Czym jest tężyczka? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest tężyczka?

Niektórzy ludzie podświadomie reagują na strach, panikę, podekscytowanie lub stres głębokimi, szybkimi oddechami. Może to również wystąpić u osób z atakami paniki. Wydychane są zwiększone ilości dwutlenku węgla. Brakuje również wapnia we krwi. Rezultatem jest zwiększona pobudliwość nerwów i mięśni, co może objawiać się skurczami mięśni, a w skrajnych przypadkach właśnie tężyczką.

 

Co powoduje tężyczkę?

Tężyczka to objaw hipokalcemii, który jest spowodowany niskim poziomem wapnia we krwi. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania wielu procesów komórkowych, takich jak aktywność neuronów, skurcze mięśni, wydzielanie hormonów czy krzepnięcie krwi. Poziom wapnia we krwi jest regulowany przez hormon przytarczyc (PTH), który jest uwalniany do krążenia, gdy poziom wapnia jest zbyt niski.

Hipokalcemia może wynikać z obniżonego poziomu PTH lub rzadziej ze zwiększonej odporności na jego działanie. Ten stan jest znany jako niedoczynność przytarczyc i może wystąpić w wyniku chirurgicznego usunięcia przytarczyc, zaburzeń autoimmunologicznych lub chorób genetycznych dotyczących przytarczyc lub niedoboru magnezu.

Co więcej, niski poziom witaminy D może również prowadzić do hipokalcemii. Może on wynikać między innymi z niedoborów w diecie, złego wchłaniania w jelitach, braku ekspozycji na światło słoneczne lub przewlekłej niewydolności nerek. Może ona również wystąpić w wyniku zbyt dużej ilości wapnia opuszczającego krew, co można zaobserwować u osób z niewydolnością nerek, rozległymi oparzeniami, ostrym zapaleniem trzustki, ciężkimi infekcjami i leczeniem niektórymi lekami.

Oprócz hipokalcemii istnieją inne nieprawidłowości metaboliczne, które również mogą prowadzić do tężyczki, w tym inne zaburzenia równowagi elektrolitowej i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Często przyczyną tężyczki jest połączenie kilku z nich.

D3+K2MK7 zamknięte w jednej, wegańskiej kapsułce

Diagnoza i przebieg

Tężyczka sama w sobie jest tylko objawem. Podczas diagnozowania ważne jest, aby znaleźć dokładną przyczynę. Często pomaga w tym badanie krwi. Określa się stężenie elektrolitów i samego wapnia, ale także witaminy D i parathormonu. Pomocne może okazać się również wykonanie badań nerek w celu wykrycia choroby nerek.

Może być również konieczne sprawdzenie stanu zapalnego trzustki lub niedoczynności tarczycy.

 

Objawy tężyczki

Tężyczka może objawiać się różnymi objawami począwszy od łagodnych zaburzeń czucia do ciężkich, a nawet zagrażających życiu zaburzeń. Łagodne objawy obejmują na przykład drętwienie wokół ust, bolesne skurcze mięśni oraz mrowienie dłoni i stóp. W ciężkich przypadkach osoby chore mogą wykazywać skurcze krtani, które mogą utrudniać oddychanie. Osoby z tężyczką mogą również częściej wymiotować, doświadczać skurczów mięśni czy nawet drgawek. Zaobserwować można również nieregularny rytm serca. Skurcze mięśni pojawiają się, gdy mięsień kurczy się mimowolnie i nie jest w stanie się rozluźnić, co prowadzi do bólu.

Wsparcie regeneracji uszkodzonych nerwów i produkcji neuronów dzięki B-kompleks

Jak leczyć?

Ciężka tężyczka na ogół wymaga dożylnego dostarczania wapnia. Ważne jest, aby sprawdzać poziom magnezu podczas uzupełniania wapnia, ponieważ niedobór magnezu jest częstą przyczyną hipokalcemii. Jeśli choroba ma bardziej łagodny przebieg to mogą być przydatne doustne suplementy takie jak wapń, witamina D czy magnez. Zazwyczaj w większych dawkach. Należy jednak pamiętać, aby zawsze kontaktować się z lekarzem i być pod jego opieką.

 

Nerwy, Sieci, Układ Nerwowy, Line, Połączenia

https://pixabay.com/pl/photos/nerwy-sieci-uk%c5%82ad-nerwowy-line-2728138/

Komplikacje

Jeśli tężyczka nie jest leczona, mogą wystąpić poważne komplikacje. W wyniku choroby nerki są uszkodzone. W najgorszym przypadku może to prowadzić do niewydolności lub dysfunkcji tego narządu. Wiąże się to z infekcjami dróg moczowych oraz bólem. W trakcie napadu tężcowego uszkadzane są również inne narządy – pojawiają się  problemy z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy nawet mózgiem.

W przypadku mózgu choroba może spowodować trwałe uszkodzenie, a tym samym prowadzić również do niewydolności neurologicznej i psychicznej. W dalszym przebiegu tężyczka może powodować paraliż, zwykle związany z dolegliwościami psychologicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe czy depresja. Ostatecznie nadpobudliwość mięśni prowadzi do utraty przytomności i śmierci pacjenta.

W lżejszych przypadkach pojawiają się powikłania, takie jak zbyt częste oddawanie moczu czy nietrzymanie moczu, a także trudności w oddychaniu. Mogą temu towarzyszyć objawy odwodnienia i niedoborów, które nieleczone mogą również prowadzić do niewydolności neurologicznej. Odwodnienie i środki przeczyszczające mogą nasilać objawy.

Cytrynian magnezu (wysoka przyswajalność) z dodatkiem
witaminy B6 poprawiającej działanie magnesu

Podsumowanie

Tężyczka powoduje spazmatyczne skurcze mięśni. Występuje nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa). Przyczyną jest obniżone stężenie biologicznie jonów wapnia. Typowe skurcze można zaobserwować zwłaszcza na twarzy, rękach i nogach. Tężyczka występuje u jednej na tysiąc osób, a szczyt wieku przypada między 15 a 30 rokiem życia. Kobiety są około trzy razy bardziej narażone na to schorzenie niż mężczyźni. Aby uniknąć wystąpienia napadów chorobę należy leczyć pod okiem specjalisty, przyjmować suplementy oraz odpowiednio się odżywiać.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6830852/

https://pixabay.com/pl/illustrations/kom%c3%b3rek-nerwowych-neuron-m%c3%b3zgu-2213009/

https://en.wikipedia.org/wiki/Tetany

http://www.endokrynologiapediatryczna.pl/contents/files/a_1696.pdf

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/tezyczka-objawy-przyczyny-i-leczenie,7291,n,192

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*