Jak dbać o włosy? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Jak dbać o włosy?

Każdy z nas chce mieć piękne, zdrowe i lśniące włosy. Nie jest to marzenie jedynie kobiet, ale również i mężczyzn.  Nie jest to nic odkrywczego, że musimy o nie dbać. Niektórzy są szczęściarzami i genetycznie mają piękną czuprynę, ale poprzez odpowiednią pielęgnację możemy wydobyć z nich na przykład naturalny skręt. Faktem jest, że wraz z wiekiem, pod wpływem niekorzystnych wpływów środowiska i na tle ciągłego stresu, nasze włosy często tracą swoją naturalną siłę i wtedy wymagają specjalnej pielęgnacji. Na kondycje naszych włosów ma wpływ wiele czynników takich jak właśnie odpowiednia dieta, suplementacja, świadoma pielęgnacja, regularne podcinanie czy genetyka.

Dieta a włosy

Zarówno niedobory, jak i nadmiar niektórych składników diety mogą powodować wypadanie włosów. Często wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem żelaza i ferrytyny. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza, dlatego pokarmy w nią bogate dobrze jest spożywać w połączeniu z pokarmami bogatymi w żelazo. Najlepsze jej źródła to czarne porzeczki, borówki, brokuły czy na przykład kiwi. Witamina C również  pomaga w produkcji kolagenu, który wzmacnia naczynia włosowate. Witamina A jest potrzebna organizmowi do wytwarzania sebum. Łój to oleista substancja tworzona przez gruczoły łojowe naszych włosów, będąca naturalną odżywką dla zdrowej skóry głowy. Bez sebum możemy odczuwać swędzenie skóry głowy i przesuszenie się włosów. Nasze włosy składają się głównie z białka, a więc odpowiednie jego ilości w diecie są niezbędne dla ich wzrostu. Świetnym jego źródłem są: mięso, jajka, fasola, komosa ryżowa, tofu czy rośliny strączkowe. Niezbędne kwasy tłuszczowe , zwłaszcza omega-3, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji.  Łosoś, olej lniany, siemię lniane, nasiona chia, olej rzepakowy i orzechy mogą nam pomóc w dostarczeniu tych składników. Witaminy B6, B12 i kwas foliowy są również istotne. Wegetarianie i weganie często cierpią na niedobory tych składników.

Najlepiej przyswajalny kolagen – patentowany kolagen rybi NatiCol®

Woda

Podobnie jak roślina potrzebuje wody do wzrostu, tak samo jest z włosami. Woda jest kluczowym składnikiem, który przyczynia się do wzrostu włosów. Kiedy nie ma odpowiedniego nawilżenia, końce włosów pękają lub stają się łamliwe. Dobrze jest również stosować nawilżający szampon i maskę lub odżywkę, która wzmocni i zregeneruje włosy.

Pielęgnacja

Coraz więcej słyszy się o świadomej pielęgnacji włosów. Mniejsza ilość złych składników w szamponie, takich jak parabeny czy SLSy może pomóc w uzyskaniu zdrowszych włosów. Są one używane do konserwacji oraz pienienia, ale z czasem mogą powodować podrażnienia skóry i zwiększać ryzyko zaburzeń hormonalnych. Warto na co dzień używać delikatnych szamponów, a 1-2 razy w tygodniu użyć „rypacza” – czyli szamponu ze składnikami wymienionymi powyżej. Zabiegi takie jak olejowanie i masaż, poprawiają ukrwienie skóry głowy, nabłyszczają i odżywiają włosy. Przywracają również nawilżenie, umożliwiają porost włosów i chronią końcówki. Olej migdałowy świetnie się do tego sprawdzi. Można nałożyć go na całą noc lub na 2-3 godziny, a następnie dokładnie zmyć, najlepiej najpierw nakładając maskę, a dopiero później szampon, a na to ponownie odżywkę. Jest to metoda OMO – czyli nakładanie odżywki w celu zabezpieczenia włosów, następnie szamponu, a później odżywki w celu odżywienia włosów.  Świetnym pomysłem są też domowe maski, które możemy wykonać z kilku składników, które większość z nas ma w kuchni, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy czy jajko.

