Ludzie w XXI wieku są narażeni na życie w ciągłym biegu, a co a tym idzie na STRES. Można już nazwać to chorobą tych czasów. Człowiek cały czas się czymś stresuje – egzaminem, pracą czy itp. Każdy z nas na pewno go zna i miał/ma z nim do czynienia, może nawet w tym momencie.
Czym jest stres?
„Stres można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na sytuacje, które obciążają lub przekraczają zdolności do skutecznego poradzenia sobie z tymi sprawami. Pojawiają się stresoory. Ich źródło może być zarówno fizyczne – hałas czy choroby, jak i społeczne (np. brak zatrudnienia, ciąża i poród, problemy rodzinne, utrata ukochanej osoby itp)”
Stresory mogą też się od siebie różnić. Pierwsze z nich to te codzienne. Mamy okazję spotkać się z nimi w życiu codziennym. Pomimo niewielkiej siły mogą sprawiać problemy ze względu na swoją powszechność, częstotliwość (np. spóźnienie, konflikt ze znajomym, egzamin).
Kolejny poziom, to stresory poważne charakteryzujące się związkiem z większymi zmianami w życiu. To okoliczności bardziej poważne, przełomowe takie jak wejście w związek małżeński, zmiana pracy, czy narodziny dziecka.
Ostatni poziom, to stresory katastrofalne cechujące się oddziaływaniem na całe grupy ludzi i wpływające na nasze całe życie, są najpoważniejsze i często nie możemy nic z nimi zrobić (np. wojny, katastrofy naturalne, zamachy). Uderzają one bezpośrednio w nasze życie czy bezpieczeństwo, czujemy zagrożenie.
Przyczyny stresu
Przyczyn jest wiele. Im więcej osób – tym więcej przyczyn. Każdy z nas jest inny. Należy do tego podchodzić indywidualnie. Dla jednych może to być sytuacja zawodowa, która zmusza do dużej ilości pracy, a deadline nas goni. Dla kolejnych może być to problem ze znalezieniem pracy, która generuje problemy finansowe. Przez to zaczynają się problemy ze snem, nieustające złe myśli. Nie tylko dorośli mają problemy ze stresem. Również najmłodsi muszą sobie z nim radzić. Przykładem może być sprawdzian z matematyki na którym danej osobie zależy. Spora liczba osób stresuje się wystąpieniami publicznymi, kiedy muszą zaprezentować coś samemu lub też w grupie. Stres generuje takie skutki jak: trzęsące się ręce, kołatanie serca czy zimne poty. Tak naprawdę cały czas musimy się mierzyć ze stresem i starać się go pokonywać.
Stres możemy podzielić na dwa typy
- Stres może być mobilizujący – załóżmy, że czeka nas wykonanie jakiegoś zadania, a my musimy się do niego odpowiednio przygotować. Jest on pozytywny i zachęca nas do działania. Poprzez te działania wydziela się hormon zwany adrenaliną, który ułatwia nam jego wykonanie.
- Przedłużający się stres lub stale występujące bodźce stresowe (tak zwane stresory) wyczerpują nas fizycznie i psychicznie. Ten rodzaj stresu źle wpływa na nasz cały ustrój i stres zmienia się w stan negatywny. Jego skutkami są : rozdrażnienie czy załamanie psychiczne, czasem nawet depresje.
Objawami przewlekłego stresu są :
- choroby serca i układu krążenia,
- bóle głowy,
- migreny,
- bóle kręgosłupa,
- kłopoty z trawieniem,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- rozregulowanie cyklu miesięcznego u kobiet,
- problemy z wagą,
- kłopoty z cerą,
- wypadanie włosów,
- łamanie paznokci.
Jak sobie radzić ze stresem?
