Kiwi - prawdziwy superfood - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Kiwi – prawdziwy superfood

Krótka historia

Kiwi, a inaczej agrest chiński jest jadalnym owocem rośliny aktindii. Głównie odmiany chińskiej i smakowitej. Owoce te rosną dziko
w Chinach i są tam spożywane od dawien, dawna, ale ich znaczenie na innych kontynentach zostało spopularyzowane dosyć nie dawno, w wyniku upraw w Nowej Zelandii, który nastąpił dopiero po 1904 roku. W 1952 r. trafiły do Londynu, a od lad 70. XX w. stały się popularne w różnych krajach świata.

Składniki odżywcze [1]

Kiwi bije na głowę popularne owoce takie jak: pomarańcz, jabłko, banan, truskawki czy jagody pod względem ilości błonnika w 100 g produktu. Agrest chiński zawiera w sobie aż 3,4 g błonnika, gdzie wcześniej wymienione owoce oscylują w ilości od 2,3 g (truskawki) do 2,7 g ( jabłko i jagody), co przełożyć się może na znaczne łatwiejsze dostarczenie odpowiedniej ilości ów mikroelementu – w tym przypadku rozpuszczalnego – w diecie. Czym jeszcze wyróżnia się kiwi na tle innych owoców? 

Silny antyoksydant o wysokiej standaryzacji substancji aktywnej

Witaminy[1]

C, E i K. 100 g kiwi dostarcza nam aż 92,7 mg kwasu askorbinowego, gdzie RDI (dzienne zalecane spożycie) u kobiet wynosi minimum 76 mg, a u mężczyzn 90 mg – WOW!! Witamina E (1,46 mg/100g). Kiwi zawiera jej więcej w porównaniu do wymienionych przeze mnie owoców od 2,55 raza w przypadku jagód, aż do 9,7 raza w przypadku pomarańczy, co jest niesamowitym wynikiem, gdyż dzienna rekomendowana dawka spożycia w przypadku osób dorosłych wynosi 15 mg! Co do witaminy K – tutaj agrest chiński również nie daje za wygraną i nie zawodzi. Nasz owoc petarda w 100 g zawiera 40,3 µg tejże witaminy, co przenosi się na pokrycie ok. 45 % u kobiet,
a ok. 34% u mężczyzn dziennego zapotrzebowania na witaminę K.

 

Składniki mineralne i inne mikroelementy warte uwagi[1]

Superfood jakim jest kiwi, w 100 gramach zawiera:

– 52 mg beta karotenu, będącym prowitaminą A,

– 122 mg luteiny i zeaksantyny – tzw. barwnikami dla zmęczonych oczu,

– 312 mg potasu, który między innymi odpowiada za odpowiednie: ciśnienie krwi, rytm serca, bilans wodny, alkaizację, przesyłanie impulsów nerwowych, trawienie i wiele innych,

– 0,13 mg miedzi – z żelazem pomaga w formowaniu krwinek czerwonych oraz zwiększa jego absorpcję, pomaga w utrzymaniu
w odpowiedniej kondycji naczyń krwionośnych, nerwów, systemu odpornościowego i kości.

Witamina D3 dla zdrowia nie tylko kości

Prozdrowotne właściwości kiwi

– Poprawa ilości żelaza w organizmie [1],

– Działanie antyoksydacyjne [1],

– Poprawa pracy układu pokarmowego, poprzez zawarty w nim enzym proteolityczny – aktynidyna, który podobnie jak papaina wspomaga trawienie białka [2],

– Poprawa nastroju i jakości snu . W przeprowadzonym badaniu wynika, że regularne spożywanie już tylko dwóch owoców kiwi przed snem skutkuje poprawą łatwości zasypiania, czasu trwania i jakości snu [3], [4],

– Lepsze zapobieganie wystąpienia chorób tj, gorączka/przeziębienie niż w przypadku suplementacji witaminy C samotnie [5].

Podsumowanie

Jak widać, kiwi, przez ogromną zawartość mikroelementów w składzie, należy do owców, które warto wprowadzić do swojego codziennego menu i garściami czerpać z nich ogrom działań prozdrowotnych, poprawiając przy tym między innymi: pracę ukł. pokarmowego, samopoczucie, czy też jakość snu. Warto? Moim zdaniem jak najbardziej! 

Referencje:
[1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23746068,
[2]
https://www.elsevier.com/books/nutritional-benefits-of-kiwifruit/boland/978-0-12-394294-4,
[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21669584,
[4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4153016/ 
[5]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23394995

Jestem certyfikowanym dietetykiem po studiach wyższych z wieloma ukończonymi kursami.

Zagłębiam się głownie w tematykę odżywiania sportowców, ale nie tylko. Prowadzę osoby także pod kątem dietoterapii przewodu pokarmowego (SIBO, IMO, SIFO, IBS, H.pylori, NChZJ) oraz układu hormonalnego.

Promuję zdroworozsądkowe podejście do sposobu żywienia, sportu, ale także zdrowia publicznego starając się przekazać wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Oprócz dietetyki kocham aktywność fizyczną i prowadzę podopiecznych pod kątem treningu ukierunkowanego na kształtowanie sylwetki.

Uwielbiam gotowanie i cenię sobie dobre jedzenie.

  • Michał
    3 lutego 2020 o 00:21

    Jeden z moich ulubionych owoców, pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Oskar Hejmowski
      18 lutego 2020 o 09:13

      Super! Również pozdrawiam!

      Odpowiedz
  • s
    3 lutego 2020 o 12:22

    fajnie czyli zebym pokrył zapotrzebowanie na potas wystarczy ze zjemponad kg kiwi naprawde bardzi bogate w składniki mineralne…

    Odpowiedz
    • Oskar Hejmowski
      18 lutego 2020 o 09:12

      Cóż za płytkie myślenie.

      Odpowiedz
  • Cyprian
    15 lutego 2020 o 20:27

    Brakuje szóstego źródła, mianowicie Jeff’a Nippard’a.
    [6] https://www.youtube.com/watch?v=bMD1he9CMWg

    Odpowiedz
    • Oskar Hejmowski
      18 lutego 2020 o 09:07

      Korzystałem z badań, które były używane filmie 🙂

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*