Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska przez wiele lat była w Polsce okryta złą sławą. Uważano ją za dietę niebezpieczną dla zdrowia ze względu na możliwość wystąpienia wielu niedoborów pokarmowych w organizmie. Dzisiaj zyskuje spore zainteresowanie i coraz częściej nie tylko u osób młodych, ale również wśród osób dojrzałych i sportowców.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Czy może być niebezpieczna? Zapraszam do artykułu! 

Według statystyk w Polsce liczba osób przechodzących na dietę roślinną cały czas rośnie. W raporcie CBOS z 2014 roku, ilość Polaków będących na diecie wegetariańskiej wynosiła zaledwie około 1%. Na ten moment według aktualnych analiz komercyjnych liczba osób stosujących dietę wegetariańską przekroczyła 1 mln, co stanowi około 3%! Największe zainteresowanie dietą wegańską/wegetariańską występuje w grupie osób młodych (25–34 lata), co 10 osoba deklaruje, że rezygnuje z jedzenia mięsa i/lub produktów pochodzenia zwierzęcego. 

  1. Rodzaje diet roślinnych.

Początki i rozwój wegetarianizmu przypisuje się na okres II tysiąclecia p.n.e w Indiach i Bliskim Wschodzie, który w tamtym czasie miał charakter czysto religijny. W Europie natomiast wegetarianizm pojawił się dopiero w VI wieku p.n.e. (z ciekawostek, Leonardo da Vinci był pierwszym znanym wegetarianinem). Obecnie za decyzją związaną z rezygnacją z jedzenia mięsa stoją między innymi powody ekonomiczne, ekologiczne, zdrowotne lub moralne. W związku z tym jest wiele rodzajów diet roślinnych, które umożliwiają dopasowanie się do swoich potrzeb:

  • Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej popularna odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych, natomiast dopuszczone są niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego np. nabiał, miód, jajka.
  • Laktowegetarianizm – odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu mięsa oraz jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i przetworów mlecznych.
  • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.
  • Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. Poza mięsem nie spożywa się również mleka, serów, jaj i miodu (weganie spożywający miód określają się jako beegan). Osoby stosujące dietę wegańską bardzo często również rezygnują z produktów, w których wykorzystane są zwierzęta np. futra, torebki/paski/portfele/buty/odzież skórzana, kosmetyki testowane na zwierzętach itp.
  • Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych (bardzo rzadko nie łączy się z wegetarianizmem). Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata. 
  • Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym.
  • Liquidarianizm (inaczej zwany likwidarianizmem)– dieta oparta na spożywaniu witariańskiego pokarmu pod postacią soku. Stosujący tę dietę uważają, że nie obciąża organizmu, jednocześnie dostarczając wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników mineralnych i witamin.

Bardzo często za rodzaje wegetarianizmu błędnie uważa się diety polegające na ograniczeniu (a nie całkowitej rezygnacji!) mięsa z codziennej diety. Do takiej formy jedzenia należy:

  • semiwegetarianizm (lub fleksitarianizm) – dieta polegająca na ograniczeniu spożywania mięsa. W przypadku stosowania diety semiwege bardzo często wyklucza się lub maksymalnie ogranicza mięso czerwone, a dopuszcza mięso białe. Dozwolone jest również spożywanie jaj, miodu oraz mleka i przetworów mlecznych.
  • pollowegetarianizm – forma diety wykluczająca kompletnie mięso czerwone, a dopuszczająca mięso białe, w tym ryby. 
  • ichtiwegetarianizm (zwany też pescowegetarianizmem) – dieta polegająca na wyłączeniu z diety mięsa czerwonego i drobiu, a pozostawieniu ryb oraz owoców morza.

