Analiza składu ciała - czy działa? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Analiza składu ciała – czy działa?

Chcesz sprawdzić skład swojego ciała za pomocą jednej z dostępnych metod na rynku? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat tego typu urządzeń. Doskonale rozumiemy to, że ćwicząc na siłowni i zdrowo się odżywiając chcesz sprawdzić, czy Twoje starania mają jakikolwiek sens. Na szczęście możesz tego dokonać za sprawą nieskomplikowanych rozwiązań. Warto pochylić się nad tym tematem nieco szerzej i sprawdzić, czy rzeczywiście dobrym wyjściem z sytuacji jest ślepe wierzenie w to, że każdy wynik, który uzyskamy jest w pełni wiarygodny. Postanowiliśmy przekazać się najważniejsze informacje, które udało nam się znaleźć w trakcie poszukiwania potwierdzenia danych stwierdzeń w badaniach. 

Analiza składu ciała – kiedy nie sugerować się wynikiem? 

Sama analiza składu ciała to rozwiązanie, na które bardzo często się decydujemy. Jest ono spotykane w różnego rodzaju miejscach, takich jak baseny, kluby fitness, czy siłownie. Niestety warto zwrócić uwagę na niski poziom dokładności tej metody w porównaniu do innych metod. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby rzeczywiście pokusić się o wykonanie tego rodzaju badania. Warto wiedzieć, że celem badania jest sprawdzenie składu naszego ciała. W ten sposób możesz doprowadzić do stworzenia bardziej efektywnego planu treningowego, zredukowaniu tkanki tłuszczowej i wzrostu tkanki mięśniowej. Bardzo częstym elementem pozostaje zaproponowanie analizy składu ciała dla klientów siłowni zupełnie za darmo. Czy warto zawsze ufać tego rodzaju maszynie? Jaką mamy pewność, co do tego, że darmowa analiza składu ciała pokrywa się z prawdą i stanie się odpowiednim wyborem dla każdego z nas? Oprócz tego trenerzy personalni bardzo rzadko wspominają kluczowy aspekt. Pozostaje nim odpowiednie przygotowanie się do danego badania. 

 

Jeśli nie zastosujemy się do wskazanych informacji, bardzo szybko możemy zrozumieć, że nasz uzyskany wynik nie jest zgodny z tym, jakimi parametrami charakteryzuje się nasza sylwetka w rzeczywistości. W taki sposób nawet skorzystanie z darmowego urządzenia, nie jest dla nas żadną wartością dodaną i nie zawiera odpowiednich wskazówek, które pomogłyby w dalszym kształtowaniu sylwetki. Jeśli więc, zamierzasz policzyć to, czy Twoje treningi i dieta przynoszą efekty poprzez maszynę do analizy składu ciała, możesz niepotrzebnie zawieść się efektami starannie wykonywanego planu. 

Wsparcie w okresie redukcji – Rocket Fuel

Jak analizujemy skład ciała? 

Aktualnie ze względu na rozwój nowoczesnych rozwiązań, dysponujemy szeregiem interesujących propozycji, które pomogą w uzyskaniu skrupulatnych wyników o wysokiej wartości merytorycznej. Analiza składu ciała to zespół metod, które są obecnie wykorzystywane na rynku. Warto wiedzieć, jakich konkretnych metod możemy się spodziewać oraz uzupełnić swoją wiedzę o to, jakie przynoszą efekty. Przede wszystkim, zwrócimy uwagę na urządzenie, jakim jest BIA. Czym jest BIA i jakie są największe plusy tego rozwiązania?  

