Dieta Sirt Food - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dieta Sirt Food

Źródło: https://dietetyk-vital.pl/dieta-sirtfood/

Dieta ta zyskała popularność głównie za sprawą piosenkarki i autorki testów Adele [1], która stosując ją w roku 2020, pokazała się o sporo kilogramów lżejsza. Coraz częściej dietę tę nazywa się właśnie dietą Adele, chodź nie ona jest jej autorką. Same założenia diety powstały już w 2016 roku, a autorami jej są Aidan Goggins i Glen Matten [2]. Twierdza oni, iż dieta ta nie jest modą, a sposobem na zapobieganie chorobą przewlekłym i utracie wagi, bez utraty masy mięśniowej [3]. Twórcy obiecują, tez brak uczucia głodu, wzrost poziomu energii i poprawę samopoczucia, ładny wygląd oraz brak konieczności wykonywania ćwiczeń. Czy tak właśnie jest i na czym polega dieta, odpowiem w poniższym artykule.

 

Kilka słów o sirtuinach

Sirtuiny (białka sirt) to enzymy kodowane przez geny SIRT (u ludzi, u myszy nazywa się je sirt). SIRT 1 koduje sirtuinę 1 i odpowiedno SIRT2 sirtuinę 2. U ssaków występuje 7 różnych sirtuin, które rozlokowane są w różnych częściach komórek. SIRT 1 SIRT 6 i SIRT 7 znajdują się głównie w jądrze komórkowym, SIRT 2 w cytoplazmie, a SIRT 3, SIRT 4 oraz SIRT 5 w mitochondriach.  Zainteresowanie tymi związkami wzrosło, gdy w 2003 roku  [4] odkryto, że u drożdży (Saccharomyces cerevisiae) pobudzenie aktywności tych związków powoduje wydłużenie ich życia. Podobna zależność zauważono u myszy. Na ludziach nie prowadzono badań lub były one na prowadzone na bardzo niewielkich grupach [5] [6] [7].

Aktywność tych związków zwiększa się pod wpływem restrykcji kalorycznych (lub wręcz głodówek) oraz pod wpływem dostarczenia do organizmu pokarmów zawierających polienowe. W książce poświęconej diecie sirt food  produkty te nazywa się żywnością sirtuinową [3] [5].

 

 

Omega-3, D3 + K2MK7 w jednej kapsułce

 

Na czym polega dieta SIRT FOOD?

Dieta SIRT to połączenie restrykcji kalorycznych ze spożywaniem specjalnych zielonych koktajli. Do diety włącza się też tzw. żywność sirtuinową oraz wyklucza wysoko przetworzone produkty typu fast food, oraz produkty z białej mąki. Dieta ta składa się z 2 faz podzielonych na etapy [2] [3]:

 

Faza pierwsza:

Cel: utrata masy ciała ok. 3,5 kg w 7 dni

Etap 1

1-3 dni, 1000 kcal, 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowy

Etap 2

4-7 dni, 1500 kcal, 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinowe

 

Faza druga:

Cel: Utrzymanie osiągniętego efektu oraz dalszy spadek masy ciała

Etap 3

8-14 dni, bez konkretnych restrykcji kalorycznych, 3 główne posiłki, 1-2 przekąski + 1 koktajl sirtuinowy

Etap 4

Od 15 dnia diety, bez konkretnych restrykcji kalorycznych, brak ścisłych zaleceń – posiłki mają opierać się na żywności sirtuinowej oraz powinno się pic zielone koktajle sirtuinowe.

 

Fazy można powtarzać raz w roku lub raz na kilka miesięcy w zależności od potrzeb [2] [3].

 

 

 

 

Które produkty są zaliczane do żywności sirtuinowej?

