Zdjęcie: Unsplash, Vitaly Gariev
Nawracające bóle głowy stają się coraz częstszym problemem obecnych czasów. Migrena jest bardzo rozpowszechnionym zaburzeniem neurologicznym, którego częstość występowania waha się od 9% do 18% na całym świecie [1]. W dzisiejszym materiale postaram się przedstawić kilka przyczyn, które mogą nasilać częstotliwość ich występowania, oraz podać kilka rozwiązań, sprzyjających rozwiązaniu problemu.
Przyczyny
W przypadku migren musimy mieć na uwadzę, że z reguły coś jest ich przyczyną. Obecnie znamy kilka elementów, które powodują wzrost ich nasilenia, oraz występowania, do których należy m.in. odwodnienie, niektóre dodatki do żywności, czy też PMS. Kilka z nich zostało opisanych w innym artykule, który możesz znaleźć tutaj
Podjęcie działań łagodzących ich objawy może tym samym pomóc w zmniejszeniu częstotliwości ich występowania.
W tym artykule natomiast zajmiemy się suplementacją, która może być skutecznym narzędziem w walce z tym problemem. Kilka z nich ma świetną literaturę w tym kontekście, którą także przedstawię.
Co warte podkreślenia, nawracającym bólom głowy często towarzyszy zażywanie sporej ilości leków, które mogą wywoływać skutki uboczne, w kontekście długoterminowym. Suplementacja w tym przypadku wydaję się być bezpieczniejsza i nieniosąca tak dużych skuktów ubocznych.
Omega-3 i D3, czyli dwa suplementy na wszystko
Niektórym może wydać się śmieszne, że praktycznie w każdej rekomendacji są te dwa suplementy, ale to jedynie pokazuję, jak duży wpływ mają na ludzki organizm.
Sprawdźmy sobie badania na ich temat.
Pierwsze z nich dotyczyło 120 studentek, które miały umiarkowane i ciężkie bolesne miesiączki. Podzielono je losowo na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała 1000 mg/dzień kapsułki oleju rybiego we wszystkie dni cyklu, a druga grupa otrzymywała ibuprofen, gdy zaczynał się ból.
Wyniki wykazały istotną różnica między intensywnością bólu przed i po leczeniu ibuprofenem, czego można było się oczywiście spodziewać, ale także po suplementacji Omega-3, co jest kluczową informacją.
Autorzy nawet skłonili się wykazać wnioski, sugerujące, że olej rybi jest skuteczniejszy niż ibuprofen w leczeniu silnego bólu towarzyszącego pierwotnemu bolesnemu miesiączkowaniu. [2]
Kolejne badanie także to potwierdziło. Wyniki metaanalizy wykazały, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3 zmniejszają nasilenie pierwotnych bolesnych miesiączek u kobiet [3]
Inne badanie potwierdziło, że największe korzyści w kontekście redukcji migren przynoszą wysokie dawki suplementowane codziennie. Tę metodę można uznać za leczenie pierwszego wyboru w profilaktyce migreny, ponieważ wykazała najwyższą skuteczność i najwyższą akceptowalność ze wszystkich badanych metod leczenia [1]. Tutaj warte szczególnie podkreślenia jest fakt, że Omega-3 jest dużo bezpieczniejsza i nie przynosi tylko skutków ubocznych, co farmakologia, jednocześnie pozwala nam rozwiązać wiele innych problemów w tym samym czasie, przez jej wszechstronne działanie, o którym wspomniałem na początku.
Omega-3 w rekomendowanych wyższych dawkach możesz nabyć w tym miejscu. Zawiera także w sobie już dodatkowo witaminę D — KUP TERAZ
Witamina D3
W kontrolowanym badaniu, przy wykorzystaniu placebo, oraz metody podwójnej ślepej sprawdzono wpływ suplementacji witaminą D3 na bóle głowy. Badanie objęło 80 osób cierpiących na migrenę epizodyczną. Zostały one losowo przydzielone do dwóch równych grup, aby otrzymywać dawkę dzienną witaminy D3 2000 IU (50 μg) lub placebo przez 12 tygodni.
Grupa otrzymująca suplementację witaminą D3 doświadczyła istotnie mniejszej liczby dni bólu głowy w miesiącu, skróconego czasu trwania ataków, lższejego nasielnia i rzadszego zażycia środków przeciwbólowych/miesiąc, niż grupa placebo.
W oparciu o wyniki tego badania można stwierdzić, że suplementacja witaminą D3 w dawce 2000 IU (50 μg) dziennie przez 12 tygodni może łagodzić objawy bólu głowy. [4]
Witaminę D3 w omawianej dawce dostaniesz w tym miejscu — KUP TUTAJ
Kurkumina i Koenzym Q10
Te dwie substancje mogą wywierać działanie neuroprotekcyjne poprzez modulację stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, a tym samym zmniejszać ryzyko i nasilenie występowania migren.
