Dieta żołnierza - żywieniowe i suplementacyjne zalecenia dla wojskowych - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dieta żołnierza – żywieniowe i suplementacyjne zalecenia dla wojskowych

Zadania zawodowe związane z przynależnością do personelu wojskowego obejmuje między innymi poruszanie się w celu uzyskania przewagi taktycznej lub utrzymania bezpieczeństwa oraz wtargnięcie siłą, a także wysokie wymagania poznawcze w ciągu życia i decyzji o śmierci. To wszystko w warunkach dużego stresu i surowych warunków.

W oparciu o wymagania zawodowe i potrzebę wysokiego wytrenowania i atletyzmu, osoby te są często określane jako „sportowcy taktyczni”. W ostatnich latach kładziono większy nacisk na opracowywanie metodologii i strategii treningu fizycznego opartych na dowodach, mających na celu utrzymanie i poprawę sprawności zawodowej i fizycznej, a także zmniejszenie ryzyka urazów i chorób w tych populacjach. Za optymalnym treningiem kroczy odpowiednie żywienie i wspierająca suplementacja.

 

Wysiłek fizyczny wojskowych

Wymagania fizjologiczne stawiane personelowi wojskowemu różnią się znacznie w zależności od misji czy jednostki i statusu rozmieszczenia. Populacje wojskowe są heterogeniczne, ponieważ część personelu wojskowego wykonuje głównie prace siedzące (np. technik zarządzania finansami), podczas gdy inni mogą wykonywać niemal ciągłe zadania fizyczne (np. rozmieszczanie operatorów operacji specjalnych). Niezależnie od tego, ważne jest, aby wojownik był fizycznie i psychicznie gotowy, gdy rozpoczynane są rozmieszczenia, a tempo codziennych operacji wzrasta.

Współczesny żołnierz musi stawić czoła wielu zawodowym wyzwaniom, takim jak przenoszenie ciężarów, podnoszenie ciężarów, ofensywne i defensywne walki/manewry, sprinty i ewakuacje rannych.

Przedłużające się operacje mogą generować duży deficyt energetyczny, co może prowadzić do słabej sprawności fizycznej i podejmowania decyzji. Wojskowi często narażeni są na stany hipoenergetyczne, zwłaszcza podczas długotrwałych okresów szkolenia lub działań bojowych. Mówimy tu o deficytach energetycznych rzędu 2000 do nawet 4500kcal na dobę. Instytut Badań Medycyny Środowiskowej Armii Stanów Zjednoczonych (USARIEM) przeprowadził badania wykazujące spadek siły i mocy mięśniowej po znacznej utracie wagi wśród uczestników U.S. Army Ranger School. Wysiłkowe czynniki stresogenne są zwykle połączone z brakiem snu, co może dodatkowo pogorszyć spadki sprawności fizycznej i psychicznej. W jednym z badań zauważono deficyt energetyczny na poziomie około 3000kcal na dobę co prowadziło do spadku masy ciała oraz nasileniu zaburzeń depresyjnych, gniewu, poczucia napięcia i dezorientacji.

Wojskowi powinni szukać i wykorzystywać możliwości maksymalizacji dostarczania żywności bogatej w składniki odżywcze, kontynuując regularny trening fizyczny, aby zmaksymalizować gotowość operacyjną. Ogólnie rzecz biorąc, wdrażanie strategii walki z ujemnym bilansem energetycznym najlepiej przygotuje żołnierza przy dłuższych okresach szkolenia i walki oraz innych przedłużających się specyficznych działaniach taktycznych.

 

Wydatek energetyczny

Badania wykazały zakres zapotrzebowania energetycznego od 2342 kcal/dzień wśród kobiet personelu wsparcia bojowego do aż 7122 kcal/dzień dla żołnierzy piechoty morskiej. Dodatkowo, siły operacji specjalnych (SOF) mają znacznie wyższe średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu z przeciętnym żołnierzem wsparcia (odpowiednio 4099 ± 740 kcal/dzień vs. 3361 ± 939 kcal/dzień). Co więcej, wydatek energetyczny podczas specjalnego treningu wahał się od ~4100 kcal/dzień podczas Army Ranger School do 5200 kcal/dzień podczas oceny sił specjalnych armii amerykańskiej i selekcji (SFAS). Dodatkowo, Marine Corps Forces Special Operations Command (MARSOC), the Ranger Assessment and Selection Program (RASP) oraz US Army Special Forces Small Unit Tactics Training miały przewidywany dzienny wydatek energetyczny na poziomie kolejno 6317 kcal/dzień, 4264 kcal/dzień i 5215 kcal/dzień.

