Czy jest przygotowanie motoryczne? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czy jest przygotowanie motoryczne?

Od najmłodszych lat jesteśmy związani z ruchem. Nabycie podstawowych umiejętności motorycznych w dzieciństwie jest podstawą do uczestniczenia w zajęciach sportowych i rekreacyjnych w szkole i poza nią. Rozwijanie zdolności motorycznych w młodym wieku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie w ciągu całego życia. Dzięki zwiększeniu aktywności fizycznej zmniejszamy ryzyko otyłości czy chorób typu cukrzyca. Ważne jest to, aby od najmłodszych lat budować zdrowe nawyki i uświadamiać, że aktywność fizyczna jest nam potrzebna, gdyż zaprocentuje to na przyszłość.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na rozwoju wszystkich zdolności motorycznych, którymi są: wytrzymałość, siła, szybkość, gibkość oraz koordynacja.

Siła to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się im kosztem wysiłku mięśniowego.

Wytrzymałość to możliwość człowieka do długotrwałego wykonywania działań ruchowych bez obniżania ich efektywności. Innymi słowy – do przeciwdziałania zmęczeniu fizycznemu oraz psychicznemu w czasie pracy mięśniowej.

Koordynacja według Sozańskiego to “zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów, przestawiania się z jednych zadań ruchowych na inne, jak również rozwiązywania nowych, nieoczekiwanie pojawiających się sytuacji ruchowych”.

Dzięki gibkości możemy rozwijać swoje zakresy ruchu w stawach i rozciągać nasze mięśnie. Wykonujemy ćwiczenia z maksymalną amplitudą. Możemy je podzielić na aktywne oraz pasywne.

Szybkość według Sozańskiego “jest to zdolność do wykonywania ruchów w najmniejszych dla danych warunków odcinkach czasu”. Jako składowe szybkości wyróżniamy: czas reakcji, czas ruchu prostego oraz częstotliwość ruchów.

Zdolności motoryczne opierają się przede wszystkim na funkcjach układu czuciowego i nerwowo-mięśniowego. Za utrzymanie odpowiedniej postawy i wykonanie ruchu odpowiadają uporządkowane struktury ośrodkowego układu nerwowego w interakcji z czynnymi i biernymi elementami układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Rozciąganie, Sportowych, Kobieta, Lekkoatleta, Fitness

https://pixabay.com/pl/photos/rozci%C4%85ganie-sportowych-kobieta-498256/

Czym jest trening przygotowania motorycznego?

Jest to trening ukierunkowany na dane zdolności motoryczne, zazwyczaj na najwyższych poziomach. Każda dyscyplina sportowa jest inna i wymaga innego rodzaju treningu. Warto dodać, że trener przygotowania motorycznego to nie jest to samo co trener personalny. Osoba ta musi mieć o wiele większą wiedzę jeśli chodzi o przygotowanie taktyczne czy techniczne. Musi on stawiać jasne oczekiwania wobec zawodnika. Układa on odpowiedni plan treningowy, który nie tylko ma polepszyć jego wyniki sportowe, ale również zapobiegać upadkom oraz kontuzjom. Patrzy on w szerszej perspektywie na jego dalszy plan działania, a więc na makro, mezo oraz mikrocykle. Musi zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy dany sportowiec ma swój mecz, walkę czy inne zawody. Sport się cały czas rozwija, a więc trener przygotowania motorycznego powinien cały czas dowiadywać się nowych rzeczy i poszerzać swoją wiedzę, jeśli chce osiągnąć sukces.

BPC-157 w kapsułkach – ogromne wsparcie aparatu ruchu

Czy tylko?

