Cissus Quadrangularis - Co warto wiedzieć? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Cissus Quadrangularis – Co warto wiedzieć?

Cissus Quadrangularis – Co warto wiedzieć

 Cissus Quadrangularis jest rośliną wykorzystywaną przez tysiące lat w medycynie chińskiej. Zyskała sobie taką sławę ze względu na swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Już wtedy zauważono jej korzystny wpływ przy leczeniu hemoroidów, astmy, alergii czy podagry(inaczej dny moczanowej). Jednakże obecnie przeprowadzane badania wykazują także działania Cissusa na polu wielu chorób cywilizacyjnych, między innymi tych z grupy sercowo-naczyniowych, związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czyli głównie cukrzyca typu 2. Ostatnimi laty Cissus kształtuje wyjątkową renomę w kwestii uwalniania od uczucia bólu w stawach i kościach.

Cissus należy do grupy roślin winogronowatych, wieki temu stosowany był na terenie Azji, Półwyspu Arabskiego w celu uwolnienia od różnych dolegliwości. Był także stosowany w celu regulacji cyklu menstruacyjnego, jako środek przeciwbólowy oraz w leczeniu pęknięć kości. Swoje antyzapalne działanie wykazuje poprzez bogaty skład antyoksydantów takich jak witamina C, karotenoidy, taniny i polifenole.

 

Względem powyższych informacji, Cissus wykazuje swoje działanie wobec:

  • Zdrowia kości,
  • Regulacji lipidogramu,
  • Zaburzeń gospodarki węglowodanowej,
  • Zapalenia ścięgien,
  • Zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego po używaniu NLPZ,
  • Zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Pewne doniesienia jakoby Cissus był skutecznym środkiem w leczeniu hemoroidów poddane są wątpliwościom, z uwagi na pewne badanie które objęło całkiem sporą grupę uczestników, bo aż 570. W badaniu tym nie wykazano różnic w komforcie pacjentów cierpiących z powodu hemoroidów między grupą stosującą Cissus, a grupą placebo[1]. W tym temacie potrzebna jest większa ilość badań dobrze zaprojektowanych, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Podobnie niestety ma się kwestia astmy oraz podagry. Na tę chwilę brak wystarczających dowodów na skuteczność w przypadku tych zaburzeń, co wymusza częściowo sprawdzenie powyższych „właściwości” na własną rękę.

Zadbaj o zdrowie stawów z kompleksem od Testosterone.pl

Natomiast zdecydowanie więcej dowodów na skuteczność Cissusa obserwuje się w przypadku redukcji objawów bólowych przy złamaniach, zapaleniach stawów/ścięgien.

Kilka niedawno przeprowadzonych badań w tym zakresie na sporej ilości uczestników(ponad 1000) dowodzi, że Cissus znacząco wpływa na obniżenie bólu towarzyszącego pęknięciom kości, zmniejsza także obrzęki, tkliwość takiej tkanki oraz poprawia mobilność[2].

Przeprowadzone także na szczurach badanie wobec wpływu Cissusa na ochronę kości przy menopauzie, także napawa optymizmem, ponieważ analiza ta wykazuje mniejszą skłonność do złamań i uszkodzeń nie tylko tkanki kostnej ale także pośredniczących tkanek w ruchu. Pewne korzystne efekty wobec gęstości kośćca wykazano w przypadku cukrzycy typu 2[3,4,5].

Kolejne skromne badania przeprowadzone na uczestnikach borykających się z pęknięciami w tkance kostnej dowodzą skuteczności Cissusa w tej materii. Otóż uczestnikami pierwszej analizy były osoby z pęknięciami kości szczęki. Suplementacja 500 mg Cissusa trzy razy dziennie przez okres tygodni wpłynęła na przyspieszenie gojenia wspomnianych pęknięć, Cissus wpłynął dodatkowo na obniżenia uczucia bólu oraz obrzęków w obrębie szczęki[6].

