Poprawa jakości nasienia – dieta i suplementacja - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Poprawa jakości nasienia – dieta i suplementacja

Photo by Deon Black on Unsplash

 

Niepłodność kliniczną definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach współżycia bez zabezpieczenia. Donoszono, że płodność mężczyzn na całym świecie spada a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie żyje od 45 do 80 milionów niepłodnych par. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jedna na siedem par ma problemy z zajściem w ciążę, przy czym niepłodność z powodu czynnika męskiego stanowi 40–50% wszystkich przypadków niepłodności. Niska liczba plemników jest najczęstszą przyczyną niepłodności i odpowiada za około 15% wszystkich przypadków niepłodności męskiej. Na zmniejszoną płodność może wpływać wiele czynników, takich jak słaba morfologia plemników, zmniejszona ruchliwość plemników, zmniejszona stabilność DNA, genetyka, toksyny środowiskowe, obniżony poziom testosteronu i schorzenia.

Aby określić, czy mężczyzna jest niepłodny, przeprowadza się analizę nasienia i badanie fizykalne. Analiza nasienia zazwyczaj uwzględnia: objętość ejakulatu, liczbę plemników, ruchliwość plemników i morfologię plemników. Fragmentacja DNA nie jest rutynowo oceniana w ramach badań płodności i nie jest uwzględniana w typowej analizie nasienia, jednak wykazano, że znacząco zwiększa częstość występowania poronień. Parametry WHO dotyczące analizy nasienia zostały opublikowane w wytycznych laboratoryjnych dotyczących pomiaru nasienia ludzkiego. Pomiar niepłodności u mężczyzn nie był dostępny aż do roku 1980, kiedy WHO opublikowała swój pierwszy podręcznik laboratoryjny dotyczący badania nasienia ludzkiego.

 

Żywienie a niepłodność

Aktualne dowody sugerują znaczną poprawę parametrów nasienia poprzez dietę i suplementację, ale pracownicy służby zdrowia rzadko udzielają bardziej szczegółowych porad dotyczących stylu życia lub odżywiania. Pomimo rosnącej tendencji w zakresie niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim, nadal pozostaje ona w dużej mierze tematem tabu, a męskie doświadczenie niepłodności jest obszarem słabo zbadanym, dlatego lepsze zrozumienie powinno pomóc w leczeniu.

Ostatnie badania sugerują, że niepłodni mężczyźni mają niższą pewność siebie, poczucie własnej wartości i gorszą sprawność seksualną w porównaniu z płodnymi mężczyznami. Co więcej, Rossi i współpracownicy odkryli, że większość mężczyzn poddawanych leczeniu niepłodności nie wierzyła, że dieta i suplementy dostępne bez recepty wpływają na płodność. Ponadto zgłoszono, że na przekonania respondentów wpływ mieli lekarze (84%) i Internet (71%), co podkreśla potrzebę szerszej świadomości na temat stylu życia i spersonalizowanych terapii dietetycznych jako uzupełnienia w leczeniu bezpłodność. Co więcej, istnieją doniesienia, że sami mężczyźni postrzegają niepłodność jako bardziej dla nich stygmatyzującą niż dla kobiet. Jest to również potencjalnie ważne z punktu widzenia zdrowia potomstwa, ponieważ jakość nasienia jest powiązana zarówno z przebiegiem płodu, jak i ma istotne znaczenie z punktu widzenia stanu zdrowia potomstwa w późniejszym życiu.

 

Styl życia i żywienie

Populacje w krajach rozwiniętych i rozwijających się spożywają coraz większe ilości niezdrowej żywności, czego efektem są diety bogate w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, cukier, sól i kalorie o małej wartości odżywczej (dieta w stylu zachodnim). Dietę w stylu zachodnim uznano za główną przyczynę zaburzeń metabolicznych i rozwoju chorób związanych z otyłością, w tym m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia i chorób układu krążenia co koreluje się ze słabą płodnością i gorszą jakością nasienia.

