Oksytocyna - kompendium wiedzy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Oksytocyna – kompendium wiedzy

Endorfiny zostały okryte stosunkowo niedawno, a dokładniej w latach 70. XX wieku.Jak to zwykle bywa-  stało się to przypadkiem, podczas badań dotyczących opioidów. Endorfiny wpływają na cały nasz organizm. Oczywiście pozytywnie. Są one hormonami peptydowymi, które składają się z różnej liczby aminokwasów. Obecnie można wyróżnić aż 20 różnych endorfin. Jednym z nich jest oksytocyna, która jest w tym poście tematem przewodnim.

Czym jest oksytocyna?

Oksytocyna jest związkiem, który ma powiązanie z układem nerwowym. Jest ona syntetyzowana podwzgórzu, a magazynowana i uwalniana z tylnego płata przysadki mózgowej. Pod względem budowy chemicznej jest nanopeptydem – składa się więc z 9 aminokwasów. Ma ona wiele zadań w naszym organizmie. Jest ona peptydem, który jest biologicznie aktywny.  Obecność oksytocyny we krwi jeszcze nic nie znaczy. Musi ona połączyć się z odpowiednim receptorem, aby wywołać reakcję w organizmie. Oksytocyna powoduje uczucie szczęścia i bliskości.

 

https://thumbs.dreamstime.com/b/biochemist-oxytocin-hormone-chemical-biotechnology-love-hormone-concept-biochemist-oxytocin-hormone-chemical-biotechnology-love-156550143.jp g

 

Badanie

„Badanie stężenia oksytocyny we krwi wykonuje się w celu oceny gotowości skurczowej macicy podczas akcji porodowej, diagnostyki zaburzeń laktacji.

Przyjmuje się, że zbyt małe stężenie oksytocyny może opóźnić wystąpienie akcji porodowej lub powodować zbyt powolny jej postęp (zbyt słabe skurcze lub brak skurczów w przebiegu porodu). Wynik badania może dla lekarza stanowić dodatkowe wskazanie do podania oksytocyny podczas akcji porodowej.

Materiał do badania: surowica.

Przygotowanie do badania oksytocyny: na czczo (co najmniej 8 godzin).

Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.

Czas oczekiwania na wynik oksytocyny: 1 dzień.

Norma: poniżej 3,2 mU/l.

Uwagi:Choć oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, to jej magazynowanie i uwalnianie następuje z tylnego płata przysadki. Oksytocyna zostaje uwolniona w przypadku podrażnienia receptorów brodawek sutkowych oraz receptorów szyjki macicy i pochwy. Wydzielanie oksytocyny zaraz po porodzie wpływa na zahamowanie krwawienia oraz do obkurczanie mięśnia macicy. Jest to hormon, który jako pierwszy został otrzymany syntetycznie. Egzogenna oksytocyna jest wykorzystywana w położnictwie do prowokowania skurczów macicy i przyspieszania akcji porodowej.”

2 tyś IU witaminy D3

Wskazania do zastosowania

  1. Zastosowanie przedporodowe- przez oksytocynę można zapoczątkować albo wzmocnić ilość i częstość skurczów macicy, aby przyspieszyć poród. Stosuje się ją u kobiet, które mają takie dolegliwości jak:
    • rzucawka
    • zaburzenia czynności nerek
    • cukrzyca matki lub płodu
    • konflikt Rh
  1. Przyspieszenie akcji porodowej:
    • kiedy ciąża trwa ponad 42 tygodnie
    • w przypadku śmierci macicznej płodu
    • w przypadku opóźnienia rozwoju płodu
  1. Zastosowanie poporodowe:
    • kontrola krwawienia poporodowego
    • leczenie poronienia
    • diagnostyka

https://www.fashionbeans.com/content/midwives-reveal-the-craziest-things-theyve-witnessed-during-labor-and-offer-advice-on-what-never-to-do-while-in-the-room/

 

