Alkohoreksja - skąd się wzięła, jakie są objawy i do czego prowadzi? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Alkohoreksja – skąd się wzięła, jakie są objawy i do czego prowadzi?

Alkohoreksja, znana też pod nazwą drunkoreksji jest stosunkowo nowym zjawiskiem, ale coraz częściej się o nim słyszy. Przyczyn można się doszukiwać przeróżnych. Kult szczupłej i idealnej sylwetki w mediach, presja do spożywania alkoholu wśród znajomych, obsesja odchudzania. Ale czym tak naprawdę jest to schorzenie?

 

Alkohoreksja – czym jest i jak się objawia?

 Można ją zaliczyć do pewnej szczególnej odmiany anoreksji. Różni się jednak tym, iż osoba chora, najczęściej odchudzająca się, odmawia sobie posiłków w ciągu dnia po to, by pozwolić sobie na wypicie kilku drinków lub piw podczas wieczornego wyjścia ze znajomymi.

Lekarze biją na alarm, gdyż napoje alkoholowe dostarczają niewiele składników odżywczych, jakich organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

 

Symptomy schorzenia są podobne do anoreksji:

  • spadek masy ciała,
  • strach przed przybraniem na wadze,
  • obawa przed przyjmowaniem pełnowartościowych posiłków oraz dodatkowo zastępowanie ich alkoholem,
  • niedożywienie i zaburzenia hormonalne.

Jak z tego wyjść? Gdzie szukać pomocy?

Alkohoreksja, podobnie jak anoreksja posiada silne podłoże psychiczne i odpowiednia terapia psychologiczna stanowi podstawę prawidłowego leczenia tego schorzenia. Jak powinna ona przebiegać ustala się indywidualnie, zależnie od przypadku i na pewno bierze się pod uwagę przyczyny wystąpienia zaburzeń u konkretnej osoby.

Zdrowe podejście do własnego ciała

Bardzo istotnym krokiem w leczeniu alkohoreksji jest powrót do właściwej wagi i zniwelowanie niedoborów powstałych w organizmie w skutek przebiegu choroby. Należy ustalić właściwą dietę, a ostatecznym celem powinno być zniwelowanie psychicznych przyczyn oraz osiągnięcie prawidłowej masy ciała.

Kluczowa może okazać się nauka prawidłowych i zdrowych nawyków żywieniowych. To też jest kwestia w bardzo dużym stopniu indywidualna i niezbędna może okazać się pomoc profesjonalnego dietetyka. Jeśli chory wykazuje większą tendencję do spożywania alkoholu w towarzystwie znajomych dobrym pomysłem może być zmiana otoczenia, bądź ograniczenie kontaktów towarzyskich. Najważniejsze jednak jest, by zapobiegać nawrotom głodówek na rzecz spożywania alkoholu.

 

Do czego może doprowadzić?

 Skutki alkohoreksji mogą być równie poważne i rozległe jak w przypadku innych zaburzeń żywienia. Surowa dieta jest bardzo dużym obciążeniem, szczególnie dla młodego organizmu, a zastępowanie posiłków alkoholem jest jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż jak wspomniano powyżej, alkohol nie obfituje w dużą zawartość mikroelementów (witaminy, skł. mineralne itp.), a dodatkowo upośledza procesy odpowiedzialne za ich przyswajanie.

Kompleks Witamin i Składników Mineralnych od Olimp Sport Nutrition!

 

Na początku pojawia się osłabienie organizmu, brak energii, przewlekłe zmęczenie i drażliwość. Z czasem występują takie symptomy jak: pogarszający się stan skóry, paznokci oraz wypadające włosy. Utrzymywanie takiego stanu rzeczy doprowadzić może nawet do anemii. Zły stan organizmu będzie objawiał się również poprzez zaburzenia hormonalne. U mężczyzn będą to problemy z potencją, obniżone libido, a u kobiet rozregulowany cykl menstruacyjny, albo nawet całkowity zanik miesiączki.

Jak przeciwdziałać anemii – kliknij tutaj!

Złe odżywianie oznacza niskie dostarczanie ważnych dla organizmu składników, a tutaj lista możliwych powikłań robi się naprawdę długa. Począwszy od zaburzeń mineralizacji kości, poprzez dysfunkcje układu nerwowego, aż na chorobach układu sercowo-krążeniowego kończąc. Wysokie spożycie alkoholu tylko potęguje efekty niedożywienia.

 

Kogo najczęściej dotyka?

 Najrzetelniejsze dane pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom donosi, iż 30 % osób w wieku 18-24 lata stosuje restrykcyjne diety tylko po to, by móc pozwolić sobie na spożycie większej ilości alkoholu.

Trochę lepiej sytuacja prezentuje się w Wielkiej Brytanii. Daily Mail mówi o 5 % kobiet głodzących się po to, by wypić. W Polsce nadal brak podobnych badań i trudno cokolwiek szacować, ale ciężko uwierzyć, że takie zjawisko u nas nie występuje.

Alkohoreksja nie jest przypadłością zarezerwowaną dla młodych osób, a zjawisko to dotyczyć może kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Szczególnie tych osób, dla których wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny i gotowe są poświęcić dla niego nawet własne zdrowie.

Zaburzenie jest jednak nieco groźniejsze w przypadku kobiet, gdyż ich organizmy nie metabolizują alkoholu równie szybko, jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn i dodatkowo kobiecy organizm jest bardziej wrażliwy na niedoborową dietę.

Podsumowując

Niestety – fakt, iż w społeczeństwie pojawiają się już takie schorzenia, oznaczać może, że w XXI wieku za duży nacisk kładziony jest na wygląd zewnętrzny, niżeli zdrowie. Jest to niepokojące, bo takie sytuacje prowadzić mogą do wielu chorób mających swe podłoże w organizmie człowieka, ale też i psychice. Warto więc zapytać: czy na pewno warto?

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

  • Monta
    23 października 2018 o 16:35

    Spotkałam się z takim czymś. Dokładnie znajoma robiła takie coś – okropna rzecz.., ale na szczęście wizyty u lekarzy pomogły i wraca na dobry tor.. Kult ciała w XXI wieku to istna masakra.

    Odpowiedz
    • Redakcja
      24 października 2018 o 15:11

      Niestety. Idzie to w bardzo złym kierunku, dlatego o tym piszemy..

      Odpowiedz
  • Karola P
    30 października 2018 o 07:39

    Jeju.. do czego prowadzą te social media itp, gdzie najwazniejszy jest wyglad, a nie to co ma sie w sercu.. Idziemy w złą stronę.. 🙁

    Odpowiedz
    • Redakcja
      30 października 2018 o 08:01

      Niestety, jest to naprawdę przykre..

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*