Badania naukowe dostarczyły danych opartych na dowodach, które łączą niektóre suplementy diety i przeciwutleniacze z jakością nasienia. Jeśli chodzi o przeciwutleniacze, w niedawnym systematycznym przeglądzie prowadzonym przez Cochrane z udziałem niepłodnych mężczyzn stwierdzono, że istnieją dane naukowe niskiej jakości z małych badań sugerujące, że suplementacja przeciwutleniaczami u mężczyzn z obniżoną płodnością może poprawić wskaźnik urodzeń w przypadku par zgłaszających się do klinik leczenia niepłodności. Dowody na wpływ na jakość nasienia wydają się silniejsze. Salas-Huetos i współpracownicy przeanalizowali 28 artykułów (z udziałem 2900 uczestników) i ostatecznie dokonali metaanalizy, dostarczając najszerszą jak dotąd analizę potencjalnego wpływu nie tylko przeciwutleniaczy, ale także różnych składników odżywczych i suplementów na parametry jakości nasienia. Badanie wykazało znaczący korzystny wpływ na koncentrację plemników suplementacji selenem, cynkiem, kwasami tłuszczowymi omega 3 i koenzymem Q10. Ponadto suplementacja kwasami tłuszczowymi Omega 3 i CoQ10 wykazała korzystny wpływ na całkowitą liczbę plemników, a suplementacja kwasami tłuszczowymi Cynkiem, Selenem CoQ10 i karnityną na całkowitą ruchliwość plemników. Ruchliwość postępowa plemników wzrosła dopiero po suplementacji karnityną.

 

Produkty żywnościowe a jakość nasienia

Wyniki badań, w których wzięło udział 12 672 uczestników, poddano systematycznemu przeglądowi. Przegląd wykazał, że spożywanie warzyw, owoców i orzechów, produktów pełnoziarnistych i zbóż bogatych w błonnik, ryb, owoców morza i skorupiaków, drobiu oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych może poprawić jakość nasienia. Jednak diety bogate w przetworzone mięso, żywność sojową, ziemniaki, pełnotłusty nabiał, kawę, alkohol oraz napoje i słodycze słodzone cukrem mają niekorzystny wpływ na jakość nasienia.

 

 

Eurycoma + Fadogia – połączenie ekstraktów wspierających libido – KUP TUTAJ

 

Warzywa i owoce

Wysokie spożycie owoców i warzyw wiąże się również ze zwiększonym kwasu foliowego, który może mieć pozytywny wpływ na jakość nasienia. W rzeczywistości Young i współpracownicy podali, że u mężczyzn spożywających duże ilości kwasu foliowego ryzyko wystąpienia aneuploidii plemników było mniejsze, co sugeruje, że kwas foliowy odgrywa ważną rolę w spermatogenezie. Badania na zwierzętach wykazały, że dieta uboga w foliany może powodować zmiany w metylacji DNA plemników w genach zaangażowanych w rozwój i niektóre procesy metaboliczne. Co więcej, wykazano również, że myszy otrzymujące dietę ubogą w folian wykazywały negatywne wyniki pod kątem płodności.

 

Owoce morza

Kwasy tłuszczowe Omega 3 mają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jest to ważne, ponieważ ludzie nie są w stanie syntetyzować kwasów tłuszczowych Omega 3 in vivo. W rzeczywistości najbardziej istotne badanie opublikowane do tej pory wykazało, że spożycie ryb ma pozytywny wpływ na liczbę i morfologię plemników. Zastąpienie przetworzonego czerwonego mięsa rybami było szczególnie korzystne pod względem jakości nasienia. Jednakże na te korzystne efekty może negatywnie wpływać wysokie stężenie niektórych trwałych w środowisku zanieczyszczeń organicznych w rybach, a także rtęci i innych pierwiastków neurotoksycznych.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających, zmniejszających ryzyko zawału serca i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Istnieją trzy główne kwasy tłuszczowe Omega-3 zaangażowane w fizjologię i metabolizm człowieka: kwas α-linolenowy (ALA), występujący głównie w olejach roślinnych oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), występujące głównie w olejach morskich. Co ciekawe, ssaki nie są w stanie syntetyzować niezbędnego ALA. Ogólnie rzecz biorąc, kwasy tłuszczowe Omega 3 nie tylko korzystnie wpływają na parametry nasienia, a badania potwierdziły również, że dodatek kwasów tłuszczowych Omega 3 do diety kobiety w ciąży ma pozytywny wpływ na rozwój płodu. W przypadku tych kwasów tłuszczowych badania sugerują, że działają one poprzez modyfikację składu błony komórkowej poprzez włączenie ich do błony komórkowej plemnika, poprawiając funkcjonalność komórki.

