Pojęcia „zgaga” oraz „refluks” są na pewno każdemu z nas znane. Słyszy się o tym w mediach, w środkach masowego przekazu, ale jednak świadomość problemu nie jest wysoka. Gdyby zapytać typowego „Kowalskiego” odpowiedź nie byłaby tak banalna. Warto jednak przybliżyć ten temat i dowiedzieć się nieco więcej.
Czym jest refluks?
U każdego, bez względu na wiek czy płeć błona śluzowa przełyku ma kontakt z kwasem solnym, a więc refluks nie do końca jest zjawiskiem patologicznym.
Istnieje takie pojęcia jak refluks fizjologiczny, który nie ma nic wspólnego z tym „złym” refluksem. Pojawia się u zdrowych zazwyczaj po obfitych posiłkach czy napojach gazowanych. PH soku żołądkowego jest bardzo niskie i mogłoby się wydawać, że może uszkodzić przełyk lub żołądek- to jednak tak nie jest. Dzięki temu, że żołądek jest wyścielony śluzem i dzięki temu ograniczamy przenikanie jonów wodorowych. Krew cały czas przepływa i zaopatruje wszystkie komórki w tlen i składniki odżywcze.
Jeżeli mowa o błonie śluzowej przełyku to jest ona wyścielona dość grubym nabłonkiem to jest bardziej podatna na działanie treści żołądkowej. Treść pokarmowa zawiera kwas solny i enzymy trawienne, które mogą mu szkodzić. Dzięki obecności mechanizmów antyrefluksowych oraz wyższego ciśnienia dolnego zwieracza przełyku możemy go chronić. Kurczliwość przełyku oraz siła grawitacji również ma wpływ na obronę przed szkodliwymi działaniami.
Po reakcji organizmu- czyli po refluksie treść żołądkowa jest zobojętniana przez związki, które znajdują się w ślinie, a następnie wraca do żołądka dzięki jego skurczom. Co może być ciekawe – nocą aktywność śliny i jej wydzielanie się jest mniejsze.
Główną przyczyną refluksu jest zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dzieje się to, gdyż obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który powinien u zdrowej osoby zamykać światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. W momencie, kiedy kwaśna treść z żołądka trafia do przełyku wielokrotnie, w błonie śluzowej tego ostatniego może rozwinąć się stan zapalny. Tak powstaje zgaga, której może towarzyszyć uczucie pieczenia w jamie ustnej lub przełyku. Objawy refluksu są podobne do tych, które występują w zawale serca, a więc nie można tego bagatelizować! Treść żołądkowa może trafiać również do krtani lub nawet oskrzeli – zazwyczaj dzieje się tak w pozycji leżącej.
Jak się objawia refluks?
Objawami refluksu są: zgaga, oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku- często kwaśne, ból w górnej części brzucha lub pieczenie za mostkiem. Dolegliwości nasilają się głównie po zbyt dużym lub tłustym posiłku. jeżeli chodzi o pozycje – najbardziej doskwiera przy leżeniu na plecach oraz przy pochylaniu się.
Objawami, które mogą nas niepokoić i których nie powinno się bagatelizować oraz po których warto udać się do lekarza są: zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, zmniejszenie masy ciała lub nawet krwawienie z przełyku.
Choroba refluksowa może też powodować takie objawy jak: chrypka, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej oraz inne.
https://www.pinterest.cl/pin/425590233536459351/
Czym jest zgaga?
Bezpośrednią przyczyną, która nam może sugerować powstawanie zgagi jest choroba refluksowa. Jak już wcześniej wspomniałam- jest to cofanie się treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej. Przyczyną zgagi może być także zbyt duża ilość pokarmu w żołądku lub zbyt szybkie jedzenie, brak odpowiedniego przeżucia treści pokarmowej.
Na zgagę mogą cierpieć osoby:
- z przepukliną rozworu przełykowego;
- z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
- po resekcji żołądka;
- w chorobach dróg żółciowych;
- podczas ciąży;
- znerwicowane;
- cierpiące na niestrawność,
- które zażywają na czczo leki zawierające na przykład antybiotyki.