Nieodłączny element diety roślinnej – B12

  1. Czy są jakiekolwiek korzyści z rezygnacji mięsa? 

Dieta, w której przeważająca ilość to produkty roślinne niesie za sobą dużo korzyści prozdrowotnych! Do najważniejszych nalezą przede wszystkim: 

    1. Mniejsze ryzyko wystąpienia insulinoporności i cukrzycy typu 2!

Wyniki pewnej metaanalizy badań obserwacyjnych wskazują, że dieta wegetariańska ma działanie ochronne przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy! W jednym badaniu sprawdzano wpływ diety wegetariańskiej w porównaniu z konwencjonalną dietą cukrzycową w leczeniu cukrzycy typu 2. Pacjentów przydzielono losowo do diety wegetariańskiej o ograniczonej kaloryczności lub do diety konwencjonalnej z zapewnionymi posiłkami. Wyniki były następujące: 43% osób przestrzegających diety wegetariańskiej było w stanie zmniejszyć stosowanie leków w przeciwieństwie do grupy z dietą konwencjonalną (5% pacjentów). Ponadto osoby w grupie diety wegetariańskiej miały również większą redukcję masy ciała, większą wrażliwość na insulinę oraz większą utratę tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej. Te wyniki były jeszcze efektywniejsze po uwzględnieniu ćwiczeń w drugiej połowie badania.
Według badań stosowanie diety semiwegetariańskiej lub laktoowowegetariańskiej również chroni przed rozwojem cukrzycy typu 2. 

    1. Chroni przed chorobami nowotworowymi!

Osoby przechodzące na dietę wegetariańską eliminują między innymi czerwone mięso oraz wprowadzają większą ilości warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, co koreluje z  mniejszym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego. Ponadto, w przypadku chorób nowotworowych istnieją dowody na to, że ryzyko wystąpienia raka jest nieco niższe u wegetarian niż u osób spożywających mięso, ale wyniki dotyczące poszczególnych miejsc raka są niejednoznaczne i wymagają dalszych badań w tym kierunku. 

    1. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego!

Według dostępnych informacji, dobrze skomponowana dieta roślinna jest skutecznym narzędziem obniżania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeprowadzona metaanaliza wykazała, że śmiertelność z powodu chorób układu krążenia była u wegetarian niższa o 16% niż u osób spożywających mięso, z kolei ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca było niższe o 29%. Inne badania obserwacyjne sugerują, że diety wegetariańskie powiązane są ze średnim stężeniem cholesterolu całkowitego, który był niższy o 29,2 mg/dl. Zbliżone wyniki otrzymano w badaniach, w których podczas stosowania diety wegetariańskiej średnie stężenie całkowitego cholesterolu było niższe o 12,5 mg/dl! Według autorów badań, takie wyniki mogą wynikać z powodu wprowadzenia pewnych modyfikacji żywieniowych. Między innymi zmniejszeniem spożycia nasyconego tłuszczu, zwiększonym spożyciem warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów oraz tłuszczy pochodzenia roślinnego. 

    1. Pomaga w odchudzaniu!

W pewnym badaniu przeprowadzano szeroko zakrojone badania dotyczące adekwatności żywieniowej diet wegetariańskich i między innymi została poruszona kwestia wagi. Okazuje się, że wegetarianie mają mniejszą częstość występowania nadwagi i otyłości w porównaniu z osobami jedzącymi mięso z podobnego środowiska! Ponadto dieta roślinna ma niższą gęstość energetyczną i poprawia sytość, co wpływa na zmniejszone spożycie energii oraz dłuższe uczucie sytości w ciągu dnia.
Trzeba podkreślić, że dieta roślinna będzie skuteczna w odchudzaniu przy zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego i codziennej aktywności fizycznej. 