Autorzy wymieniają 20 głównych produktów, które należy wprowadzić do diety i wykorzystywać do m.in. przygotowywania zielonych koktajli. Podają także substancje, które mają pobudzać działanie sirtuin. Są nimi:

Główny składnik odżywczy o działaniu aktywującym sirtuiny
Papryczka bird’s eye Luteolina, mirycetyna
Gryka Rutyna
Kapary Kemferol, kwercetyna
Seler, w tym liście Apigenina, luteina
Kakao Epikatechina
Kawa Kwas kawowy, kwas chlorogenowy
Oliwa z oliwek extra virgin Oleuropeina, hydroksytyrozol
Zielona herbata (w szczególności macha) Galusan epigallokatechiny (EGCG)
Jarmuż Kemferol, kwercetyna
Lubczyk Kwercetyna
Daktyle Medjool Kwas galusowy, kwas kawowy
Pietruszka Apigenina, mirycetyna
Czerwona cykoria Luteolina
Czerwona cebula Kwercetyna
Czerwone wino Resweratrol, piceatannol
Rukola Kwercetyna, kemferol
Soja Doidzeina, formononetyna
Truskawki Fisetyna
Kurkuma Kurkumina
Orzech włoski Kwas galusowy

Źródło: Matten Glen, Goggins Aidan: Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania; Laurum  2017 [3]

 

Jak wyglądają przykładowe posiłki na diecie SIRT?

 

Zielony koktajl [8]:

Składniki (2 porcje):

-2 banany

-250 ml mleka

-2 łyżeczki herbaty macha

-1/2 łyżeczki pasty waniliowej

-6 kostek lodu

2 łyżeczki miodu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zblenduj razem.

Źródło: https://czosnekwpomidorach.pl/koktajl-z-matcha/

Bio Herbata Matcha

 

Sałatka z kurczakiem i jarmużem z dresingiem miodowo- limonowym [8]:

Składniki (2 porcje):

-1 łyżeczka masła klarowanego

-½ czerwonej cebuli pokrojonej w kostkę

-250-300g kurczaka pokrojonego w kostkę

-1 ząbek czosnku

– 1 łyżeczka kurkumy

-sok z limonki

-sól

-pieprz

-szklanka brokułu

-3 liście duże jarmużu

-1/2 awokado pokrojonego w plastry

-1 łyżka pestek dyni

-garść świeżych liści kolędy

-garść posiekanej świeżej pietruszki

Dressing: 3 łyżki soku z limonki, ząbek czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka miodu, ½ łyżeczki musztardy, sól pieprz

Przygotowanie:

Na maśle klarowanym podsmaż cebulę, kolejno dodaj kurczaka i czosnek. Dopraw kurkumą, sokiem z limonki, solą i pieprzem. Brokuł ugotuj. Pestki drani upraż na patelni.  Nałóż wszystkie składniki na talerz.

Źródło: https://sirtfooddiet.net/wp-content/uploads/2017/05/sirtfooddietTurmeric-Chicken-Kale-salad-h.jpg

Czy dieta sirtfood ma sens?

O ile korzystne działanie polifenoli udowodnione zostało w wielu badaniach, tak ograniczanie kaloryczności do tak niewielkiego zapotrzebowania pozostaje dość kontrowersyjne.

Na co wpływają polifenole zwiększające aktywność sirtuin czy też same sirtuiny?

– spowalnianie procesu starzenia się- poprzez głównie działanie antyoksydacyjne – dezaktywacja wolnych rodników- prowodyrów wielu chorób m.in. nowotworowych [6] [9]

-biorą udział w procesach naprawczych DNA [10]

-pozytywnie wpływają na metabolizm [11]

– regulują poziom glukozy i insuliny w organizmie [12]

 

Zastanawiające pozostaje tempo chudnięcia. Aby efekt odchudzania utrzymał się na dłużej i nie pojawił się efekt jojo, powinno się chudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Imponujący wynik 3,5 kg na tydzień, jaki obiecują autorzy, niestety może spowodować, że powrócimy do wagi początkowej. Takie tempo -mimo zapewnień autorów, nie spowoduje jedynie spadku tkanki tłuszczowej, a również spadek masy mięśniowej. Kolejnym negatywnym skutkiem takiego odżywiania się napady wilczego głodu, a w konsekwencji efekt ojoj. Uczucie głodu przy stosowaniu restrykcyjnej diety- nawet przez 1-2 tygodnie -pojawi się, a razem z nim drażliwość i zmęczenie – mimo zapewnień autorów.