Drugie ciekawe badanie trwające 3 miesiące, przeprowadzone na skromnej 60 osobowej grupie pokazało, że dzienna suplementacja 1200 mg Cissusa wpłynęło na ekspresję niekolagenowego białka Ostepontyny, będącego elementem macierzy organicznej. Białko to jest także wskaźnikiem proliferacji i różnicowania m.in. procesów remodelingu kostnego[7].

Na koniec właściwości prozdrowotnych wobec aparatu ruchu creme de la creme, czyli tendinopatie u zdrowych i wysportowanych osób. Otóż każdy kto podejmuje aktywność fizyczną hartuje organizm. Jednym z negatywnych efektów periodyzacji może być ból w okolicy ścięgien, spowodowany ponadfizjologicznymi bodźcami dla naszego aparatu ruchu, innymi słowy nasze elementy stabilizujące nie są przyzwyczajone do takich przeciążeń. Oprócz dedykowanych ćwiczeń od specjalistów istnieje też forma uwolnienia się od tego nieprzyjemnego uczucia poprzez zastosowanie Cissusa! Badanie pilotażowe z 29 zdrowymi i wytrenowanymi uczestnikami między 20 a 46 rokiem życia badało wpływ suplementacji Cisssusem wobec zmniejszenia uczuć bólowych w okolicach stawów/ścięgien. Warto dodać że uczestnicy doświadczyli uczucia bólowego w ścięgnach w wyniku forsownych sesji treningowych. Założeniem badania było dzienne suplementowanie 3200 mg Cissusa przez okres 8 tygodni. Po zakończonym teście, uczestnikom badania wydano kwestionariusze, w których mieli zanotować wrażenia podczas testu. W badaniu wzięto także pod uwagę takie parametry jak ciśnienie krwi, uderzenia serca na minutę, oraz badania biochemiczne krwi. Wyniki testu okazały się bardzo ciekawe. Wykazano obniżenie objawów bólowych w skali WOMAC z 25,4 jednostek do 17,4 co dało spadek o lekko ponad 30%! Badanie to dowodzi  wyjątkowego działania Cissusa wobec tendinopatii, oczywiście więcej publikacji jest wymaganych wobec takiego wyniku, natomiast biorąc pod uwagę badania i grupę osób do niego przydzieloną można spokojnie stwierdzić, że Cissus Quadrangularis jest jednym z najciekawszych dodatków w przypadku leczenia tendinopatii[8]. Antyzapalne właściwości Cissus zawdzięcza wpływowi na szlaki cytokin prozapalnych i redukcji ich nadmiernej ekspresji. Mowa tu o takich cytokinach jak TNF-alfa, Il-6, NF-kB[9].

Patentowana forma Cissus Quadrangularis
Kompleksowe zabezpieczenie aparatu ruchu!

 

Ze względu na doniesienia o szerokich zastosowaniach Cissusa, obecnie bada się jego wpływ na regulację parametrów zespołu metabolicznego. Badanie przeprowadzone na grupie 72 uczestników, trwające 10 tygodni obserwowało wpływ dziennej suplementacji Cissusem w dawce 300 mg na parametry lipidogramu oraz glikemii. Zaobserwowano spadek poziomu całkowitego cholesterolu, jego frakcji LDL, a także poprawę kompozycji sylwetki, tj. spadek poziomu masy ciała, tłuszczu, obwodu w nadgarstku, a także poziomu cukru we krwi[10]. Pozostałe badania były prowadzone w towarzystwie innych znanych ze swojego antyzapalngo działania suplementów, które w połączeniu z Cissusem także przyniosły korzystny efekt. Na tę chwilę w przypadku zespołu metabolicznego potrzebna jest większa liczba badań, większość z nich w swoim projekcie uwzględnia także inne antyzapalne składniki, a nie Cissus osobno, wobec czego ich wiarygodność nie do końca musi odnosić się do samego naszego bohatera Cissusa.