 

Błonnik

Bardzo niewiele badań wykazało bezpośredni wpływ błonnika na płodność, jednak spożycie błonnika może obniżyć poziom estrogenów w osoczu. Jest to ważne, ponieważ wysoki poziom estrogenów może zaburzyć homeostazę endokrynną, niezbędną do prawidłowej spermatogenezy. Wykazano, że spożycie zbóż w połączeniu z warzywami było dodatnio z jakością nasienia.

 

​Drób i nabiał

Spożycie drobiu jest interesujące ze względu na to, że wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem astenoospermii. W innym badaniu wykazano pozytywny związek między spożyciem drobiu a wskaźnikami jakości nasienia. Co ciekawe, żaden z autorów nie był w stanie wyjaśnić żadnych potencjalnych mechanizmów biologicznych, które mogłyby wyjaśnić te wyniki. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, te pozytywne wyniki należy interpretować ostrożnie ze względu na różnice w stosowaniu antybiotyków w różnych krajach i regionach w drobiu i innych zwierząt. Stosowanie antybiotyków może być czynnikiem zakłócającym i prawdopodobnie odpowiedzialnym za niespójności obserwowane w wynikach pomiędzy badaniami na drobiu.

Wpływ spożycia produktów mlecznych na jakość nasienia i płodność są bardzo kontrowersyjna. Nabiał pełnotłusty, nabiał ogółem i sery są ujemnie powiązane z parametrami jakości nasienia, natomiast produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu i mleko odtłuszczone wpływają na poprawę parametrów nasienia, głównie w zakresie koncentracji i ruchliwości plemników. Spożycie niskotłuszczowego i odtłuszczonego mleka wiąże się ze zwiększonym stężeniem insuliny w krążeniu, prawdopodobnie poprzez zwiększenie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1), a badania na zwierzętach wykazały, że podskórne podawanie insuliny może zwiększać ruchliwość plemników i ich stężenie.

 

Omega-3 – NNKT mające niebagatelny wpływ na jakość nasienia – KUP TUTAJ

 

Orzechy

Orzechy zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są jedyną żywnością bezpośrednio przetestowaną w dwóch badaniach naukowych. Orzechy to pokarm bogaty w składniki odżywcze, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, minerały, tokoferole, fitosterole i polifenole, które korzystnie wpływają na zdrowie. Po spożywaniu 75g dziennie orzechów włoskich przez 12 tygodni Robbins i współpracownicy zaobserwowali poprawę żywotności, ruchliwości i morfologii plemników. Autorzy powiązali poprawę parametrów nasienia z jednoczesnym wzrostem stężenia wybranych kwasów tłuszczowych w surowicy krwi. Jednakże ostatnio Salas-Huetos i współpracownicy donieśli, że włączenie mieszanki orzechów (migdałów, orzechów laskowych i orzechów włoskich) do diety w stylu zachodnim (przez 14 tygodni) znacząco poprawiło nie tylko witalność, ruchliwość i morfologię, ale także całkowitą liczbę plemników. Autorzy próbowali także wyjaśnić mechanizmy tych korzystnych efektów i stwierdzili zmniejszenie fragmentacji DNA plemnika. W przypadku spożycia orzechów wykazano wyraźnie pozytywny wpływ na jakość nasienia, chociaż w przyszłości uzasadnione jest przeprowadzenie dużych badań z udziałem niepłodnych mężczyzn w celu dalszego potwierdzenia korzystnego wpływu spożycia orzechów na płodność i jakość nasienia.