Co raz częściej zalecana cholina na diecie roślinnej

  1. Czy dieta roślinna jest dietą niedoborową i ma jakiejś wady? 

Dieta wegetariańska stosowana w zdrowy i rozsądny sposób nie jest niedoborowa. Niestety wiele osób, które postanawiają wykluczyć mięso i produkty odzwierzęce z diety, nie dostarczają do organizmu prawidłowej ilości składników mineralnych. Największą trudnością w dietach roślinnych jest zapewnienie odpowiedniej podaży pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza, wapnia i cynku. Źle stosowna dieta roślinna może przyczynić się między innymi do wystąpienia anemii, krzywicy, osteoporozy czy zwiększonego ryzyka dny moczanowej. W przypadku kobiet może również spowodować zaburzenia miesiączkowania, a u dzieci i młodzieży może prowadzić do zahamowania wzrostu oraz opóźnienia rozwoju. Ponadto zbyt duża podaż produktów zbożowych spożywana przy małej podaży błonnika może powodować nieprzyjemne zaparcia, a zbyt duża ilość błonnika może z kolei podrażniać układ pokarmowy.
Przy stosowaniu diety roślinnej nie wystarczy wyeliminować tylko mięsa i zapomnieć o całej reszcie. Trzeba pamiętać by dieta była zbilansowana i nie zabrakło w niej niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym nasz organizm nie będzie narażony na jakiekolwiek osłabienie i niedobory.

Jeśli dieta wegetariańska stosowana w zdrowy i rozsądny sposób nie jest niedoborowa, to czy można stosować ją u dzieci i kobiet w ciąży? Warto rozwinąć te kwestie ponieważ w społeczeństwie cały czas można spotkać się z twierdzeniem, w którym rzekomo uważa się iż dieta wegetariańska nie jest zalecana dla dzieci i kobiet w ciąży ze względu na spore ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych i zaburzenia prawidłowego rozwoju płodu lub dziecka. Obecnie Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki uznała dietę wegetariańską oraz wegańską za bezpieczną na wszystkich etapach życia w tym w ciąży, laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwie, okresie dojrzewania i starszej dorosłości (wśród sportowców również). Warto jednak podkreślić, że podejmując decyzję o przejściu na dietę wegetariańską lub wprowadzając ją dziecku warto na początku skonsultować się z dietetykiem, który pomoże prawidłowo zbilansować jadłospis i odpowie na wszelkie pytania związane z tym tematem. 

  1. Jakie badania krwi warto wykonać? 

W wielu punktach laboratoryjnych można zakupić gotowy pakiet dedykowany dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. W sytuacji kiedy laboratorium takiego pakietu nie posiada warto minimum raz do roku wykonać morfologię z rozmazem, lipidogram, TSH, glukozę, ferrytynę, żelazo, witaminę B12 , witaminę D3, wapń oraz cynk.

D3 + K2MK7 w jednej kapsułce

  1. Czy rezygnacja z mięsa to chwilowa moda? 

W ostatnim czasie dieta roślinna zyskała swoje pięć minut sławy… Na sklepowych półkach można spotkać coraz liczniejszy asortyment produktów przeznaczonych dla wegetarian/wegan (przy kupowaniu takich produktów warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się europejski znak wegetarianizmu V-label), wiele restauracji chwali się kartą dań z dla osób eliminujących mięso, a duży odsetek osób popularnych w social media promuje taki styl życia. Nie zmienia to jednak faktu, że dieta wegetariańska nie jest tylko chwilową modą. Z roku na rok pojawia się coraz więcej badań naukowych utwierdzających w przekonaniu, że stosowanie diety roślinnej niesie za sobą dużo korzyści, od właściwości zdrowotnych po wartości środowiskowe. Mając na uwadze takie korzyści zachęcam do rozważenia eliminacji mięsa z codziennej diety, lub zastosowania diety fleksitariańskiej jeśli eliminacja jest na początku za trudna.

Kilka tygodni temu platforma Netflix wypuściła dokument pt. „David Attenborough: A Life on Our Planet”. Film opowiada o ewolucji życia na Ziemi oraz przedstawia wizję przyszłości przy obecnym tempie i stylu życia. Zachęcam każdego do obejrzenia zwłaszcza, że w dokumencie zostaje poruszona również kwestia diety wegetariańskiej!

Bibliografia:

  • https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/diety-wegetarianskie-i-ich-zwiazek-ze-stanem-psychicznym 
  • https://dietetycy.org.pl/dieta-wegetarianska-wplywa-poziom-cholesterolu/ 
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm
  • https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/view/40340  
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27886704/ 
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26707634/ 
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31717463/ 
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6153574/ 
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241933/ 
  • https://vegetitian.com/2018/11/11/co-zbadac-bedac-na-diecie-weganskiej/

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*