 

Pozostałe zastosowania Cissusa są w trakcie badań, jednak pewne próby in vitro i in vivo zostały już podjęte

Wykazano pewne zastosowanie naszej rośliny wobec ochrony wątroby, a więc funkcja hepatoprotekcyjna. Wpływ ten badano na szczurach które poddano mechanicznemu urazowi wątroby. Dzienna suplementacja Cissusem wpłynęła na obniżenie markerów aminotransferaz ALAT oraz ASPAT, a także poziomu bilirubiny. U szczurów zanotowano także wzrost glutationu oraz enzymu antyoksydacyjnego występującego w dużej ilości w wątrobie, tj. katalazy[11].

Skoro mowa także o chorobach cywilizacyjnych, nie można nie wspomnieć o cukrzycy typu 2. Otóż tutaj zastosowanie Cissusa koncentruje się głównie na stabilizacji poziomu glikemii i charakterystycznego markera w kontroli cukrzycy, czyli hemoglobiny glikowanej, HbA1C. Suplementacja Cissusa wpłynęła na stabilizację poziomu HbA1c, a także na obniżenie cytokin odpowiedzialnych za indukcję stanu zapalnego w przypadku chorób metabolicznych[12].

W ramach ciekawostki można nadmienić, iż Cissus wykazuje pewne właściwości uwrażliwiające tkanki obwodowe na insulinę, czyli insulinowrażliwość[13].

Inna publikacja wykazuje obiecującą właściwość Cissusa jaką jest ochrona przewodu pokarmowego przed negatywnym obciążającym działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Notuje się także większą sekrecję mucyny, białka wyściełającego przewód pokarmowy w celu zapewnienia balansu między mikroorganizmami oraz zapewniającego barierę przed patogenami i innymi prozapalnymi substancjami[14,15].

Regeneracja stawów/mięśni po urazie i nie tylko!

Efekty uboczne[2]

Wszystko powinno zachować balans. Nie inaczej jest w przypadku Cissusa, który przedawkowany może spowodować:

  • bóle głowy,
  • suchość w ustach,
  • biegunki,
  • bezsenność,
  • wzdęcia.

Podsumowanie

Wobec powyższych informacji można śmiało stwierdzić że na tę chwilę najlepiej przebadaną właściwością Cissusa jest efekt ochronny wobec aparatu ruchu. Inne jego zastosowania są niewątpliwe obiecujące, jednak w świetle obecnych doniesień naukowych należy po prostu poczekać na szerzej zakrojone i zaprojektowane badania. Jedną na ciekawszych kwestii do przebadania jest regulacja procesów zapalnych przez Cissus Quadrangularis wobec chorób cywilizacyjnych.

 

Źródła:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21344797

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28165166

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261621

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24803925

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24812472

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4784127/

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3800385/

8.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24113700?fbclid=IwAR3_C-QkN7vnbYG04yA-iPgfFCjyKsKRKqM308C9oa1Z8hUOzN9C2uotBwI

9.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26321745

10.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2330043/

11.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21189914

12.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26321745

13.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20450951

14.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15383234

15.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16797507

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

  • Mateusz
    28 września 2021 o 14:41

    Szkoda tylko że w dobrej standaryzacji czy formie jest BARDZO trudno dostępny a wiele z suplementów zniknęło bez echa z polskiego rynku nie wiadomo dlaczego… A pozostałe są w cenach około 200% -300% droższe patrząc w okresie około roku czy półtora… A działa cuda( nie przesadzam) , polecam osobą mającym problemu my ze stawami czy kręgosłupem.

    Odpowiedz
  • Arnii
    17 grudnia 2021 o 13:00

    Zgadzam się z tym w 100 % że cissus działa dobrze na stawy od zawsze stosowalem odżywki na stawy chyba już wszystkie wyprobowalem efekt mizerny. Jak dolaczylem do tego cissus bardzo szybko poczułem ulgę w sciegnach nadgarstka. Dodam że dużo ćwiczę i pracuje fizycznie. Też nie rozumiem dlaczego tak ciężko jest dostać ten suplement.

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*