Objawy zgagi
Zgaga jest bardzo znana. Na pewno nie jedna osoba miała z nią styczność. Pojawia się bardzo często. Najczęstszymi objawami zgagi jest palenie w przełyku, odbijanie oraz przez to cofanie się treści żołądka z powrotem do przełyku i jamy ustnej. Jest to bardzo niekomfortowe i każdy chciałby się tego pozbyć. Zgadze może towarzyszyć ból za mostkiem i w okolicach nadbrzusza. Po zjedzeniu dużego posiłku nawet zdrowa osoba może doświadczyć zgagi i nie jest to nic niepokojącego. Ważne, aby nie pojawiała się zbyt często, szczególnie w czasie snu. Jeżeli nie jesteśmy pewni- warto zgłosić się do specjalisty, gdyż może być ona objawem wrzodów żołądka lub refluksu.
Silny antyoksydant dla zdrowia – Resveratrol
Przyczyny zgagi
Jest wiele przyczyn tego schorzenia. Za jedną z nich uważa się rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Aby nasz zwierasz odpowiednio działał musi się on kurczyć po przejściu połkniętego pokarmu przez przełyk i w ten sposób odcina pożywieniu drogę powrotną. W przypadku kiedy działa on nieodpowiednio dochodzi do refluksu. Rozluźnienie zwieracza przełyku może nastąpić poprzez przyjmowanie niektórych leków lub poprzez palenie papierosów. Niektóre pokarmy mogą mieć wpływ na cofanie się treści pokarmowej do przełyku.
W pierwszym trymestrze u kobiet w ciąży można zaobserwować ten problem. Kobiecy organizm wydziela hormon, który nazywa się progesteron.Jego działanie jest takie, że rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. W późniejszych miesiącach ciąży zgaga może powracać. Przyczyną tego jest nacisk powiększonej macicy na żołądek. Poprzez to ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, a treść pokarmowa wypychana jest z żołądka. Osoby otyłe lub z nadwagą również mogą mieć z tym problem dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową masę ciała.
Adiano / fotolia.com
Jak sobie radzić?
Nie tylko osoby chore, ale wszyscy powinniśmy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, odpowiednią dawkę ruchu oraz odpowiednią higienę życia. Stres może powodować problemy z trawieniem. Posiłki powinny być zjadane w mniejszych porcjach, ale w liczbie 3/4/5. Nie należy jeść w pośpiechu oraz leżąc. Pożywienie powinno być połykane w małych porcjach i dokładnie przeżuwane. Lepiej jest gdy je niczym nie popijamy. Na czczo warto wypijać odpowiednią ilość płynu i nawadniać swój organizm. Pomiędzy posiłkami również powinniśmy pić co najmniej 2-3 litry płynów. Ostatni posiłek zaleca się spożyć przynajmniej 3 godziny przed snem.
Należy wykluczyć ze swojego jadłospisu niektóre składniki diety, takie jak:
- alkohol,
- napoje zawierające kofeinę (kawa, cola – dwutlenek węgla może powodować problemy w układzie pokarmowym)
- soki z owoców cytrusowych,
- potrawy ostre oraz mocno doprawione,
- potrawy tłuste,
- • czekoladę oraz cebulę, ponieważ rozluźniają zwieracz przełyku.
Warto rzucić palenie, gdyż przez nie możemy mieć problemy nie tylko z układem pokarmowym. Nadmierna masa ciała nie pomoże nam w pozbyciu się problemu. Warto zadbać o higienę snu i spanie w pozycji uniesionej głowy lub tułowia. Jeżeli nic nie pomaga to warto wybrać się do specjalisty, aby przepisał nam leczenie farmakologiczne.
