Homocysteina - kompendium wiedzy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Homocysteina – kompendium wiedzy

Każdy organizm zawiera substancję – homocysteinę. Jest ona często nieznana, a może wskazywać na poważne choroby. Dowiedz się więcej na jej temat, aby uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych oraz na jakie oznaki w ciele należy uważać.

Odkrycie

Substancja zwana homocysteiną została odkryta w 1932 roku przez Vincenta du Vigneaud. Okazało się, że prowadził on badania nad związkami zawierającymi siarkę i dlatego nie zwrócił szczególnej uwagi na swoje odkrycie.
Dopiero
później zdano sobie sprawę, że homocysteina jest powiązana z pewnymi chorobami. Przeproawdzono badanie na grupie dzieci słabo rozwiniętych psychicznie i fizycznie i stwierdzono znacznie podwyższony poziom homocystyny w ich moczu.

Obecnie wielu lekarzy przestrzega przed obecnością wysokiego poziomu homocysteiny. Są zdania, że zagrożenie dla zdrowia, jakie stwarza homocysteina, zostało obecnie dostatecznie udowodnione, ale wiele osób nie ma o tym pojęcia.

 

Co to jest homocysteina?

Homocysteina jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie i odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka w tworzeniu nowych białek, kwasów nukleinowych i kreatyniny.

Homocysteina może być prawidłowo rozłożona tylko wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca ilość witamin B12, B6 i B9 (kwas foliowy). Jeśli brakuje choćby jednej z tych trzech witamin, będzie to utrudnione.

Jest krótkotrwałym produktem pośrednim tak zwanego metabolizmu C1 lub metioniny i nie jest włączana do własnego metabolizmu budulcowego organizmu. Jeśli metionina (źródło siarki potrzebnej do rozpadu białek) zostanie rozbita, powstaje homocysteina. W osoczu krwi każdego zdrowego człowieka znajduje się niewielka ilość homocysteiny. To, czy aminokwas ma szkodliwy wpływ na procesy organizmu, zależy między innymi od jego stężenia.

 

Poziom homocysteiny

Wartość homocysteiny określa się na podstawie surowicy. Odpowiednie wartości mieszczą się w zakresie od 5 µmol/l do 10 µmol/l. Homocysteinę określa się, pobierając krew rano na czczo . Co najmniej dwa dni wcześniej należy unikać żywności zawierającej metioninę i kawę, ponieważ w przeciwnym razie wyniki mogą być nie do końca miarodajne.

Homocysteinę na ogół mierzy się u pacjentów, u których w młodym wieku zdiagnozowano zwapnienie naczyń serca, mózgu, nóg i szyi (miażdżyca), również u pacjentów, którzy w przeszłości przeszli zawał serca lub udar oraz u pacjentów z zamknięciem naczyń spowodowanym zakrzepami krwi (zakrzepica).

Ponadto badanie poziomu homocysteiny może dostarczyć informacji o objawach niedoborów i dlatego jest mierzone, jeśli podejrzewa się:

  • niedobór witaminy B12
  • niedobór witaminy B6
  • niedobór kwasu foliowego.

Aby zmniejszyć poziom homocysteiny w organizmie należy zredukować spożycie pokarmów bogatych w metioninę, takich jak ryby i mięso. Regularne monitorowanie poziomu homocysteiny może pomóc w doborze diety.

Kapsułka, Pigułka, Zdrowia, Medycyna, Leki, Witaminy

https://pixabay.com/pl/photos/kapsu%C5%82ka-pigu%C5%82ka-zdrowia-medycyna-1079838/

Zakłócenia poziomu homocysteiny

W przypadku zakłócenia rozkładu lub wydalania moczu wzrasta stężenie homocysteiny we krwi, co może prowadzić do ciężkich ostrych i przewlekłych chorób. Przykładami tego są:

  • Ostra lub związana z wiekiem niewydolność nerek. Wraz z wiekiem funkcja nerek pogarsza się. Wraz z wiekiem homocysteina może być wtedy wydalana w coraz mniejszych ilościach.
  • Zakłócenie rozpadu homocysteiny. Aby homocysteina mogła zostać rozbita i wydalona przez organizm, musi być dostępna wystarczająca ilość witamin z grupy B, niezbędnych do oczyszczania procesów metabolicznych. Jeśli występuje niedobór składników odżywczych, homocysteina nie może być już metabolizowana i pozostaje we krwi.
  • Zwiększone spożycie metioniny. Ryby i mięso, ale także niektóre warzywa, takie jak brokuły, zielony groszek, a także jajka i szpinak, zawierają szczególnie wysokie poziomy metioniny. Jeśli te pokarmy te są często spożywane razem w dużych ilościach, organizm nie może początkowo rozłożyć ilości. Wzrost jest tylko tymczasowy i powinien zostać wydalony w późniejszym czasie.
  • Interakcje z lekami. Należą do nich antybiotyki, neuroleptyki, środki wykrztuśne, leki przeciwreumatyczne czy tabletki antykoncepcyjne. W rezultacie dostępnych jest mniej witamin z grupy B, a homocysteina nie może już być wystarczająco rozłożona.
  • W niektórych chorobach, takich jak choroby wątroby lub cukrzyca, ale także w ciąży, zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę B. W takim przypadku nie ma już wystarczającej ilości witaminy B12, B6 i kwasu foliowego (B9) co prowadzi do obniżenia poziomu homocysteiny.
  • Genetyczne przyczyny zbyt wysokiego poziomu homocysteiny Możliwe jest również wrodzone zaburzenie metaboliczne. Decyduje o tym zwiększony poziom homocysteiny w moczu (homocysteinuria).