Mydło, Wanna Mydła, Higieny, Rzemiosło, Kosmetyczne

https://pixabay.com/pl/photos/myd%C5%82o-wanna-myd%C5%82a-higieny-rzemios%C5%82o-4829708/

Końcówki

Przycinaj włosy przynajmniej co sześć tygodni, aby wyeliminować przesuszone, rozdwojone końcówki. Warto dodać, że mokre włosy są bardziej podatne na złamania. Zaleca, aby najpierw osuszyć włosy ręcznikiem, a następnie delikatnie rozczesać je za pomocą szerokiego grzebienia. Najlepszym sposobem na rozczesanie włosów jest zaczęcie od wyszczotkowania końców, a następnie przejść do nasady. Ta technika pomoże zapobiegać ich łamaniu.

Siarka organiczna – jeden z budulców włosów, skóry i paznokci

Suplementy

W internecie oraz w drogeriach czy aptekach znajdziemy bardzo dużo magicznych tabletek, które obiecują nam piękne i lśniące włosy. Należy dokładnie czytać składy i wybierać świadomie. Warto dodać, że wiele niedoborów możemy uzupełniać dietą. Chociaż ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy A, zbyt duża jej ilość może być niebezpieczna. Badania pokazują, że przedawkowanie witaminy A może również przyczyniać się do wypadania włosów.  Często łączy się biotynę z włosami. Jej niedobór jest bardzo rzadki, ponieważ występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Brakuje jednak danych na temat tego, czy biotyna jest skuteczna na porost włosów u zdrowych osób. Inne witaminy z grupy B pomagają tworzyć czerwone krwinki, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do skóry głowy i mieszków włosowych.  Niski poziom witaminy D wiąże się z łysieniem. Badania pokazują również, że witamina D może pomóc w tworzeniu nowych mieszków włosowych, ale nie jest to do końca zbadane. Możemy zwiększyć poziom witaminy D poprzez ekspozycję na słońce lub przyjmowanie suplementów. Witamina E, podobnie jak witamina C jst przeciwutleniaczem. Pomaga więc zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i przyspiesza wzrost włosów.

Picie pokrzywy oraz skrzypu może również pomóc w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. Pokrzywa nie tylko pomaga w walce z wypadaniem włosów, ale także pomaga w ich odrastaniu. Liście pokrzywy są bogate w krzemionkę i siarkę. Pomaga to w tworzeniu lśniących i zdrowszych włosów.  Picie drożdży w kontekście pielęgnacji włosów stało się popularne całkiem niedawno. Należy zalać odpowiednią ilość drożdży gorącą wodą, a następnie wypić. Wiele osób po tej kuracji zauważyło dużo nowych „baby hair” oraz zmniejszone ich wypadanie.

 

Kompleks witamin z grupy B – wysokie dawki i wysoceprzyswajalne formy

Podsumowanie

Nie ma to znaczenia czy mamy włosy proste, kręcone, grube czy cienkie. Powinniśmy o nie dbać – zarówno zimą kiedy trzymamy je pod czapką, jak i latem, kiedy wystawiamy je na promieniowanie słoneczne.  Odpowiednia dieta oraz pielęgnacja jest kluczem do sukcesu. Dobrze jest wybierać naturalne produkty, bez zbędnych wypełniaczy i konserwantów.  Dzięki tym wskazówkom nasze włosy mogą się „odrodzić” i wyglądać o wiele lepiej. Należy również dodać, że włosy farbowane są bardziej podatne na przesuszanie czy złamania. Wiele salonów kosmetycznych oferuje zabiegi pielęgnacyjne takie jak nanoplastia. Warto jednak zawsze wszelkie pomysły skonsultować z profesjonalnym fryzjerem.

 

Źródła

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24575202/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412244/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929555/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19727438/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12678294/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/453058/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20620758/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32312508/

https://www.herbwisdom.com/herb-nettle.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321353

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-suszenia-w%C5%82os%C3%B3w-dziewczyna-586185/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*