Bruksizm - dolegliwość zgrzytania zębami - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Bruksizm – dolegliwość zgrzytania zębami

Wiele osób ma problem z jamą ustną. Począwszy od krzywego uzębienia po bolące dziąsła. Nie jest to nic dziwnego, ale styl życia czy odżywianie może mieć na to wpływ. Jednym z takich przypadków jest bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie zębów.

 

Czym jest bruksizm?

 

Bruksizm to nic innego jak zaciskanie czy zgrzytanie zębami. To niekontrolowana, mimowolna reakcja na czynniki takie jak na gniew, strach lub stres. U niektórych osób powtarza się to kilka razy w ciągu dnia lub nocy, nawet jeśli nie reagują na natychmiast pojawiający się stresor.

Bruksizm zazwyczaj występuje podczas snu, ale ludzie bardzo często nawet nie są świadomi, że akurat wtedy zgrzytają zębami. Często dowiadują się o tym od na przykład osoby z którą śpią. Ze względu na siłę z jaką zaciskamy zęby może powodować poważne problemy w jamie ustnej, co następnie może wymagać leczenia w celu zmniejszenia skutków. Osoby z bruksizmem w czasie snu nie zgrzytają zębami przez całą noc. Są to epizody zaciskania zębów i zgrzytania nimi.  Jeśli chodzi o częstotliwość to jest ona różna i nie musi pojawiać się każdej nocy. Czasem może być ich bardzo mało, a czasem ich liczba może dochodzić nawet do stu.  Bruksizm jest powszechny u małych dzieci, ale u osób w wieku dorosłym również może się pojawiać bardzo często.

 

Czynniki zwiększające ryzyko

 

Stres jest czynnikiem, który wpływa na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Zwiększony niepokój może prowadzić do nadmiernego zgrzytania zębami.

Typ osobowości również ma wpływ na bruksizm. Posiadanie “nadpobudliwego” typu osobowości może zwiększyć ryzyko bruksizmu.

Bruksizm może być skutkiem ubocznym niektórych leków.

Palenie tytoniu, picie alkoholu lub napojów zawierających kofeinę czy zażywanie narkotyków może zwiększać ryzyko tej choroby.

Bruksizm może być dziedziczony. Jeśli chorujesz, inni członkowie rodziny również mogą cierpieć na bruksizm lub mieli z nim problemy w przeszłości.

Bruksizm może być związany z niektórymi zaburzeniami. takimi jak choroba Parkinsona, refluks żołądkowo-przełykowy, padaczka, bezdech senny czy ADHD.

 

Standaryzowany ekstrakt z Ashwagandhy – adaptogen o działaniu wyciszającym

 

Jak leczyć?

Szyny i ochraniacze na usta są zaprojektowane tak, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zaciskanie i zgrzytanie zębami w czasie snu. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Istnieją nakładki na zęby górne oraz zęby dolne.

Korekta stomatologiczna może pomóc w ciężkich przypadkach. gdy zużycie zębów doprowadziło do nadwrażliwości lub niezdolności do prawidłowego żucia. Dentysta może  zmienić kształt powierzchni zębów lub użyć licówek.

Warto przemyśleć to, czy zaciskanie zębów nie jest spowodowane stresem lub lękiem. Można wypróbować różne techniki relaksacyjne, takie jak na przykład medytacja czy joga. Czasem odpowiednią metodą może okazać się umówienie na sesje z psychologiem lub psychoterapeutą. Leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe mogą również pomóc radzić sobie z emocjami, które wpływają na te schorzenie.

Jeśli masz trudności ze zmianą swoich nawyków, możesz skorzystać z biofeedbacku, czyli metody, która wykorzystuje procedury monitorowania jamy ustnej, aby nauczyć się kontrolować aktywność mięśni w szczęce. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie środka rozluźniającego mięśnie przed snem, lecz przez krótki okres czasu.

Zastrzyki z botoksu mogą pomóc niektórym osobom z ciężkim bruksizmem, które nie reagują na inne metody leczenia.

Magnez – mikroelement wspierający działanie układu nerwowego i jego relaksacji

Komplikacje

Objawy zgrzytania zębami to na przykład: ból twarzy, ból głowy, bóle uszu, sztywność stawu skroniowo-żuchwowego i otaczających go mięśni. Może to w przyszłości prowadzić do poważniejszych zaburzeń. Płytki i niespokojny sen również jest częścią bruksizmu. Zęby zaczynają się zużywać i mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości, a nawet ich utraty.

Bóle te często ustępują, gdy przestajemy zgrzytać zębami. Uszkodzenie zębów zwykle zdarza się tylko w ciężkich przypadkach i może wymagać leczenia.

 

Zęby, Kreskówka, Higiena, Czyszczenie, Dentystyczny

https://pixabay.com/pl/vectors/z%c4%99by-kresk%c3%b3wka-higiena-czyszczenie-1670434/

 

Badanie

„Częstość występowania bruksizmu sennego u dzieci jest wysoka i może prowadzić do częstych zmian w funkcjonowaniu w ciągu dnia. Zbadano sen, częstość występowania refluksu żołądkowo-przełykowego oraz funkcjonowanie poznawczo-behawioralne w ciągu dnia w grupie dzieci z bruksizmem sennym. To badanie objęło 10 dzieci.  Każdy pacjent przeszedł ocenę stomatologiczną oraz testy poznawczo-behawioralne (Kaufman Brief Intelligence Test i Achenbach Child Behaviour Checklist).

8 z 10 dzieci miało klinicznie stwierdzony bruksizm. Nie było różnicy w śnie między pacjentami a grupą kontrolną, z wyjątkiem wyższego wskaźnika pobudzenia w grupie z bruksizmem (36,7 vs 20,7). Bruksizm senny występował częściej w fazie 2 i podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych  w 66% przypadków. Nie było związku bruksizmu z inteligencją. Istniały korelacje między wskaźnikiem pobudzenia a problemami behawioralnymi.

Dane sugerują, że dzieci z bruksizmem mają wyższy wskaźnik pobudzenia, co może wiązać się ze zwiększoną częstością występowania problemów ze zgrzytaniem zębami.”

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17040002/

Połączenie D3 + K2MK7 – połączenie dla odporności i zdrowych kości

Podsumowanie

Jeśli wiesz, że zgrzytasz zębami lub podejrzewasz, że zgrzytanie zębami może być przyczyną bólu zębów, udaj się do dentysty. Zbada on twoje zęby pod kątem zużycia, aby określić czy występuje zgrzytanie lub zaciskanie ich, które jest częścią bruksizmu.  W zależności od podejrzewanych przyczyn, dentysta może zalecić wizytę u lekarza w celu leczenia choroby. Na pewno na początku warto jest robić wszystko, by zredukować stres, który wpływa na nas destrukcyjnie.

 

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Bruxism

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25628080/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30092895/

https://medlineplus.gov/ency/article/001413.html

https://medlineplus.gov/ency/article/001227.htm

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1389945702001302?via%3Dihub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3081266/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18557915/

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-r%c4%99cznik-zaskoczony-2094172/

 

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*