Zalecenia dotyczące podaży kalorycznej

Zalecenia naukowe dotyczące podaży kalorycznej u personelu wojskowego bazuje na wytycznych dla personelu garnizonowego. Dlatego też, zalecenia te mówią o 2300kcal dla kobiet i 3400 dla mężczyzn. O ile mogłoby to być zgodne dla ogółu kobiet tak dla wojskowych w większości będą to ilości zbyt małe, szczególnie w przypadku operacji specjalnych. Rozpiętość kaloryczna będzie więc wahać się w przedziale od wspomnianych 3400 do nawet 7000kcal. Powinna być ona rozpatrywana w odniesieniu do danej jednostki i określonych zadań bojowych i treningowych.

 

Makroskładniki

W oparciu o rozporządzenie wojskowe 40-25 sugeruje się, że spożycie białka dla personelu wojskowego powinno wynosić od 0,8 do 1,6 g/kg/dzień zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet i powinno być zwiększone w okresach intensywnego wysiłku fizycznego i zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego.

Odwołując się jednak do stanowiska ISSN dotyczącego białka pokarmowego można zasugerować wartości 1.4-2.0g/kgmc. Wojskowi stanowią zwykle osoby wysoko wytrenowane, gdzie wydajność układu mięśnioweo-szkieletowego odgrywa kluczową rolę.

Aktualne zalecenia dotyczące węglowodanów i tłuszczów opierają się na dobrze ugruntowanych wytycznych dotyczących żywienia sportowców. Jeśli chodzi o węglowodany, podczas przedłużających się okresów wzmożonego zapotrzebowania fizycznego zaleca się, aby żołnierze spożywali od 4 do 8 g/kgmc na dzień. Zakładając odpowiednią podaż energii, żołnierze, którzy spożywają od 50 do 55% całkowitej liczby kalorii w postaci węglowodanów, osiągną zalecane spożycie węglowodanów. Spożycie tłuszczów powinno wynosić około 30% lub mniej całkowitego poboru energii.

Niezwykle trudnym okresem dla odpowiedniego żywienia są okresy przedłużających się misji bojowych, co rutynowo skutkuje ujemnym bilansem energetycznym. Wraz ze wzrostem wielkości deficytu energetycznego rośnie również tempo katabolizmu białek całego ciała i mięśni szkieletowych. Żołnierze rzadko osiągają równowagę energetyczną i optymalne zalecenia dotyczące białka, utrzymując się z racji bojowych. Podczas długotrwałego szkolenia lub walki tempo operacyjne dyktuje, co wojownik zwykle je i co ma przy sobie. Deficyty energetyczne wynikające ze zwiększonego zapotrzebowania na energię można w dużej mierze zmniejszyć poprzez zapewnienie i spożycie wysokokalorycznych racji żywnościowych. Chociaż ta strategia żywieniowa jest skuteczna, jest ona nadmiernym uproszczeniem dobrze znanych logistycznych i fizjologicznych barier nałożonych. Bariery te obejmują ograniczenia czasowe operacji, tłumienie apetytu, niemożność przenoszenia większej ilości żywności lub nadanie priorytetu elementom operacyjnym nad racjami żywnościowymi. W związku z tym żołnierze rzadko osiągają równowagę energetyczną i optymalne zalecenia dotyczące białka, utrzymując się wyłącznie z racji bojowych.

W zależności od długości okresu treningowego lub bojowego zakres deficytu energetycznego może rutynowo sięgać 40–70%. Ujemny bilans białkowy jest w tych czasach w dużej mierze nieunikniony i jest dodatkowo pogarszany przez nieoptymalne spożycie białka w diecie oraz skutki ograniczonego spożycia energii.

Izolat białka serwatkowego od Testosterone.pl – duży wybór smaków w przystępnej cenie

Nawodnienie wojskowych

Zalecenia dotyczące nawodnienia podczas misji opracowane przez Academy of Nutrition and Dietetics oraz American College of Sports Medicine sugerują, że żołnierze powinni spożywać od 5 do 7 ml wody lub napoju sportowego na kilogram masy ciała 4 godziny przed misją, ograniczać odwodnienie (do <2% utraty masy ciała) podczas misji oraz powinni spożywać odpowiednią ilość płynów, od 450 do 675 ml) na 0,45 kg masy ciała utraconej po zakończeniu misji.

