Image by Nattanan Kanchanaprat from Pixabay.
Jak wszyscy już wiemy, inflacja w Polsce zaczyna być widoczna coraz bardziej. Nie tylko jeśli chodzi o produkty sportowe, ale o całe życie codzienne. Jest to widoczne szczególnie przy kupnie obecnych produktów spożywczych gdzie z dnia na dzień ceny są wyższe, a nasze portfele chudsze.
Definicja
Inflacja to wzrost cen, który można przetłumaczyć jako spadek siły nabywczej w czasie. Tempo spadku siły nabywczej może znaleźć odzwierciedlenie w średnim wzroście cen koszyka wybranych towarów i usług w pewnym okresie czasu. Wzrost cen, często wyrażany w procentach, oznacza, że za jednostkę waluty faktycznie kupuje się mniej niż w poprzednich okresach. Inflację można porównać z deflacją, która występuje, gdy ceny spadają, a siła nabywcza rośnie.
Nie jest ciężko zmierzyć zmiany cen poszczególnych produktów w czasie. Widać to gołym okiem. Niestety ludzkie potrzeby wykraczają poza jeden lub dwa produkty. Ludzie potrzebują dużego i zróżnicowanego zestawu produktów, a także wielu usług, aby prowadzić dogodne życie. Obejmują one towary, takie jak żywność, paliwo, media, transport oraz usługi, takie jak opieka zdrowotna czy rozrywka.
Inflacja ma na celu zmierzenie ogólnego wpływu zmian cen na zróżnicowany zestaw produktów i usług. Pozwala na jednowartościową reprezentację wzrostu poziomu cen towarów i usług w gospodarce w pewnym okresie czasu.
Źródło: https://www.investopedia.com/terms/i/inflation.asp
Ekonomiczne opakowanie 2000 IU witaminy D3 w kapsułce
Dane
„Inflacja w Polsce osiągnęła poziom 17,4 proc. To o blisko 15 proc. więcej od bezpiecznego progu inflacji. Oznacza to, że drożyznę mocno odczuwamy każdego dnia. Wielu Polaków zadaje sobie pytanie: kiedy inflacja zacznie spadać? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ma dobre wiadomości. Optymistycznie zakłada, że inflacja pod koniec 2023 roku mocno spadnie – do poniżej 10 proc., a w perspektywie 2024 roku może wynieść poniżej 5 proc.”
Źródło: https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wiemy-kiedy-spadnie-inflacja-szef-pfr-podaje-konkretne-prognozy-aa-tDMM-hVsE-W4JY.html
Czyli jak widać, na spadek cen musimy jeszcze chwilę poczekać.
Najtańsza forma kreatyny o wielokierunkowym działaniu
Inflacja w sporcie
Wzrost cen jeśli chodzi o odżywki czy suplementy jest dość duży. Białko, kreatyna czy przedtreningówki to produkty o dość dużym popycie. Cena kreatyny wzrosła diametralnie, jednak myślę że jest to suplement, który warto przyjmować bez względu na cenę. Jeśli chodzi o białko to jesteśmy w stanie dostarczyć go z diety. Przedtreningówkę można zamienić na mocną kawę. Nie jest to co prawda to samo, ale jest to świetna alternatywa. Są również małe shoty, które można użyć na raz i nie trzeba kupować całego opakowania. Warto szukać sprawdzonych stron internetowych czy sklepów, na których ceny są konkurencyjne, a źródło jest sprawdzone. Ceny treningów personalnych czy wizyt u fizjoterapeuty również wzrosły o około 20/30 złotych. Karnety na siłownię czy basen są coraz również droższe (przy zakupie z góry na kilka miesięcy mogą być tańsze, ale należy uważać na kruczki w umowach i dokładnie je czytać). Jednak nie ma się co temu dziwić, gdyż wzrost produktów i malejąca wartość pieniądza wpływa na chęć większych zarobków.
Niezbędne omega-3 (EPA i DHA) – 100 kapsułek w ekonomicznej cenie
Jak sobie radzić?
Szukajmy produktów spożywczych, które są na przykład na promocjach. Gazetki promocyjne informują nas, że przy zakupie 2 tych samych produktów cena się zmniejszy. Bardzo często można znaleźć żywność z dość krótką przydatnością do spożycia, jednak nadal są one świeże, a dzięki temu jedzenie się nie marnuje. Powstały także aplikacje, w których można zarezerwować jedzenie i na przykład po nie podjechać. Wiele lokali, takich jak na przykład piekarnie przygotowują promocje pod koniec dnia, gdzie dostaniemy paczkę wartą czterdzieści złotych za na przykład cenę dziesięciu złotych. Zamiast kupować karnet na siłownię, zapytaj znajomego czy nie ma on na przykład dostępu do kart partnerskich typu Multisport, które obejmują również inne aktywności fizyczne. Jeśli chodzi o treningi personalne to również często trenerzy mają pakiety, które wychodzą taniej, na przykład kiedy wiemy, że będziemy trenować dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o wydarzenia sportowe to często bywa tak, że szybsze kupno biletów powoduje niższą cenę.
Badanie
Badanie opublikowane przez The Aspen Institute, które zostało przeprowadzone przed pandemią COVID-19, wykazało, że we wszystkich dyscyplinach sportowych rodzice wydawali już każdego roku więcej na podróże (196 USD na dziecko) niż na jakikolwiek inny element sportu: sprzęt, lekcje, zapisy itp. Wiele raportów mówi, że ceny hoteli w niektórych miastach są o około 30% wyższe niż w ubiegłym roku i o mniej więcej tyle samo wyższe niż w 2019 r., przed wybuchem pandemii. W obiektach najwięcej kosztuje wynajęcie sędziów, dozorców do utrzymywania boisk w gotowości, woźnych do sprzątania hal i trenerów do prowadzenia treningów. Nawet w sportach, które tradycyjnie znajdują się na tańszym końcu spektrum, napotykają problemy.
Źródło: https://apnews.com/article/inflation-sports-health-prices-swimming-64d453e7935d962a6eed89e5e1ecb6e3
Podsumowanie
Niestety nie mamy zbyt dużego wpływu na to co się dzieje. Mam nadzieję tylko, że taki rozwój sprawy nie będzie przeszkodą do dalszego trenowania, brania udziału w zawodach dzieci i dorosłych. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym aspektem w naszym życiu, którego nie powinniśmy zaniedbywać. Czasem warto odpuścić drogie, markowe ubrania na korzyść sportu.