W badaniu, w którym to sprawdzono wzięło udział 100 mężczyzn i kobiet (średni wiek 32 lata) z epizodyczną migreną w oparciu o kryteria Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy (IHS). Badanych podzielono losowo na cztery grupy, czyli osoby suplementujące nanokurkuminy (80 mg) i CoQ10 (300 mg), osoby suplementujące jedynie nanokurkuminę (80 mg lub CoQ10 (300 mg) oraz grupę kontrolną. Badanie trwało 8 tygodni. Oceniano częstotliwość, nasilenie, czas trwania ataków bólu głowy na podstawie dziennika na początku i na końcu badania.
Wyniki wykazały istotny wpływ suplementacji nanokurkuminą i CoQ10 w porównaniu z innymi grupami. Wnioski te sugerują możliwy synergistyczny efekt nano-kurkuminy i CoQ10 na cechy kliniczne migreny. [5]
Pamiętaj, że Piperyna znacząco zwiększa wchłanialność kurkuminy. Taka forma suplementu dostępna jest tutaj – KUP TUTAJ
Fitmaker
Nie jest to może pojedynczy składnik wpływający na problematykę migren, jednak skład jest dość ciekawy. Zestaw, który został tu stworzony zawiera m.in. omówioną Witaminę D3, Kurkumę z dodatkiem Bioperyny, dzięki czemu gwarantuję większą wchłanialność, koenzym Q10, który był jednym ze składników działających synergicznie poprzednim badaniu, wraz z kurkuminą, a takżę witaminy z grupy B.
Witaminy z grupy B mają wszechstronne działanie na ludzki organizm, a w szczególności na układ nerwowy. Niektóre źródła wskazują, że suplementacja witaminami z grupy B, w tym m.in. witaminą B2, w przypadku niedoboru mogą przynosić pozytywną poprawę w kontekście czasu trwania i występowania migren [6].
Więcej na temat witamin z grupy B możesz przeczytać w tym miejscu
Fitmaker to ciekawa opcja, jeśli chcemy ograniczyć ilość suplementów, a jednocześnie przeciwdziałać problemowi i poprawić ogólne zdrowie – KUP TERAZ
Imbir
W podwójnie zaślepionym randomizowanym badaniu klinicznym 100 pacjentów z ostrą migreną zostało losowo przydzielonych do otrzymywania proszku imbirowego lub leku – sumatryptanu. Dwie godziny po zastosowaniu któregokolwiek z środków, średnie nasilenie bólów głowy znacznie się zmniejszyło. Efekty oceniono po miesiącu terapii. Skuteczność proszku imbirowego i sumatryptanu była podobna. Kliniczne działania niepożądane proszku imbirowego były mniejsze niż sumatryptanu, co jest kluczowe w tym aspekcie, ponieważ jak wspominałem na początku, kluczową rolą tutaj będzie wybór suplementacji w celu obniżenia długotrwałych skutków ubocznych farmakoterapii. [7]
Ekstrakt z korzenia imbiru możesz dostać w tym miejscu – KUP TUTAJ
Melatonina
Może okazać się potencjalnie skuteczna w leczeniu i zapobieganiu migrenie u dorosłych. [8]. Faktem jest, że zaburzony sen jest jedną z przyczyn ich występowania, co wykazuję jedna z prac. W badaniu wzięło udział 724 użytkowników, ze średnią miesięczną częstością ataków wynoszącą 9,94. Więcej przerw w śnie i odchylenie od średniej długości snu użytkownika były istotnymi predyktorami ataku następnego dnia. [9]. Stąd też wysunięto wnioski, że fragmentacja snu i odstępstwa od typowego snu są głównymi czynnikami wpływającymi na związek między snem a migreną. Melatonina pomaga uregulować sen, oraz zwiększyć jego jakość, zmniejszając ilość nocnych wybudzeń, czyli fragmentacji snu, co przekłada się na oczekiwany rezultat.
Podsumowanie
Oczywiście, to tylko kilka z uniwersalnych porad, oraz wskazanie suplementów, mających dobrą literaturę, w kontekście tego problemu. Tak jak wspomniałem na początku, w przypadku migren nie istnieje jedno rozwiązanie, ale istnieje wiele metod, które mogą pomóc w ich łagodzeniu i zapobieganiu.
Jednym z problemów częstszego ich występowania może być zaniedbany styl życia, oraz duża ilość czynników zapalnych, wpływających także na zmęczenie. O tym jak możesz sobie wtedy z tym poradzić pisałem tutaj
Innym częstym problemem jest także stres. Wtedy w kontekście suplementacji dobrą metodą może być wprowadzenie do swojej codzienności Adapogenów, o których możesz więcej przeczytać tutaj
Bibliografia:
[1]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38110000/
[2]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24049587/
[3]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35059756/
[4]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31897949/
[5]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31241007/
[6]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33779525/
[7]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23657930/
[8]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32352572/
[9]. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37679693/