Wymagania środowiskowe mogą nakładać dodatkowe zapotrzebowanie na płyny i elektrolity na wojownika i mogą zagrozić homeostazie płynów. Odpowiednie spożycie płynów ma kluczowe znaczenie w gorących i wilgotnych środowiskach, aby uniknąć urazów związanych z wysoką temperaturą i wczesnego zmęczenia, które mogą utrudniać wykonywanie pracy, a jednocześnie stwarzać zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Ponadto zimne otoczenie może zmniejszać pragnienie. W ten sposób spożycie płynów może zostać zmniejszone. Jest to jeszcze bardziej problematyczne w środowiskach położonych na dużych wysokościach, ponieważ wywołany niedotlenieniem wzrost wentylacji i diurezy może zaostrzyć zaburzenia równowagi płynów i prawdopodobnie towarzyszy im słabe odczuwanie pragnienia.

 

Elektrolity od Testosterone.pl – wsparcie nawodnienia podczas wysiłku fizycznego

Suplementacja żołnierza

Codzienne treningi i operacje bojowników stwarzają wyzwania fizyczne i żywieniowe, które mogą zagrozić zdrowiu, wydajności i regeneracji. Z tych powodów powszechnie rozważa się skuteczne schematy suplementacji żywieniowej. Chociaż suplementy diety nie mają na celu zastąpienia pełnowartościowej żywności w diecie taktycznego sportowca, suplementacja powinna być stosowana dla korzyści zdrowotnych lub wydajnościowych.

 

Kreatyna

Kreatyna posiada potencjał do zwiększenia wydolności podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności, mocy szczytowej, siły maksymalnej, liczby powtórzeń ukończonych przed zmęczeniem oraz zwiększaniu masy mięśniowej podczas treningu fizycznego. Podczas gdy badania, jak dotąd, są ograniczone w populacjach wojskowych, wyniki ergogeniczne obserwowane przy stosowaniu monohydratu kreatyny w populacjach sportowców są istotne możliwe do ekstrapolowania na populacje wojskowe.

Suplementacja kreatyną może pomóc w poprawie regeneracji i złagodzeniu uszkodzeń tkanki mięśniowej po trudnych, stresujących ćwiczeniach. Dodatkowo, przedłużona suplementacja monohydratu kreatyny u sportowców wyczynowych na poziomie kolegialnym wykazała mniejszą częstość występowania urazów/problemów związanych z mięśniami, takich jak skurcze, nadwyrężenia/naciągnięcia, przegrzania i urazy całkowite. Wykazano również, że suplementacja monohydratu kreatyny zwiększa ilość wody wewnątrzkomórkowej i zmniejsza częstość akcji serca, temperaturę w odbycie i szybkość pocenia się podczas długotrwałych ćwiczeń w upale. Ta zwiększona tolerancja na wydajność w upale jest ważną korzyścią dla żołnierzy podczas pracy w gorących warunkach środowiskowych. Ostatnie odkrycia wskazują również, że suplementacja monohydratu kreatyny korzystnie wpływa na procesy poznawcze w okresach podatności nerwowej, która występuje w warunkach stresu lub braku snu.

Badania wykazują zdolność kreatyny do zapewniania neuroprotekcji przed urazowymi uszkodzeniami mózgu, a nawet potencjalnej funkcji w sposób profilaktyczny pod względem redukcji objawów. Co więcej, istnieją inne dowody potwierdzające potencjał kreatyny do wspierania zdrowia mózgu. Większość badań pokazuje, że większe dzienne dawki kreatyny przez dłuższy czas (tj. 10-20 g/dzień przez 2 lub więcej tygodni) mogą być potrzebne do zwiększenia zawartości kreatyny w mózgu.