Połączenie witaminy D3+K2MK7 w jednej kapsułce
Podsumowanie
Jak widać zgaga z refluksem jest w pewien sposób powiązana. Należy odpowiednio rozróżniać te choroby i nie mylić ich ze sobą. Jeżeli coś by się działo – należy udać się do specjalisty – lekarza i zrobić wszystkie potrzebne badania bądź na podstawie konsultacji zdiagnozować problem. Nie należy tego bagatelizować, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia i bardzo uciążliwe. Pamiętajmy, że zawsze warto dbać o prawidłową dietę i ruch, gdyż jest to naturalne lekarstwo dla naszego organizmu!
Bibliografia
1. Bujnowska-Fedak MM, Sapilak BJ, Steciwko A. Epidemiologia schorzeń i struktura zachorowań w praktyce lekarza
rodzinnego. Fam Med Prim Care Rev 2011; 13(2): 135–139.
2. Dent J, El-Serag HB, Wallander MA, et al. Epidemiology of gastro-oesophageal reflux disease: a systematic review. Gut
2005; 54: 710–717.
3. Vakil N, van Zanten S, Kahrilas P, et al. The Montreal definition and classification of gastro-oesophageal reflux disease:
a global evidence-based consensus. Am J Gastroenterol 2007; 101: 1900–1920.
4. Shapiro M, Moore A, Fass R. What to do when doubling the dosage isn’t enough-refractory gastroesophageal reflux
disease-what next? J Respir Dis 2007; 28: 427–434.
5. van der Velden A, de Wit N, Quartero A, et al. Maintenance treatment for GERD: residual symptoms are associated
with psychological distress. Digestion 2008; 77: 201–13.
6. Moayyedi P, Talley NJ. Gastro-oesophageal reflux disease. Lancet 2006; 367: 2086–2100.
7. Kaltenbach T, Crockett S, Gerson LB. Are lifestyle measures effective in patients with gastroesophageal reflux disease?
An evidence-based approach. Arch Intern Med 2006; 166: 965–971.
8. Meining A, Classen M. The role of diet and lifestyle measures in the pathogenesis and treatment of gastroesophageal
reflux disease. Am J Gastroenterol 2000; 95(10): 2692–2697.
9. Gerson LB, Ullah N, Hastie T, et al. Patient-derived health state utilities for gastroesophageal reflux disease. Am
J Gastroenterol 2005; 100: 524–533.
10. Schabowski J, Gorczyca R, Filip R. Jakość życia związana ze zdrowiem i satysfakcja z życia u pacjentek z chorobą
refluksową przełyku (GERD) w zależności od wskaźnika masy ciała (BMI) i częstości objawów. Fam Med Prim Care Rev
2009; 11(3): 496–498.
11. Urnes J, Farup PG, Lydersen S, et al. Patient education in gastro-oesophageal reflux disease: a randomized controlled
trial. Eur J Gastroenterol Hepatol 2008; 19: 1104–1110.
12. Dibley LB, Norton CS, Jones R. Is there a role for lifestyle education in the management of gastro-oesophageal reflux
disease? Eur J Gastroenterol Hepatol 2009; 21: 1229–1240.
13. El-Serag H. Role of obesity in GORD-related disorders. Gut 2008; 57: 281–284.
14. Falk GW. Obesity and gastroesophageal reflux disease: another piece of the puzzle. Gastroenterology 2008; 134:
1620–1622.
15. Quiroga E, Cuenca-Abente F, Flum D, et al. Impaired esophageal function in morbidly obese patients with gastroesophageal reflux disease: evaluation with multichannel intraluminal impedance. Surg Endosc 2006; 20: 739–743.
16. Corley DA, Kubo A. Body mass index and gastroesophageal reflux disease: a systematic review and meta-analysis. Am
https://apteline.pl/artykuly/zgaga-przyczyny-leczenie-domowe-sposoby-na-zgage
https://parenting.pl/przyczyny-zgagi
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,zgaga—przyczyny–objawy–co-na-zgage–domowe-sposoby-,artykul,1577515.html
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zgaga-przyczyny-objawy-domowe-sposoby-na-zgage,6639,n,168
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,refluks-zoladkowo-przelykowy—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1587491.html
https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,zgaga—palacy-problem,artykul,1581210.html
https://www.cookist.com/manage-acid-reflux-with-diet-instead-of-drugs/