Górny limit spalonych kalorii - czy istnieje? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Górny limit spalonych kalorii – czy istnieje?

Okres przedwakacyjny jest dla wielu osób jednym z najważniejszych momentów w roku na sprawdzenie wypracowanych efektów. Niejednokrotnie możemy spotkać się z chęcią zredukowania tkanki tłuszczowej. Najlepiej, jeśli cały proces przebiegł w błyskawicznym tempie. Wówczas, zainteresowane osoby starają się generować możliwie największy deficyt kaloryczny zmniejszając ilość spożywanych kalorii, przy jednoczesnym zwiększeniu swojej aktywności w ciągu dnia. Dodają dodatkowe sesje treningu tlenowego i czekają na zwiększenie szybkości zachodzących zmian. Jedną z wykorzystywanych metod pozostaje chociażby dodawanie jednostek cardio – aktywności tlenowej o niskiej intensywności, która służy wyłącznie zwiększeniu dobowego wydatku energetycznego. Co sprawia, że w niektórych przypadkach takie postępowanie nie sprawdza się?

 

Oprócz redukcji, osoby mające problem z kompulsywnymi napadami objadania się, czy wilczym głodem, dzień po spożyciu kosmicznej ilości kalorii podkręcają ilość aktywności. Czy w obu przypadkach jest to dobre i skuteczne rozwiązanie? Okazuje się, że niekoniecznie. Skoro istnieje górny limit kalorii, jaki nasz organizm jest w stanie przyswoić w ciągu dnia, może z analogiczną sytuacją mamy styczność w przypadku górnego limitu spalonych kalorii?

Co jeśli najlepszym wyjściem okaże się rozsądek i cierpliwość? Czy ogromne ilości cardio w rzeczywistości nie przynosi nam pożądanych efektów? Na te i szereg innych, często pojawiających się pytań, postaramy się odpowiedzieć na łamach dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do dyskusji pod artykułem!

Problem badawczy

Choć dla wielu osób taki obserwacje mogą okazać się niemożliwe, zwiększenie wydatku energetycznego w postaci kosmicznej ilości cardio w większości przypadkach przynosi odwrotne skutki.

Naukowcy postanowili sprawdzić kwestie, która od dawna ich trapiła i była powodem licznych kontrowersji. Nie tylko ich grono niejednokrotnie zastanawiało się nad możliwością ograniczenia wydatku energetycznego przez zachodzące adaptacje metaboliczne, jakie wynikają ze zwiększonego poziomu aktywności fizycznej. Temat jest aktualny również ze względu na obecne sugestie dla osób, zmagających się z problemami z otyłością i wagi, a także ludzi, którzy chcą zredukować tkankę tłuszczową po okresie budowania masy mięśniowej.

Specjaliści zalecają zwiększenie codziennej aktywności fizycznej, co z kolei ma zwiększyć zapotrzebowanie w ciągu dnia. Dzięki tak nieskomplikowanej zmianie łatwiej będzie nam schudnąć. Ponadto, ryzyko przytycia również może odnotować spadek. Niestety, popadanie ze skrajności w skrajność jeszcze nigdy nie przybliżało nas do osiągania zamierzonego celu. Dla jednych założenia takiej rekomendacji będą zbawienne, bo ich obecny tryb życia dalece odbiega od optymalnej normy. Brak ruchu, znikoma aktywność, siedzący tryb życia, spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia – kiedy osoba praktykująca taki styl życia zacznie dodawać aktywność fizyczną może liczyć na spektakularne efekty. W innej sytuacji są osoby, które każdego dnia mają aktywność fizyczną na wysokim poziomie. W tej sytuacji należy pamiętać, że istnieje limit kalorii, jakie jesteśmy w stanie spalić w ciągu doby. Możliwości naszego organizmu również w kwestii pozbywania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej na pewnym etapie się kończą.

Rocket fuel – wysokiej jakości Fat burner

Co na to bilans energetyczny?

