Prokinetyki - wsparcie przy SIBO - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Prokinetyki – wsparcie przy SIBO

Naturalne prokinetyki – naturalne wsparcie w SIBO

 

SIBO, czyli small intestinal bacterial overgrowth to coraz częściej diagnozowana przypadłość związana z zaburzoną motoryką przewodu pokarmowego. SIBO charakteryzuje nadmierny przerost bakteryjny do jelita cienkiego, gdzie występują warunki względnie beztlenowe i gdzie ten konkretny odcinek przewodu pokarmowego nie powinien być licznie zasiedlony przez mikroorganizmy.

 

Dosyć często problem SIBO dotyka także osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, po operacjach związanych z resekcją jelita, u osób starszych, z celiakią, przy nieswoistych chorobach zapalnych jelit w skrócie IBD, czy też u cukrzyków. Podstawowym problemem z jakim zmagają się osoby z SIBO to zaburzenia rytmu i konsystencji wypróżnień, problemy trawienne, uczucie wzdęcia, współwystępowanie refluksu itp.

 

Podstawową przyczyną występowania SIBO jest zaburzenie pracy MMC – Migrating Motor Complex, czyli wędrującego kompleksu mioelektrycznego. Jest to zjawisko cyklicznej fali perystaltycznej mięśni gładkich przewodu pokarmowego, ulegająca aktywacji w okresie między posiłkami. Jej zadaniem jest usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych, aby te nie ulegały fermentacji w konkretnym odcinku przewodu pokarmowego. Zaburzenie pracy tego kompleksu może być powodowane przez infekcje bakteryjne, nadmierny stres i zaburzenia endokrynologiczne, np. niedoczynność tarczycy.

 

Jednym z elementów terapii w przypadku SIBO są leki i preparaty reaktywujące pracę wędrującego kompleksu elektrycznego. Tymi lekami/preparatami są prokinetyki. Prokinetyki to leki znajdujące swoje zastosowanie w przypadku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Mają one za zadania przywrócić funkcje motoryczne przewodu pokarmowego poprzez ponowną aktywację MMC. Głównie stosowane są w przypadku dyspepsji czynnościowej, gastroparezy, choroby refluksowej przełyku. Ostatnimi czasy zyskują one coraz większe zainteresowanie z  tytułu ich skuteczności w leczeniu SIBO(1).

 

Obecnie istnieją na rynku 4 grupy prokinetyków:

 

  • Antagoniści receptora dopaminowego D2
  • Agoniści receptora serotoninowego 5-HT4
  • Agoniści receptora motyliny (hormonu o działaniu prokinetycznym)
  • Antagoniści receptora D2/Agoniści receptora 5-HT4

Ekstrakt z imbiru na wsparcie jelit!

 

W kwestii naturalnych prokinetyków można znaleźć kilka produktów, która przyczyniają się do poprawy funkcjonowania osób z SIBO i innymi zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ze względu na dostępną literaturę zostaną przedstawione 2 naturalne prokinetyki, które wykazują silnie udokumentowany korzystny wpływ na motorykę przewodu pokarmowego(2).

 

Jednym z takich preparatów jest Iberogast. No alkoholowy ekstrakt różnych ziół o działaniu stymulującym pracę przewodu pokarmowego. W skład Iberogastu wchodzą:

 

  • Ubiorek gorzki
  • Korzeń arcydzięgla
  • Kwiat rumianku
  • Owoce kminku
  • Owoce ostropestu plamistego
  • Liście melisy lekarskiej
  • Liście mięty pieprzowej
  • Glistnik jaskółcze ziele
  • Korzeń lukrecji

 

Działanie Iberogastu jest udowodnione w przypadku dyspepsji czynnościowej, zespołu jelita drażliwego. Zyskuje także popularność jako alternatywa dla osób z przerostem bakteryjnym do jelita cienkiego. Jego działanie jest zbliżone do leku farmaceutycznego Gaspridu, zawierającego cisapryd, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT4. Iberogast ma właściwości uwalniające acetylocholinę ze splotu nerwowego mięśni gładkich przewodu pokarmowego, powodując ich skurcze i falę persytaltyczną(3).

Odżywienie i regulacja pracy jelit dzięki maślanowi

Kolejnym wartym zainteresowania naturalnym prokinetykiem jest Imbir, najlepiej w postaci ekstraktu. Wykazano w tym przypadku skuteczność w leczeniu dyspepsji czynnościowej, która jest praktycznie nieodłącznym problemem osób cierpiących z tytułu SIBO. Dowiedziono, że poprawia on perystaltykę jelit i szybsze ich opróżnianie, uwydatniając tym samym funkcję motoryczną przewodu pokarmowego. Tutaj dodatkowym atutem było połączenie z karczochem hiszpańskim, który również wykazuje potencjał prokinetyczny(4).

 

Istnieje wiele więcej obiecujących preparatów o działaniu prokinetycznym, lecz ich skuteczność w przypadku SIBO wymaga dalszych badań. Poniżej zostają przedstawione preparaty o potencjalnym zastosowaniu wspomagającym MMC:

 

  • Ekstrakt z kwiatów brzoskwini zwyczajnej – wykazuje działanie prokinetyczne i może wpływać na przywrócenie właściwej motoryki przewodu pokarmowego. Uważa się , że efekt ten może zawdzięczać zdolności do degranulacji komórek tucznych(5),
  • Przypuszcza się, że Mio-inozytol wykazuje właściwości prokinetyczne(6),
  • Nadziemna część rośliny Maca wykazuje działanie prokinetyczne(7),
  • Żeń-szeń wykazuje działanie prokinetyczne poprzez wpływ na receptory 5-HT, a także receptory muskarynowe(8),
  • Ekstrakt z kwiatu wiciokrzewu japońskiego wykazuje silne właściwości prokinetyczne ze względu na oddziaływanie na układ cholinergiczny, blokując uwalnianie dopaminy i promując uwalnianie serotniny wpływając na skuteczniejsze i bardziej wydajne opróżnianie treści pokarmowej z przewodu pokarmowego(9),
  • Mniszek lekarski i wywar z tej rośliny może korzystnie wpływać na poprawę funkcji przewodu pokarmowego poprzez stymulację pracy układu cholinergicznego(10)

 

 

 

Podsumowanie

 

SIBO jako zespół problemów związanych z motoryką przewodu pokarmowego stanowi duże wyzwanie dla specjalistów w dziedzinie gastroenterologii. Odpowiednie leczenie, wdrożenie antybiotykoterapii oraz dietoterapii i ewentualnej wspomagającej suplementacji, stanowi podstawę, która powinna dać efekt w czasie, ale tylko w momencie, gdy zaistnieje poprawna wymiana informacji na linii lekarz – pacjent – dietetyk kliniczny. Istnieją grupy naturalnych preparatów o działaniu poprawiającym motorykę przewodu pokarmowego, natomiast przed zastosowaniem ich na własną rękę, należy uprzednio zasięgnąć opinii u specjalisty.

 

Źródła:

 

  1. https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5027/Rola-prokinetykow-w-leczeniu-wybranych-chorob-gornego-odcinka-przewodu-pokarmowego.html
  2. https://www.siboinfo.com/prevention-of-relapse.html
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3580135/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26813467/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25821812/
  6. europeanreview.org/article/12993
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29878016/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25912592/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26743226/
  10. nlm.nih.gov/pubmed/21453412

 

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

  • Wioletta
    4 listopada 2021 o 10:20

    Świetny artykuł! Widać , że napisany przez osobę, która posiada dużą wiedzę.

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*