1.Usiądź i zastanów się co wpływa na twoje stresujące myśli. Świetnym rozwiązaniem może okazać się zapisanie wszystkich problemów na kartce. Zapisanie sobie za i przeciw danym rozwiązaniom jest świetnym pomysłem. Jeżeli stresujesz się na przykład rozmową z daną osobą – przemyśl co możesz dokładnie powiedzieć i jak się zachować. Dzięki temu możesz odnieść wrażenie bardziej pewnego siebie. Tylko spokój jest nas w stanie uchronić od popadania w paranoje. Pamiętaj, aby regulować swój oddech. Bardzo dużo rzeczy wymaga czasu i poświęcenia. Nie od razu Rzym zbudowano!
http://obviousmag.org/entre_inquietacoes/2017/o-perigoso-caminho-da-vida-mais-ou-menos.html
2. Posłuchaj muzyki. To ona pozytywnie wpływa na nasz układ cały układ nerwowy. Włączenie swojej ulubionej piosenki może przynieść Ci ukojenie. Nieważne czy jest to rap czy jazz. Możesz nawet włączyć szum fal i poleżeć oddychając głęboko. Możesz również odpalić nutki, które dobrze Ci się kojarzą- na przykład z wakacjami. Liczy się zabawa i radość. Możesz również zacząć tańczyć i wydzielać endorfiny! Badania pokazały, że na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny.
Ashwagandha – adaptogen zmniejszający intensywność odczuwania stresorów
3.Bądź aktywny! Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Wiadomo to nie od dziś. Również ma zbawienny wpływ na radzenie sobie ze stresem. Nałóż słuchawki i idź pobiegaj. Weź przyjaciela i idźcie na siłownię. Zrób to co lubisz i na co masz ochotę. Nie warto się zmuszać do danej aktywności, gdyż dodatkowo generujemy stres, który przecież chcemy zwalczyć. To ma być przyjemność i wyładowanie złych emocji! Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Na początku możesz mieć lenia, możesz nie mieć motywacji, ale uwierz mi – warto! Później sobie podziękujesz i będziesz dumny.Ruch ma pozytywny wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale i na psychikę. Dzięki niemu możemy zapomnieć chociaż na chwilę o problemach.
4. Skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą jest w stanie zmienić nasze nastawienie i podnieść nas na duchu. Kiedy masz jakiś problem – zwróć się do ukochanej osoby. Jeżeli takowej nie posiadasz możesz również skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. Nie jest to nic złego. Każdy z nas ma przecież problemy. Gorsze chwile mogą zdarzyć się każdemu i nie należy tego bagatelizować. Najważniejsza jest chęć współpracy. Czasami sami byśmy nie wpadli na dane rozwiązanie. Chłodna głowa drugiej osoby może nam pomóc w zwalczaniu przeciwności i opresji życiowych. Podczas rozmowy tak samo ważna jest umiejętność przekazania informacji jak i słuchania.
https://www.people-solutions.com.au/blog/job-sharing-successful-methods-for-employee-pairing/
5. Śpij! Brzmi dziwnie, ale jednak działa. Sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w naszym życiu i nie możemy tego zaniedbywać! Potrzebujesz około 7-8 godzin snu. Warto kłaść się spać i wstawać o tej samej godzinie. Dzięki temu, nauczysz swój organizm pewnego nawyku. Pamiętaj o higienie snu- wywietrz pokój, odłóż telefon pół godziny przed snem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zasypiać, a spanie 7-8 godzin pomoże Ci w regeneracji i walce ze stresem.
Tutaj dowiecie się więcej na temat skutków niedoboru snu, a tutaj jak polepszyć jego jakość.
https://gymone.vn/health/tap-the-hinh-ban-dem-va-nhung-dieu-ban-can-biet/
Melatonina – suplement ułatwiający zasypianie
6. Zmień to, co Ci nie odpowiada. Jeżeli źródłem stresu jest praca – może czas ją zmienić? Często przyzwyczajamy się do jakichś sytuacji w życiu i nie chcemy zmian, które mogłyby nam wyjść na lepsze. Nie bójmy się próbować nowych rzeczy. Jeżeli w twoim otoczeniu są osoby, które ściągają Cię w dół i wprowadzają negatywne emocje do twojego życia – odetnij się od nich. Nie ma sensu się z nimi męczyć. Nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków, ale bądź ambitny i wypełniaj powierzone Ci zadania bardzo dokładnie i rzetelnie. Jeżeli twoje życie nie do końca wygląda tak, jakbyś chciał to warto się zastanowić co możesz zmienić. Chcieć to móc. To jest twój świat, twoje zasady. Nie pozwól komuś Cię ograniczać.