 

Dieta śródziemnomorska a płodność i jakość nasienia

Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się dużą konsumpcją oliwy z oliwek, orzechów, owoców, warzyw, roślin strączkowych i pełnych zbóż, przy umiarkowanym spożyciu ryb, drobiu i wina. Schemat diety śródziemnomorskiej uznano za jeden z najzdrowszych wzorców żywieniowych i powiązano go z rozległymi korzyściami dla zdrowia człowieka. Cutillas-Tolín i współpracownicy jako pierwsi opisali jej potencjalny korzystny wpływ na całkowitą liczbę plemników. Najsilniejszym ograniczeniem opublikowanych artykułów jest trudność w wykluczeniu niektórych czynników towarzyszących osobom stosującym zdrową dietę (na ogół osoby te są bardziej aktywne, ograniczają spożycie alkoholu i tytoniu oraz ograniczają spożycie fast foodów).

 

Selen i cynk

Selen jest niezbędnym mikroelementem dla ssaków. Badania na zwierzętach wykazały, że niedobór selenu jest powiązany z problemami rozrodczymi, a bardzo duże jego spożycie wiąże się z pogorszoną jakością nasienia. Jednak większość badań na ludziach wykazała korzystny wpływ tego przeciwutleniacza na parametry nasienia. Warto zauważyć, że stres oksydacyjny został zidentyfikowany jako jeden z głównych mediatorów niepłodności męskiej, ponieważ plemniki są szczególnie podatne na niego. Stres oksydacyjny występuje, gdy występuje brak równowagi pomiędzy produkcją reaktywnych form tlenu (ROS) a zdolnością do neutralizacji tych toksycznych produktów. Aby zapobiec uszkodzeniom oksydacyjnym lub stresowi, organizm rozwinął mechanizm obrony antyoksydacyjnej, który nie zawsze jest w pełni funkcjonalny. Z tego powodu niektórzy badacze skupili swoje badania na suplementacji przeciwutleniaczami. W przypadku selenu wydaje się, że w działaniu pośredniczy zwiększenie aktywności peroksydazy glutationowej-1, wychwytywanie cząsteczek nadtlenku wodoru i zmniejszenie wytwarzania reaktywnych form tlenu w plemnikach.

Kolejnym interesującym przeciwutleniaczem w kontekście płodności jest Cynk. Cynk jest niezbędnym minerałem, szczególnie zawartym w diecie prenatalnej i poporodowej, aby pomóc w rozwoju człowieka. Niedobory cynku są uważane za główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności wśród małych dzieci. Szczególnie w plemnikach cynk działa jako źródło stabilizujące błonę poprzez hamowanie enzymów oksydacyjnych związanych z błoną, takich jak oksydaza NAD, zwiększając stężenie i ruchliwość plemników. Cynk jest również niezbędny do prawidłowej kondensacji i deskondensacji DNA plemników. Niektóre badania sugerują, że stabilność chromatyny plemnika ludzkiego jest regulowana przez cynk i że kontroluje on tworzenie mostków dwusiarczkowych. Niska zawartość cynku i chromatyny w plemnikach jest powiązana z niektórymi przypadkami niepłodności męskiej.

Chelat cynku i miedzi z dodatkiem kwercetyny i EGCG – KUP TUTAJ

L-karnityna

Karnityny, takie jak L-acetylokarnityna i L-karnityna, są bierze udział w metabolizmie większości ssaków. W organizmie człowieka karnityny pełnią rolę transportera długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, dostarczając energii do wykorzystania przez plemniki. Jest to podstawowy mechanizm działania, który może pozytywnie wpływać na ruchliwość plemników. Ostatnio opisano także karnityny jako regulatory stanu oksydacyjnego i metabolicznego żeńskiego układu rozrodczego, mogące poprawiać płodność kobiet. Biorąc pod uwagę całą opublikowaną literaturę, dowody sugerują, że suplementacja diety niektórymi suplementami lub przeciwutleniaczami może korzystnie modulować parametry jakości nasienia i wpływać na płodność u mężczyzn, chociaż w przyszłości uzasadnione są dalsze badania kliniczne w celu lepszego ustalenia skuteczności klinicznej tych suplementów oraz idealne dawki, które można zalecić w celu zwiększenia płodności bez długotrwałych skutków ubocznych. Jest to ważne, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch dekad kliniki powszechnie stosowały w leczeniu pacjentów mieszaniny dostępnych na rynku przeciwutleniaczy i suplementów. Niestety, bezpieczeństwo tych suplementów diety i przeciwutleniaczy nie zostało przetestowane, a zagrożenia dla populacji ich użytkowników są w większości nieznane. Co więcej, ostatnie badania wykazały, że nadużywanie przeciwutleniaczy może zamiast tego prowadzić do zwiększonego stresu oksydacyjnego wywołanego „paradoksem antyoksydacyjnym”, który może ostatecznie wywołać fenotypy niepłodności. Warto także wspomnieć, że wyniki najnowszych przeglądów systematycznych i metaanaliz należy interpretować z ostrożnością ze względu na ograniczoną liczebność próby włączonych do badania oraz dużą obserwowaną heterogeniczność między badaniami.