Łagodzenie lęku i wpływ na emocje, czyli nowe fakty dotyczące funkcji oksytocyny

Ta substancja reguluje działanie naszego układu nerwowego. Wpływa ona na relacje międzyludzkie, łączenie się w pary oraz na relacje rodzicielskie. Ma również znaczący wpływ na to jak odbieramy samego siebie, jaką mamy pewność siebie oraz czy mamy kompleksy.  Reguluje również działanie hormonu –  dopaminy odpowiedzialnej m.in. za stany emocjonalne. Zarówno oksytocyna, jak i dopamina wpływają na tzw. ośrodek nagrody. Jest to odpowiedzialny za kontrolę oraz motywację. Dzięki temu stawiamy sobie cele i dążymy do osiągania ich. Działanie oksytocyny jest regulowane przez inne hormony np. estrogeny, co sprawia, że jeżeli jedne hormony źle działają to niestety inne też.  Oksytocyna może również świetnie sprawdzić się w  schorzeniach takich jak autyzm, schizofrenia, depresja, psychozy i zaburzenia osobowości  czy w terapii uzależnień. Jednak ciągle prowadzone są badania na ten temat.

Oksytocyna ma również wpływ na odczuwanie bólu.Wysokie stężenie oksytocyny w płynie mózgowo-rdzeniowym może być fizjologiczną reakcją obronną przeciwko niemu. Kiedy mamy za mało oksytocyny wydziela się kortyzol, który powoduje spustoszenie i stres w naszym organizmie. Dzięki pojawieniu się oksytocyny możemy lepiej radzić  sobie w stresie. Hormon ten głównie kojarzy się z leczeniem i pomocą kobiet w ciąży, ale nie tylko. Pomaga również w walce z innymi chorobami, jednak cały czas prowadzone są badania.

Wsparcie dobrego samopoczucia z galantaminą

Źródła oksytocyny

Oksytocyna jest uwalniana przez organizm wtedy kiedy czujemy się bezpiecznie, kiedy czujemy bliskość. Najczęściej wytwarza się podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem. Wystarczy kogoś przytulić, dotknąć i poczuć jego bliskość. Czasem nawet myśli mogą wywołać zastrzyk oksytocyny.

Oksytocyna u mężczyzn

Ten hormon jest również wytwarzany podczas uprawiania seksu.  Wpływa ona na osiągnięcie orgazmu, ale zupełnie inaczej działa na płeć piękną. Poprzez jej uwalnianie kobiety zyskują energię, a mężczyźni wręcz odwrotnie- po zakończeniu stosunku mogą okazać się senni, gdyż wiąże się ona z testosteronem. U mężczyzn hormon ten dodatkowo odpowiada za erekcję, ale także zazdrość czy potrzebę rywalizacji.

 

 

Oto 10 powodów, dla których oksytocyna jest najbardziej niesamowitą substancją na świecie:

1. Jest łatwo dostępna

nie musimy wydawać  na nią pieniędzy. Wytwarza się wtedy kiedy chcemy i gdzie chcemy. Aby ją otrzymać musimy przytulić kogoś czy podać mu rękę. Obie osoby odniosą korzyści z tego aktu cielesnego. Dzięki temu również budujemy zaufanie i poczucie pewności. Podobno nie potrzeba nawet dotyku, gdyż może ona wytworzyć się wtedy kiedy na kogoś patrzymy lub tylko myślimy! Niestety, ale są osoby które mają problem z jej wytwarzaniem- w takim wypadku ten hormon podawany jest w postaci leku.

2. Darmowa miłość

– oksytocyna pomaga w związku zachować dobre relacje. To dzięki niej czujemy bliskość i bezpieczeństwo. Dzięki przytulaniu się budujemy zaufanie i przywiązujemy się do danej osoby. Na relacje międzyludzkie ma wpływ także dopamina i noradrenalina. Sprzyjają one otwarciu na drugiego człowieka i poczuciu zaufania.

3. Pomoc dla mam

– oksytocyna pomaga kobietom w porodzie. Wszystko dzięki temu, że stymuluje skurcze macicy. Mama wytwarza dużo oksytocyny poprzez opiekowanie się dzieckiem oraz przytuleniem. Ponadto matki wraz ze swoim mlekiem przekazują jakąś część oksytocyny dziecku. Ojcowie również mogą dostarczyć przypływ oksytocyny poprzez wiele sytuacji związanych ze swoją pociechą.

4. Zmniejsza lęki 

– oksytocyna sprawia, że jesteśmy optymistycznie nastawieni do świata i ludzi, że otwieramy się na nich. Poprzez dużą ilość oksytocyny mamy wyższe poczucie swojej wartości i mniej kompleksów. Co ważne – pomaga ludziom przezwyciężyć zahamowania i lęki społeczne. Badania pokazują, że oksytocyna może być skuteczna w leczeniu nieśmiałości i poprawiać relacje międzyludzkie. Dobrze wpływa na redukcję stresu.

