Rolowanie mięśni - co, jak i dlaczego - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Rolowanie mięśni – co, jak i dlaczego

Trening nie dzieli się tylko na siłowy i cardio. Warto pamiętać też o tym, że istnieje coś takiego jak rolowanie czy rozciąganie, ale dziś o tym pierwszym. Można coraz częściej zauważyć na siłowni osoby, które chodzą z wałkami/rollerami. Wiele klubów fitness ma je również w asortymencie i można się nimi rolować.Wraz z upływem czasu coraz więcej osób zaczęło korzystać z tych przyrządów i wiele osób na własnej skórze przekonało się co może dać taki trening. Nie tylko mowa tu o treningu siłowym, ale również o bieganiu, pływaniu czy o innych sportach.

Aparat ruchu to układ, w skład którego wchodzi szkielet oraz mięśnie. Wcześniej nikt nie myślał o tym, że istnieje jeszcze tkanka łączna, która otacza każdy mięsień- jest to powieź.

„Twórcą rollera jest fizyk Moshe Feldenkrais. Pomysł ten powstał już w latach 80tych, ze względu, że Moshe zajmował się sportami walki. Pewnego razu zauważył, że ta metoda pozwoliła mu zmniejszyć ból kolana. Osoby związane z Feldenkraisem zaczęły także stosować tę metodę, jednak w ich przypadku, piankowy wałek, służył do ćwiczeń na równowagę i podparcia dla ciała. W kolejnych latach, a dokładniej w 1987 roku Sean Gallagher, który był jego uczniem, zaczął używać tej metody do samodzielnego masażu. Wkrótce skontaktował się on z broadway’owską gwiazdą – Jerome’em Robbins’em i opowiedział mu o korzyściach płynących z rolowania. Zastosował on więc tę metodę u swoich tancerzy, którzy wypowiadali się o niej pozytywnie. Postanowiono więc, że piankowe wałki, staną się nieodzownym elementem tancerzy z Broadway’u. Największy jednak przełom nastąpił w 2004 roku, za sprawą artykułu na portalu T-Nation. Autorami byli znani do dziś trenerzy: Eric Cressey oraz Mike Robertson. W 2008 roku Mike Robertson stworzył obszerny instruktaż anatomiczny, który wraz z opisami pokazuje jak się rolować.”

Jak widać – już dość dawno zaczęto używać tej metody, ale u nas rozpowszechniła się stosunkowo niedawno.

NA CZYM TO POLEGA?

Rolowanie, to metoda, która ma na celu rozluźnienie naszej powięzi, która otacza nasze mięśnie, kości oraz inne. Poprzez ruchy na wałku rozbijamy nasze mięśnie powodując lepsze ukrwienie. Należy dbać o to, aby powięź nie była za bardzo rozluźniona oraz zbyt napięta. Trzeba odnaleźć balans. Poprzez zbyt spięte mięśnie możemy mieć dużo problemów. Pojawiają się przykurcze, a co za tym idzie – gorsza ruchomość. Ból w jakiejś okolicy może być spowodowany właśnie zbyt mocno spiętą powięzią.  Ograniczamy przez to nasz zakres ruchu, czyli mobilność.  Osoby, które się nie rolują, łatwiej ulegają kontuzjom oraz innym problemom związanym z aparatem ruchu. Co więcej, powięź jest też drogą, która jest przewodnikiem dla układu nerwowego. Dodatkowo odgrywa również rolę w procesach przemiany materii, a więc ma wpływ na układ pokarmowy. Całe nasze ciało to jedność. Kiedy będzie nas bolała jedna ręka czy noga- nasz cały organizm nie będzie mógł pracować odpowiednio.

Rollery dostępne na testosterone.pl

Jak długo się rolować?

