Heineken 0,00, stosuję d dawna. To wg mnie najlepsze piwo spośród bezalkoholowych, po pierwsze, zbliżone smakiem do tradycyjnego, po drugie, zobaczcie na skład i zawartość cukru, w 100 ml bodajże tylko 1,3 g