Adrenalina – za co odpowiada i jaki ma wpływ na zdrowie? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Adrenalina – za co odpowiada i jaki ma wpływ na zdrowie?

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-4801120/

Adrenalina – za co odpowiada i jaki ma wpływ na zdrowie?

Adrenalina i noradrenalina to dwa odrębne, ale powiązane ze sobą chemiczne posłańce. Są one produkowane w ośrodku nadnerczy, a noradrenalina jest również produkowana w niektórych komórkach nerwowych (neuronach) centralnego obwodowego układu nerwowego. Są one uwalniane do krwiobiegu i służą jako chemiczne mediatory (hormon), a także przekazują impulsy nerwowe do różnych narządów (neuroprzekaźniki).

Adrenalina jest produkowana w rdzeniach w nadnerczach, a także w niektórych neuronach ośrodkowego układu nerwowego. W ciągu kilku minut podczas sytuacji stresowej adrenalina jest szybko uwalniana do krwi, wysyłając impulsy do narządów w celu wywołania określonej reakcji.

L-cytrulina: booster tlenku azotu zwiększający pompę mięśniową, zdolności treningowe oraz usprawniający regenerację

 

Jaka jest funkcja adrenaliny?

Adrenalina wyzwala w organizmie reakcję walki lub ucieczki. Reakcja ta powoduje rozszerzenie dróg oddechowych, aby zapewnić mięśniom tlen, którego potrzebują do walki z niebezpieczeństwem lub ucieczki. Adrenalina wyzwala również skurcz naczyń krwionośnych w celu przekierowania krwi do głównych grup mięśni, w tym serca i płuc. Zdolność organizmu do odczuwania bólu również maleje w wyniku działania adrenaliny, dlatego możesz kontynuować ucieczkę lub walkę z niebezpieczeństwem nawet wtedy, gdy jesteś ranny. Adrenalina powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość, w stresujących czasach. Po ustąpieniu stresu efekt działania adrenaliny może utrzymywać się nawet przez godzinę.

Adrenalina jest ważną częścią zdolności organizmu do przetrwania, ale czasami organizm uwalnia ten hormon, gdy jest pod wpływem stresu, ale nie w obliczu prawdziwego zagrożenia. Może to wywołać uczucie zawrotów głowy, światłowstrętu i zmiany w widzeniu. Ponadto, adrenalina powoduje uwolnienie glukozy, którą wykorzystałaby reakcja walki lub ucieczki. Kiedy nie ma zagrożenia, ta dodatkowa energia nie ma zastosowania, a to może zostawić osobę w uczuciu niepokoju i drażliwości. Nadmiernie wysoki poziom hormonu z powodu stresu bez realnego zagrożenia może spowodować uszkodzenie serca, bezsenność i nerwowość, nerwowe uczucie.

Warunki medyczne, które powodują nadprodukcję adrenaliny są rzadkie, ale mogą się zdarzyć. Jeśli osoba ma guzy na nadnercza, na przykład, on / ona może produkować zbyt dużo adrenaliny, co prowadzi do niepokoju, utraty wagi, kołatania serca, szybkie bicie serca i wysokie ciśnienie krwi. Zbyt mało adrenaliny rzadko występuje, ale gdyby tak się stało, ograniczyłoby to zdolność organizmu do prawidłowej reakcji w sytuacjach stresowych.

Adrenalina rzadko powoduje problemy, ale ciągły stres może powodować komplikacje związane z adrenaliną. Zajęcie się tymi problemami zaczyna się od znalezienia zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem.

 

Noradrenalina – hormon pokrewny

Blisko spokrewniony hormon, noradrenalina, jest uwalniany głównie z zakończeń nerwowych współczulnego układu nerwowego (jak również w stosunkowo niewielkich ilościach z rdzenia nadnerczy). Istnieje stały niski poziom aktywności współczulnego układu nerwowego powodujący uwalnianie noradrenaliny do krążenia, ale uwalnianie adrenaliny jest zwiększone w okresach ostrego i przewlekłego stresu.

 

W jaki sposób adrenalina jest kontrolowana?

Adrenalina uwalniana jest głównie poprzez aktywację nerwów połączonych z nadnerczami, które uruchamiają wydzielanie adrenaliny i tym samym zwiększają jej poziom we krwi. Proces ten zachodzi stosunkowo szybko, w ciągu kilku minut od wystąpienia stresującego wydarzenia. Po zakończeniu sytuacji stresowej impulsy nerwowe do nadnerczy zostają obniżone, co oznacza, że nadnercza przestają produkować adrenalinę.

Stres stymuluje również uwalnianie hormonu adrenokortykotropowego z przysadki mózgowej, który sprzyja produkcji hormonu steroidowego kortyzolu z kory nadnerczy. Ten hormon steroidowy ma większe znaczenie dla zmiany metabolizmu organizmu (tj. podniesienia poziomu glukozy w osoczu) w warunkach długotrwałego, trwającego (przewlekłego), a nie ostrego stresu.

 

Różeniec Górski od Apollo’s Hegemony – stymulacja dopaminy i motywacji do działania

 

Co się dzieje, gdy mam za dużo adrenaliny?

Nadprodukcja adrenaliny jest bardzo powszechna. Ćwiczenia fizyczne tymczasowo zwiększają poziom adrenaliny. Większość ludzi jest od czasu do czasu narażona na sytuacje stresowe, dlatego większość z nas zna typowe objawy uwalniania adrenaliny, takie jak: szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, niepokój, nadmierne pocenie się i kołatanie serca. Jest to jednak normalna reakcja organizmu, która ma nam pomóc w odpowiedzi na stresującą sytuację. Po ustaniu ostrego stresu objawy szybko ustępują, ponieważ ustaje nadmierne wydzielanie adrenaliny. Jednak w przypadku ciągłego stresu, kortyzol, adrenalina i noradrenalina nadal są produkowane i mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, bóle głowy i przyrost wagi.