5. Lepsze zdrowie

– oksytocyna może być stosowana w leczeniu ran oraz w łagodzeniu bólu.

6. Dieta

– hormon ten może odpowiadać za wiele efektów metabolicznych,  które wpływają pozytywnie na nasz układ trawienny. Poprawia perystaltykę jelit, a nawet może zmniejszać łaknienie.

7. Walka ze stresem

– wpływa ona na zmniejszenie poziomu stresu. Redukuje ilość powstałego kortyzolu i uwalnia nas od złych myśli.  Może również obniżać nasze ciśnienie krwi.

8. Zwiększa hojność

–  dzięki wydzielaniu się oksytocyny mamy zwiększona empatię, a to może powodować skłonność do wykonywania większej ilości dobrych rzeczy.

9. Pomaga w depresji

– wiele badań dowiodło, że oksytocyna ma wpływ na nasz układ nerwowy. Jest hormonem szczęścia i pozytywnie wpływa na komórki nerwowe i mózg. Jest niezastąpionym środkiem w  leczeniu osób z depresją, a nawet z zaburzeniami lękowymi.

10. Relacje międzyludzkie

–  oksytocyna pozwala nam utrzymywać relacje międzyludzkie, daje możliwość do współczucia, pomocy, zaufania. Pomaga kochać drugiego człowieka i zachowywać się jak człowiek.

 

Świetny stack wspierający pracę mózgu i układu nerwowego

Podsumowanie

Po tym poście można wywnioskować tylko jedno – idź kogoś przytulić! 😉 Ta niesamowita substancja jest darmowa, więc starajmy się żyć tak, aby dostarczać jej jak najwięcej!

 

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oksytocyna

http://www.medonet.pl/badania,oksytocyna,artykul,1570228.html

https://dziecisawazne.pl/10-powodow-dla-ktorych-oksytocyna-jest-najbardziej-niesamowitym-hormonem/

http://www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1729-oksytocyna-hormon-milosci-odpowiada-rowniez-za-utrzymywanie-dystansu.html

Oksytocyna (CID: 5771)  PubChem, United States National Library of Medicine

Oksytocyna (DB00107) – informacje o substancji aktywnej DrugBank.

Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt: podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów: praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 665

Oxytocin is not a love drug. Don’t give it to kids with autism. – Slate Magazine

H.E. Ross, L.J. Young. Oxytocin and the neural mechanisms regulating social cognition and affiliative behavior. „Front Neuroendocrinol”. 30 s. 534–547, 2009. 

http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79353,24487224,oksytocyna-hormon-o-zaskakujacych-wlasciwosciach.html

Bomba-Opoń, D., Drews, K., Huras, H., Laudański, P., Paszkowski, T., & Wielgoś, M. (2017). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna2, 58-71.

Kania, B. F., Wrońska, D., & Blachuta, M. (2014). Neurobiologiczne znaczenie oksytocyny u ludzi i zwierząt. Życie Weterynaryjne, 89

Kania, B. F., Wrońska, D., & Błachuta, M. (2015). Rola oksytocyny w stanach stresowych u zwierząt i ludzi. Medycyna Weterynaryjna71

Traczyk, W. Z. (2010). Fizjologia człowieka w zarysie. Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Wójciak, P., Remlinger-Molenda, A., & Rybakowski, J. (2012). Rola oksytocyny i wazopresyny w czynności ośrodkowego układu nerwowego iw zaburzeniach psychicznych. Psychiatr. Pol46, 1043-1052.

https://dziecisawazne.pl/10-powodow-dla-ktorych-oksytocyna-jest-najbardziej-niesamowitym-hormonem/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Endorfiny

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/oksytocyna-jakie-jest-jej-znaczenie/

https://www.medonet.pl/badania,oksytocyna,artykul,1570228.html

https://www.medicover.pl/leki/oxytocin-richter,18222,d,1344

https://www.google.pl/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fchim.xeira.mohammedshrine.org%2Fpircircuitpyroelectricsensorcircuitpir325png.html&psig=AOvVaw0ap8Gv39dk6XAyKR2prJXM&ust=1590851389393000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCPiC4Mit2ekCFQAAAAAdAAAAABAV

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*