BIA 

Warto wiedzieć, że to właśnie BIA jest najczęściej wykorzystywanym sposobem na stworzenie odpowiednich pomiarów składu ciała. Aktualnie możemy znaleźć ją w wyżej wskazanych miejscach, takie jak siłownie, kluby fitness, czy inne miejsca związane z aktywnością fizyczną i różnymi dyscyplinami sportowymi. Nierzadkim wyborem dietetyków, którzy prowadzą swój gabinet jest właśnie tego rodzaju urządzenie. Dlaczego spotyka się na naszym rynku z tak licznym odzewem? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jej konkurencyjną cenę, względem innych urządzeń. Oprócz tego, przez ekspertów jest uznawana za optymalnie dokładny sprzęt. Urządzenie dobrze się prezentuje i pozostaje bardzo intuicyjne w obsłudze. Niestety na tym plusy tego rozwiązania się kończą. Mimo częstego polecania maszyny przez ekspertów z zakresu dietetyki i żywienia, BIA gwarantuje nie tak dokładny pomiar, jak oczekiwalibyśmy po wykonaniu jego pod okiem najbardziej wyspecjalizowanych ekspertów. 

Omega-3 dla ZDROWIA

 

Jak działa Bioimpedancja elektryczna? 

Bioimpedancja elektryczna to stworzenie pomiarów za pomocą prądu zmiennego o wysokim poziomie częstotliwości. W ten sposób możliwe pozostaje przejście wykorzystywanego prądu przez błony komórkowe. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na niskie natężenie, które pozostaje bezpieczne dla organizmu. Efektem narzędzia są wyniki, które oblicza się biorąc pod uwagę różnorodny opór elektryczny, charakterystyczny dla poszczególnych tkanek. Dzięki temu możemy bez najmniejszego problemu liczyć na uzyskanie procentowej ilości tkanki tłuszczowej, kości i wody w naszym organizmie. 

Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego rodzaju zabiegu pozostaje posiadanie rozruszników serca lub ciąża.

Obecnie analizator składu ciała jest dostępny dla każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że mało zaawansowane urządzenia o niskim poziomie jakości, nie pomogą nam w skrupulatnym określenie tego, w jaki sposób wygląda nasza sylwetka i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Najwyższy poziom wiarygodności osiągają wciąż analizatory składu ciała, które są umieszczone w profesjonalnych placówkach związanych z ruchem, zdrowym stylem życia i odżywianiem. Wśród najbardziej dokładnych metod BIA wyróżnia się między innymi maszynę z elektrodami tylko dla stóp, oraz jej odpowiednik z elektrodami dla stóp i dłoni. Jeśli masz do wyboru jeden z wymienionych wariantów, lepszym wyborem będzie zastosowanie bardziej dokładnych analizatorów, które posiadają elektrody dla czterech kończyn. Bardzo dużym plusem w przypadku dostępności maszyny z elektrodami na uchwytach pozostaje zanotowanie wyniku, który określa, jaki poziom tkanki tłuszczowej mamy w danej części naszego ciała. W przypadku poszukiwania analizatora składu ciała o wysokim poziomie skuteczności, warto wyróżnić analizatory z tetrapolarnym układem elektrod ręka – stopa. To najbardziej skuteczna metoda z do tej pory przedstawionych rozwiązań. 

Jaką skuteczność możemy uzyskać? 

Korzystanie z dostępnych analizatorów składu ciała to wciąż bardzo kontrowersyjny temat. Na szczęście jednak ich użytkowanie to nasz świadomy wybór i nikt, kto jest ich przeciwnikiem nie musi zdecydować się na dokonanie pomiaru. Niemniej jednak jeśli zamierzasz zwrócić uwagę na jeden z najlepszych wyborów, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, z jaką maksymalną precyzją przeprowadzonego pomiaru możemy mieć do czynienia. Najczęściej wymienianym sposobem na dokonanie bardzo dokładnego pomiaru składu ciała pozostaje wykorzystywanie urządzenia DEXA. Czym jest i dlaczego właśnie ono cechuje się największą jakością? Bez dwóch zdań ten model pozostaje wart uwagi każdego zainteresowanego. 