Niektóre osoby z otyłością i nieleczonym obturacyjnym bezdechem sennym (stan, w którym oddech zatrzymuje się na krótkie okresy podczas snu) mogą być narażone na wysoki poziom noradrenaliny/adrenaliny każdej nocy, gdy walczą o oddech; może to odgrywać rolę w rozwoju wysokiego ciśnienia krwi u takich osób.

Bardzo rzadko, nadprodukcja adrenaliny/noradrenaliny może być spowodowana przez guz nadnercza zwany pheochromocytoma lub paraganglioma (jeśli znajduje się poza nadnerczem, ale wzdłuż nerwów współczulnego układu nerwowego, które biegną przez klatkę piersiową i brzuch). Objawy mogą obejmować typowe objawy nadmiaru adrenaliny w sposób przerywany, ale w niektórych przypadkach objawy mogą być dość łagodne, tak aby być ledwo zauważalne. W innych przypadkach może powodować rumieniec, pocenie się, bóle głowy, szybkie bicie serca i niepokój. Leczenie guza chromochłonnego polega na operacji, a przed nią wymagane są określone leki kontrolujące ciśnienie krwi.

 

Co się dzieje, gdy mam za mało adrenaliny?

Cierpienie z powodu zbyt małej ilości adrenaliny jest bardzo nietypowe, nawet jeśli straciłeś oba nadnercza w wyniku choroby lub operacji, ponieważ 90% noradrenaliny w organizmie pochodzi z układu nerwowego (a noradrenalina pełni w organizmie podobne funkcje jak adrenalina). Dlatego też ‚niedobór adrenaliny’ tak naprawdę nie pojawia się jako zaburzenie medyczne, być może z wyjątkiem niezwykle rzadkich i nietypowych genetycznych niedoborów enzymów katecholaminowych.

Tongat Ali od Apollo’s Hegemony – poprawa sprawności fizycznej

Czym jest przeciążenie nadnerczy – ogólny opis

Nie istnieje żaden naukowy dowód na poparcie zmęczenia nadnerczy jako prawdziwego stanu medycznego. Lekarze obawiają się, że jeśli powie się, że ma się ten stan, prawdziwa przyczyna objawów może nie zostać znaleziona i potraktowana prawidłowo, lecz warto go poruszyć w tym konkretnym artykule.

W zaawansowanych stadiach, gdy Twoje nadnercza stają się przeciążone i produkują nadmierne ilości adrenaliny, możesz zacząć doświadczać zaawansowanych objawów przeciążenia nadnerczy, takich jak chroniczna bezsenność, kołatanie serca, niepokój, ataki paniki, itp.

Objawy są na tyle łagodne, że możesz nadal przeć. Jednak, jak nadal to zrobić, objawy staną się bardziej wyraźne. Możesz zacząć odczuwać zmęczenie. Możesz czuć się senny w ciągu dnia i być pobudzony w nocy. Możesz też być w stanie przetrwać cały dzień, ale wieczorem mocno się załamać. Możesz również zacząć zauważać większe uzależnienie od kofeiny lub częściej chorować, ponieważ Twoje rezerwy energii i system odpornościowy są wyczerpane.

W miarę upływu czasu, gdy nadal przekraczasz swoje granice, zmęczenie może stać się wyniszczające. Coraz trudniej będzie Ci się obudzić rano i zasnąć w nocy. Może wystąpić depresja, drażliwość lub anhedonia (utrata zainteresowania hobby i rozrywkami, które wcześniej sprawiały przyjemność). Jest to często określane jako „wypalenie”. Dochodzi do tego, gdy Twoje nadnercza wyłączyły się i nie pracują już prawidłowo. Aby skomplikować sprawy, wielu lekarzy nie rozpoznaje zmęczenia nadnerczy jako prawdziwego stanu i może próbować leczyć objawy za pomocą leków przeciwdepresyjnych, uspokajających lub innych. To może utrzymać cię przez dłuższy czas, ale ponieważ nie zająłeś się podstawowym warunkiem, twoje objawy w końcu się pogorszą.

Dobra wiadomość jest taka, że powrót do zdrowia jest możliwy. Wymaga ono jednak całkowitej zmiany stylu życia, skoncentrowanej na samo opiece, wraz z przywróceniem równowagi neuroprzekaźników i hormonów, bez stosowania związków stymulujących. Stosowanie sterydów powinno być rozważane tylko w ostateczności. Powrót do zdrowia ze zmęczenia nadnerczy wymaga czasu i cierpliwości, a im bardziej zaawansowane wyczerpanie, tym dłuższa i trudniejsza będzie droga do wyzdrowienia.

 

Czy to mit?

Nie ma dostępnych badań naukowych, która by to poparła. Endocrine Society, największa na świecie organizacja endokrynologów (ludzi, którzy badają i leczą pacjentów z chorobami związanymi z gruczołami i hormonami), mówi wprost, że zmęczenie nadnerczy nie jest prawdziwą chorobą. I mówi, że objawy zmęczenia nadnerczy są tak ogólne, że mogą odnosić się do wielu chorób lub warunków (depresja, bezdech senny, niedoczynność tarczycy, lub wiele innych warunków) lub wynikają z codziennego życia.

 

 

Źródło:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/23038-adrenaline

https://www.endocrineweb.com/adrenaline

https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/adrenal-fatigue

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/addisons-disease/expert-answers/adrenal-fatigue/faq-20057906

https://www.health.harvard.edu/blog/is-adrenal-fatigue-real-2018022813344

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-4801120/

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*