Teakryna - lepsza wersja kofeiny? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Teakryna – lepsza wersja kofeiny?

W dobie dzisiejszych czasów, nie jakościowego snu, przemęczenia, czy też fanów „mocnych” wrażeń, rynek suplementacyjny zaczął oferować różnorodne suplementy mające na celu podniesienie funkcji kognitywnych, niosących efekt pobudzenia,
a jednocześnie działających nawet antyzapalnie. Przedtreningówki to właściwie chleb powszedni co 3 bywalca siłowni. Jednym
z większych efektów ubocznych przyjmowania tego typu preparatów to możliwość uzależnienia się od takowych ze względu na niższy bodziec nerwowy po połączeniu związku z receptorem. I tak nagle pojawia się tzw. Teakryna, czym jest i jakie ma właściwości ?

 

Teakryna – czym jest?

Otóż Teakryna to inaczej kwas 1,3,7,9-tetrametylurowy. Właściwie nazwa ta wiele nie mówi, dopóki nie przytoczy się innego związku
o podobnej budowie chemicznej. Mowa tu o 1,3,7-trimetyloksantynie, czyli znanej na całym świecie kofeinie. Różnicą między tymi
2 związkami jest obecność dodatkowej grupy metylowej w pozycji 9 metyloaminy. Teakryna to alkoloid purynowy znajdujący się
w liściach herbaty chińskiej, niektórych rodzajach kawy.

Jakie właściwości wykazuje Teakryna?

W większości są to efekty ergogeniczne (podobnie jak w przypadku kofeiny) oraz część efektów klinicznych.

Oto one:

  • Poprawa funkcji lokomotorycznych,
  • Obniżenie markerów obciążenia wątroby,
  • Wzmocnienie działania antyzapalnego,
  • Działanie przeciwbólowe,
  • Działanie regulacyjne na lipidogram.

 

Funkcje lokomotoryczne[1]

Zmęczenie może występować w wyniku ciężkiej sesji treningowej, niewyspania, bądź też braku „kopa” ze strony kofeiny i wiele innych. Efekt ten wynika ze zwiększenia powinowactwa  i ilości adenozyny łączącej się ze swoistymi receptorami A1 i A2. Badanie przeprowadzone na gryzoniach pokazuje, że podanie teakryny korzystnie wpływa niwelowanie efektu zmęczenia, przyczyniając się również do poprawy funkcji poznawczych. Teakryna wykazuje działanie antagonistyczne względem receptorów A1 oraz A2, przez adenozyna nie jest w stanie połączyć się ze swoim receptorem i wywołać efekt zmęczenia. Dodatkowo wykazano efekt podtrzymania przysłowiowego „kopa” bez konieczności suplementacji wyższych dawek. Jest o tyle ciekawe, że w przypadku kofeiny następuje efekt przyzwyczajenia, wobec czego należy stopniowo zwiększać dawkę, aby uzyskać efekt pobudzenia. Takie działanie nie jest wymagane
w przypadku Teakryny. Można powiedzieć że jest to „nieuzależniająca kofeina”.

To jeszcze nie wszystko! Warto dodać, że Teakryna była w stanie oddziaływać również z receptorami dopaminy D1 oraz Dwywołując tym samym dodatkowy efekt koncentracji, skupienia i stany euforycznego.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż obecnie prowadzone są badania w zakresie obniżania objawów chorób neurodegeneracyjnych poprzez podawanie katecholamin, jedną z nich jest właśnie dopamina, która wykazuje efekt ochronny wobec receptorów dopaminy podczas choroby Parkinsona i innych zaburzeń związanych z degeneracją neuronów dopaminowych.

Od pewnego czasu przyjęło się powiedzenie że osoby pijące częściej kawę, mają mniejsze ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, a to dlatego że kofeina zawarta w kawie podobnie jak teakryna oddziałuje z receptorami D1 i D2. Jak się okazuje połączenie takich dwóch składników, tj. Teakryny oraz kofeiny wywiera efekt synergii, czyli potęgowania efektu z tytułu stosowania wspomnianych substancji. Dodatkowo podaż L-teaniny w takim stack’u spowoduje, że dawki preparatu zawierającego kofeinę i teakrynę nie będą musiały być zwiększane z powodu przyzwyczajenia organizmu  do kofeiny. Połączenie tych trzech komponentów to jeszcze bardziej wydajne podejście do usprawnienia funkcji kognitywnych i innych korzystnych efektów(m. in. ergogenicznych)[5,6].

 

Poprawa funkcjonowania wątroby[2]

Nadmierny stres to niewątpliwie przeciwnik znacznej większości osób. Może przyczyniać się do deregulacji homeostazy organizmu na wiele sposobów. Jednym z nich jest obciążenie wątroby, co jest widoczne w badaniach diagnostycznych w postaci podwyższonych enzymów wątrobowych, tzw. ALAT/ASPAT, czyli kolejno aminotransferazy alaninowej oraz aminotransferazy asparaginowej. Podaż suplementu teaktryny (na szczurzym modelu) przyczyniła się do obniżenia poziomów enzymów wątrobowych, zmniejszyła ilość mRNA dla cytokin prozapalnych takich jak IL-1β, TNF-α, IL-6 i IFN-γ oraz odwróciła negatywne skutki uszkodzeń wątroby i jej komórek(hepatocytów).

Będąc przy temacie działania antyzapalnego należy zwrócić uwagę na wzmocnienie ekspresji genów enzymów antyoksydacyjnych dysmutazy ponadtlenkowej(SOD), katalazy(CAT) oraz peroksydazy glutationowej (GSH-Px). Powyższe enzymy bardzo skutecznie przyczyniają się do wymiatania wolnych rodników, obniżenia stanu zapalnego i jednocześnie wsparcia funkcjonowania układu immunologicznego.

To samo badanie wykazało również obniżenie aktywności enzymu oksydazy ksantynowej, kluczowego enzymu w przemianach puryn oraz katalizującego reakcję powstawania kwasu moczowego, co sugerować może potencjalne korzyści suplementacji teakryny przez osoby ze zwiększonym ryzykiem dny moczanowej.

Powyższe przykłady sugerują potencjalne zastosowanie Teakryny jako środka zapobiegającego promowaniu chorób cywilizacyjnych.

Aż 125 mg teaktryny w kapsułce – KUP TUTAJ

Działanie przeciwbólowe[2,3]

 Doustne podanie Teakryny przyczynia się do obniżenia stanów bólowych i wspomnianego wcześniej efektu antyzapalnego. Efekt ten był zależny od dawki. Co ciekawe właściwości przeciwbólowych nie wykazała kofeina.

 

Regulacja lipidogramu[4]

 Niektóre próby kliniczne wykazują, że podaż Teakryny może korzystnie wpłynąć na regulację lipidogramu. Otóż suplementacja Teakryną o osób z hipercholesterolemią przyczyniła do obniżenia stężenia frakcji cholesterolu LDL. Warto tutaj zaznaczyć, że wyższe stężenie tej frakcji korelują z większym ryzykiem oksydacji LDL, co prowadzi do licznych stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych oraz tętnic, co może promować zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podsumowanie

Teakryna to niewątpliwie bardzo ciekawy związek. Brak jej uzależniającego efektu sprawia, że śmiało może być ona stosowana jako substytut kofeiny lub nawet łączona w stack z kofeiną w celu zmaksymalizowania efektu pobudzenia. Korzyści z suplementacji teakryną wyciągną nie tylko fani pobudzenia i przedtreningówek, ale także osoby z pewnymi problemami klinicznymi.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22579816
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23678853
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20227468
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4711067/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6472067/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4663612/

 

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*