Noopept - rozwiązanie na pamięć ? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Noopept – rozwiązanie na pamięć ?

Noopept – sposób na wspomaganie funkcji kognitywnych

 

Wymagający tryb życia i ciągłe wyzwania  wymagają stałej koncentracji i zdolności do szybkiego reagowania na zmianę bodźców, zadań itp. W związku z tym coraz większa gama powstających preparatów poprawiających pamięć nie bez powodu zyskuje na popularności. Warto przyjrzeć się zatem Noopeptowi, czyli rosyjskiemu preparatowi na poprawę zdolności poznawczych.

 

 

Ogólna charakterystyka

 

Noopept to syntetyczny związek powstały w moskiewskim Instytucie Farmakologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Nie jest to nowo powstały preparat, ponieważ swoje początki notuje w 1995 roku. Jego syntetyczne „ciało” oparte jest na endogennym peptydzie – cykloproliloglicynie, a właściwie  sam Noopept ulega rozkładowi to tego właśnie związku. Wykazuje on działanie bardzo podobne do piracetamu, czyli substancji która znalazła swoje uznanie w poprawie funkcji kognitywnych i zapobieganiu nadmiernej agregacji płytek krwi.

 

Jak się jednak okazuje, dostępne dane wskazują na ponad 1000 – krotnie silniejsze działanie Noopeptu w stosunku do piracetamu, co pozwala na skuteczne osiągnięcie efektu (w postaci poprawy funkcji kognitywnych) przy mniejszych dawkach preparatu.

 

O występowaniu samego Noopeptu nie można niestety zbyt wiele powiedzieć, gdyż jest on jak wcześniej wspomniano uzyskiwany sztucznie w warunkach laboratoryjnych.

Mastermind V2 – idealne połączenie dla koncentracji

 

Jakie jest działanie Noopeptu ?

 

Podanie Noopeptu wpływa na poprawę funkcji kognitywnych takich jak zapamiętywanie informacji, zdolność do kojarzenia faktów, skupienia się, lepszej reakcji na bodźce itp. Efekt ten zawdzięcza się wspomnianemu już związkowi, który powstaje w wyniku rozpadu Noopeptu – chodzi o cykloproliloglicynę. Ona z kolei wpływa na zwiększenie wrażliwości na acetylocholinę. Z tego właśnie powodu, świetne rezultaty odczują osoby stosujące również preparaty choliny, wspomagające funkcje poznawcze. Połączenie tych 2 komponentów w tzw. stack, umożliwi osiągnięcie jeszcze lepszych efektów.

 

Inną, nie mniej ważną właściwością Noopeptu jest działanie neuroprotekcyjne, czyli ochronne w stosunku do tkanki nerwowej, która w wyniku różnego rodzaju stresorów środowiskowych, może ulegać przeciążeniu/stanowi zapalnemu.

 

Kolejna właściwość to oczywiście poprawa funkcji poznawczych. Efekt ten zawdzięcza się się zdolności Noopeptu do zwiększania aktywności NGF (nerve growth factor) oraz BDNF (Brain-derived neurotrophic factor). Są to neutrofiny odpowiadające za prawidłowy wzrost neuronów, prawidłowe ich przetrwanie i utrzymanie dobrej kondycji aktualnie istniejących. Co ciekawe efekt ten jest widoczny już po pierwszym zastosowaniu.

 

Warto także wspomnieć o przeciwzapalnych właściwościach Noopeptu. Otóż powoduje on zmniejszenie ekspresji cytokin prozapalnych typu IL-6, TNF-alfa – co pozwala na lepszą kontrolę stanu zapalnego.

 

Cholina w postaci ALPHA GPC – silne wsparcie koncentracji

 

Jako, że Noopept jest określany jako substancja wspomagająca funkcje kognitywne, nie można nie wspomnieć o chorobach neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona, czy choroba Alzheimera. Noopept w tych przypadkach może wpływać na zmniejszenie toksyczności białka alfa-synukleiny, która potencjalnie odpowiedzialna jest za promocję procesów zapalnych w przypadku tych chorób. Można na ten moment założyć, że Noopept stanowi czynnik wspomagający profilaktykę. Przyda się on także w walce ze skutkami demencji starczej.

 

Dawkowanie Noopeptu

 

Skuteczne dawki tego związku oscylują w widełkach 10mg – 30mg/dziennie w 1-3 dawkach. Nie wskazane jest przekraczanie progu 60mg dziennie. Związek ten bardzo szybko osiąga swój maksymalny próg stężenia, bo po 7 minutach. Tak samo szybko penetruje on barierę krew-mózg.

 

Zalecana suplementacja preparatu to 3 miesiące na 1 miesiąc przerwy. Wspomniana regularna suplementacja preparatu nie powoduje zjawiska nabierania tolerancji, co umożliwia stałe osiąganie korzystnych efektów bez konieczności stopniowego zwiększania dawki.

 

Podsumowanie informacji

 

Noopept to syntetyczny związek o wielu korzystnych właściwościach. Uzyskany w Rosji preparat wykazuje podobną strukturę i budowę do piracetamu. Noopept stosuje się w celu poprawy funkcji poznawczych. Odnotowano także właściwości przeciwzapalne i neuroprotekcyjne, jak również zwiększające wrażliwość na acetylocholinę. Noopept świetnie sprawdza się w połączeniu z preparatami choliny, co uwydatnia ich wzajemne działanie i wynikające z tego korzyści. Standardowa suplementacja preparatem powinna wynosić 3 miesiące z 1 miesiącem przerwy, natomiast dzienna dawka powinna oscylować w granicach 10-30mg na dzień. W kontekście chorób neurodegeneracyjnych Noopept może stanowić skuteczne wsparcie w profilaktyce tychże chorób. Należy jednak poczekać na więcej badań w tym zakresie.

 

Źródła:

  1. Andreeva NA, et al Neuroprotective properties of nootropic dipeptide GVS-111 in in vitro oxygen-glucose deprivation, glutamate toxicity and oxidative stress. Bull Exp Biol Med. (2000)
  1. Ostrovskaya RU et al. „Noopept stimulates the expression of NGF and BDNF in rat hippocampus.” Bull Exp Biol Med. 2008 Sep;146(3):334-7.
  2. Y. V. Vakhitova et al. „Molecular Mechanism Underlying the Action of Substituted Pro-Gly Dipeptide Noopept” Acta Naturae. 2016 Jan-Mar; 8(1): 82–89.
  3. Alekseeva SV et al. „[An experimental study of the anti-inflammatory action of noopept and its effect on the level of cytokines].” Eksp Klin Farmakol. 2012;75(9):25-7.
  4. Neznamov, G. G., Teleshova, E. S. „Comparative studies of Noopept and piracetam in the treatment of patients with mild cognitive disorders in organic brain diseases of vascular and traumatic origin.” Neuroscience and Behavioral Physiology (2009). 39(3), 311–321.
  5. Boiko SS et al. „Pharmacokinetics of new nootropic acylprolyldipeptide and its penetration across the blood-brain barrier after oral administration.” Bull Exp Biol Med. 2000 Apr;129(4):359-61.
  6. Jia X, et al Neuroprotective and nootropic drug noopept rescues α-synuclein amyloid cytotoxicity . J Mol Biol. (2011)

 

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*