 

Acetylowana L-karnityna – poprawa jakości nasienia – KUP TUTAJ

 

Koenzym Q10

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon, jest także cząsteczką przeciwutleniającą odgrywającą centralną rolę w łańcuchu transportu elektronów i uczestniczy w tlenowym oddychaniu komórkowym. Koenzym ten ma trzy stany redoks i może hamować tworzenie się organicznych nadtlenków w płynie nasiennym, zmniejszając stres oksydacyjny plemników i poprawiając jakość nasienia. Niektórzy badacze próbowali odkryć wpływ CoQ10 na płodność par, ale nie stwierdzili poprawy w zakresie ciąż ani wskaźników urodzeń.

 

Aż 200 mg Q10 w kapsułce, dawka forte – KUP TUTAJ

 

Nadwaga a płodność

Wiadome jest, że otyłość zmniejsza płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przegląd systematyczny przeprowadzony przez Sermondade i współpracowników badający związek otyłości ze zdrowiem nasienia wskazał, że otyłość wiąże się ze zmniejszoną koncentracją nasienia. Håkonsen i współpracownicy wykazali, że zmniejszenie BMI może poprawić parametry nasienia podczas 14-tygodniowego programu intensywnej utraty masy ciała w małej grupie 43 mężczyzn. Choć trudno określić, czy korzyści wynikają z utraty masy ciała, czy ze zmiany stylu życia, nie ulega wątpliwości, że zmniejszenie BMI korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Wykazano, że diety wysokoenergetyczne zmniejszają płodność u mężczyzn poprzez zmiany w metabolizmie jąder i zwiększone uszkodzenie DNA plemników.

 

Negatywny wpływ tłuszczów trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych

Około 20% kwasów tłuszczowych trans występuje naturalnie w mięsie i produktach mlecznych, a produkowane przemysłowo uwodornione tłuszcze stosowane w produkcji żywności stanowią obecnie 80% spożycia tychże tłuszczów. Większość badań sugeruje negatywny związek pomiędzy spożyciem tłuszczów trans a płodnością u mężczyzn poprzez zaburzenia poziomu testosteronu, funkcji jąder i jakości błony komórkowej plemników. Nie znaleziono żadnych badań wykazujących pozytywny związek między spożyciem tłuszczów trans a zdrowiem nasienia, Chavarro i współpracownicy stwierdzili, że wraz z każdym większym kwartylem ich spożycia występował liniowy, zależny od dawki spadek liczby plemników. Kompleksowy przegląd przeprowadzony przez Cekici i Akdevelioglu wykazał istotny negatywny związek pomiędzy spożyciem tłuszczów trans, zdrowiem nasienia i współczynnikiem zapłodnienia, jednakże w tym badaniu występowały pewne wyraźne problemy metodologiczne. Do przeglądu włączono łącznie 8 badań, w których wzięło udział 1355 mężczyzn. Największe badanie w przeglądzie objęło kohortę 701 młodych Duńczyków. W tym jednym badaniu wzięło udział ponad 50% całej kohorty, jednakże nie wprowadzono w nim rozróżnienia między tłuszczami nasyconymi a trans, co stanowi ograniczenie. Wiadomo, że spożycie tłuszczów trans wiąże się z kilkoma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i prawdopodobnie na tej liście znajduje się obniżona jakość nasienia, jednak potrzeba więcej i lepiej zaprojektowanych badań, aby rzetelnie ocenić ryzyko.

