Żelatyna w diecie - działanie - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Żelatyna w diecie – działanie

żelatyna

Czym jest żelatyna?

Żelatyna jest białkiem pochodzącym z kolagenu, materiału znajdującego się w kościach, chrząstkach i skórze zwierząt, który jest niezbędny dla zdrowych stawów. Najczęściej znana z zastosowania w deserach, żelatyna jest również częstym składnikiem bulionów, zup, sosów, cukierków i niektórych leków. Żelatyna jest produkowana poprzez przetwarzanie części zwierzęcych w celu wyodrębnienia kolagenu i przekształcenia go w żelatynę. Ta bezsmakowa, półprzezroczysta substancja ma konsystencję galaretowatą. Zarówno kolagen, jak i żelatyna mają podobne białka i mogą przynosić podobne korzyści.

 

Żelatyna jest produktem wysokobiałkowym

Producenci wytwarzają żelatynę poprzez przetwarzanie kości zwierzęcych, chrząstek i skóry. Mogą do tego celu wykorzystać na przykład ciała krów lub ryb. W procesie tym wyodrębnia się kolagen, włókniste białko, które łączy mięśnie, kości i skórę, i przekształca się go w żelatynę, bezsmakową, bezbarwną substancję o konsystencji galarety. Żelatyna jest produktem wysokobiałkowym. Na przykład, 100 gramów suchej żelatyny w proszku zawiera ponad 85 g białka.

 

Jakie aminokwasy znajdziesz w żelatynie?

Białko składa się z różnych aminokwasów, a żelatyna zawiera kilka z nich.

Rodzaje aminokwasów w żywności opartej na żelatynie zależy od konkretnej żywności, źródła żelatyny i jej przetwarzania. Najbardziej obfite aminokwasy w żelatynie są glicyna i prolina.

 

Kompleksowy preparat wspierający kondycję aparatu ruchu – KUP TUTAJ

Kolagen czym jest?

Kolagen jest najbardziej obfitym białkiem występującym u ludzi i zwierząt. Znajduje się prawie wszędzie w organizmie, ale najobficiej występuje w skórze, kościach, ścięgnach i więzadłach. Zapewnia wytrzymałość i strukturę tkanek. Na przykład, kolagen zwiększa elastyczność skóry i wytrzymałość ścięgien. Jednak trudno jest jeść kolagen, ponieważ zazwyczaj znajduje się on w niesmacznych częściach zwierząt. Na szczęście kolagen może być ekstrahowany z tych części poprzez gotowanie ich w wodzie. Ludzie często to robią, gdy robią wywar na zupę, aby dodać smaku i składników odżywczych.

 

O kolagenie możecie przeczytać więcej w tych dwóch artykułach:

Kolagen rybi – wpływ na skórę, działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe

Kolagen – właściwości antydepresyjne i prokognitywne

Kolagen rybi (patentowany NatiCol®) – KUP TUTAJ

Korzyści z stosowania żelatyny w diecie

 

Żelatyna na skórę

Białko i aminokwasy w żelatynie mogą pomóc organizmowi zbudować więcej kolagenu, ważnego elementu w zdrowej skórze. Wraz z wiekiem, poziom naturalnego kolagenu spada. Może to prowadzić do utraty elastyczności skóry i powstawania zmarszczek. Jedno z badań wykazało, że spożywanie kolagenu poprawia nawilżenie skóry i zredukować zmarszczki.

 

Żelatyna, a jelita

Białka zawarte w żelatynie mogą wspomagać ściany jelit, w tym budować ochronną wyściółkę śluzową w jelitach. We wczesnych badaniach na szczurach, żelatyna pomogła chronić wyściółkę jelit przed uszkodzeniem, choć potrzebne są dalsze badania, aby w pełni potwierdzić ten efekt u ludzi. Żelatyna zawiera również kwas glutaminowy, inny aminokwas, który może pomóc chronić ścianę jelita przed uszkodzeniem i zapobiegać nieszczelności jelit.

