Triada sportsmenów oraz sportsmenek - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Triada sportsmenów oraz sportsmenek

Sport to zdrowie. Jest to wręcz niepodważalne, lecz należy robić to z rozwagą oraz kontrolą. Często sportowcy, koncentrują się na byciu lżejszym co może być związane ze zbyt niską podażą kalorii lub zbyt dużą ilością jednostek treningowych. Może to spowodować długotrwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Może również zaszkodzić wynikom sportowym lub spowodować konieczność ograniczenia lub zaprzestania ćwiczeń.

Trzy powiązane ze sobą choroby mogą się rozwinąć, gdy kobieta popada w restrykcję jeśli chodzi o dietę lub ćwiczenia. Jest to nazywane jako „triada sportowców”.

 

Czym jest triada sportowców?

Triada sportowców jest powiązaniem problemów z menstruacją, niskiej dostępności energii (z zaburzeniami odżywiania lub bez) i zmniejszonej gęstości mineralnej kości. Jest stosunkowo powszechna wśród młodych kobiet uprawiających sport. Rozpoznanie i leczenie tego potencjalnie poważnego schorzenia jest skomplikowane i często wymaga zaangażowania więcej niż jednej osoby.

Chelatowana forma magnezu

Największe zagrożenie

Najbardziej zagrożone są kobiety uprawiające sporty, które kładą duży nacisk na bycie szczupłym (takie jak łyżwiarstwo, balet, gimnastyka) lub lepsze wyniki (takie jak bieganie dystansowe lub wioślarstwo).

Media często mają negatywny wpływ i zachęcają kobiety do prób osiągnięcia niezdrowego poziomu wagi. Niektóre zawodniczki cierpią na niską samoocenę lub depresję, ponieważ myślą, że są cięższe niż tak naprawdę są w rzeczywistości. Inne odczuwają presję, aby schudnąć ze strony trenerów lub rodziców.

 

Oznaki i objawy triady obejmują:

  • ciągłe zmęczenie,
  • utrata wagi,
  • utrata masy kostnej,
  • brak lub nieregularny okres,
  • podatność na złamania,
  • ograniczenie spożywania pokarmu,
  • wymioty,
  • zbyt duża ilość treningów.

Maślan Sodu – wsparcie kondycji jelit

Powikłania

Sportowcy, którzy starają się zredukować tkankę tłuszczową poprzez nadmierne ćwiczenia lub ograniczenie kalorii, często myślą, że bycie szczupłym pomoże im osiągnąć wyniki sportowe. Zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej u sportowca znacznie obniża osiągi sportowe. Jednak, co ważniejsze, zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.

Niedobory żywieniowe, wraz z nierównowagą płynów i elektrolitów dotyczą prawie każdego układu ciała:

  • układu sercowo-naczyniowego
  • rozrodczego
  • szkieletowego
  • pokarmowego
  • nerwowego

Nieodpowiednie spożycie kalorii prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej, nieregularnych miesiączek lub braku miesiączki oraz obniżenia poziomu estrogenów, co ostatecznie prowadzi do utraty masy kostnej. Zmniejszona gęstość kości powoduje następnie zwiększone ryzyko złamań.

 

Diagnoza

Nie ma szczególnego testu, aby zdiagnozować triadę. Ale lekarz może zlecić zrobienie: badań krwi w celu sprawdzenia czy nie ma innych powodów, że kobieta traci na wadze. Lekarz powinien sprawdzić możliwość wystąpienia anemii czy niski poziom witaminy D oraz wysoki poziom kortyzolu. EKG może być również pomocne w poszukiwaniu przyczyn nieregularnego bicia serca u dziewcząt z zaburzeniami. Badanie gęstości zwana również skanem DEXA może być zastosowana w celu pomiaru stanu kości.

 

Kobiety, Bieganie, Wyścigi, Sportowcy, Zawodniczki

https://pixabay.com/pl/photos/kobiety-bieganie-wy%c5%9bcigi-sportowcy-655353/

Leczenie

Triada zawodniczek to zaburzenie, które należy traktować poważnie. Większość przypadków wymaga leczenia. Lekarz może pomóc w wypracowaniu nowych nawyków żywieniowych i wyborach żywieniowych. Może być konieczna zmiana diety, często na bardziej odżywczą, bardziej kaloryczną, która dostarczy wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych. Świetnie sprawdzi się tu odpowiedni dietetyk. Odpowiedni trener powinien zaplanować ilość oraz intensywność ćwiczeń. Pomocne mogą być również leki hormonalne zawierające estrogen lub progesteron.  Należy również pamiętać o okresowych badaniach krwi i ciągłej kontroli. Czasem potrzebny jest również psycholog lub psychiatra, aby zauważyć i niwelować problem.

Najskuteczniejszą profilaktyką jest edukacja. Zarówno wzrósł udział kobiet w sporcie wyczynowym, jak i częstość występowania triady w ciągu ostatnich 20 lat, większy nacisk położono na edukację sportowców, rodziców i trenerów w zakresie strategii zapobiegania rozwojowi czynników przyczynowych triady. Ważne jest, aby rozpocząć edukację młodych zawodniczek już w wieku podstawówki. Należy poruszać takie tematy, jak zdrowe odżywianie, mądry trening, regeneracja i odpoczynek oraz dbanie o swoje ciało.

Omega-3, D3 + K2MK7 w jednej kapsułce

Triada sportsmenów płci męskiej

Triada sportowców mężczyzn obejmuje zaburzenia hormonalne u mężczyzn. Jeśli sportowiec wykazuje niski poziom testosteronu, można mu przepisać terapię hormonalną.  Oprócz leczenia hormonalnego niezbędne jest zwiększenie spożycia kalorii.  Badania sugerują, że zaburzenia metaboliczne i reprodukcyjne obserwowane u mężczyzn można wyleczyć również po zmniejszeniu wysiłku fizycznego. Sportowcy płci męskiej mogą być predysponowani do rozwoju urazów spowodowanych złym stanem kości, a urazy mogą być pierwszą cechą towarzyszącą stanom triady.

 

Podsumowanie

Triada zawodniczek to zespół, który może obejmować zarówno fizyczne, jak i psychiczne aspekty zdrowia. Triada zawodniczek, choć bardziej powszechna w populacji sportowej, może również występować w populacji niesportowej oraz u mężczyzn.  Dzięki dalszym badaniom nad mechanizmami i skutkami problemów zdrowotnych u aktywnych i wysportowanych osób można opracować oparte na dowodach wytyczne, które zaowocują najlepszą praktyką. Jeśli zauważymy jakiekolwiek sygnały, które wskazują na triadę sportsmenek/sportsmenów – warto zwrócić się do specjalisty.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3435916/#:~:text=The%20female%20athlete%20triad%20(the%20triad)%20refers%20to%20a%20constellation,bone%20mineral%20density%20(BMD).

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/female-athlete-triad

https://www.aafp.org/afp/2000/0601/p3357.html

https://www.sportsmd.com/womens-health/female-athlete-triad/

https://pixabay.com/pl/illustrations/superbohater-dziewczynka-pr%c4%99dko%c5%9b%c4%87-534120/

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*