Bilans, jak sama nazwa wskazuje to swego rodzaju porównanie dwóch wartości. W przypadku sprawdzania bilansu energetycznego porównujemy dwa aspekty. Sprawdzamy bowiem stosunek spalanych w ciągu dnia kalorii z ilością, jaką spożyliśmy. W zależności od tego która strona ma większą wartość możemy liczyć na to, że w dłuższej perspektywie czasu nasz organizm albo rozpocznie magazynowanie dodatkowej tkanki tłuszczowej albo doprowadzimy do zmniejszenia poziomu BF. Niestety, o ile kontrolowanie ilości spożywanych kalorii jest stosunkowo proste, o tyle sprawdzenie tego, ile w rzeczywistości ich spalimy to cięższy orzech do zgryzienia.

 

Brak akceptacji organizmu na aktywność

Mylne postrzeganie potęgi aktywności doprowadza wiele osób do stanu, w którym ich organizm buntuje się przed ilością aktywności, która nie jest dla niego optymalna. W tym miejscu, po raz kolejny możemy przekonać się, że ewolucja obdarzyła nasz organizm wyjątkowymi mocami, które umożliwiają nam przetrwanie. W ten sposób, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe treningi, to samodzielnie przygotuje on mechanizmy, które zrekompensuje poniesione straty. Jak to zrozumieć? Gdy dana jednostka treningowa będzie dla Twojego organizmu za dużym obciążenie, poza treningiem będziesz ruszać się mniej. Taki stan rzeczy nie będzie najprawdopodobniej przez Ciebie dostrzegany. Mechanizmy kompensacyjne hamują proces dalszego wydatkowania energii, a Ty niczego nieświadomy nie zdajesz sobie sprawy z tego, że dodatkowa godzina cardio przyniosła odwrotny efekt do zamierzonego celu.

Połączenie johimbiny HCL oraz Alfa johimbiny

Górny limit spalonych kalorii

Górny limit spalonych kalorii choć nie jest konkretną wartością liczbową, naprawdę pozostaje wśród nas. Ciało pozwala Ci spalić tylko daną pulę w ciągu doby i kontroluje te procesy poprzez dobrze działający system kompensacji. Jedną z broni Twojego ciała jest zmniejszanie NEAT. Zachodzące adaptacje sprawią, że nasze starania jeśli przesadzimy z ich intensywnością okażą się bezskuteczne. Organizm pozwoli nam na spalenie danej puli, która jest dla niego względnie bezpieczna. Następnie zrobi wszystko, aby powstrzymać Cię przed dalszym wydatkowaniem energii z jego rezerw.

 

Badania dot. całkowitego wydatku energetycznego

W trakcie wspomnianego już wcześniej badania poproszono o pomoc 322 osób. Członków podzielono na pięć populacji. Naukowcy przystąpili również do sprawdzenia ich łącznego wydatku energetycznego wraz z ilością kalorii wykorzystanych na aktywność fizyczną. Co ciekawe, efektem badań było odkrycie, że całkowity wydatek energetyczny badanych respondentów był skorelowany z aktywnością fizyczną.

Niemniej jednak, znacznie silniejszą korelację można zaobserwować w przypadku niższej aktywności fizycznej. W przypadku dużych poziomów aktywności fizycznej, całkowity wydatek energetyczny miał swój limit. Mówiąc prościej, optymalna aktywność fizyczna
w ciągu dnia nie miała negatywnego przełożenia na wydatek energetyczny, jaki był związany z pozostałymi czynnościami. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie aktywności fizycznej, wydatek energetyczny był związany z zachodzącymi adaptacjami i kompensacją. Naukowcy zaobserwowali jego stabilizację na pewnej wartości. W przypadku nadmiernego dodawania aktywności fizycznej okaże się, że bez względu na dodawaną ilość, wydatek energetyczne zatrzyma się na danej wartości. Wartość ta pozostaje indywidualna dla każdego z nas i stosunkowo trudna do określenia.