Sam efekt lepszego samopoczucia pojawia się głównie przez dostarczenie większych ilości witamin i minerałów, niż samo stosowanie produktów sirt.

Brakuje, także potwierdzenia naukowego na skuteczność diety. Badania do tej pory przeprowadzone także te przedstawione w książce autorów diety, opisującej zasady diety sirtfood, prowadzone są na niewielkiej grupie osób (np. 35 osób) lub całkowicie bez udziału ludzi. Brak jest też informacji o długotrwałym działaniu tej diety [2].

Brakuje dowodów na korzystniejszy wpływ diety SIRT na utratę masy ciała, w porównaniu z innymi dietami niskokalorycznymi.

Mimo wszystko dieta bazuje na produktach bogatych w antyoksydany (a dokładnie polifenolach i kwasach omega 3- oliwa z oliwek), dlatego wydaje się, że jedynym mankamentem tej diety jest restrykcja kaloryczna w pierwszej fazie diety.

 

 

Kurkumina – jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów o wielokierunkowym działaniu

 

PODSUMOWANIE

Opisana dieta jest w porządku, jeśli bierzemy pod uwagę włączenie  do codziennych posiłków produktów bogatych w polifenole i rezygnacje z tzw. „niezdrowych produktów”. Jednak kontrowersyjne pozostaje ograniczanie kaloryczności diety.

 

BIBLIOGRAFIA

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adele
  2. Aidan Goggins: Sirtfood Diet; Hodder & Stoughton 2016
  3. Matten Glen , Goggins Aidan : Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania; Laurum 2017
  4. T. Howitz, K. J. Bitterman, H. Y. Cohen and others: Small molecule activators of sirtuins extend Saccharomyces cerevisiae lifespan; Nature 2003 Sep 11;425(6954):191-6., doi: 10.1038/nature01960. Epub 2003 Aug 24.; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12939617/
  5. Wiercińska, D. Rosołowska-Huszcz: Naturalne i syntetyczne modulatory aktywności sirtuin; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych 2017, 66(3), 365-377
  6. Kamila Siedlecka, Wojciech Bogusławski: Sirtuiny — enzymy długowieczności?; Gerontologia Polska 2005, 13(3)
  7. Zuzanna Frydzińska, Aleksandra Owczarek, Katarzyna Winiarska: Sirtuiny i ich rola w regulacji metabolizmu; Postępy Biochemii 2019, 65 (1)
  8. https://sirtfooddiet.net/best-sirtfood-recipes/ 28.03.2021 rok
  9. http://laboratoria.net/artykul/12994.html 28.03.2021 rok
  10. Kciuk, R. Kontek: Rola sirtuin w naprawie DNA; Postępy Biochemii 2020
  11. Kucińska M., Murias M.: Sirtuiny – droga do długowieczności czy ślepy zaułek?; Pol. Merk. Lek., 2010, XXVIII, 164, 158
  12. Kucińska M., Piotrowska H., Murias M.: Sirtuiny – modulacja aktywności jako nowy cel terapeutyczny; Pol. Merk. Lek., 2010, XXVIII, 165, 231

Mgr. Dietetyki
Licencjat- UM w Lublinie, magisterka- UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Obecnie dietetyk/intendent w jednej ze szkół we Wrocławiu

Pasjonatka gotowania, a w wolnych chwilach rysunku i pieszych wycieczek.

Jestem przekonana, że żywienie ma być czymś prostym, przyjemnym, pomagającym nam i towarzyszącym przez całe życie, a nie mnóstwem wyrzeczeń i obowiązków.

Zawsze służę pomocą i wsparciem.

Facebook: Katarzyna Fidor Dietetyk
Instagram: dietetyk.kasiafidor

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*