Badania dotyczące spożycia tłuszczów nasyconych są sprzeczne. W kilku badaniach powiązano zwiększone spożycie tłuszczów nasyconych ze spadkiem stężenia plemników aż o 38%. Z kolei inne badanie wskazało jedynie korelację pomiędzy zmniejszoną całkowitą objętością nasienia a zawartością tłuszczów nasyconych, podając, że nie zaobserwowano różnic w żadnym innym mierniku płodności mężczyzn. Związek między tłuszczami nasyconymi a zdrowiem nasienia wymaga dalszych badań, ponieważ wysokie spożycie tłuszczów nasyconych jest często powiązane z innymi niezdrowymi wzorcami żywieniowymi, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie nasienia.

 

Wpływ kofeiny

Dowody dotyczące wpływu kofeiny na zdrowie nasienia nie są jednoznaczne, a większość danych pochodzi z badań obserwacyjnych. Jensena i współpracownicy odkryli, że istnieje związek pomiędzy wysokim spożyciem kofeiny a obniżoną jakością nasienia, chociaż jest to jedynie istotny związek w przypadku spożycia napojów gazowanych z dodatkiem kofeiny. Sugeruje się, że osoby regularnie spożywające napoje słodzone, w tym colę, częściej angażują się w inne niezdrowe zachowania związane ze stylem życia, które również mogą negatywnie wpływać na parametry nasienia. Ricci i  współpracownicy odkryli, że mężczyźni pijący 3 lub więcej filiżanek kawy dziennie mieli wyższy poziom uszkodzeń DNA plemników. Z drugiej strony, największa metaanaliza badająca wpływ czynników stylu życia na płodność, przeprowadzona na kohorcie 29 914 osób, nie wykazała istotnego związku między kofeiną a zdrowiem nasienia. Dlatego wydaje się, że niskie lub umiarkowane spożycie kofeiny nie ma znaczącego wpływu na zdrowie nasienia. Kofeina była prawdopodobnie powiązana ze wzrostem uszkodzeń DNA plemników i wydłużeniem czasu zajścia w ciążę, chociaż było to związane z dużym spożyciem kofeiny powyżej 400 mg dziennie. Obszerna metaanaliza 201 badań dotyczących kofeiny i jej skutków zdrowotnych przeprowadzona przez Poole i współautorów w większości badań uznała, że kofeina ma pozytywne skutki zdrowotne, z wyjątkiem ciąży, w przypadku której powiązano ją z poronieniami i niską masą urodzeniową noworodków. Podkreśla to potrzebę opracowania zindywidualizowanych zaleceń dotyczących stylu życia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ unikanie kofeiny można określić jako istotne wyzwanie dla wielu mężczyzn. Niskie lub umiarkowane spożycie herbaty i kawy nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie nasienia.

 

Podsumowanie

Podsumowując, niepłodność męska stanowi istotny problem zdrowotny, a liczne czynniki, takie jak niska liczba plemników, słaba morfologia czy zmniejszona ruchliwość plemników, mogą wpływać na zdolność zapłodnienia. W celu oceny płodności mężczyzny przeprowadza się analizę nasienia, uwzględniając różne parametry.

W dzisiejszych czasach istnieje rosnące zainteresowanie wpływem stylu życia i diety na płodność mężczyzn. Badania sugerują, że dieta bogata w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3, selen, cynk, L-karnitynę i inne składniki odżywcze może korzystnie wpływać na parametry jakości nasienia. Warzywa, owoce, orzechy, owoce morza, dieta śródziemnomorska i odpowiednie spożycie błonnika są wymieniane jako elementy diety, które mogą poprawić płodność mężczyzn.

Z drugiej strony, diety bogate w tłuszcze nasycone oraz trans jak i spożycie alkoholu mogą mieć negatywny wpływ na jakość nasienia. Nadwaga i otyłość u mężczyzn są również czynnikami, które mogą wpływać negatywnie na płodność. Warto podkreślić, że temat niepłodności męskiej nadal jest często traktowany jako tabu, a mężczyźni często bagatelizują wpływ swojego stylu życia na zdolność prokreacyjną. Lepsze zrozumienie tych kwestii może pomóc w skutecznym leczeniu i poprawie jakości życia par borykających się z problemami niepłodności. Warto również zauważyć, że każda jednostka może reagować inaczej na zmiany w diecie i stylu życia, dlatego spersonalizowane podejście do terapii dietetycznej może być kluczowe dla skutecznego wsparcia płodności mężczyzn.

