Demencja pourazowa - choroba bokserska - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Demencja pourazowa – choroba bokserska

źródło zdjęcia: pexels-pixabay-163403

Demencja pourazowa – choroba bokserska

Bokserzy wiedzą, jakie ryzyko podejmują, wchodząc na ring. Walczą z przeciwnikiem, na którego się przygotowali, którego widzą gołym okiem i który okaże im litość, gdy nie będą już mogli walczyć. Ale długo po tym, jak ucichną wiwaty i łzy – a połamane kości i zakrwawione twarze zagoją się – wielu staje do walki innego rodzaju. Wróg jest bardziej podstępny, bezlitosny i o wiele bardziej śmiertelny niż wszystko, z czym mieli do czynienia wcześniej.

Encefalopatia bokserska z łacińskiego dementia pugilistic , znana również jako „demencja bokserska”, jest formą choroby spowodowanej powtarzającymi się wstrząsami i  uderzeniami w głowę.

Co to urazowe uszkodzenie mózgu?

Urazowe uszkodzenie mózgu jest definiowane przez ekspertów jako zmiana funkcji mózgu lub inne oznaki patologii mózgu, spowodowane działaniem siły zewnętrznej. Z klinicznego punktu widzenia traumatyczne urazy mózgu dzieli się na łagodne, umiarkowane lub ciężkie.Urazowe uszkodzenia mózgu są powszechne i mogą wystąpić z różnych przyczyn, w tym z powodu wypadków drogowych, napadów, upadków, uprawiania sportów kontaktowych i wielu innych. Większość z nich jest łagodna i nie wymaga hospitalizacji. W kontekście urazów mózgu w sporcie, termin „wstrząśnienie mózgu” jest często używany zamiennie z łagodnym urazowym uszkodzeniem mózgu.

Witamina D3 + K2MK7  – wsparcie układu odpornościowego i zdrowych kości – KUP TUTAJ

Czym jest demencja?

Demencja to utrata funkcji poznawczych – myślenia, zapamiętywania i rozumowania – w takim stopniu, że zaburza ona codzienne życie i czynności danej osoby. Niektóre osoby z demencją nie potrafią kontrolować swoich emocji, a ich osobowość może ulec zmianie. Stopień nasilenia demencji waha się od najłagodniejszego stadium, kiedy demencja dopiero zaczyna wpływać na funkcjonowanie danej osoby, do najcięższego stadium, kiedy dana osoba musi być całkowicie zależna od innych w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Uraz mózgu jest tylko jednym z czynników, które mogą odgrywać potencjalną rolę w zwiększeniu ryzyka demencji. Istnieją czynniki, których nie możemy zmienić, takie jak wiek i uwarunkowania genetyczne. Istnieją również czynniki związane ze stylem życia, które można ograniczyć, takie jak palenie, wysokie ciśnienie krwi, nadmierne spożycie alkoholu i otyłość.

 

Czy sporty kontaktowe wpływają na demencję?

Chociaż istnieją pewne dowody sugerujące, że urazy mózgu (do których może dojść podczas uprawiania sportów kontaktowych) mogą zwiększać ryzyko demencji, nadal istnieje niewiele solidnych dowodów naukowych odnoszących się do sportów kontaktowych i ponownie należy je rozpatrywać w szerszym kontekście ryzyka demencji.

W badaniu z 2019 r., prowadzonym przez zespół z Uniwersytetu w Glasgow, porównano przyczyny zgonów w populacji ponad 7600 zawodowych piłkarzy z przyczynami zgonów 23000 osób z populacji ogólnej. Wykazano, że:

Zawodowi piłkarze mieli trzy i pół krotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób neurodegeneracyjnych (takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona i choroba neuronu ruchowego) niż można by się spodziewać. Ryzyko zgonu z powodu choroby Alzheimera jest u nich pięciokrotnie wyższe, choć w niniejszej pracy nie udało się jeszcze ustalić, dlaczego tak się dzieje. Praca ta, choć bardzo ważna, nie wyjaśniła jeszcze, dlaczego tak się dzieje. Co ciekawe, badanie wykazało, że bramkarze rzadziej otrzymywali recepty na leki na demencję niż zawodnicy z pola.

 

Wysoka zawartość EPA i DHA w kapsułce – omega-3 jako wsparcie w prewencji uszkodzeń mózgu na skutek ciosów – KUP TUTAJ

 

Są badania, ale nie jest ich za dużo

Jak wynika z badań, boks amatorski wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i wcześniejszego pojawienia się demencji.

Zespół badawczy stwierdził, że mężczyźni, którzy w młodości uprawiali boks, byli dwukrotnie bardziej narażeni na zaburzenia podobne do choroby Alzheimera niż ci, którzy nie uprawiali boksu. Było to również związane z wcześniejszym o około pięć lat pojawieniem się demencji. Badanie, które jako pierwsze analizuje długoterminowy wpływ boksu amatorskiego na mózg, zostało opublikowane w Clinical Journal of Sport Medicine. Naukowcy twierdzą, że stanowi ono uzupełnienie rosnącej liczby dowodów na powiązania między demencją a sportem oraz toczącej się debaty na temat środków bezpieczeństwa.

Wsparcie wytrzymałości – suplement idealny dla zawodników sportów walki dzięki wsparciu wytrzymałości – KUP TUTAJ

Ile osób może ginąć z powodu boksu?

Nawet przy dzisiejszych standardach bezpieczeństwa na ringu wciąż giną ludzie. Szacuje się, że w latach 1980-2011 średnio 8 osób umierało co roku z powodu urazów odniesionych w boksie. Niektórzy bokserzy ulegają urazom kilka dni po ostatnim pojedynku. Przede wszystkim mówimy tu o profesjonalnym boksie, który ma mało wspólnego z zdrowiem.

Podsumowanie

Nie każdy zawodnik sportów kontaktowych lub osoba, która doznała urazu mózgu, zachoruje na demencję lub przewlekłą encefalopatię pourazową, która jest związana ze sportami kontaktowymi. Jest jednak jasne, że istnieje pilna potrzeba dokładnego gromadzenia danych dotyczących urazowych uszkodzeń mózgu (od lekkich do ciężkich) w sporcie na przestrzeni czasu. Należy także przeprowadzić więcej badań w celu zrozumienia związku między liczbą i rodzajem urazów doznanych podczas uprawiania sportów kontaktowych a rozwojem demencji oraz poznania mechanizmów, które mogą leżeć u ich podstaw. Obecnie nie ma za dużo danych na temat ryzyka demencji u amatorskich piłkarzy czy bokserów. Jednak w niewielkich badaniach nad amatorskimi zawodnikami piłki nożnej i rugby czy też bokserów, u których po śmierci stwierdzono demencję, odnotowano zmiany w mózgu związane z encefalopatią pourazową , dlatego należy przyjrzeć się tej ważnej kwestii.

 

ŹRÓDŁA:

http://neuropsychologia.org/encefalopatia-bokserska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Urazowe_uszkodzenie_mózgu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Otępienie

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1908483

https://journals.lww.com/cjsportsmed/Abstract/9000/Amateur_Boxing_and_Dementia__Cognitive_Impairment.98835.aspx

https://clinchgear.com/blogs/news/how-common-are-head-injuries-in-boxing

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*