Dieta paleo - co i jak? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dieta paleo – co i jak?

W dzisiejszych czasach rodzajów diet jest niesamowicie dużo. Z prawej i lewej strony bombardują nas masą nowych rodzajów diet. Nazwy ich są przeróżne – fakt można się zgubić. Zastanawiasz się czy na pewno inni mówią w tym samym języku co Ty. Tu dieta ketogeniczna, tam IIFYM, frutarianizm czy PALEO.  I właśnie kwestia tej ostatniej zostanie tu poruszona.

 

CZYM JEST DIETA PALEO?

 

Dieta to tak naprawdę styl życia. Nie jest to chwilowa zmiana, przejście na określony tryb życia tylko na chwilę. Dieta paleo jest sposób żywienia, która opiera się na odżywianiu w taki sposób, w jaki odżywiali się nasi przodkowie w czasach paleolitu czy neolitu. Epoka paleolitu rozpoczęła się około 3 miliony lat temu, lecz do dziś jej znamiona są widoczne. Podczas epoki neolitu również narodziło się wiele zmian i przyniósł duże zmiany żywieniowe, które w większości przetrwały do dziś. Dieta paleolityczna we wcześniejszych czasach polegała na spożywaniu tego, co udało się złowić czy też upolować. Ich tryb życia im to nakazywał, gdyż nie było sklepów i nie można było kupić pokarmu.  W tamtym okresie prowadzono głównie koczowniczy tryb życia, więc był deficyt zbóż, strączków czy nabiału. Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na dany pokarm. Warto więc jest dopasować rodzaj żywienia indywidualnie.  Wiele osób źle interpretuje dietę paleo i przez to powstaje sporo niedopowiedzeń czy też nieporozumień.  Warto więc doczytać i doedukować się w tym temacie, a nie tylko słuchać innych i wierzyć we wszystko co mówią.

 

Kwasy omega-3 w celu wsparcia zdrowia organizmu

NA CZYM POLEGA DIETA PALEO?

Dieta paleo na pewno odbiega od żywienia, które istniało w okresie paleolitu czy neolitu. W dzisiejszych czasach składa się ona głównie z takich produktów jak jajka, ryby, mięso, warzywa czy owoce. Zakazane w tej diecie są przetworzone produkty, strączki, wszelki nabiał czy cukier oraz olej. Spełnienie wymogów takiej diety zazwyczaj nie jest proste, ale jest wiele przepisów na dania, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z racji tak małej ilości produktów (patrząc na to jak różnorodnie żywiliśmy się wcześniej) może stać się niedoborowa. Podczas tej diety zazwyczaj spożywa się mniej soli, co pozytywnie może wpłynąć na nasze zdrowie. Weganie czy wegetarianie muszą uważać na tę dietę, gdyż zawiera ona bardzo dużo produktów pochodzenia zwierzęcego.  Większość osób kiedy słyszy słowo „dieta” ma na myśli ograniczenie kalorii czy ogromne restrykcje. Jest to spory błąd, gdyż jak już wspominałam – dieta to nic innego jak sposób odżywiania. Ważna jest podaż kalorii, makroskładników czy mikroelementów. Ta dieta nie limituje ilościowo pokarmów, a jedynie jakościowo.

Dieta paleo to nie tylko sposób żywienia, ale również wpływa na całe nasze życie.  Oprócz wskazówek dotyczących jedzenia, ważna jest oczywiście aktywność fizyczna, która w tamtym okresie odbywała się na zewnątrz, na świeżym powietrzu.  W tamtych czasach człowiek spędzał dużo czasu poza miejscem osiedlenia, gdyż do tego zmuszało go życie. Poszukiwał on pożywienia, przemierzając spore dystanse. Dlatego podczas tej diety rekomendowane są spacery, bieganie, chodzenie po górach czy pływanie. Te wszystkie aktywności prawdopodobnie wykonywali nasi przodkowie w przeszłości, lecz tak naprawdę możemy się tylko domyślać.

PRODUKTY DOZWOLONE:

  • wszystkie owoce (z wyjątkiem bananów, mango, winogron, czereśni i owoców suszonych),
  • warzywa bez skrobi – najwięcej skrobi posiada kukurydza czy ziemniaki
  • chude mięsa (cielęcina, królik, przepiórka, kaczka),
  • drób oraz ryby
  • produkty odzwierzęce – na przykład jaja

Witamina D3 z dodatkiem K2MK7

PRODUKTY ZAKAZANE:

  • oleje rafinowane (kukurydziany, słonecznikowy),
  • sól,
  • produkty mleczne: jogurt, kefir, mleko, serki wiejskie
  • warzywa, które zawierają dużo skrobi (np. kukurydza czy bataty)
  • artykuły wysokoprzetworzone, np. fast foody czy słodycze,  które mają tłuszcze trans
  • produkty zbożowe (kasze, ryże, pieczywo, makarony),
  • produkty, które zawierają cukier rafinowany,
  • strączki

 

https://www.doctornadia.com/single-post/2016/04/20/LCHF-Dietwhat-is-it-and-why-should-I-follow-it

 

CO JEST WAŻNE ? 