 

Żelatyna, a obniżenie poziomu cukru we krwi

Aminokwas glicyna, który znajduje się w żelatynie może pomóc w zarządzaniu poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Oprócz spadku poziomu cukru we krwi, uczestnicy badania, którzy przyjmowali glicynę jako środek leczniczy, doświadczyli zmniejszenia stanu zapalnego.

 

Żelatyna, mocniejsze stawy i kości

Oprócz poprawy elastyczności skóry, żelatyna może również wzmocnić tkanki łączne. Badania wykazały, że suplementy kolagenowe takie jak żelatyna mogą zmniejszyć ból stawów. Stwierdzono również, że może wzmocnić stawy poprzez zwiększenie gęstości chrząstki.

 

Żelatyna, a zmniejszenie ryzyka osteoporozy

Żelatyna zawiera również lizynę, która pomaga wzmocnić kości. Może również poprawić zdolność organizmu do wchłaniania wapnia, co może pomóc w zapobieganiu utraty kości. Ze względu na te efekty, żelatyna może być stosowana jako suplement w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy, czyli przerzedzenia kości.

Poza samą suplementacją warto zadbać o swój aktywność w tym celu polecam artykuł:

Trening siłowy a osteoporoza

 

Wiele badań zbadano skuteczność żelatyny jako środka do leczenia problemów stawów i kości

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą formą zapalenia stawów. Dochodzi do niego, gdy chrząstka amortyzująca pomiędzy stawami rozpada się, co prowadzi do bólu i sztywności.

W tym artykule możecie przeczytać trochę więcej na temat tej choroby:

Choroba zwyrodnieniowa stawów

W jednym z badań, 80 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów otrzymywało albo suplement żelatyny lub placebo przez 70 dni. Osoby, które przyjmowały żelatynę, odnotowały znaczne zmniejszenie bólu i sztywności stawów.

W innym badaniu, 97 sportowców otrzymywało albo suplement żelatyny lub placebo przez 24 tygodnie. Ci, którzy przyjmowali żelatynę doświadczyli znacznego zmniejszenia bólu stawów, zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności, w porównaniu do tych, którzy otrzymywali placebo.

 

Żelatyna jest również źródłem:

  • Wapnia
  • Magnezu
  • Choliny
  • Sodu
  • Selenu

W około 1-2% w zależności od użytej tkanki zwierzęcej oraz metody jej przygotowania.

 

Co ciekawe, żelatyna jest najbogatszym źródłem pokarmowym aminokwasu glicyny, który jest szczególnie ważny dla Twojego zdrowia. Badania wykazały, że chociaż organizm może go wytwarzać, zazwyczaj nie wytwarza go wystarczająco dużo, aby pokryć swoje zapotrzebowanie. Oznacza to, że ważne jest, aby spożywać jej wystarczającą ilość w diecie.

Połączenie D3, K2MK7 i Omega-3 w jednej kapsułce – KUP TUTAJ

Żelatyna, a hydrolizowany kolagen czy posiadają różnice?

Żelatyna i hydrolizowany kolagen są podobne pod względem odżywczym. Oba są wytwarzane przez gotowanie i rozbijanie pokarmów bogatych w kolagen, takich jak kości, chrząstki i kopyta. Proces ten rozbija aminokwasy w kolagenie, dzięki czemu staje się on łatwiejszy do strawienia i wchłaniania w przewodzie jelitowym. Ponieważ pochodzą z tego samego źródła, żelatyna i hydrolizowany kolagen dostarczają tych samych cennych aminokwasów i profili odżywczych. Różnią się one tylko sposobem przyjęcia – kolagen można przyjąć w formie tabletki. Natomiast żelatyna głównie z proszków, które trzeba rozpuścić w wodzie.

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22486722/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1051/gelatin

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-gelatin#1

https://en.wikipedia.org/wiki/Gelatin

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*