https://info.alignfsc.com/blog/a-perfect-storm-is-brewing-on-the-bank-delivery-front
7. Zrób coś co Cię uszczęśliwia. Idź na kawę/herbatę, do kina, na zakupy. Daj się porwać chwili. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapominamy na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor, sprawić, że przestaniemy się zamartwiać i przejmować mało istotnymi sprawami. Gdzie jest czas na własne przyjemności? Na oderwanie się od rzeczywistości? Zacznij myśleć również o sobie, gdyż inaczej długo nie wytrzymasz.
8. Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj. To jak się odżywiamy ma wpływ na całe nasze życie. Kiedy będziemy jeść „śmieciowe” jedzenie również dodatkowo będziemy się źle czuć.
Brak odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych to kolejny czynnik mający ogromny wpływ na samopoczucie.
Picie wody może też pomóc w zwalczeniu stresu. Kiedy dojdzie do sytuacji kiedy jesteśmy nawet w małym stopniu odwodnieni- produkuje się kortyzol – hormon stresu. Dokładamy sobie dodatkowych problemów. Omijanie posiłków również będzie wpływało na zwiększenie zdenerwowania i rozdrażnienia.
Witaminy z grupy B mające wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego
9. Przestań używać social media. Możliwe że jesteś zależny od opinii na portalach społecznościowych. Za mała liczba „lajków”, idealne ciała na instagramie, idealne życia którego Ty nie masz, bo tak naprawdę ono nie istnieje. Każdy z nas pokazuje w mediach to co najlepsze. Kreuje idealne życie. Zastanów się w jakim stopniu żyjesz tym co tam się pojawia i jak to na Ciebie wpływa. Zamiast witania dnia na Facebooku, zrób krótki trening.
shutterstock.com
10. Uśmiechaj się. Okazuje się, że każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm. Często nawet wymuszony uśmiech może załagodzić sytuację. Uśmiech zmniejsza szybkość bicia serca podczas stresujących sytuacji. Dzięki temu uwalnia stres i pozytywnie wpływa na cały organizm. Jeden duży uśmiech może nam dać niesamowicie dużo energii oraz kopa motywacji!
https://www.meherpurbarta.com/product_detail.php?c=%C5%BC%C3%B3%C5%82te%20balony%20pastelowe%2023cm%2025%20sztuk%20009%2025&p=19
Nadmierna ilość stresu, zdenerwowanie oraz poczucie bezradności mogą prowadzić do depresji, a więc należy go redukować powyższymi poradami! 🙂
Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,stres—przyczyny–objawy–metody-zapobiegania,artykul,1729062.html
https://www.facebook.com/zjedzstres
Jowita
7 lutego 2019 o 08:49Mam to samo. Ciagla gonitwa, na nic nie ma czasu i ogolny=e „rozmemłanie” jak powiedziała ostatnio żona. Prawie się nie widujemy i zdecydowanie oddalamy od siebie. Jak się nad tym zastanowić to to przecież nie ma sensu, ale wiadomo zyc trzeba. Szkoda ze kosztem bliskch. W przyszły weekend mamy zaplanowany pierwszy od 5 lat wspólny wyjazd do rancho Colorado w Trzcielu. Mam nadzieje, ze będzie jak 5 lat temu. Bo tam się poznaliśmy: basen, spa i dluugie spacery. A do tego oczywiście aprtamnet dla dwojga ze sniadaniem do lozka
Paulina Szydlik
16 lutego 2019 o 21:08Dopiero wróciłam z wyjazdu do Londynu i powiem szczerze- taki wypad daje więcej niż wiele!