 

Kreatyna od Testosterone.pl – najlepiej przebadany suplement zwiększający siłę mięśniową oraz wspierający regenerację

Beta-alanina

Beta-alanina to prekursor karnozyny, która stanowi bufor wewnątrz-mięśniowego zmęczenie wynikającego z procesów glikolitycznych przemian energetycznych. prace przeglądowe podsumowujące literaturę na temat beta-alaniny ogólnie potwierdzają jej skuteczność jako środka ergogenicznego w krótkich, intensywnych czynnościach trwających od 1 do 10 minut. Poza tymi wnioskami, w jednym badaniu oceniono wpływ suplementacji beta-alaniną (6 g dziennie przez 4 tygodnie) na sprawność fizyczną i poznawczą personelu wojskowego. Po serii zadań wymagających fizycznie 20 żołnierzy zostało poddanych zadaniom strzeleckim i ocenom poznawczym, w wyniku których dokładność strzelania, celność i szybkość ataku na cel poprawiły się po 4-tygodniowym okresie suplementacji, bez zaobserwowanych zmian w funkcjach poznawczych.

Inne badanie przeprowadzone przez Hoffmana i współpracowników wykazało, że 30-dniowa suplementacja beta-alaniną znacznie zwiększyła zawartość karnozyny w mięśniach, jak również poprawiła wydajność specyficzną dla wojska, ocenianą na podstawie 50-metrowego biegu. Dodatkowo odnotowano znaczną poprawę sprawności poznawczej ocenianej za pomocą 2-minutowego testu seryjnego odejmowania, który wykonywano na strzelnicy, podczas gdy ogień ciągły prowadzony był do celów znajdujących się w pobliżu. Co więcej, odkrycie to podkreśla zdolność do utrzymania skupienia podczas stresujących, wywołujących niepokój warunków (np. ostrzał z bliskiej odległości), po 30 dniach suplementacji beta-alaniną.

 

Beta-alanina w proszku – kup teraz

 

Kofeina

kofeina jest prawdopodobnie najpopularniejszym suplementem diety na świecie, a popularność ta jest również obecna wśród personelu wojskowego. Kofeina jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy, który może poprawiać wydajność ćwiczeń i zmniejszać zmęczenie.

Personel wojskowy zgłaszał średnie dzienne spożycie kofeiny na poziomie 212–285 mg/dzień. Rozporządzenie wojskowe 40-25 zaleca 100 do 200 mg (100 mg na 2 godziny lub 200 mg na 4 godziny) kofeiny w celach operacyjnych oraz w okresach braku snu. Składniki operacyjnej racji żywnościowej (tj. guma zawierająca kofeinę) zawierają od 100 do 200 mg na porcję i mają na celu promowanie optymalnej sprawności poznawczej i fizycznej wśród żołnierzy. W populacjach wojskowych stwierdzono, że kofeina poprawia czas do wyczerpania podczas zadań wojskowych po pozbawieniu snu. W szczególności Kamimori i in. wykazali, że całkowita dzienna dawka kofeiny wynosząca 800 mg może pomóc w skutecznym przezwyciężaniu niekorzystnych skutków następujących po sobie okresów wydłużonej czuwania, gdy optymalne okresy snu są niemożliwe do spełnienia.

Poza korzyściami fizycznymi dobrze udokumentowano, że kofeina poprawia zdolności poznawcze i nastrój, gdy stosowane są odpowiednie dawki, szczególnie w zakresie poprawy uwagi i czujności, czasu reakcji i zdolności do wykonywania złożonych czynności czy rozwiązywania problemów poznawczych. Kilka badań wykazało zdolność kofeiny do poprawy celności po deprywacji snu. Na przykład Lieberman i współpracownicy wykazali, że dawki 200 do 300 mg kofeiny osłabiły spadki prawidłowych trafień w ocenie czasu reakcji wizualnej z czterema możliwościami (odpowiednio 73% i 81%) oraz przedwczesnych błędów (odpowiednio 98% i 88%) w porównaniu z placebo. Badanie to wykazało również, że dawka 200 mg kofeiny poprawiła tradycyjne wskaźniki celności: zmniejszyła odległość od środka tarczy (23%), zmniejszyła liczbę chybień (44%), zwiększyła szczelność grupy strzałów (47%) i wydłużyła czas celowania (23%).

Wydaje się, że zalecenia dotyczące stosowania kofeiny wśród wojskowych są podobne do tych wyznaczonych dla sportowców i obejmują dawkę od 3-6mg/kgmc.