Alphamind V3 – pogromca tkanki tłuszczowej

DEXA – metoda Lohmana

W przypadku wykorzystywania metody Lohmana wykorzystuje się zasadę 4-kompartmentacji. W tym przypadku masa tłuszczu zostaje obliczona za pomocą urządzenia DEXA. Wykorzystuje ono podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Z kolei nawodnienie, to parametr, do którego pomiaru wykorzystuje się rozcieńczeniem izotopu deuteru. Objętość ciała uzyskuje się za pomocą wykorzystywania metody pletyzmografi powietrzno-objętościowej. Dobrym sposobem jest również ważenie podwodne. W ten sposób, po połączeniu uzyskanych efektów, dokonuje się ich zestawie. To z kolei pozwala na uzyskanie wartości. W przypadku bioimpedancji elektrycznej zazwyczaj musimy liczyć się z błędem pomiaru, wynoszącym około 8 procent. Najczęściej możemy zaobserwować jednak różnicę w wielkości maksymalnie 4 procent. W przypadku maszyny DEXA i uzyskiwanych wyników, odpowiedź jest optymistyczna. Obserwuje się około 6 procentową różnicę, co pozwala na wyłonienie lidera wśród najbardziej dokładnych sposobów na analizę składu ciała. 

Czy metoda BIA może zagwarantować aż 0,1% dokładność? 

W związku z wyżej przedstawionymi argumentami należy kategorycznie stwierdzić, że uzyskanie tego rodzaju stopnia wiarygodności poprzez wykorzystywanie bardzo popularnych urządzeń do BIA jest niewykonalne. Zazwyczaj różnica może wiązać się z kilkoma procentami ze względu na problemu z przewodnictwem prądu przez niektóre elementy naszego ciała. W przypadku analizowania wyłącznie różnego oporu naszych tkanek, nie możemy wierzyć w 100 procentach w uzyskany wynik. 

 

W jaki sposób zwiększyć skuteczność badania BIA? 

Przede wszystkim po stronie pacjentów, zadanie jest bardzo proste. Należy odpowiednio przygotować się do wykonywanego pomiaru, co znacznie ułatwi przeprowadzenie skutecznego badania. Zwróć uwagę na to, że osoba, która ma poddać się analizie składu ciała powinna spędzić około 5-10 minut wcześniej leżąc. Istotnym elementem naszej postawy przygotowawczej jest poprawne ustawienie kończyn. Wygląda ono w taki sposób, że kończyny dolne i górne są luźne i spoczywają pod kątem 35-40 stopni w porównaniu do naszego tułowia. Istotną kwestią, o której wspomnieć zapomina wiele osób jest fakt, że najbardziej dokładny wynik jest możliwy do uzyskania na czczo. Optymalnym czasem jest jeszcze wykonanie analizy składu ciała 4 godziny po posiłku. Wykonałeś właśnie trening, a trener personalny zaprasza Cię na podsumowanie dotychczasowej współpracy i sprawdzenie analizy składu ciała? To duży błąd? Badanie powinno zostać przeprowadzone minimum 12 godzin od skończonej aktywności fizycznej. Same narzędzie w tym przede wszystkim elektrody muszą być czyste i umieszczone w odpowiednich miejscach. Przez analizą nie należy spożywać alkoholu i decydować się na skorzystanie z leków diuretycznych. 

 

Lewitt A, Ma̧dro E, Krupienicz A. Podstawy Teoretyczne i Zastosowania Analizy Impedancji Bioelektrycznej (BIA). Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii : czasopismo Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością2007;3(4):79-84

Major-Goluch A, Miazgowski T, Krzyzanowska-Swiniarska B, Safranow K, Hajduk A. Porównanie pomiarów masy tłuszczu u młodych zdrowych kobiet z prawidłową masą ciała za pomocą impedancji bioelektrycznej i densytometrii. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii : czasopismo Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością 2010;6(4):189-195.

Vasudevan S, Mohan A, Deepa M, Syed F, Raj D, Mohan V. Validation of Body Fat Measurement by Skinfolds and Two Bioelectric Impedance Methods with DEXA – The Chennai Urban Rural Epidemiology Study [CURES-3]. Vol 52.; 2004.

 

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*