Wegetarianizm w pigułce - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Wegetarianizm w pigułce

Nie od dziś wiadomo, że nie każdy je mięso. Dzieje się tak z różnych powodów; czy to kwestie smakowe czy etyczne. W ostatnich latach bardzo dużo osób zdecydowało się przejść na taką dietę nawet ze względu na modę. Coraz więcej restauracji ma w swojej ofercie posiłki specjalnie dla tych wybranych grup. Należy pamiętać, że wegetarianie i weganie to dwie różne grupy, mające trochę inne przekonania. Dużo osób zadaje sobie pytanie czy na takiej diecie można zrobić formę oraz czy to jest zdrowe?

A więc…

Co to jest wegetarianizm i skąd się wziął?

Wegetarianizm zaczął być popularny pod koniec XIX wieku, kiedy to utworzono stowarzyszenia wegetarianów i zaczęto się łączyć.

Jest to w pełni świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa oraz ryb i owoców morza oraz produktów które pochodzą od zwierząt: tj. smalec lub żelatyna. Wegetarianie decydują się na taką dietę z różnych względów. Czasem jest to zdrowie, innym razem etyka, a jeszcze innym ekologia lecz łączy ich jeden cel- wyeliminowanie wyżej wymienionych produktów ze swojej diety. Wegetarianizm to dla wielu osób nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia. Wegetarianie się wspierają, łączą się i podejmują wiele działań na rzecz obrony praw zwierząt. Osoba, która stosuje dietę bezmięsną nie kupuje zazwyczaj kosmetyków, które były testowane na zwierzętach. Szuka takich, które są jak najbardziej naturalne. W internecie można znaleźć listę kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach, którą przygotowuje Organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Często na opakowaniach produktów widnieje taki napis. Popularne wśród wegetarian są również kosmetyki, które są robione ręcznie, w warunkach domowych. W diecie takiej osoby znajduje się dużo owoców i warzyw, produktów zbożowych, ale także mlecznych, które są źródłem tłuszczu i białka. Świetnymi źródłami tłuszczu mogą być ziarna słonecznika, dyni, sezamu, kokos czy awokado, ale także migdały.  Dostarczają również masę mikroelementów, np. cynku, wapnia, żelaza. Każdy z nich dostarcza innych składników odżywczych.Trzeba pamiętać, aby dieta nie była nudna i monotonna, aby nie wystąpiły w niej niedobory i braki.

 

 

 

https://corpusetmente.es/dieta-vegana/

 

 

Wady diety wegetariańskiej

  • bardzo syci- jest to uciążliwe dla osób, które muszą spożywać dużo kalorii ze względu na aktywny tryb życia, a jedząc dużo warzyw czują się ciągle najedzeni oraz towarzyszy im uczucie pełności
  • Niedobór witamin: B12 i D
  • Braki w mikroelementach: żelazo, wapń oraz cynk.
  • Niska wartość spożywanego białka oraz trudności w dostarczeniu go w porównaniu z dietą mięsną.

Zalety diety wegetariańskiej

  • Zazwyczaj mniejsza ilość kalorii, która może powodować niższą wagę i obniżenie wskaźnika otyłości,
  • Więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • Większa zawartość błonnika pokarmowego, który pomaga w perystaltyce jelit.
  • Korzystny stosunek sodu do potasu;
  • Mniejsze prawdopodobieństwo zarażenie się na przykład salmonellą czy włośniem krętym, które znajdują się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.

 

Połączenie witaminy D3 + K2MK7 w jednej kapsułce

Dieta wegetariańska ma kilka odmian w zależności od dobieranych do niej produktów. Najczęściej wyróżniamy następujące jej rodzaje:

  1. WEGANIZM – jest oparty tylko na produktach pochodzenia roślinnego (zboża, owoce, warzywa, orzechy). Weganizm wyklucza jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja, mleko, a nawet miód), ale również na przykład nie noszą odzieży wykonanej ze skóry.

Weganizm ma kilka odmian:

  • frutarianizm – dieta ta polega na wykluczeniu zarówno mięsa i innych produktów odzwierzęcych, ale też warzyw!  Frutarianie jedzą jedynie owoce,  choć jedna z odmian diety zakłada wprowadzenie do jadłospisu orzechów, nasion i pestek. Frutarianie spożywają tylko produkty surowe, bez zbędnej obróbki termicznej- na przykład gotowania.Frutarianie sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach, a niektórzy tylko te które leżą już na ziemii i nie są bezpośrednio zerwane. Dbają też o to, aby te owoce były z upraw ekologicznych i nie zawierały pestycydów, zbędnych konserwantó i innych substancji chemicznych.
  • witarianizm –polega na spożywaniu produktów surowych i nie używaniu obróbki termicznej. Uważają oni bowiem, że gotowanie potraw niszczy enzymy, witaminy i składniki mineralne zawarte w jedzeniu. Poprzez to produkty takie już są bezużyteczne. Poza tym osoby na tej diecie twierdzą, że jest to w pełni zgodne z naszą naturą i jest to jedyna droga do osiągnięcia zdrowia i szczęścia. Myślą,  że zwierzęta innych gatunków również spożywają surowe jedzenie, a więc dlaczego my mielibyśmy robić coś inaczej? Poza tym twierdzą, że proces gotowania bardzo negatywnie wpływa na żywność, gdyż podczas niego  wytwarzają się w produktach spożywczych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które mają działanie rakotwórcze. Zwracają także uwagę na ocieplenie klimatu i środowisko.
  1. LAKTO‑WEGETARIANIZM – poza produktami roślinnymi je się mleko i jego przetwory.
  2. LAKTO‑OWO–WEGETARIANIZM – dieta zawiera produkty pochodzenia roślinnego, mleko i jaja.
  3. SEMI‑WEGETARIANIZM – z diety wyklucza się jedynie czerwone gatunki mięsa, oprócz produktów roślinnych spożywane są: ryby, drób, jaja i mleko.

