Czym jest nadmierna potliwość? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest nadmierna potliwość?

Czy nam się to podoba, czy nie – pocimy się. Ta czynność jest czymś ludzkim, koniecznym i naturalnym. Pocenie się pomaga organizmowi utrzymać odpowiednią temperaturę wewnętrzną, dzięki czemu możemy funkcjonować. Jest to coś w rodzaju klimatyzacji. Włącza się wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujemy – na przykład w upalne dni lub gdy wykonujemy męczący trening. Wydzielamy również pot, kiedy się stresujemy na przykład podczas publicznych wystąpień, prezentacji czy rozmów kwalifikacyjnych. Nie jest to nic dziwnego, a raczej byłoby, gdyby się nie pojawiał.

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadmierne pocenie się, zwane także nadmierną potliwością, oznacza, że pocimy się znacznie bardziej, niż nasze ciało potrzebuje. Na przykład, jeśli pocisz się siedząc spokojnie przy biurku oznacza to właśnie nadmierne pocenie się. W nadmiernej potliwości mechanizm chłodzenia organizmu jest tak nadaktywny, że wytwarza cztery lub pięć razy więcej potu, niż potrzebujesz. Około 3% populacji zmaga się z nadmiernym poceniem.  Nadmierne pocenie się może wystąpić bez wyraźnego powodu, z powodu różnych schorzeń lub jako efekt uboczny przyjmowanych leków. Ważne jest, aby zrozumieć, że w rzeczywistości istnieją dwa różne rodzaje nadmiernej potliwości: pierwotna nadmierna potliwość i wtórna nadmierna potliwość.

Pierwotna nadmierna potliwość- jest sama w sobie stanem chorobowym. Czasami nazywa się to idiopatyczną nadmierną potliwością, ponieważ jest to nadmierne pocenie się bez zauważalnej przyczyny.

Wtórna nadmierna potliwość to skrajne, niepożądane pocenie się, które jest spowodowane jakimś konkretnym schorzeniem lub lekami, które przyjmuje dana osoba. Niektóre typowe przyczyny wtórnej nadmiernej potliwości obejmują takie choroby jak cukrzyca typu 2, niewydolność serca, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet ciąża. Leki, które mogą powodować wtórną nadmierną potliwość, obejmują niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i problemów z sercem, niektóre leki na schizofrenię i wiele innych.

Czarny Biały, Człowiek, Piersi, Wody, Pot, Kroplówka

https://pixabay.com/pl/photos/czarny-bia%C5%82y-cz%C5%82owiek-piersi-wody-3581502/

Objawy nadmiernej potliwości

– wilgotne dłonie,

– wilgotne stopy,

– czasem można zauważyć również nadmiernie pocącą się twarz czy okolice pod biustem,

– zauważalne pocenie, które przesiąka przez ubranie (niechciane plamy),

-drażniące problemy skórne, takie jak infekcje grzybicze lub bakteryjne,

– zmniejszona chęć nawiązywania kontaktu fizycznego,

– zmniejszona pewność siebie,

– czasem może nawet prowadzić do depresji,

może powodować problemy z codziennymi czynnościami i pracą,

zazwyczaj ma miejsce w dzień,

– nie ma wpływu na temperaturę,

– zachodzi bez uprawiania aktywności fizycznej,

Obszary, które wytwarzają nadmierną ilość potu, są zwykle różowe lub białe. W ciężkich przypadkach skóra może wydawać się popękana, łuszcząca się i miękka, szczególnie na stopach. Można również wyczuć zapach wywołany przez bakterie na mokrej skórze. Objawy nadmiernej potliwości mogą przypominać inne schorzenia, więc najlepiej udać się do lekarza.

https://testosterone.pl/apollos-hegemony-vitamin-d3-2000iu

2000 IU witaminy D3

Jak rozpoznać?

Najlepiej zapisać się do lekarza. Następnie on zada pytania dotyczące pocenia się, np. kiedy i gdzie się ono pojawia. Wykona on również określone testy, takie jak badania krwi i moczu, aby ustalić czy występuje nadmierną potliwość. Większość lekarzy rozpoznaje pierwotną nadmierną potliwość na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Istnieją inne testy, które mogą potwierdzić diagnozę, ale nie są one rutynowo wykonywane w codziennej praktyce.

Test skrobiowo-jodowy polega na umieszczeniu jodu w spoconym obszarze. Jeśli skrobia zmieni kolor na ciemnoniebieski, nadmiernie się pocisz.