Kompleks witamin z grupy B wspierający metylację – KUP TUTAJ

Choroby

Osoby z wysokim poziomem homocysteiny mają zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ homocysteina atakuje ściany naczyń bezpośrednio i pośrednio: z jednej strony stymuluje duże fagocyty do migracji do ścian naczyń i ich rozkładania. Z drugiej strony prowadzi do zmian w ścianie naczyniowej.

Ryzyko zawału serca lub udaru mózgu również wzrasta, ponieważ homocysteina aktywuje płytki krwi, co zwiększa krzepliwość i tworzenie się skrzepów krwi.

Wysoki poziom tego aminokwasu sprzyja niektórym chorobom neurologicznym lub psychicznym. Mówi się, że homocysteina ma działanie sprzyjające depresji. Udary w młodym wieku są zwykle związane ze zwiększonym poziomem homocysteiny, a także ze zwyrodnieniem plamki żółtej. W celu trwałego obniżenia poziomu tego aminokwasu zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego, witaminy B6 oraz witaminy B12.

Dobowe dawki witamin z grupy B przyjmowane z pożywieniem są rekomendowane przez ekspertów m.in. w oparciu o takie czynniki jak wiek, płeć, aktywność fizyczna oraz ogólny stan zdrowia człowieka. Wytyczne dotyczące odpowiedniej diety powinny być dobrane indywidualnie.

Spożycie wymienionych składników odżywczych z pożywieniem (lub w razie potrzeby np. przy pomocy suplementów diety) jest bardzo ważne w przypadku witaminy B12, ponieważ witamina ta nie może być wytwarzana przez organizm.

Zaleca się spożywanie witaminy B6 od 5 do 15 miligramów dziennie, zaś kwasu foliowego od 200 do 500 mikrogramów dziennie. Witaminy B6 i B12 należy przyjmować w zwiększonych dawkach w okresie ciąży i karmienia piersią tylko w przypadku stwierdzonego niedoboru i po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Dodatkowo cholina i betaina wspomagają działanie witamin z grupy B. Betaina może być szczególnie przydatna, jeśli homocysteina nie reaguje na witaminy z grupy B. Badanie pokazuje, że połączenie kwasu foliowego i betainy zmniejszyło poziom po czterech tygodniach, podczas gdy nie zaobserwowano żadnego efektu w przypadku witamin B6 i B12. Cholinę i betainę najlepiej przyjmować podczas posiłków w ciągu dnia.

Betaina w proszku – wsparcie procesu metylacji. DOSTĘPNA TUTAJ

 

Kwasy tłuszczowe Omega3 zwiększają wpływ na poziom homocysteiny i działają przeciwzapalnie. Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA mają działanie przeciwzapalne i chronią naczynia krwionośne, a także obniżają podwyższony poziom lipidów we krwi i zmniejszają wysokie ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ponadto są w stanie obniżyć podwyższony poziom homocysteiny. Dowodzą tego nie tylko badania na zwierzętach i obserwacje na ludziach.

 

Wysokie stężenie EPA + DHA. KUP TERAZ

Podsumowanie

Homocysteina jest produktem pośrednim metabolizmu białek, który powstaje w wyniku rozpadu metioniny, ważnego aminokwasu. Jest to produkt odpadowy, który jest zatem ponownie wiązany przez organizm i przekształcany z powrotem w metioninę za pomocą witaminy B 12 i kwasu foliowego. W połączeniu z witaminą B6 jest rozkładana i ponownie wydalana przez nerki.
Podwyższony poziom homocysteiny jest czynnikiem ryzyka miażdżycy tętnic i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Utajone lub jawne niedobory witamin B12, B6 i kwasu foliowego są powszechnymi i odwracalnymi przyczynami podwyższonego poziomu homocysteiny. Kwasy tłuszczowe Omega-3 takie jak EPA i DHA również mogą nieznacznie obniżyć poziom homocysteiny i znacząco zwiększyć działanie witamin z grupy B. Ponadto mają działanie przeciwzapalne, chronią naczynia krwionośne, obniżają podwyższony poziom lipidów we krwi i łagodzą wysokie ciśnienie krwi poprzez działanie rozszerzające naczynia krwionośne.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326479/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6337226/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5741875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4566450/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554408/

https://en.wikipedia.org/wiki/Homocysteine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071262/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24298825/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535377/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11767/

https://pixabay.com/pl/illustrations/puzzle-serce-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-dwa-serca-1721592/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*