Oprócz trenera motorycznego, osoby na najwyższych szczeblach posiadają również inne „pomoce”, które są odpowiedzialne za ich sukces. Jeśli chodzi o profesjonalnych sportowców to mają oni swoich dieteyków, którzy układają im jadłospisy pod ich tryb życia, wiek, wagę oraz inne. Często korzystają oni z kateringów dietetycznych, które są dopasowane pod ich preferencje. W profesjonalnym sporcie nie można zapominać również o fizjoterapeucie, który poprzez odpowiedni masaż jest w stanie zwiększyć ich zakresy ruchów oraz rozbić obolałe po treningach mięśnie. Lekarze również muszą czuwać nad ich stanem zdrowia i stale kontrolować ich wydajność. Posiadają oni również psychologów sportowych, którzy pracują nad ich psychiką, która jest niezwykle ważna. Dzięki temu ich przygotowanie mentalne się poprawia i pozwala zrozumieć niektóre rzeczy.

W czym może pomóc trening przygotowania motorycznego?

Trening przygotowania motorycznego może wpływać na:

– wzmocnienie całego ciała,

– zwiększenie siły mięśniowej,

– naukę odpowiednich wzorców ruchowych,

– polepszanie wyników sportowych,

– prewencję upadków,

– zmniejszenie ryzyka kontuzji,

– lepsze samopoczucie.

 

Piłkarz, Piłka Nożna, Róg, Piłka, Sport, Sporty Z Piłką

https://pixabay.com/pl/photos/pi%C5%82karz-pi%C5%82ka-no%C5%BCna-r%C3%B3g-pi%C5%82ka-3471402/

Regeneracja

Po treningu nasz organizm przechodzi w fazę kataboliczną co oznacza, że produkty przemiany materii są rozkładane. Aby następnie zregenerować nową energię w fazie anabolicznej i ponownie stać się wydajnym, ważna jest regeneracja. Czas po treningu jest tak samo ważny jak sam trening i nie możemy dopuścić do przetrenowania.

Na przykład trening siłowy powoduje powstawanie mikrourazów w mięśniach. Rezultatem tego jest obolałość mięśniowa. Kiedy będziemy wykonywać trening codziennie, bez żadnych przerw to w konsekwencji nasz organizm będzie potrzebował dużo więcej czasu, aby dojść do siebie i odzyskać pełną sprawność. Paradoksalnie, jeśli nie będziemy robić żadnych przerw między sesjami treningowymi, w dłuższej perspektywie wyniki ulegną pogorszeniu. Zamiast podnoszenia większych ciężarów czy wykonywania większej ilości powtórzeń będziemy słabli – co będzie powodowało frustrację, a później problemy psychiczne. Objawami tego mogą być obniżona wydajność, zmęczenie i zmniejszona tolerancja na stres. Jeśli więc chcemy z powodzeniem trenować przez długi czas, musimy pamiętać o regeneracji i wykorzystywać ją w odpowiedni sposób.

Ważny jest również sen, który powinien trwać około 7-8 godzin. Powinniśmy unikać również nadmiernego stresu. Nie zapominajmy też o czasie z bliskimi, co może pomóc w zapomnieniu o problemach.

B-balance – kompleks witamin z grupy B

Podsumowanie

Układając plan treningowy musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. W zależności w jakim okresie jesteśmy należy odpowiednio dobrać plan ćwiczeń. Najlepiej, aby było to uzgodnione z trenerem, gdyż to on wie co dla nas najlepsze. Wszystko też jest zależne od czasu jaki posiadamy oraz umiejętności – czyli z jakim poziomem wytrenowania startujemy. Ważne jest to, abyśmy nie zaniedbywali żadnej ze zdolności motorycznych, gdyż to właśnie połączenie ich wszystkich czyni nas sprawnymi. Nie należy zapominać również o odpowiednim odżywianiu oraz regeneracji, która jest tak samo ważna jak sam trening!

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6450919/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc

https://pl.wikipedia.org/wiki/Si_a

https://www.scienceforsport.com/monitoring-fatigue/

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/1665/edition/2704/content

https://pixabay.com/pl/photos/lekkoatleta-biegacz-sprint-szybko-1840437/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*