 

Kofeina z dodatkiem L-teaniny – optymalne pobudzenie i poprawa sprawności psychofizycznej

PODSUMOWANIE

Żywienie wojskowych w swojej istocie przypomina nieco żywienie sportowców o charakterze szybkościowo-siłowym. Potrzebują oni optymalnej ilości białka na poziomie 1.4-2.0g/kgmc dziennie oraz dużej ilości węglowodanów w przedziale 4-8g/kgmc na dzień. Kluczowe jest przede wszystkim spełnienie założeń kalorycznych, które wahają się od 3500 do nawet 7000kcal dziennie w zależności od jednostki oraz aktualnej misji.

W codziennych zmaganiach pomocna jest również suplementacja. Na dzień dzisiejszy literatura naukowa mówi o spożyciu beta-alaniny, kreatyny oraz kofeiny. Są to najlepiej przebadane suplementy, które są w stanie zwiększyć wydajność fizyczną oraz kognitywną, szczególnie w warunkach wysokiego stresu.

 

BIBLIOGRAFIA:

[1] R. M. Orr, R. R., Pope, V., Johnston, J, Coyle.2012 The operational load carriage context of the Australian army soldier. In 1st Australian Conference on Physiological and Physical Employment Standards. Australia .

[2] Scofield DE, Kardouni JR. The tactical athlete: a product of 21st century strength and conditioning. Strength & Conditioning J. 2015;37(4):2–7.

[3] Kraemer WJ, Szivak TK. Strength training for the warfighter. J Strength Cond Res. 2012 Jul;26 Suppl 2(Supplement 2):S107–18.

[4] Murphy NE, Carrigan CT, Philip Karl J, et al. Threshold of energy deficit and lower-body performance declines in military personnel: a meta-regression. Sports Med. 2018 Sep;48 (9):2169–2178.

[5] Nindl BC, Barnes BR, Alemany JA, et al. Physiological consequences of U.S. army ranger training. Med Sci Sports Exerc. 2007 Aug;39(8):1380–1387.

[6] Sepowitz JJ, Armstrong NJ, Pasiakos SM. Energy balance and diet quality during the us marine corps forces special operations command individual training course. J Spec Oper Med. 2017;17(4):109–113.

[7] Nindl BC, Leone CD, Tharion WJ, et al. Physical performance responses during 72 h of military operational stress. Med Sci Sports Exerc. 2002 Nov;34(11):1814–1822.

[8] Castellani J, Nindl B, Lieberman H, et al. Decrements in human performance during 72-84 hours of sustained operations. J Spec Oper Med. 2006;11(1):9.

[9] Abriat A, Brosset C, Brégigeon M, et al. Report of 182 cases of exertional heatstroke in the French armed forces. Mil Med. 2014;179(3):309–314.

[10] Edholm OG. 1969. The effec of heat on accliatized and unacclimatized groups of very fit men. Proceedings of the Royal Society of Medicine, 62: 1175–1179. SAGE Publications.

[11] Armstrong LE, Maresh CM. The induction and decay of heat acclimatisation in trained athletes. Sports Med. 1991;12(5):302–312.

[12] Baker-Fulco CJ, Kramer FM, Lesher LL, et al. Dietary intakes of female and male combat support hospital personnel subsisting on meal-focused or standard versions of the meal, ready-to-eat. Army Res Inst Env Med. 2002;

[13] Hoyt R, Jones T, Stein T, et al. Doubly labeled water measurement of human energy expenditure during strenuous exercise. J Appl Physiol. 1991;71(1):16–22.

[14] Tharion WJ, Baker-Fulco CJ, Bovill ME, et al. Adequacy of garrison feeding for special forces soldiers during training. Mil Med. 2004 Jun;169(6):483–490.

[15] Shippee R, Askew E, Bernton E, et al. Nutritional and immunological assessment of ranger students with increased caloric intake. Army Res Inst Env Med. 1994;

[16] Fairbrother B, Shippee R, Kramer T, et al. Nutritional and immunological assessment of soldiers during the special forces assessment and selection course. Army Res Inst Env Med. 1995;

[17] Barringer ND, Pasiakos SM, McClung HL, et al. Prediction equation for estimating total daily energy requirements of special operations personnel. J Int Soc Sports Nutr. 2018;15 (1):15.

[18] Regulation A. 2017. 40–25, Medical Services Nutrition and Menu Standards for Human Performance Optimization. Headquarters Departments of the Army, The Navy and the Air Force, 1-20.

[19] Jager R, Kerksick CM, Campbell BI, et al. International society of sports nutrition position stand: protein and exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2017;14(1):20.