Test papierowy polega na umieszczeniu specjalnego rodzaju papieru na spoconym miejscu. Papier jest ważony po wchłonięciu potu. Większa waga niż oczekiwana oznacza nadmierną potliwość.

Istnieje również coś takiego jak test termoregulacyjny. Podobnie jak w przypadku testu skrobiowo-jodowego, ten test wykorzystuje specjalny proszek wrażliwy na wilgoć. Puder zmienia kolor w miejscach, w których występuje nadmierna potliwość.

Siłownia, Wagi, Trud, Granice, Wysiłek, Waga, Pot

https://pixabay.com/pl/illustrations/si%C5%82ownia-wagi-trud-granice-wysi%C5%82ek-2020303/

Jak sobie pomóc?

Pomimo poważnego negatywnego wpływu nadmiernej potliwości na życie osób na nią cierpiących, większość z nich nigdy nie szuka leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z nadpotliwością żyją ze swoim problemem od najmłodszych lat. Po nauczeniu się życia z nadmierną potliwością często nie zdają sobie sprawy, że ich problem jest uleczalny.

1. Antyperspiranty – niektóre z nich, te na receptę zawierają chlorek glinu, który zatyka gruczoły potowe.

2. Osłony pod pachy – wkładki noszone pod pachami używane w celu ochrony odzieży przed potem.

3. Odzież – niektóre włókna syntetyczne, takie jak nylon, mogą pogorszyć objawy. Luźna odzież może pomóc w tej przypadłości.

4. Buty – tutaj również materiały syntetyczne są bardziej podatne na pogorszenie objawów. Zalecane są naturalne materiały, takie jak skóra.

5. Skarpetki – niektóre skarpetki lepiej wchłaniają wilgoć, na przykład grube i miękkie z włókien naturalnych.

Jeśli te środki nie są skuteczne, należy zacząć leczenie z pomocą na przykład dermatologa.

Zaliczamy tu:

Jonoforezę– dłonie i stopy zanurzone są w misce z wodą. Przez wodę przepływa bezbolesny prąd elektryczny. Zaleca się od dwóch do czterech zabiegów trwających 20-30 minut.

Zastrzyki z botoksu – blokują one nerwy, które wyzwalają gruczoły potowe. Osoby z nadmierną potliwością mogą potrzebować kilku zastrzyków, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Leki antycholinergiczne– leki te hamują przenoszenie przywspółczulnych impulsów nerwowych. Osoby stosujące tę metodę zwykle zauważają złagodzenie objawów w ciągu około 2 tygodni.

Kurkumina o działaniu antybakteryjnym

Skutki

Jeśli nadmierna potliwość nie jest leczona, może prowadzić do wielu powikłań takich jak:

-infekcje paznokci – szczególnie u stóp,

brodawki – narośla skóry wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego,

infekcje bakteryjne – szczególnie wokół mieszków włosowych i między palcami.

wysypka cieplna – swędząca, czerwona wysypka skórna, która często powoduje uczucie pieczenia lub kłucia. Pojawia się ona, gdy kanały potowe zostają zablokowane, a pot zostaje “uwięziony” pod skórą.

problemy z samoakceptacją – nadmierne pocenie się może wpływać na pewność siebie, pracę i relacje międzyludzkie. Niektóre osoby mogą stać się nieśmiałe, wycofane społecznie, a nawet przygnębione co może przełożyć się nawet na stany depresyjne.

Podsumowanie

Nadpotliwość jest powszechna i choruje na nią spora liczba osób, mimo tego, że nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy, gdyż wiele osób bagatelizuje problem i nie wspomina o nim. Często jest to spowodowane zakłopotaniem, nieświadomością lub brakiem wiedzy, że istnieją opcje leczenia tego problemu. Każdy kto się martwi, że może mieć do czynienia z tą przypadłością powinien udać się do lekarza dermatologa aby zdiagnozować problem i ewentualnie wszcząć odpowiednie postępowanie. Dla wielu osób rozwiązanie tego problemu może zmienić całkowicie komfort życia. Nie jest to nic strasznego i nie ma czego się wstydzić!

Źródła:

https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9

https://www.cmaj.ca/content/172/1/69.full

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17113-hyperhidrosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459227/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2695293/

https://pixabay.com/pl/photos/strony-nadmierne-pocenie-si%C4%99-1502242/

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*