 

„Wegetarianizm staje się w Polsce coraz bardziej popularny.  Badania przeprowadzone we wrześniu 2013 r. przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini wykazały, że w Polsce 1,6%, tj. ok. 0,5 mln osób jest weganami, 1,6% stosuje dietę laktoowowegetariańską, a wegetarianami określiło się 3,7% respondentów.

Najwięcej wegetarian żyje w Indiach. Według ankiety, 40% Hindusów jest wegetarianami (31% to laktowegetarianie, a 9% spożywa także jaja).

W Stanach Zjednoczonych z mięsa rezygnuje 2,5% społeczeństwa, a w Kanadzie – 4%.

W Ameryce Łacińskiej wysokim odsetkiem wegetarian charakteryzuje się Brazylia – 5%.

W Australii na podstawie National Nutrition Survey liczbę wegan i wegetarian szacuje się na ok. 4% populacji.”

Kompleks witamin z grupy B w wegańskich kapsułkach

 

DIETA WEGAŃSKA – ZALETY

Zalet, które posiada dieta wegańska jest naprawdę sporo. Jesteśmy w stanie prawidłowo ją skomponować, tak aby nie była ona niedoborowa. Jeżeli nie mamy takiej wiedzy zawsze możemy zgłosić się do dietetyka. W diecie wegańskiej znajduje się duża ilość złożonych węglowodanów, gdyż spożywają oni duże ilości kasz, ryżu, pszenicy, jęczmienia czy owsa. U podstawy ich diety znajdziemy również rośliny strączkowe takie jak  soja, fasola, groch, soczewica, które są świetnym źródłem białka. Jako tłuszcze służą im ziarna i orzechy,  ale również kokos i awokado. Nie można zapominać o mikroelementach, które znajdziemy w warzywach i owocach.

Zalety diety wegańskiej zostały ostatnio naukowo potwierdzone. Należy tylko pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu jej i nie wyrządzimy sobie krzywdy. Ma ona wiele plusów, gdyż dzięki niej możemy uchronić się na przykład przed miażdżycą czy hemoroidami.

Inne zalety diety wegańskiej to duża zawartość błonnika, który poprawie perystaltykę jelit, ale również zawdzięczamy im bogactwo witamin A i C.

 

 

101 powodów aby przejść na weganizm

 

DIETA WEGAŃSKA – WADY

Weganie cierpią bardzo często na niedobory pierwiastków i związków mineralnych, najczęściej wit, B12, żelaza, wapnia.

Dieta wegańska – efekty:

  • niższe ryzyko śmierci,
  • niższy poziom cholesterolu LDL, co powoduje brak odkładania się go na ścianach i zapobieganie miażdżycy,
  • niższe ryzyko nadciśnienia tętniczego,
  • niższe ciśnienie tętnicze krwi,
  • mniejsze ryzyko cukrzycy typu B.

3 substancje w jednym dla zdrowia kości i organizmu: wapń, D3, K2MK7

Dieta wegańska dla sportowców?

Osoby uprawiające sport mają zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na makroskładnik – białko, które jest potrzebne na przykład do budowy masy mięśniowej.  Pełnowartościowe białko serwatkowe jest także dostępne dla wegetarian. Wiele firm suplementacyjnych takowe oferuje. Pozwala to na szybkie uzupełnienie niedoborów. Dużo trudniejsza sprawa jest z weganami, którzy nie jedzą mięsa i nabiału oraz jajek czy miodu. Aby prawidłowo zbilansować dietę sportowca-weganina potrzebna jest naprawdę ogromna wiedza.  Chociaż teraz i tak wszystko idzie tak do przodu, że nawet odżywki białkowe są wegańskie, ale nadal nie są ogólnodostępne.

 

Kreatyna dla sportowców – niedoborowy aminokwas u wegan

Niektóre osoby zbyt pochopnie decydują się na taką dietę, nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat. Nie znają podstaw zdrowego odżywiania i skazują się niestety na niedobory. Ograniczenie codziennego jadłospisu do kilku produktów jest dużym błędem. Dieta wegetariańska czy jakakolwiek inna musi być bardzo urozmaicona i odpowiednio zbilansowana, a samodzielne jej dopasowanie bez wystarczającej wiedzy jest ciężkie. Jeżeli zacznie się taką dietę- warto skontaktować się ze specjalistą.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/frutarianzim-zasady-wady-i-zalety-diety-frutarianskiej-aa-ePqT-rckR-bXzF.html

Surowa dieta – za i przeciw

https://www.lightbox.pl/poradnik-lightbox/zdrowe-odzywianie/wyniki-badania-instytutu-badania-opinii-homo-homini-dla-lightbox-wrzesien-2013

http://boytopvi.duckdns.org/302.php

https://bonavita.pl/dieta-weganska-wady-i-zalety-modnej-filozofii-zycia

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

 

https://hail.to/riccarton-high-school/article/uI3ZacD

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*