 

 

 

 

Bibliografia:

Dhaka, V.; Gulia, N.; Ahlawat, K.S.; Khatkar, B.S. Trans fats-sources, health risks and alternative approach-A review. J. Food Sci. Technol. 2011, 48, 534–541.

Skoracka, K.; Eder, P.; Łykowska-Szuber, L.; Dobrowolska, A.; Krela-Ka´zmierczak, I. Diet and Nutritional Factors in Male (In)fertility-Underestimated Factors. J. Clin. Med. 2020, 9, 1400.

Chavarro, J.E.; Minguez-Alarcon, L.; Mendiola, J.; Cutillas-Tolın, A.; Lopez-Espın, J.J.; Torres-Cantero, A.M. Trans fatty acid intake is inversely related to total sperm count in young healthy men. Hum. Reprod. 2014, 29, 429–440.

Cekici, H.; Akdevelioglu, Y. The association between trans fatty acids, infertility and fetal life: A review. Hum. Fert. 2019, 22, 154–163.

Jensen, T.K.; Heitmann, B.L.; Jensen, M.B.; Halldorsson, T.I.; Andersson, A.M.; Skakkebaek, N.E.; Jørgensen, N. High dietary intake of saturated fat is associated with reduced semen quality among 701 young Danish men from the general population. Am. J. Clin. Nutr. 2013, 97, 411–418

Jensen, T.K.; Gottschau, M.; Madsen, J.O.B.; Andersson, A.M.; Lassen, T.H.; Sakkebaek, N.E.; Swan, S.H.; Priskorn, L.; Juul, A.; Jorgenson, N. Habitual alcohol consumption associated with reduced semen quality and changes in reproductive hormones; a cross-sectional study among 1221 young Danish men. BMJ Open 2014, 4, e005462.

Barrett, P.; Imamura, F.; Brage, S.; Griffin, S.; Wareham, N.; Forouhi, N. Sociodemographic, lifestyle and behavioural factors associated with consumption of sweetened beverages among adults in Cambridgeshire, UK: The Fenland Study. Public Health Nutr. 2017, 20, 2766–2777.

Ricci, E.; Vigano, P.; Cipriani, S.; Somigliana, E.; Chiaffarino, F.; Bulfoni, A. Coffee and caffeine intake and male infertility: A systematic review. Nutr. J. 2017, 16, 37.

Salas-Huetos A, Rosique-Esteban N, Becerra-Tomás N, Vizmanos B, Bulló M, Salas- Salvadó J. The effect of nutrients and dietary supplements on sperm quality para- meters: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Adv Nutr An Int Rev J 2018;9:833–48. https://doi.org/10.1093/advances/nmy057.

Hawkes WC, Turek PJ. Effects of dietary selenium on sperm motility in healthy men. J Androl 2001;22:764–72.

Schnabel R, Lubos E, Messow CM, Sinning CR, Zeller T, Wild PS, et al. Selenium supplementation improves antioxidant capacity in vitro and in vivo in patients with coronary artery disease. The SElenium Therapy in Coronary Artery disease Patients (SETCAP) Study. Am Heart J 2008;156:1201. https://doi.org/10.1016/j.ahj.2008. 09.004. e1-11.

Hambidge KM, Krebs NF. Zinc deficiency: a special challenge. J Nutr 2007;137:1101–5. https://doi.org/10.1093/jn/137.4.1101.

Prasad AS. Clinical, immunological, anti-inflammatory and antioxidant roles of zinc. Exp Gerontol 2008;43:370–7. https://doi.org/10.1016/j.exger.2007.10.013.

Björndahl L, Kvist U. Human sperm chromatin stabilization: a proposed model in- cluding zinc bridges. Mol Hum Reprod 2009;16:23–9. https://doi.org/10.1093/ molehr/gap099.

Abdelhamid A, Martin N, Bridges C, Brainard J, Wang X, Brown T, et al. Polyunsaturated fatty acids for the primary and secondary prevention of cardio- vascular disease. Cochrane Database Syst Rev 2018;2018. https://doi.org/10.1002/ 14651858.CD012345.pub3.