Jadłospis w diecie paleo należy układać tak, by zawierał:

 

  • węglowodany głównie z owoców i warzyw (a nie ze zbóż),
  • jajka mogą stanowić podstawę diety, ale warto wybierać te z zaufanych źródeł,
  • dość dużą ilość białka zwierzęcego (możemy go pozyskać na przykład z jagnięciny)
  • dużo błonnika z ubogich w skrobię owoców i warzyw ( na przykład – kalafior czy brokuł)
  • umiarkowaną ilość tłuszczu, z przewagą jednonienasyconych oraz wielonienasyconych i w niemal w idealnych ilościach tłuszcze omega-3
    i omega-6,
  • produkty o dużej zawartości potasu i niskiej zawartości sodu,
  • produkty bogate w mikroelementy czy witaminy,
  • najlepiej jest jeść mięso zwierząt żyjących na wolności, gdyż kiedyś właśnie tak sobie radzono,
  • zamiast wszechobecnego drobiu i wieprzowiny, powinno się wybierać cielęcinę czy na przykład wołowinę,
  • ryby są świetnym źródłem kwasów Omega-3, które są ważne dla naszego zdrowia. Przykładem takich ryb są: łosoś, flądra czy halibut.

Probiotyk dla wsparcia pracy układu pokarmowego oraz zdrowia

ZALETY

 

Największą zaletą jest usunięcie z menu produktów bogatych w cukry rafinowane oraz wysoko przetworzonej żywności typu fast food. Dzięki temu ograniczamy spożycie soli czy też nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczy trans. Zapobiega, więc w dużym stopniu rozwojowi chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy otyłość. Wszystkie produkty są nisko przetworzone, dzięki czemu dostarczają wielu składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje, a dzięki temu nie spożywamy takiej ilości kalorii. Nie występują tu na przykład słodycze, które odznaczają się wysoką smakowitością. Osoby, które mają  duży problem z  produktami wysokoprzetworzonymi mogłyby spróbować diety paleo.  Gospodarka lipidowa i insulinowa zdecydowanie lepiej będzie działała. Dla osób, które uwielbiają diety o wysokiej zawartości tłuszczu będzie to idealne rozwiązanie, gdyż jajka, awokado czy wszelkie ryby właśnie go posiadają.

 

 

https://www.web-center.si/izdelava-spletnih-strani-wordpress/prednosti/

 

WADY

Wyeliminowanie z diety produktów mlecznych czy zbożowych może źle na nas wpłynąć, zwłaszcza kiedy wcześniej je spożywaliśmy i nie mieliśmy żadnych problemów żołądkowych czy nietolerancji laktozy. Z pewnością ograniczenie produktów zbożowych sprawdzi się w przypadku osób, które nie mogą jeść glutenu i cierpią celiakię, czy nadwrażliwość na składnik, który nazywa się gluten. W przypadku, gdy nie mamy nietolerancji na niego, eliminowanie go z diety nie ma sensu. Nie jest to zło, którego należy unikać. Jeżeli nie ma się po nim żadnych problemów- można śmiało jeść. Stosując przez długi okres dietę paleo, możemy narazić się niedobory niektórych witamin, gdyż ograniczamy spożycie wielu produktów, które do tej pory przyjmowaliśmy. Suplementacja w takim przypadku nie przyniesie zamierzonych efektów.

 

https://steemit.com/ico/@annahare/acorn-crowdfunding-2-0-pros-and-cons

 

PODSUMOWUJĄC

Dieta paleo. to dieta o dużej zawartości białka, dzięki czemu dłużej możemy być nasyceni.  Ograniczy ona spożywanie pustych kalorii czy soli. W tej diecie produkty wysokoprzetworzone, muszą iść w odstawkę, dzięki czemu nie powodujemy stanów zapalnych czy nie spożywamy tak dużej ilości kalorii. Po podaniu plusów i minusów każdy może stwierdzić czy taka dieta jest dla niego odpowiednia. Każdy powinien wybrać pod siebie sposób odżywiania. Nie należy patrzeć na innych, gdyż każdy organizm jest inny i będzie inaczej reagował na dane składniki. Nie ma sensu, aby się „katować” na diecie wysoko tłuszczowej skoro twoja miłość to węglowodany. Pamiętajmy, że tylko dawka czyni truciznę. WARTO OBSERWOWAĆ SWÓJ ORGANIZM.

 

Źródła:

https://paleosmak.pl/dieta-paleo/

https://www.cositasfemeninas.com/dieta-paleolitica.html

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*