milla
17 sierpnia 2019 o 09:08ja niestety nawet na takich wypadach nie byłam w stanie się zrelaksować i uwolnić od stresu – za dużo tego było. Dlatego zaczęłam brać kapsułki z wyciągiem z żeńszenia syberyjskiego, żeby wzmocnić swoją odporność na stres i przerwać to błędne koło zestresowania. Zaczynam już odczuwać poprawę, powoli wraca mi energia i już lepiej znoszę trudne sytuacje w pracy
Paulina Szydlik
9 września 2019 o 21:26Na pewno dodałabym tu ashwagandę i duuużo wypoczynku 🙂
Czarek Kołodziejski
18 listopada 2019 o 16:46Dzieki, chcialem umrzec, ale to mnie uratowalo
paulina
23 czerwca 2020 o 12:11Zgadzam się ze wszystkimi stwierdzeniami. Przede wszystkim nazwanie tego naszego stresu pomaga zabrać mu moc. Ja stosuje również techniki relaksacyjne i techniki takie jak arteterapia czy biblioterapia, aby odreagować napięcie.
Paulina Szydlik
23 czerwca 2020 o 14:17Dokładnie tak! Każdy sposób jest dobry jeśli na nas działa 🙂
Adam
6 września 2020 o 21:22Od długiego czasu próbuje zdać prawo jazdy ale mi nie wychodzi i czy czas mnie to stresuje pomocy
Paulina Szydlik
10 września 2020 o 19:17Znam te uczucie, ale spróbuj podejść do sprawy bardziej „na luzie”. Przede wszystkim dobrze się wyjśpij i zjedz zbilansowany posiłek. Pamiętaj, że większość z nas musiała to przejść! Trzymam kciuki! 😉
Wacek
27 października 2020 o 17:46dzieki ale dalej nie daje sobie rady z stresem
Paulina Szydlik
30 października 2020 o 16:09Nie możesz się poddać! Próbuj dalej, a wygrasz tę walkę! Każdy z nas codziennie zmaga się ze stresem. Powodzenia! 🙂
Rafał
28 listopada 2020 o 10:05Witam od jakiegoś czasu włączę z tresem w pracy. Do nie dawna było ok. Prace mam dobrą i współpracownika ale kilka dni temu dopadł mnie ból kręgosłupa którymi tak już odzywa się od kilku lat. Poprosiłem o urlop dodatkowo aby uspokoić ból ale z tego zamieszania być może i mojego też wyszło że nie dano mi wolnego i oczywiście ochrzan dostałem bo ktoś zapomniał przekazać nie ważne co ja przechodzę w tym momencie nerwy zjadają żołądek nic mi się nie chce ciągle nerwy. Staram się być dobrym ale i tak przełożeni nie doceniają tego. A mówią że pracownik zdrowy wypoczety to wydajny. Są chwile kiedy nie daje rady mam dość tego nie wiem jak z tym radzić sobie aby mnie takich sytuacji było by mógł spokojnie funkcjonować. Proszę o pomoc
Paulina Szydlik
30 listopada 2020 o 18:47Witam! Może warto na spokojnie porozmawiać, wytłumaczyć sytuację, bez zbędnych nerwów. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdemu zdarza się o czymś zapomnieć, a rozmowa jest kluczem do wszystkiego! Powodzenia i dużo zdrowia!
Łucka
5 sierpnia 2022 o 18:29Czasami są takie dni, że dzieje się za dużo i jeden jakiś szczegół potrafi zepsuć cały dzień. U mnie dziś takim impulsem był zepsuty roborock, który szalenie wyprowadził mnie z równowagi..
Paulina Szydlik
18 października 2022 o 13:01Złośliwość rzeczy martwych! Czasem po prostu trzeba wziąć głęboki wdech i pomyśleć o czymś przyjemnym 🙂