Rola i zadania psychologa sportu - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Rola i zadania psychologa sportu

Sportowcy, gdy mają problemy powinni zwrócić się o pomoc do psychologa sportowego lub innego profesjonalisty. Mogą na przykład stać się niespokojni lub tracić koncentrację podczas zawodów czy treningów. Mogą również mieć problemy z komunikowaniem się z kolegami z drużyny, kontrolowaniem swojego temperamentu, a nawet posiadać problemy z motywowaniem się do ćwiczeń.

Historia psychologii sportu

„Psychologia sportu jest stosunkowo młodą dyscypliną psychologii. Pierwsze laboratoria badawcze poświęcone temu tematowi zostały otwarte w latach 20. i 30. XX wieku. Po zamknięciu pierwszego laboratorium w USA na początku lat 30. XX wieku badania nie zostały wznowione, dopóki temat nie doświadczył zainteresowania w latach 60. XX wieku.  Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Sportu (ISSP) zostało założone w 1965, a w latach 70. psychologia sportu została wprowadzona do oferty kursów uniwersyteckich w całej Ameryce Północnej.

W latach 80. psychologia sportu stała się przedmiotem bardziej rygorystycznego zainteresowania naukowego, ponieważ naukowcy zaczęli badać, w jaki sposób można wykorzystać psychologię do poprawy wyników sportowych, a także w jaki sposób można wykorzystać ćwiczenia do poprawy samopoczucia psychicznego i obniżenia poziomu stresu.”

Kanna – poprawa samopoczucia, redukcja stresu i zmęczenia

Czym jest psychologia sportu?

Psychologia sportu bada związek między psychologicznymi i fizycznymi czynnikami wpływającymi na wyniki w sporcie wyczynowym i aktywności sportowej. Obejmuje ona fizjologię, kinezjologię i biomechanikę, aby pomóc psychologom sportowym w leczeniu szeregu problemów ze zdrowiem psychicznym, których często doświadczają sportowcy i profesjonaliści z branży sportowej.

Kofeina naturalnego pochodzenia

W czym mogą pomóc psychologowie sportu?

 

  • Zwiększyć wydajność.Różne strategie mentalne, takie jak wizualizacja, rozmowa z samym sobą i techniki relaksacyjne, mogą pomóc sportowcom w pokonywaniu przeszkód i osiągnięciu pełnego potencjału.
  • Radzić sobie z presją konkurencjiPsychologowie sportowi mogą pomóc sportowcom na wszystkich poziomach radzić sobie z presją ze strony rodziców, trenerów, a nawet z własnymi oczekiwaniami.
  • Pomoc sportowcom w powrocie do zdrowia i powrocie do sportu po kontuzji. Kontuzja sportowa może prowadzić do reakcji emocjonalnych oprócz urazu fizycznego, które mogą obejmować uczucia złości, frustracji, beznadziejności i strachu. Psychologowie sportowi współpracują z innymi ludźmi, aby pomóc im mentalnie poradzić sobie z procesem regeneracji i przywrócić pewność siebie, gdy są gotowi do powrotu do sportu.
  • Nawet ci, którzy chcą regularnie ćwiczyć, mogą nie być w stanie zrealizować swojego celu. Psychologowie sportowi mogą pomóc tym osobom zwiększyć ich motywację i rozwiązać wszelkie powiązane problemy.
  • Pewność siebie – kiedy mówimy o sporcie, wiara w siebie reprezentuje przekonanie sportowca, że ​​ma on zdolności do osiągania sukcesów. Niska pewność siebie może prowadzić do wysokiego poziomu lęku. Wielu trenerów wierzy, że pewność siebie jest kluczowym składnikiem udanego meczu. Głównymi źródłami pewności siebie sportowców są uznanie (pochwały, dobre wyniki, medale…), zastępcze doświadczenia, pozytywne opinie werbalne, dobre wyobrażenie o sobie i samoocena.
  • Agresja jest cechą reakcji interpersonalnej charakterystyczną dla zachowania społecznego danej osoby. Jest to trwała i stabilna cecha, która kieruje zachowaniem w sytuacjach społecznych i przejawia się w przeżywaniu gniewu oraz bezpośredniego i pośredniego ataku, negatywności i konfliktu z władzą. Na agresywne zachowania sportowców w sporcie wpływają różne czynniki osobiste, społeczne i środowiskowe. Niektóre z tych czynników można manipulować poprzez modelowanie nieagresywnego zachowania, aby pomóc sportowcom w radzeniu sobie z agresją.

 

Psychologia sportu może pomóc również ludziom poza boiskiem. Te same strategie, których psychologowie sportowi uczą sportowców – na przykład techniki relaksacyjne, rozmowa oraz inne – są również przydatne w innych warunkach.

 

Umysł, Mózg, Sposób Myślenia, Postrzeganie

https://pixabay.com/pl/illustrations/umys%c5%82-m%c3%b3zg-spos%c3%b3b-my%c5%9blenia-544404/

 

Jak znaleźć psychologa sportowego

Aby znaleźć psychologa sportowego lub innego specjalistę od psychologii porozmawiaj z innymi sportowcami i trenerami. Oprócz nazwisk zapytaj, w jaki sposób profesjonalista im pomógł i jakiego rodzaju usługi były świadczone.

Wsparcie produkcji dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za motywację

Współpraca

Psychologowie sportowi pracują z kilkoma osobami, takimi jak sami sportowcy, trenerzy i sędziowie, od poziomu amatorskiego po elitarny. Ich praca koncentruje się głównie na tym, jak psychologia wpływa na sport i jak może poprawić ich wydajność. Celem psychologa sportu jest przygotowanie sportowców do wymagań ich pracy, takich jak zawody czy treningi. Ale również  psycholog sportowy może pomóc sędziemu radzić sobie ze stresującymi aspektami jego roli lub pomóc sportowcom ze skutecznym radzeniem sobie z konsekwencjami doznania kontuzji.

Często też współpracują z wieloma profesjonalistami – takimi jak dietetycy, lekarze pierwszego kontaktu  i fizjolodzy – aby osiągnąć swoje cele.

 

Podsumowanie

Rola psychologa sportowego jest dziś bardziej uważana jako część stałego sztabu trenerskiego drużyn i sportowców indywidualnych – niż 10 lat temu. Psychologowie sportowi mogą zrobić wiele, ale przede wszystkim uczą sportowców radzenia sobie z emocjami, aby poprawić ich wydajność i nie popaść w skrajności.

 

Źródła:

https://www.verywellmind.com/what-is-sports-psychology-2794906

https://www.apa.org/monitor/2008/07-08/sport-psych

https://www.apa.org/topics/sport-rehabilitation/psychologists

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16952750/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15907269/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20935240/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23668656/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7886355/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32633210/

https://pixabay.com/pl/photos/zdrowia-psychicznego-dobra-kondycja-2019924/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*