Metody kinezyterapeutyczne - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Metody kinezyterapeutyczne

Metody kinezyterapeutyczne to narzędzie, które staje się coraz bardziej popularne na arenie sportowej. Taping od dawna stosowany jest w profilaktyce i leczeniu kontuzji sportowych. Są one używane nie tylko w przypadku kontuzji sportowych, ale także w wielu innych przypadkach.

Czym jest taping?

Uważa się, że metoda ta ma fizjologiczny wpływ na kilka układów ciała: układ krążenia/limfatyczny, nerwowy, mięśniowy i powięziowy, a także stawy. Kinesio Taping jest obecnie stosowany przez terapeutów do zmiany napięcia mięśniowego, poprawiania wzorców ruchowych i poprawy postawy. Metoda ta polega na naklejaniu taśm w określony sposób w celu wywołania zmiany w wyżej wymienionych układach. Korzyści z używania taśmy są takie, że z czasem jest ona bardziej ekonomiczna, jest łatwa w użytkowaniu.

Kolagen rybi – wsparcie aparatu ruchu

Pochodzenie

Kinezjo taping został wynaleziony na początku lat 70 XX wieku przez japońskiego lekarza i kręgarza Dr.Kenzo Kase, a w późniejszych czasach się rozwijał. Używał on wtedy bandaży elastycznych, co było zupełnie nowe i wcześniej nieznane.

Termin kinesio taping składa się z „kinesis” = co po grecku oznacza „ruch” oraz „taping” = co po angielsku tłumaczy się na mocowanie taśmą.

Jak to działa?

Kinezjotape to elastyczna taśma bawełniana z akrylową warstwą klejącą. Ponieważ taśma ma taką samą elastyczność i grubość jak ludzka skóra, taśma szczególnie dobrze dopasowuje się do każdego naturalnego ruchu ciała. Taśmę przykleja się do skóry przez cztery do siedmiu dni i jest wodoodporna.

Ponieważ taśma jest przymocowana do skóry, ruchy przesuwają skórę po tkance znajdującej się pod spodem. Ten stały bodziec ma za zadanie regulować napięcie mięśni (ujędrnianie) poprzez aktywację różnych receptorów i wyzwalanie sygnału do ośrodkowego układu nerwowego. Oprócz receptorów dotyku pobudzają się także receptory bólu, receptory temperatury i receptory, które informują organizm, gdzie, na przykład, kończyny znajdują się w przestrzeni (proprioreceptory).

Mówi się również, że użycie taśmy zmniejsza ból i poprawia przepływ krwi. Dodatkowo taśma wspiera i odciąża uszkodzony mięsień, więzadło czy staw.

statecznym celem każdego zabiegu z użyciem taśm do kinezytapingu jest aktywacja i wsparcie zdolności samoleczenia organizmu.

Podobnie jak w przypadku ludzkiej skóry, taśma może być rozciągnięta o około 30 do 40 procent.

Fizjoterapia, Taśma, Zespół, Zdrowie, Sport Pomoc

https://pixabay.com/pl/photos/fizjoterapia-ta%C5%9Bma-zesp%C3%B3%C5%82-zdrowie-2656743/

Obszary zastosowań

1. Kolano:

  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego,
  • przeciążenie stawu kolanowego,
  • po zwichnięciu rzepki (boczne przemieszczenie rzepki),
  • po zerwaniu więzadła krzyżowego,
  • pooperacyjnie, po operacji łąkotki,
  • po rekonstrukcji więzadła krzyżowego.

2. Ramię :

  • napięcie mięśni,
  • nadmierne rozciągnięcie,
  • zerwanie rotatorów,
  • podrażnienie ścięgna bicepsa,
  • zespół cieśni podbarkowej.

3. Plecy :

  • ogólny ból pleców,
  • ból w odcinku lędźwiowym,
  • wypadający dysk,
  • skolioza.

4. Szyja:

  • napięcie szyi,
  • ból głowy,
  • ból szyi.

5. Nadgarstek:

  • zwichnięcie,
  • zapalenie ścięgien,

6. Stopa:

  • zwichnięcie,
  • po urazach kostki,
  • przewlekłe dolegliwości ścięgna Achillesa,
  • koślawy paluch,

Korzyści

Badania wykazują, że taping może poprawić przepływ krwi w skórze. Może również poprawiać krążenie płynów limfatycznych. Płyn limfatyczny to głównie woda, ale zawiera również białka, bakterie i inne. Zastosowanie taśmy kinezjologicznej tworzy dodatkową przestrzeń podskórną, która zmienia gradient ciśnienia w obszarze pod skórą. Ta zmiana ciśnienia zwiększa przepływ płynu limfatycznego. W dwóch badaniach taśma kinezjologiczna zmniejszyła gromadzenie się płynów u kobiet, które przeszły leczenie raka piersi. Zmiana przepływu płynu limfatycznego może również przyspieszyć gojenie się siniaków.

Dobrym przykładem są punkty spustowe. Fizjoterapeuci używają taśmy kinezjologicznej, aby unieść skórę nad napiętymi mięśniami. Kiedy obszar jest uciśnięty, receptory bólu wysyłają nowy sygnał do mózgu, a napięcie w punkcie wyzwalania spada.

Wykazano również, że ból w punkcie spustowym został zmniejszony, a elastyczność wzrosła u osób, gdy używano taśmy kinezjologicznej i nacisku ręcznego.

