Dlaczego kobiety powinny trenować całe ciało? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dlaczego kobiety powinny trenować całe ciało?

Estetyka kobiecego ciała coraz częściej zwraca uwagę na krągłe i kształtne pośladki, będące celem wielu pań, które decydują się zacząć treningi na siłowni. Coraz więcej z nich wie, że aby pośladki były estetyczne, należy je regularnie trenować również ćwiczeniami siłowymi. Niestety można zauważyć drugą stronę medalu, mianowicie rosnącą ilość kobiet robiącą tylko trening pośladków i nóg, nawet 5 razy w tygodniu. Niejednokrotnie podkreślałam, że ludzkie ciało funkcjonuje jako całość i nie powinno się wykluczać z treningu żadnej partii ciała. Jakie są zatem powody, przemawiające za włączeniem ćwiczeń na górne partie ciała do „kobiecego” treningu ?

 

Proporcje sylwetki

Podczas planowania treningu pod ogólnie pojętą poprawę wyglądu warto uwzględnić proporcje całej sylwetki. Tak jak u mężczyzn, zaniedbanie treningu nóg przy rozwiniętej górze ciała może wyglądać wręcz karykaturalnie, tak samo trening jedynie pośladków kilka razy w tygodniu może dać taki sam, nieproporcjonalny efekt. Harmonijnie rozwinięta sylwetka w większości przypadków będzie tą najbardziej estetyczną. Warto dokonać obiektywnej oceny swojej sylwetki – jak szeroka jest obręcz barkowa w stosunku do bioder? Odpowiednio rozwinięta tkanka mięśniowa górnych partii ciała, szczególnie barków i pleców sprawi, że sylwetka nabierze proporcjonalnego wyglądu. Trening ramion ujędrni je, zapobiegając nieestetycznym obwisłym ramionom w tylnej ich części. Wytrenowanie mięśni tricpesa ujędrni je, czyniąc ramiona bardziej kształtne. Istotne w kontekście budowania proporcji sylwetki będą również mięśnie naramienne, których boczny akton nadaje szerokości obręczy barkowej, która w połączeniu z odpowiednim rozwinięciem mięśni najszerszych grzbietu sprawi, że talia będzie wydawać się węższa, a biodra pełniejsze, finalnie dając efekt klepsydry.

Oczywiście każdy może mieć inną definicję estetycznej sylwetki, nie mniej, korzyści z treningu „góry” jest jeszcze więcej.

 

Wsparcie kondycji włosów, skóry, paznokci oraz aparatu ruchu

 

Postawa ciała

Coraz dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej, która bardzo często jest w nieergonomicznych warunkach osłabia nie tylko dół ciała, ale przede wszystkim obciąża górę. Odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa oraz łopatki, które osłabia protrakcja barków. Doktor Vladimir Janda w swoich pracach sugeruje, że skrzyżowanie górne następuje jako efekt do zespołu skrzyżowania dolnego, które zaburza funkcjonowanie miednicy i kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym. Pogłębienie kifozy odcinka piersiowego, wysunięcie głowy w przód i zamknięta klatka piersiowa nie będzie wyglądać estetycznie. Sylwetka nabierze przygarbionego, nieśmiałego i wycofanego charakteru. Zadbanie o dysfunkcje tej części ciała i przywrócenie prawidłowej postawy sprawi, że całe ciało będzie kilka centymetrów wyższe, a sylwetka (i nie tylko) zyska na pewności siebie. U kobiet zamykanie klatki piersiowej może również przyczynić się do opadania piersi. Wzmocnienie i umiarkowana rozbudowa mięśni piersiowych również „wypełni” klatkę piersiową i jej górny profil, sprawiając, że biust zyska na kształcie.

 

Dolegliwości bólowe

Słabe mięśnie obręczy barkowej i korpusu mogą być przyczyną powstawania dolegliwości bólowych  w obrębie kręgosłupa i głowy. Zadbanie o odpowiednią elastyczność i siłę mięśni tych obszarów obręczy kończyny górnej spowoduje zmniejszenie uczucia sztywności i bólu również w sąsiednich segmentach ciała. Będzie to szczególnie istotne po ciąży lub przy długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej. Warto skupić się na odpowiedniej mobilności odcinka piersiowego kręgosłupa oraz barków, z jednoczesnym wzmocnieniem mięśni klatki piersiowej, mięśni odpowiedzialnych za stabilizację łopatek oraz mięśni karku.

Warto również spojrzeć na ciało całościowo – czy problem z górną częścią ciała nie jest skutkiem dysbalansu dolnej części.

 

D3 + K2MK7 + Omega-3 zamknięte w jednej kapsułce

 

Siła funkcjonalna

Siła i sprawność górnych partii naszego ciała są niezwykle istotne podczas codziennych czynności. To właśnie kończynami górnymi wykonujemy prawie wszystkie interakcje z otoczeniem. Patrząc na cały łańcuch kinematyczny, jakim jest kończyna górna, jej siła jest ściśle powiązana z pracą łopatki, a najczęściej z jej stabilizacją. Odpowiednio silne mięśnie otaczające łopatkę oraz jej optymalna mobilność bezpośrednio wpływa na przenoszenie sił i stabilizację barków i ramion.

Siła górnych partii będzie zatem istotna podczas takich codziennych czynności jak noszenie zakupów, przenoszenie cięższych przedmiotów, wkładanie walizki na półkę w pociągu, noszenie dziecka na rękach i podczas wielu innych czynności. Jeśli siła będzie na optymalnym poziomie, czynności tego typu będą mniej męczące – będzie można je wykonywać dłużej oraz/lub z cięższymi przedmiotami.

Wyobrażasz sobie wykonywać serię 150 kg w najpopularniejszym ćwiczeniu na pośladki jakim jest hip thrust ze sztangą i nie mieć siły, żeby komfortowo uszykować sobie całe stanowisko i ciężką sztangę? O ile dla wytrenowanego dołu ciała nie będzie to problemem (bo przecież to treningowy priorytet) to dla góry ciała może okazać się dość sporym wyzwaniem i zająć zdecydowanie więcej czasu, energii i nerwów.

Siła górnej części ciała będzie również niezwykle istotna podczas uprawiania sportów, nawet tych, które na pierwszy rzut oka wydają się mieć nacisk na dolne partie, na przykład: bieganie (i wszystkie dyscypliny, gdzie występuje), piłka nożna, łyżwiarstwo. Mimo, że to nogi wykonują większą pracę, w dalszym ciągu ręce pomagają wykonywać ruchy. Wyobrażasz sobie biegać ze związanymi rękami? Bez udziału rąk, które powinny naprzemiennie pracować w stosunku do nóg, bieg nie będzie już tak efektywny. Podczas gry w piłkę nożną, prócz sprintów do piłki, występują elementy przepychania rękami oraz elementy wyskoków, podczas których ręce wykonują zamach pomagając wyskoczyć wyżej.

 

Oczywiście można spriorytetyzować swój trening na estetykę danej partii. Mimo to, w dalszym ciągu pracować nad całym ciałem, aby było estetyczne jako całość,  zdrowe i funkcjonalne.

Magister AWF Sportu spec. Przygotowania Motorycznego, od 2018 roku trener przygotowania motorycznego, od dziecka związana z sportami walki, trener II klasy Kickboxingu, zawodniczka i trener Trójboju Siłowego. W pracy stawiam na sprawdzone podstawy, nie instagramowy poklask. Trening ma być skuteczny - nie szkodliwy.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*