Terapia dźwiękiem - kompendium w pigułce - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Terapia dźwiękiem – kompendium w pigułce

Co to jest terapia dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem obejmuje szereg różnych zabiegów. Podobnie jak terapia ruchem, która zapewnia uzdrowienie poprzez dotyk, jest formą terapii sensorycznej i jest stosowana od wieków przez różne grupy kulturowe.  Muzykoterapia polega na wykorzystywaniu indywidualnych dźwięków i zmian ich częstotliwości.  Wykorzystuje ona dźwięki puszczane przez terapeutę, aby poprawić pamięć i złagodzić stres. Różne dźwięki mogą nas uspokajać lub na przykład dodawać energii.

Terapia dźwiękiem zyskuje na popularności, dzięki czemu jest znacznie łatwiejsza do znalezienia niż jeszcze kilka lat temu. Najprostszą formą dostępu jest Internet, gdzie filmy mogą przybliżać na przykład dźwięki ptaszków czy mis tybetańskich. Publikowane nagrania można znaleźć na stronach takich jak Soundcloud, Youtube czy Spotify.

Jak wygląda sesja dźwiękoterapii?

Sesja zazwyczaj polega na siedzeniu lub leżeniu podczas słuchania muzyki lub dźwięków z głośnika lub instrumentów. Jest też możliwość poddania się wibracji za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest kamerton. W zależności od metody, możesz chcieć zacząć tańczyć lub odwrotnie –  pozostać nieruchomym.

Specjalnie skonstruowany stack adaptogenny, który wspiera relaksację całego organizmu

Korzyści

Muzykoterapia jest stosowana w leczeniu objawów wielu schorzeń, w tym:

  • zaburzeń lękowych
  • depresji
  • zespołu stresu pourazowego
  • demencji
  • autyzmu

Dźwiękoterapia może również okazać się pomocna przy

  • obniżeniu stresu
  • zmniejszeniu wahań nastroju
  • obniżeniu ciśnienia krwi
  • obniżeniu poziomu cholesterolu
  • obniżeniu ryzyka choroby wieńcowej i udaru mózgu
  • poprawie snu

Mic, Mikrofon, Kontrola Dźwięku, Śpiewać, Wykonać

https://pixabay.com/pl/photos/mic-mikrofon-kontrola-d%C5%BAwi%C4%99ku-1132528/

Badania

Setki artykułów naukowych potwierdziło, że muzyka ma niezliczone korzyści dla mózgu, takie jak poprawa zdolności poznawczych, poprawa nastroju i złagodzenie stresu. Jeśli chodzi konkretnie o terapię dźwiękiem, jedno  badanie wykazało, że medytacja z podkładem tybetańskiej misy może zmniejszyć uczucie napięcia, niepokoju i depresji, jednocześnie poprawiając samopoczucie.

Badanie przeprowadzone przez British Academy of Sound Therapy (BAST) wykazało, że 95% pacjentów cierpiących na zaburzenia związane ze stresem odczuwało zwiększony stan spokoju po leczeniu.

W innym badaniu BAST oceniano wpływ terapii dźwiękiem na autonomiczny układ nerwowy. Badani byli podłączeni do maszyny monitorującej reakcje na stres (podobnie jak wykrywacz kłamstw). Każda osoba wykazywała ogólny spadek pobudzenia autonomicznego układu nerwowego w porównaniu z grupą kontrolną, która relaksowała się – leżąc. Badanie to sugeruje, że terapia dźwiękiem działa uspokajająco na osoby zestresowane.

Terapie dźwiękowe są częstym elementem leczenia szumów usznych i nadwrażliwości na słuch. Pierwotny pomysł polegał na częściowym lub całkowitym zamaskowaniu szumów usznych szerokopasmowym szumem generowanym przez generatory dźwięku lub aparaty słuchowe. W ciągu kilku miesięcy wielu pacjentów zgłosiło, że ich szum w uszach stał się cichszy lub łatwiejszy do zniesienia, a głośne dźwięki stały się mniej nieprzyjemne. Jednak nie zawsze było jasne, że korzyści te można przypisać terapii dźwiękiem, a nie innym aspektom leczenia, takim jak na przykład używanie aparatów słuchowych. Nie wszyscy pacjenci również zgłaszali korzyści. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wypróbowano wiele innych bodźców dźwiękowych, w tym muzykę i odgłosy natury. Potrzebne jednak są dalsze badania, zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach w celu dalszego zbadania metod muzykoterapii pod względem leczenia szumów usznych.

Adaptogen o udowodnionym działaniu antystresowym

Ciekawe dźwięki

Gongi były używane jako forma uzdrawiania dźwiękiem od około 4000 lat p.n.e. Obecnie również są one używane. Jest to styl medytacji, w którym tworzy się różne tony za pomocą gongów, aby wytworzyć wibracje, które działają na umysł. Jest to dobre rozwiązanie do usuwania lęków lub blokad emocjonalnych oraz poprawiania jasności umysłu. Fala dźwiękowa przechodząca przez ciało stymuluje czerwone krwinki i otwiera dopływ krwi do wszystkich narządów i całego ciała.

Metalowe misy również są stosowane w dźwiękoterapii.  Są one dostępne w różnych rozmiarach, a każda z nich wytwarza głęboki dźwięk, który odpręża i uspokaja umysł. Każda miska wytwarza inną, unikalną wibrację, która działa na oddzielne części mózgu, a więc często używa się razem misek o różnych rozmiarach.

 

Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży nie zawsze powinny podejmować się terapii dźwiękiem, a osoby z poważnymi problemami psychicznymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Omega-3 – niezbędne kwasy tłuszczowe o wielokierunkowym, pozytywnym działaniu

Podsumowanie

Terapia dźwiękiem może pomóc nie tylko w chorobach fizycznych, ale także psychicznych.  Może równoważyć emocje i wyciszyć umysł. Większość ludzi po zabiegu muzykoterapii odczuwa spokój oraz relaks. U niektórych to uczucie utrzymywać się może nawet kilka dni. Muzyka oraz ulubione dźwięki mogą pozytywnie na nas wpływać. Pomyśl ile razy ulubiona piosenka wyrwała cię z kiepskiego nastroju. Koncerty mogą wywołać łzy w oczach. Szum morza może również dać ukojenie. Wpływ muzyki oraz poszczególnych dźwięków w życiu ludzi ma kluczowe znaczenie. Istnieje wiele rodzajów „uzdrawiania dźwiękiem”, a każdy z nich oferuje szereg korzyści, które mogą poprawić samopoczucie, zwiększyć poziom energii i wydajność. Dzięki porównaniu różnych metod  będziesz w stanie zdecydować, jaka forma terapii dźwiękiem będzie dla Ciebie najlepsza.

 

Źródła

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/music-and-health

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2156587216668109

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12761468/

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/sound-therapy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30244031/

https://pixabay.com/pl/vectors/korektor-graficzny-beat-muzyka-153212/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*