CARDIO

Wyższy wydatek energetyczny w ciągu dnia

Jak wynika z badań i pozostałego doświadczenia, wskazują na prawidłowość dodawania aktywności, jeśli ktoś nie jest osobą aktywną w ciągu dnia. W ten sposób, istnieje możliwości zwiększenia naszego wydatku energetycznego, co niesie za sobą szereg zalet głównie z punktu widzenia poziomu trudności utrzymania deficytu i efektywności podejmowanych działań.

Co innego, gdy mamy do czynienia z osobą aktywną na co dzień. W takiej sytuacji, dalsze dodawanie aktywności nie w każdym przypadku zwiększy całkowity wydatek energetyczny.  W niektórych przypadkach, możemy napotkać przeszkodę w postaci osiągnięcia górnego limitu spalonych kalorii w ciągu dnia. Wówczas, kalorie przeznaczone na dodatkową aktywność będą rekompensowanie na przykład za sprawą zmniejszenie spontanicznej aktywności.

Siedzący tryb życia

Dodawanie aktywności dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia to doskonała alternatywa. Dzięki na przykład wplataniu sesji cardio, jesteśmy w stanie spalać tkankę tłuszczową bez konieczności stosowania bardzo niskokalorycznych diet. Ten aspekt przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie i pozwala w pełniejszym wymiarze pokryć zapotrzebowanie na niezbędne mikroelementy. W takich sytuacjach nie ma powodów do zachodzenia kompensacji. Z kolei, wszystkie osoby prowadzące aktywny tryb życia muszą liczyć się z tym, że bezmyślne dodawanie cardio nie w każdym wypadku przyniesie im korzyści w postaci przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej i utraty wagi. Czasem, dojdziemy do pułapu zwanego górnym limitem spalonych kalorii. W tej sytuacji organizm bardzo postara się aby nie przekroczyć tej wartości. Jak dowiedzieliśmy się już wcześniej, ze względu na mechanizmy kompensacyjne
i adaptacje naprawdę świetnie mu to wychodzi!

Jaki jest limit spalonych kalorii?

Jeśli czytasz ten akapit po to, żeby poznać dokładną liczbę górnego limitu spalonych kalorii w ciągu dnia, nie będziesz zadowolony
z podsumowania tej kwestii. Wartość ta pozostaje indywidualna i trudna do wyliczenia. Nie istnieje żaden wzór, który mógłby wskazać Ci daną ilość kalorii możliwych do spalenia. Każdy organizm jest inny.

Alphamind V3 – fat burner i wspomagacz funkcji kognitywnych w jednym

Kiedy spodziewać się kompensacji?

Warto dodać również, że jeśli mówimy o treningu siłowym, nie ma mowy o zajściu takich kompensacji. Tematyka kompensacji pozostaje ściśle zarezerwowana dla ćwiczeń cardio. Ze względu na zachodzące mechanizmy służące do przystosowania się naszego organizmu do ciężkiej sytuacji, nie możemy uważać, że każde zwiększenie aktywności doprowadzi nas do przyspieszenia i wzrostu efektywności diety redukcyjnej. W rzeczywistości, o wiele lepszą bronią jest dieta i utrzymanie odpowiedniej ilości kalorii, jakie spożywamy. Rekompensowanie niedociągnięć związanych w obszarze diety dodatkową (często kosmiczną pod względem ilości) aktywnością fizyczną to nierozsądne i mało efektowne wyjście z sytuacji.

 

A Wy jakie macie sposoby na zwiększenie wydatku energetycznego? Jak wypada Wasza dobowa aktywność? Dajcie znać
w komentarzach. Tematyka Cię zainteresowała? Serdecznie zapraszamy do dyskusji pod postem!  Z przyjemnością wymienimy spostrzeżenia i poznamy Twój punkt widzenia w tej kwestii.

 

Wspomniane badania są dostępne do wglądu tutaj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4803033/ 

 

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*