Czas trwania ćwiczenia dla jednej partii mięśni nie powinien przekraczać 2/3 minut. Istnieje coś takiego, jak wstępne przerolowanie (przed treningiem) aby spowodować większą mobilność i stabilność oraz rolowanie w osobny dzień, np. pół godziny, aby wymasować i rozluźnić nasze mięśnie. Można robić to na przykład w domu oglądając serial, ale skupiając się na pracy z wałkiem. Zaleca się omijanie stref podkolanowych, kości i części ciała, gdzie nerwy są blisko skóry, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń z wałkiem są krwiaki, siniaki, skręcenia, świeże urazy, itp.  Jeżeli trafia się na punkty spustowe – miejsce zwiększonego napięcia struktur – to należy wytrzymać ten ból, ponieważ nasza powieź w tym momencie jest spięta i musi minąć chwila, aby się rozluźniła. Co ciekawe, również stany emocjonalne mają swoje odbicie w naszej powięzi. Stres na przykład może powodować większe napięcie tkanek. Im dłużej taki proces będzie lekceważony, tym mocniej wszystko będzie pospinane w naszym ciele. W takim momencie warto wybrać się do specjalisty, który będzie je uciskać, aby rozluźnić tkanki, czyli na przykład fizjoterapeuty. Uciskanie spustowe sprawdzi się tutaj wspaniale. Niestety, to strasznie bolesny proces. Warto zaznaczyć, że jeżeli rollery nie pomagają lub kiedy niektóre mięśnie nie są w stanie odpowiednio się rozluźnić – można zaopatrzyć się w piłeczki, które są mniejsze i docierają wszędzie. Można kupić specjalne piłeczki, ale również piłeczka do tenisa świetnie się nada.

 

La entrada en calor ¿Lo estoy haciendo bien? Parte II

 

JAKI WAŁEK WYBRAĆ?

Istnieją trzy twardości wałków : miękkie, o średniej twardości i twarde. Miękkie są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolowaniem lub ważą mało kilogramów.Drugi typ jest polecany dla osób początkujących o średniej budowie ciała lub osób, które już rolują się jakiś czas. Twarde wałki, rekomendowane są osobom cięższym, bądź tym które są już zaawansowane i nie znajdują już plusów podczas rolowania poprzednimi. Używane są również do terapii leczniczej. Warto zwrócić też uwagę na cenę i jakość, gdyż im wyższa jakość – tym dłużej nam posłuży i nie trzeba go będzie wymieniać za miesiąc. Jeżeli jest to produkt codziennego użytku, to warto w niego zainwestować i wydać więcej pieniędzy. Dobór odpowiedniego rollera jest istotny ze względu na to, że niewłaściwie dobrany wałek do masażu, nie przyniesie nam wielu korzyści.  Wiemy też, że niektórzy używają nawet sztang, ale to już zaawansowani, na których nie działa już zwykły roller lub też kiedy zapomnimy go wziąć ze sobą, a na siłowni nie znajdziemy rollera.  Wałki z wypustkami są stworzone do masowania punktów spustowych i do terapii. Ale podobną funkcję spełnia twardy wałek. Wałki krótkie są idealne do masażu punktowego, na przykład rollowania rąk.

https://www.menshealth.pl/zdrowie/Rolowanie-miesni-po-co-i-jak-to-robic,7552,1

 

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ROLOWANIA

Dodatkowe wsparcie układu ruchu w postaci suplementów

Korzyści płynące z rozluźniania mięśniowo-powięziowego może czerpać każda osoba. Od kompletnych początkujących, do zaawansowanych sportowców. Rozluźnianie jest efektywnym ćwiczeniem, które zaczyna zdobywać sławę pośród trenerów oraz osób ćwiczących, dzięki swojej łatwości użycia. Jest to szybki sposób, ale przede wszystkim skuteczny. Należy jednak pamiętać o systematyczności, jak w każdym treningu.
Zaleca się, by dołączyć rozluźnianie mięśniowo-powięziowe do swojego treningu, niezależnie od wykonywanego sportu i od postawionego sobie celu. Zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane powinny się zainteresować tym tematem. Każdy kto chce mieć zwiększony zakres ruchów, bez zbędnych przykurczów i bez bólu mięśni musi zacząć swój trening rolowania!

Wszystkie dostępne akcesoria treningowe – tutaj!

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe najlepiej  łączyć z innym typem treningu,  by osiągnąć maksymalne rezultaty.

 

Źródła:

http://gymlab.pl/rolowanie-wszystko-co-musisz-wiedziec/

https://www.ams.edu.pl/wp-content/uploads/2018/01/PODSTAWY-TRENINGU-FUNKCJONALNEGO-.pdf

 

 

 

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*