[20] Kerksick CM, Wilborn CD, Roberts MD, et al. Exercise & sports nutrition review update: research & recommendations. J Int Soc Sports Nutr. 2018;15(1):38.

[21] Gwin JA, Church DD, Wolfe RR, et al. Muscle protein synthesis and whole-body protein turnover responses to ingesting essential amino acids, intact protein, and protein-containing mixed meals with considerations for energy deficit. Nutrients. 2020 Aug 15;12(8):2457.

[22] Margolis LM, Murphy NE, Martini S, et al. Effects of supplemental energy on protein balance during 4-d arctic military training. Med Sci Sports Exerc. 2016 Aug;48(8):1604–1612.

[23] Margolis LM, Murphy NE, Martini S, et al. Effects of winter military training on energy balance, whole-body protein balance, muscle damage, soreness, and physical performance. Appl Physiol Nutr Metab. 2014 Dec;39(12):1395–1401.

[24] Rodriguez NR, DiMarco NM, Langley S. Position of the American dietetic association, dietitians of Canada, and the American college of sports medicine: nutrition and athletic performance. J Am Diet Assoc. 2009 Mar;109(3):509–527.

[25] Kenefick RW, Hazzard MP, Mahood NV, et al. Thirst sensations and AVP responses at rest and during exercise-cold exposure. Med Sci Sports Exerc. 2004 Sep;36(9):1528–1534.

[26] Cheuvront SN, Sawka MN. Hydration assessment of athletes. Sports Sci Exchange. 2005;18 (2):1–6.

[27] Cooke MB, Rybalka E, Williams AD, et al. Creatine supplementation enhances muscle force recovery after eccentrically-induced muscle damage in healthy individuals. J Int Soc Sports Nutr. 2009 Jun 2;6(1):13.

[28] Greenwood M, Kreider RB, Greenwood L, et al. Cramping and injury incidence in collegiate football players are reduced by creatine supplementation. J Athl Train. 2003 Sep;38 (3):216–219.

[29] Greenwood M, Kreider RB, Melton C, et al. Creatine supplementation during college football training does not increase the incidence of cramping or injury. Mol Cell Biochem. 2003 Feb;244(1–2):83–88.

[30] Kilduff LP, Georgiades E, James N, et al. The effects of creatine supplementation on cardio- vascular, metabolic, and thermoregulatory responses during exercise in the heat in endurance-trained humans. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2004 Aug;14(4):443–460.

[31] Dolan E, Gualano B, Rawson ES. Beyond muscle: the effects of creatine supplementation on brain creatine, cognitive processing, and traumatic brain injury. Eur J Sport Sci. 2019 Feb;19 (1):1–14

[32] Kreider RB, Melton C, Rasmussen CJ, et al. Long-term creatine supplementation does not significantly affect clinical markers of health in athletes. Mol Cell Biochem. 2003 Feb;244(1– 2):95–104.

[33] Kreider RB, Stout JR. Creatine in health and disease. Nutrients. 2021 Jan 29; 13(2):447. [128] Watanabe A, Kato N, Kato T. Effects of creatine on mental fatigue and cerebral hemoglobin oxygenation. Neurosci Res. 2002 Apr;42(4):279–285.

[34] Hammett ST, Wall MB, Edwards TC, et al. Dietary supplementation of creatine monohydrate reduces the human fMRI BOLD signal. Neurosci Lett. 2010 Aug 2;479(3):201–205.

[35] Dechent P, Pouwels P, Wilken B, et al. Increase of total creatine in human brain after oral supplementation of creatine-monohydrate. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 1999;277(3):R698–R704

[36] Trexler ET, Smith-Ryan AE, Stout JR, et al. International society of sports nutrition position stand: beta-Alanine. J Int Soc Sports Nutr. 2015;12(1):30.

[37] Artioli GG, Gualano B, Smith A, et al. Role of beta-alanine supplementation on muscle carnosine and exercise performance. Med Sci Sports Exerc. 2010 Jun;42(6):1162–1173.

[38] Perim P, Marticorena FM, Ribeiro F, et al. Can the skeletal muscle carnosine response to beta-alanine supplementation be optimized?. Front Nutr. 2019;6:135.

[39] Hoffman J, Stout J, Harris R, et al. β-Alanine supplementation and military performance. Amino Acids. 2015 07/24; 47;47(12): 2463–2474.

