Czym jest squash? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest squash?

Wszyscy dobrze wiemy, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy pracę siedzącą. Jest ona nam potrzebna by zachować formę i zwalczać potencjalne schorzenia. Nie każdy z nas musi chodzić na siłownię i ją lubić. Jednym ze sposobów na walkę ze stagnacją jest podjęcie nowego sportu. Być może będzie to właśnie squash. W Polsce nie jest on jeszcze tak popularny jak w innych krajach. W Anglii na przykład dzieci oraz młodzież uczą się grać w squasha na lekcjach wychowania fizycznego.

 

Czym jest squash?

Squash to gra, w którą gra się na całym świecie i cieszy się równie dużą popularnością wśród profesjonalistów, jak i u amatorów. Gra ta zaczęła się już w XIX wieku, a różne odmiany gry ewoluowały w nowoczesną grę, jaką znamy teraz. Chociaż squash nie jest obecnie sportem olimpijskim, to obywają się Mistrzostwa Świata w Squasha, w których najlepsi gracze z całego świata rywalizują o tytuł mistrza squasha.

Squash to sport halowy, w którym gra dwóch lub czterech graczy na korcie o czterech ścianach z małą gumową piłką. Squash jest świetnym treningiem aerobowym, który zapewnia utrzymanie układu sercowo-naczyniowego w dobrej kondycji.

Do gry w squasha potrzebujemy partnera. Jednak wiele klubów squasha oferuje turnieje i gry, w których można spotkać się i rywalizować z innymi graczami w squasha. Jest to ciekawy element rywalizacji oraz możliwości poznania nowych osób.

 

Sprzęt

Do gry w squasha oczywiście jest nam potrzebna rakieta. Można ją kupić w sklepie sportowym czy internecie, ale i również wypożyczyć ją w centrum squasha. Są one cięższe niż te do badmintona, ale lżejsze niż rakiety tenisowe.

Szybkość piłki zależy od liczby i kolorów małych plamek na piłce:

  • Podwójny Żółty = na zawody
  • Żółty = super wolny
  • Zielony lub biały = wolny
  • Czerwony = Średni
  • Niebieski = Szybki

Warto zaopatrzyć się w wygodne ubrania, gdyż squash wymaga dużo ruchu. Polecane są lekkie ubrania, które pomagają oddychać skórze. Polecane są buty do sportów halowych. Warto zaopatrzyć się też w okulary, które będą chroniły nasze oczy przed niebezpieczeństwem.

Nie należy również zapominać o butelce wody, aby stale nawadniać swój organizm.

B-alanina – wsparcie wytrzymałości tlenowej organizmu

Dla kogo?

Squash to gra, w którą można grać w każdym wieku. Jest łatwy do nauczenia, a gra i sprzęt są zmodyfikowane tak, aby pasowały do ​​każdego wieku i poziomu umiejętności. W squasha można grać rekreacyjnie lub jako sport wyczynowy.

 

Korzyści

Oprócz tego o czym już wspomniałam, że squash jest świetnym treningiem aerobowym i poprawia pracę serca to również pomaga budować koordynację ręka-oko. Zwiększa również naszą siłę oraz ogólną sprawność. Jak większość sportów poprawia samopoczucie oraz pomaga wyładować złe emocje i się odstresować. Dzięki grze w squasha mamy możliwość nawiązania nowych znajomości, być może nawet przyjaźni. Poprawia zarówno kondycję jak i koncentrację. Aktywność ta może być wykonywana tak naprawdę w każdych warunkach pogodowych – ponieważ jest to sport halowy.

Puzzle, Serce, Miłość, Dwa Serca, Współpraca

 

https://pixabay.com/pl/illustrations/puzzle-serce-mi%c5%82o%c5%9b%c4%87-dwa-serca-1721619/

Zasady

Zawsze pamiętaj o rozgrzewce przed wysiłkiem! Squash jest to sport jak każdy inny, który może wywołać kontuzje, a więc rozgrzewka jest nieunikniona! Jeśli długo nie uprawiałeś/uprawiałaś sportu lub masz dużą nadwagę, warto zgłosić się do lekarza czy taki wysiłek będzie dla Ciebie odpowiedni.

Po zaserwowaniu piłki zawodnicy na zmianę uderzają piłkę o przednią ścianę, powyżej blachy i poniżej linii wyjściowej. Piłka może w każdej chwili uderzyć w ściany boczne lub tylne, o ile uderzy poniżej linii autu i powyżej blachy. Piłka może odbić się od podłoża tylko raz, a zawodnicy mogą poruszać się w dowolnym miejscu na boisku. Mecz jest zazwyczaj rozgrywany z 3 lub 5 gier. Każda gra rozgrywana jest do 11 punktów. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie 11 punktów, wygrywa grę, chyba że wynik będzie wynosił 10, a w tym przypadku gra jest kontynuowana, dopóki jeden z graczy nie prowadzi dwoma punktami.

Stack przedtreningowy przeznaczony dla osób trenujących sporty wytrzymałościowe oraz o zmiennym charakterze wysiłku (made by Marek „FitMaker” Fischer)

Różnice

Squash i racquetball to podobne sporty. Obydwa są sportami rakietowymi rozgrywanymi przez dwie osoby na zamkniętym korcie za pomocą gumowej piłki. Ale oto kilka kluczowych różnic między squashem a racquetballem:

  • Piłka do squasha jest mniejsza i wolniejsza niż racquetball
  • Rakiety do racquetballa są krótsze niż rakiety do squasha
  • Squash ma metalowy pasek na przedniej ścianie, który działa podobnie do siatki w tenisie
  • W racquetball można wybić piłkę z sufitu, a w squasha nie

Posumowanie

Szybkość, dobry czas reakcji, strategiczne myślenie, siła i wreszcie dobra technika – to wszystko jest potrzebne do gry w squasha. Squash to jedna z niewielu gier rakietowych, w których musisz dzielić pole z przeciwnikami. Celem gry jest uderzenie piłki rakietą w taki sposób, aby przeciwnik nie mógł jej odbić zanim uderzy ona o ziemię po raz drugi.  Dzięki ciągłemu ruchowi można naprawdę spalić dużo kalorii, ale i świetnie się bawić. Squash to gra polegająca na rywalizacji. Grasz zawsze przeciwko innej osobie. Dla mnie jest to o wiele bardziej przekonujące niż samotne ćwiczenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym, ale wiadomo że to zależy od osobistych preferencji! Jednak warto jest spróbować tego sportu i przekonać się na własnej skórze! 😊

Źródła:

https://www.squashrevolution.com/about-squash.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Squash_(sport)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2197698/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9068096/

photo: https://squashactive.pl/technika-swingu-i-uderzenia-podstawy-squasha/

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*