Safarinejad MR, Safarinejad S. The roles of omega-3 and omega-6 fatty acids in idiopathic male infertility. Asian J Androl 2012;14:514–5. https://doi.org/10. 1038/aja.2012.46.

Lafuente R, González-Comadrán M, Solà I, López G, Brassesco M, Carreras R, et al. Coenzyme Q10 and male infertility: a meta-analysis. J Assist Reprod Genet 2013;30:1147–56. https://doi.org/10.1007/s10815-013-0047-5.

Agarwal A, Said TM. Carnitines and male infertility. Reprod Biomed Online 2004;8:376–84. https://doi.org/10.1016/S1472-6483(10)60920-0.

Agarwal A, Sengupta P, Durairajanayagam D. Role of L-carnitine in female in- fertility. Reprod Biol Endocrinol 2018;16:1–18. https://doi.org/10.1186/s12958- 018-0323-4.

Mendiola J, Torres-Cantero AM, Vioque J, Moreno-Grau JM, Ten J, Roca M, et al. A low intake of antioxidant nutrients is associated with poor semen quality in patients attending fertility clinics. Fertil Steril 2010;93:1128–33. https://doi.org/10.1016/j. fertnstert.2008.10.075.

Eslamian G, Amirjannati N, Rashidkhani B, Sadeghi MR, Hekmatdoost A. Nutrient patterns and asthenozoospermia: a case-control study. Andrologia 2017;49:e12624. https://doi.org/10.1111/and.12624.

Amarnath R, Jesse NM, Jacob R. The role of estrogen modulators in male hypo- gonadism and infertility. Rev Urol 2016;18:66–72. https://doi.org/10.3909/ riu0711.

Braga DPDAF, Halpern G, Figueira RDCS, Setti AS, Iaconelli A, Borges E, et al. Food intake and social habits in male patients and its relationship to intracytoplasmic sperm injection outcomes. Fertil Steril 2012;97:53–9. https://doi.org/10.1016/j. fertnstert.2011.10.011.

Afeiche M, Gaskins A, Williams P, Toth T, Wright D, Tanrikut C, et al. Processed meat intake is unfavorably and fish intake favorably associated with semen quality indicators among men attending a Fertility Clinic. J Nutr 2014;144:1091–8. https://doi.org/10.3945/jn.113.190173.

Shi L, Brunius C, Bergdahl IA, Johansson I, Rolandsson O, Donat Vargas C, et al. Joint analysis of metabolite markers of fish intake and persistent organic pollutants in relation to type 2 diabetes risk in Swedish adults. J Nutr 2019:1–11. https://doi. org/10.1093/jn/nxz068.

Eslamian G, Amirjannati N, Rashidkhani B, Sadeghi MR, Hekmatdoost A. Intake of food groups and idiopathic asthenozoospermia: a case-control study. Hum Reprod 2012;27:3328–36.

Salas-Huetos A, Moraleda R, Giardina S, Anton E, Blanco J, Salas-Salvadó J, et al. Effect of nut consumption on semen quality and functionality in healthy men consuming a Western-style diet: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr 2018;108:953–62. https://doi.org/10.1093/ajcn/nqy181.

Robbins WA, Xun L, FitzGerald LZ, Esguerra S, Henning SM, Carpenter CL. Walnuts improve semen quality in men consuming a Western-style diet: randomized control dietary intervention trial. Biol Reprod 2012;87:1–8.

https://www.instagram.com/karol.skotniczny/
Nazywam się Karol i jestem związany z treningiem siłowym od 2012 roku. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to moje jedyne zainteresowanie. Choć grunt pod mój ogólny rozwój budował się w oparciu o podnoszenie ciężarów i kształtowanie sylwetki to był to jedynie zalążek. Obecnie to wszelaki przejaw asymilacji literatury naukowej idealnie odzwierciedla moje podejście do sportu i zachowania zdrowia. Zgłębianie teorii by móc użyć ją w praktyce, jest dla mnie kluczowe w kontekście moich zainteresowań takich jak żywienie, trening siłowy, przygotowanie motoryczne i szeroko rozumiane wsparcie zdolności wysiłkowych.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*