Piwo bezalkoholowe a regeneracja - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Piwo bezalkoholowe a regeneracja

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać na półkach piwo bezalkoholowe. Od zwykłych, tradycyjnych do tych smakowych – wybór jest naprawdę spory. Okazuje się, że nie jest ono dedykowane tylko dla osób, które z różnych powodów nie chcą/nie powinny spożywać alkoholu.

 

Czym jest piwo bezalkoholowe?

Zgodnie z polskim prawem, piwo bezalkoholowe to napój zawierający alkohol etylowy w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 proc.  Warto wspomnieć, że kefir ma również jakiś procent alkoholu.Przez wiele lat piwo bezalkoholowe uchodziło za produkt słaby, w porównaniu z tradycyjnym piwem, lecz niesłusznie. Proces produkcji piwa bezalkoholowego generalnie nieznacznie tylko odbiega od warzenia tradycyjnego piwa. Wytwarza się je z tych samych surowców, czyli na przykład z chmielu, a w dodatku ma więcej plusów, szczególnie tych prozdrowotnych. Przede wszystkim jego spożywanie nie prowadzi do uzależnienia od alkoholu. Piwa bezalkoholowe mają w 100 ml od 18 do 35 kcal pochodzących z węglowodanów. Zależy czy mają one dodatek cukru czy są smakowe itp.

Zawartość składników mineralnych w 240 ml piwa bezalkoholowego i przykładowego napoju izotonicznego: wapń – 16,59 mg / 2,44 mg; magnez – 16,59 mg / 0,02 mg; fosfor – 37,92 mg / 24,40 mg; potas – 18,96 mg / 36,60 mg; sód – 30,81 mg / 95,16 mg.

Jabłczan magnezu o wysokim stopniu przyswajania

Skąd ta popularność?

Według najnowszych badań Nielsen w roku 2018  jego sprzedaż wzrosła aż o 80 proc. w porównaniu do lat poprzednich. Jak to się stało, że tak gwałtownie to piwo zaczęło być popularne? Przyczyn jest kilka, na pewno społeczeństwo zaczęło pić słabszy alkohol. Duża ilość procentów już nie jest modna, na przykład wódka. Zdecydowanie chętniej pijamy słabsze wina, koktajle, i tak jest też z piwem, traktujemy je jak napój dla smaku czy towarzystwa.

Drugim powodem jest fakt, że rośnie liczba ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu, ale od czasu do czasu mają po prostu ochotę na ten rodzaj alkoholu- zwłaszcza tyczy się to kierowców, kobiet w ciąży czy ludzi którzy biorą jakieś leki.

Warto wspomnieć, że systematycznie rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat zdrowia.  Piwo bezalkoholowe ma o połowę mniej kalorii od jego alkoholowego odpowiednika. Piwo bezalkoholowe prawie niczym nie różni się od tego alkoholowego, prawie –  tylko ze względu na zawartość alkoholu, a właściwie jego brak.

Piwo bezalkoholowe jako izotonik

Piwo bezalkoholowe jest źródłem na przykład związków takich jak polifenole, magnezu, potasu, sodu, elektrolitów oraz witamin B6 i B12. Porcja 100 ml napoju zawiera  około 6 gramów węglowodanów, czyli tyle ile jest w gotowym w napoju izotonicznym. Piwo przewyższa izotonik zawartością potasu!  Piwo bezalkoholowe ma 15 razy więcej magnezu niż jest w napoju izotonicznym. Zarówno potas, jak i magnez są istotne w aspekcie zapobiegania skurczom mięśni.  Sód, który jest bardzo potrzebny sportowcom na długich treningach czy maratonach jest również w piwie bezalkoholowym. Tutaj piwo wypada gorzej, ponieważ zawiera jedynie 3 mg na 100 ml, a w wypadku izotoników jest to 40–60 mg sodu na 100 ml napoju. Wśród witamin z grupy B w piwie znajdziemy największą zawartość witaminy B6 oraz B12.  Wpływają one na resyntezę czerwonych krwinek. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA) izotonik to napój, którego osmolalność waha się między 270 a 330 mOsmol/kg. W ośrodku w CVUA z Karlsruhe przebadano kilkanaście piw bezalkoholowych i, niestety, tylko trzy z nich spełniły warunki napoju izotonicznego, więc należy uważać! Pozostałe napoje wykazywały niższą osmolalność, a więc właściwości napoju hipotonicznego.

 

 

Źródło przeciwutleniaczy

Piwo jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu wpływa na spowolnienie procesu starzenia czy przyspiesza regenerację mięśni. Zawiera także taką samą ilość antyoksydantów jak np. czerwone wino.  Jest również cennym źródłem, jak już wspomniałam: polifenoli, magnezu, potasu, sodu, witaminy B, itp. Jak widać, piwo bezalkoholowe w umiarkowanych ilościach ma dobry wpływ na nasz organizm, jednak bez negatywnych skutków, które występują przy spożywaniu piwa z alkoholem. Nie powoduje odwodnienia, kaca czy uzależnień od alkoholu.

Kompleks witamin z grupy B

Dobroczynne właściwości

Piwo bezalkoholowe jest zalecane przez lekarzy, ale tylko  w małych ilościach, ponieważ wspomaga produkcję moczu, oczyszcza układ moczowy wypłukując nagromadzoną sól. Piwo bezalkoholowe może łagodzić objawy menopauzy poprzez podwyższenie poziomu estrogenu. Kobiety karmiące nie muszą się martwić o spożywanie piwa bezalkoholowego, ponieważ powoduje wzrost prolaktyny.

 

Resveratrol w kapsułkach – silny antyoksydant

 

Podsumowanie

Po spożyciu alkoholu zazwyczaj jesteśmy bardziej towarzyscy, wygadani, bardziej energiczni i radośni. Po kolejnych jednak dawkach, pojawiają się mniej przyjemne rzeczy: kręcenie się w głowie, wymioty, ból głowy. Z piwem bezalkoholowym możemy tego uniknąć, a nawet sobie pomóc, gdyż działa ono nawet prozdrowotnie!

 

 

Źródła

https://www.runners-world.pl/dieta/Piwa-bezalkoholowe-gorzki-izotonik-dla-biegaczy,24377,5

https://fabryka-formy.pl/blog/po-treningu-skocz-na-piwo

https://bikeboard.pl/artykul/czy-piwo-bezalkoholowe-jest-dobrym-napojem-regeneracyjnym

https://www.msn.com/pl-pl/kuchnia/wiadomosci-o-zywieniu/czy-piwo-bezalkoholowe-jest-zdrowe/ar-AABUuOA

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piwo_bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe – Droga Zdrowia, „Droga Zdrowia”, 2016

https://www.nsca.com/education/articles/nsca-coach/the-effects-of-alcohol-on-athletic-performance/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23690556

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25588064

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21659904

https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh25-2/101-109.html

Studentka drugiego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*