Jest to dodatkowe wsparcie dla mięśnipoprawia zdolność poruszania osłabionych mięśni i zmniejsza ból. Również stymuluje gojenie i naturalnie je wspomaga. Również zwiększa zakres ruchu w stawach i niweluje problemy z nimi związane.

Kurkumina z dodatkiem piperyny – silne działanie antyoksydacyjne

Rodzaje taśm

1. Sztywna taśma mocująca, powszechnie stosowana do opasywania bolących miejsc, jest często nazywana „taśmą sportową” i jest najsztywniejszym rodzajem taśmy mocującej.

2. Elastyczna taśma mocująca – może być używana, gdy wymagana jest mniejsza sztywność niż poprzednia.

3. Taśma kinezjologiczna to ulepszona wersja elastycznej taśmy sportowej, która dynamicznie wspomaga pracę mięśni.

 

Kinezjologia, Taśma, Fizjo-Tape

https://pixabay.com/pl/photos/kinezjologia-ta%C5%9Bma-fizjo-tape-2189905/

Przeciwwskazania

  • infekcja, zapalenie tkanki łącznej,
  • otwarta rana,
  • cukrzyca,
  • niewydolność serca,
  • pęknięcia kości.

Jak wykonać?

1. Ochrona skóry – najpierw należy sprawdzić wrażliwość skóry, która ma być oklejana, czy nie jest uczulona na przykład na użytą taśmę klejącą. Należy się upewnić, że w miejscu przyklejenia nie ma wysypki ani pęknięcia skóry.

2. Depilacja w obszarze, który ma być oklejony – lepiej jest usunąć włosy 12 godzin przed nałożeniem taśmy, aby zmniejszyć podrażnienie skóry.

3. Oczyszczenie i przygotowanie skóry.

4. Naklejenie na wrażliwe obszary taśmy.

Taśma może być również pocięta na różne kształty w zależności od metody. Przecięcie taśmy prawie na pół tworzy kształt litery Y, której górna część może obejmować na przykład staw kolanowy po obu stronach. Jeśli chcemy zwiększyć stabilność, kilka pasków można połączyć ze sobą pod kątem prostym, aby mięśnie były podparte zarówno wzdłuż, jak i w poprzek.

Po przyklejeniu taśmy kinesio należy regularnie sprawdzać, czy występuje ból, czy kończyna pulsuje, mrowi lub drętwieje,czy skóra nie robi się sina lub blada. W razie wątpliwości i problemów należy skonsultować się z lekarzem.

W większości przypadków klej jest wodoodporny, dzięki czemu taśma nie odkleja się od skóry podczas kąpieli lub gdy się pocimy. Jeśli taśmy nie można usunąć ze skóry bez bólu, zalecany jest specjalny zmywacz do takiej taśmy.

Kolory

Jak się okazuje kolor taśmy ma wpływ na działanie.

Czerwony/Różowy: to jeden z najcieplejszych kolorów. Pobudza krążenie, pomaga przy zaburzeniach przemiany materii, zaburzeniach krążenia oraz działa wspomagająco na niskie ciśnienie krwi.

Niebieski/turkusowy: jest to zimny kolor, o którym mówi się, że ma działanie uspokajające i relaksujące. Dlatego jest używany głównie do napinania mięśni. Niebieska taśma jest często używana w przypadku dużego bólu.

Żółty: ten kolor ma przekazywać spokój. Mówi się, że ma pozytywny wpływ na żołądek i wątrobę Mówi się również, że ma działanie przeciwzapalne, metaboliczne i wzmacniające nerwy.

Zielony: ten kolor symbolizuje rewitalizację i regenerację. Działa bardzo równoważąco i harmonizująco na organizm.

Beżowy: kolor neutralny jest często używany na twarzy lub szyi, ponieważ jes najmniej widoczny.

Fiolet: działa podobnie do niebieskiego. Powinien działać chłodząco i regenerująco.

Pomarańczowy: przede wszystkim stymuluje przepływ limfy. Jako kolor poprawiający nastrój stwarza dobry nastrój.

Podsumowanie

Chociaż skuteczność metod kinezyterapeutycznych nie jest jeszcze dobrze zbadana, może zapewniać wsparcie, zwiększać krążenie, zmniejszać ból i poprawiać pracę stawów i mięśni. Przed użyciem taśm warto porozmawiać z fizjoterapeutą lub lekarzem, gdyż może okazać się to bardziej skuteczne w połączeniu z innymi metodami leczenia.

 

Źródła

https://kinesiotaping.com/wp-content/uploads/2015/11/Chao-Lin-2016.pdf

https://www.termedia.pl/Kinesiology-Taping-reduces-lymphedema-of-the-upper-extremity-in-women-after-breast-cancer-treatment-a-pilot-study,4,23461,0,1.html

https://ard.bmj.com/content/77/Suppl_2/1791.1

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/410526/

https://kinesiotaping.com/wp-content/uploads/2015/11/Chao-Lin-2016.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1356689X09001477?via%3Dihub

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/10582452.2012.733802

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5702841/

https://www.jsams.org/article/S1440-2440(15)00147-4/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23306413/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4868190/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6716177/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29248350/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK121650/

https://pixabay.com/pl/photos/osteopatia-akupunktura-1207800/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*