Czym jest akupunktura? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest akupunktura?

Czym jest akupunktura?

Akupunktura polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł przez skórę w danych miejscach na ciele. Większość osób odczuwa minimalny ból podczas wkłuwania igły. Jest ona wprowadzana w punkt, który powoduje uczucie ucisku lub bólu. Igły można podgrzewać podczas zabiegu lub można potraktować igłę prądem elektrycznym o niewielkiej mocy. Niektórzy ludzie twierdzą, że akupunktura dodaje im energii. Inni mówią zaś, że czują się zrelaksowani. Ile osób tyle opinii. Należy ona do tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest stosowana do uśmierzania bólu. Coraz częściej można zauważyć jej obecność na przykład w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jest używana do poprawy ogólnego samopoczucia, ale również i do rozluźniania. Dzięki niej możemy  stymulować nerwy, mięśnie i tkankę łączną.

 

Dolegliwości

Analiza danych na temat badań akupunktury z 2012 r. obejmujących ból pleców i szyi wykazała, że ​​faktyczna akupunktura była bardziej pomocna niż brak akupunktury.

W niemieckim badaniu z udziałem ponad 14 000 uczestników oceniano dodanie akupunktury do zwykłego leczenia bólu szyi. Naukowcy odkryli, że uczestnicy zgłaszali większą ulgę niż ci, którzy jej nie otrzymali.

Analiza danych badań akupunktury z 2012 r. dotyczyła migreny i napięciowych bólów głowy. Analiza wykazała, że ​​faktyczna akupunktura była skuteczniejsza niż brak akupunktury lub symulowana akupunktura w zmniejszaniu częstotliwości lub nasilenia bólu głowy.

 

Aż 750 prozdrowotnych EPA i DHA w kapsułce (omega-3)

 

Akupunktura według WHO

„Większość traumatycznych wydarzeń jest spowodowana niewłaściwą iniekcją. Decydująca jest głębokość wprowadzenia igły. Powierzchnia płuc znajduje się około 10 do 20 mm pod skórą w okolicy przyśrodkowej linii łopatkowej lub środkowoobojczykowej. Może to wyjaśniać dużą częstość występowania odmy podczas igłowania w tym obszarze. Zbyt głębokie wkłucie igły może również powodować inne pourazowe powikłania, takie jak krwotoki, urazy sercowo-naczyniowe czy perforacja pęcherzyka żółciowego.

Należy również wziąć pod uwagę stan pacjenta. . Pacjenci z bólem brzucha, u których nie ma jasnej diagnozy, są narażeni na zwiększone ryzyko urazów lub infekcji spowodowanych.  Podczas igłowania w okolicach nóg, ramion i twarzy należy ostrożnie igłować, aby uniknąć uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.

Niektóre zdarzenia niepożądane są nieuniknione, ale można je zminimalizować za pomocą środków zapobiegawczych. Omdlenie, które jest odruchem wywołanym pobudzeniem nerwu błędnego, jest najczęstszym zdarzeniem niepożądanym podczas akupunktury. Częstość jej występowania można zmniejszyć, przygotowując pacjentów i odpowiednio ich pozycjonując; pacjent nie powinien być głodny ani zmęczony i najlepiej jest ułożyć go w pozycji leżącej, bocznej lub na brzuchu.

Spośród 87 artykułów opisujących traumatyczne zdarzenia 59 (70%) zawierało informacje o akupunkturzystach.  Wszystkie zgłaszane infekcje były spowodowane przez akupunkturzystów na obszarach wiejskich.

 

W sumie zgłoszono 172 zdarzenia niepożądane związane z akupunkturą, które nie były spowodowane urazem ani infekcją. Miejscowe reakcje alergiczne wystąpiły u czterech pacjentów z alergią na metalowe igły.

Omdlenie było najczęstszym zdarzeniem niepożądanym związanym z akupunkturą i występowało głównie u pacjentów, którzy byli na akupunkturze po raz pierwszy. Ogółem zgłoszono 150 przypadków omdlenia.

Udar mózgu po akupunkturze odnotowano u pięciu pacjentów (w wieku od 58 do 73 lat). Jeden przypadek udaru wystąpił u 72-letniej kobiety, która miała akupunkturę na ramieniu. Pozostali czterej pacjenci mieli udar mózgu i nadciśnienie.

Inne działania niepożądane obejmowały zatrzymanie akcji serca, wstrząs, gorączkę, kaszel, drętwienie nóg i dysfunkcje seksualne. Jednak istnienie związku przyczynowego między akupunkturą a tymi działaniami niepożądanymi jest niepewne.”

Psychologia, Psyche, Maska, Ruszt, Twarz, Podświadomość

https://pixabay.com/pl/illustrations/psychologia-psyche-maska-ruszt-1959758/

 

Środki ostrożności

Ryzyko związane z akupunkturą jest niskie, jeśli trafimy na kompetentnego lekarza lub fizjoterapeutę, który używa sterylnych igieł. Są one jednorazowe, a więc ryzyko infekcji jest niskie. Mogą pojawić się niewielkie krwawienia lub zasinienia w miejscu wkłucia igły. Nie każdy jednak może skorzystać z akupunktury. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u akupunkturzysty, najpierw porozmawiaj o tym z lekarzem i znajdź kogoś, kto posiada odpowiednie szkolenia i kwalifikacje. Zakażenia wynikają przede wszystkim ze złego postępowania aseptycznego i niewystarczającej wiedzy akupunkturzystów, którzy często zamiast sterylizować igły wielokrotnego użytku do akupunktury dezynfekują alkoholem

Jeśli występuje u Ciebie któryś z poniższych aspektów to akupunktura nie jest dla Ciebie:

Zaburzenia krwawienia. Ryzyko krwawienia lub powstawania siniaków przy akupunkturze zwiększa się, jeśli występują zaburzenia krzepnięcia lub przyjmuje się leki rozrzedzające krew. Osoby z zakrzepicą powinny uważać na tego typu zabiegi.

Rozrusznik serca – przykładanie impulsów elektrycznych do igieł może zakłócać działanie rozrusznika.

Ciąża. Uważa się, że niektóre rodzaje akupunktury pobudzają poród, co może skutkować przedwczesnym porodem.

Najsilniejszy antyoksydant roślinnego pochodzenia – resveratrol

Podsumowanie

Wyniki wielu badań sugerują, że akupunktura może pomóc złagodzić przewlekły ból, taki jak ból krzyża, ból szyi czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Może również pomóc zmniejszyć częstotliwość bólów głowy i zapobiegać migrenowym bólom głowy.  Akupunktura może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi dolegliwościami bólowymi. Akupunktura jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest wykonywana przez doświadczonego, dobrze wyszkolonego lekarza lub fizjoterapeutę, przy użyciu sterylnych igieł. Niewłaściwie wykonana akupunktura może powodować poważne skutki uboczne. Warto również pamiętać, że nie każdy powinien ją stosować.

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Acupuncture

https://www.who.int/bulletin/volumes/88/12/10-076737/en/

https://www.nccih.nih.gov/health/acupuncture-in-depth

https://pixabay.com/pl/photos/iglica-akupunktura-agujas-acupuntura-1280088/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*