[40] Hoffman JR, Landau G, Stout JR, et al. β-alanine supplementation improves tactical perfor- mance but not cognitive function in combat soldiers. J Int Soc Sports Nutr. 2014;11(1):15.

[41] Hoffman JR, Landau G, Stout JR, et al. β-Alanine ingestion increases muscle carnosine content and combat specific performance in soldiers. Amino Acids. 2015 Mar;47(3):627–636.

[42] Knapik JJ, Austin KG, McGraw SM, et al. Caffeine consumption among active duty United States Air Force personnel. Food Chem Toxicol. 2017 Jul;105:377–386.

[43] Knapik JJ, Trone DW, McGraw S, et al. Caffeine use among active duty navy and marine corps personnel. Nutrients. 2016;8(10):620

[44] Chaudhary NS, Taylor BV, Grandner MA, et al. The effects of caffeinated products on sleep and functioning in the military population: a focused review. Pharmacol Biochem Behav. 2021 Jul;206:173206.

[45] Keisler BD, Armsey TD. Caffeine as an ergogenic aid. Curr Sports Med Rep. 2006;54:215–219. [97] Guest NS, VanDusseldorp TA, Nelson MT, et al. International society of sports nutrition position stand: caffeine and exercise performance. J Int Soc Sports Nutr. 2021;18(1):1.

[46] McLellan TM, Bell DG, Kamimori GH. Caffeine improves physical performance during 24 h of active wakefulness. Aviat Space Environ Med. 2004;75(8):666–672.

[47] Kamimori GH, McLellan TM, Tate CM, et al. Caffeine improves reaction time, vigilance and logical reasoning during extended periods with restricted opportunities for sleep. Psychopharmacology (Berl). 2015 Jun;232(12):2031–2042.

[48] Amendola CA, Gabrieli JDE, Lieberman HR. Caffeine’s effects on performance and mood are independent of age and gender.Nutr Neurosci. 1998;1(4):269–280.

[49] Fine BJ, Kobrick JL, Lieberman HR, et al. Effects of caffeine or diphenhydramine on visual vigilance. Psychopharmacology (Berl). 1994;114(2):233–238.

[50] Rees K, Allen D, Lader M. The influences of age and caffeine on psychomotor and cognitive function. Psychopharmacology (Berl). 1999;145(2):181–188.

[51] Butt MS, Sultan MT. Coffee and its consumption: benefits and risks.Crit Rev Food Sci Nutr. 2011;51(4):363–373.

[52] McLellan TM, Riviere LA, Williams KW, et al. Caffeine and energy drink use by combat arms soldiers in Afghanistan as a countermeasure for sleep loss and high operational demands. Nutr Neurosci. 2019 Nov;22(11):768–777.

[53] Crawford C, Teo L, Lafferty L, et al. Caffeine to optimize cognitive function for military mission-readiness: a systematic review and recommendations for the field. Nutr Rev. 2017 Jun 1;75(suppl_2):17–35.

[54] Tharion WJ, Shukitt-Hale B, Lieberman HR. Caffeine effects on marksmanship during high-stress military training with 72 hour sleep deprivation. Aviat Space Environ Med. 2003 Apr;74(4):309–314.

[55] Tikuisis P, Keefe AA, McLellan TM, et al. Caffeine restores engagement speed but not shooting precision following 22 h of active wakefulness. Aviat Space Environ Med. 2004;75(9):771–776.

[56] Lieberman HR, Tharion WJ, Shukitt-Hale B, et al. Effects of caffeine, sleep loss, and stress on cognitive performance and mood during U.S. Navy SEAL training sea-air-land. Psychopharmacology (Berl). 2002 Nov;164(3):250–261.

https://www.instagram.com/karol.skotniczny/
Nazywam się Karol i jestem związany z treningiem siłowym od 2012 roku. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to moje jedyne zainteresowanie. Choć grunt pod mój ogólny rozwój budował się w oparciu o podnoszenie ciężarów i kształtowanie sylwetki to był to jedynie zalążek. Obecnie to wszelaki przejaw asymilacji literatury naukowej idealnie odzwierciedla moje podejście do sportu i zachowania zdrowia. Zgłębianie teorii by móc użyć ją w praktyce, jest dla mnie kluczowe w kontekście moich zainteresowań takich jak żywienie, trening siłowy, przygotowanie motoryczne i szeroko rozumiane wsparcie zdolności wysiłkowych.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*