Wodorowęglan sodu - działania, użycie - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Wodorowęglan sodu – działania, użycie

Może nazwa dwuwęglan sodu nie mówi ludziom zbyt dużo, ale soda już tak. Wszyscy dobrze ją znamy i ma szerokie spektrum zastosowań. Od używania do wypieków w kuchni, do czyszczenia biżuterii do pomocy w zabrudzeniach w naszej kuchni czy łazience.

Czym jest Wodorowęglan sodu?

„Nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. Wodorowęglan sodu można nazywać tak zwanym kwaśnym węglanem sodu. To wodny roztwór wodorowęglanu sodu. Jego odczyn jest słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada. Z kwasami reaguje z wydzieleniem dwutlenku węgla i wody.Stosowany jest do pieczenia ciast, zmiękcza on wodę, jest dodatkiem do żywności regulujący pH, to składnik musujących napojów czy tabletek musujących, w lecznictwie również go znajdziemy, w gaśnicach pianowych czy jako substancja pochłaniająca zapachy i wilgoć.”

Beta-alanina jako wsparcie wytrzymałości

Działania

Wodorowęglan sodu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.  Dobrze sprawdzi się do oczyszczania organizmu z toksyn. W takim przypadku należy jednak wodorowęglan sodu stosować regularnie max. 3 tygodnie. Ponadto wodorowęglan sodu może pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust. Wystarczy wypłukać roztworem jamę ustną.

„Osoby chore na mukowiscydozę mają bardziej kwaśny odczyn dróg oddechowych, niż osoby zdrowe. Utrudnia im to walkę z bakteriami.Tak wynika z badań naukowców z University of Iowa (USA). Odkryli oni, że mutacja dotycząca białka CFTR prowadzi do powstania kwaśnego odczynu w drogach oddechowych, co utrudnia zwalczanie zakażeń. Pozawala go zwalczyć soda oczyszczona, czego dowiedziono w badaniach na zwierzętach. Naukowcy podali zwierzętom do dróg oddechowych zwykły roztwór sody oczyszczonej, który przywrócił prawidłowy odczyn w płucach, a także spowodował, że bakterie zostały zlikwidowane niemal równie skutecznie, jak u zdrowych osobników. Z uwagi na to, iż badania są na bardzo wczesnym etapie, naukowcy odradzają chorym samodzielnie podejmowane inhalacje z sody, gdyż nie do końca zbadano ich wpływ na organizm.”

Można go stosować podczas infekcji dróg moczowych. Soda oczyszczona pomaga w walce z  ukąszeniami owadów.

Sodą można złagodzić  ból gardła i katar stosując inhalacje, płukanki gardła czy krople do nosa.

Soda oczyszczona, rozpuszczona w wodzie, w połączeniu z sokiem z cytryny to sprawdzony od wielu lat sposób na zgagę. Niestety, takie rozwiązanie nie leczy zgagi, a jedynie na chwilę łagodzi ból. W przypadku zgagi lepiej udać się do specjalisty, który przepisze odpowiednie leki.

Cytryna z sodą oczyszczoną NIE jest lekiem na raka!

Nie ma na to żadnych dowodów naukowych, że e taka mieszanka leczy nowotwory.

Mówi się, że mieszanka soku z cytryny z sodą oczyszczoną jest lekiem na raka. Cytryna ma silne właściwości antynowotworowe i może wyleczyć raka, a jeśli doda się do niej sodę oczyszczoną, będzie działała jeszcze lepiej, ponieważ soda znormalizuje pH organizmu. Nie słuchajcie tych bzdur, proszę.

Sport

„Podczas ćwiczeń o znacznej intensywności w mięśniach i we krwi gromadzą się kwas i dwutlenek węgla.  Wodorowęglan sodu zwiększa zdolność buforowania, co potencjalnie korzystnie wpływa na dużą wydajność podczas ćwiczeń. Wspomaga wewnątrzkomórkową regulację pH przez zwiększa pH i stężenie wodorowęglanów (HCO3). Powstały między dwoma środowiskami – gradient pH prowadzi do wypływu jonów H+ i La (mleczanu) z mięśni poddanych pracy podczas jednostki treningowej.

Wodorowęglan sodu zwiększa podczas ćwiczeń zdolności wysiłkowe sportowców. Poprawia wydajność o około 2% przy krótkotrwałych sprintach o znacznej intensywności, których czas trwania to max. 60 sekund, natomiast gdy czas trwania wysiłku przekracza 10 minut, soda oczyszczona nie ma już takiego zastosowania.

Wodorowęglan sodu poprawia również wydolność osób wykonujących ćwiczenia siłowe o dużej intensywności i powtarzalności,  na przykład podczas CrossFitu.  Soda oczyszczona pozwala na tego typu treningu na wykonanie liczby powtórzeń większej o 2–6%.  Badania potwierdzają, że wodorowęglan może poprawić wyniki osiągane przez wytrenowanych pływaków na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz zdolności wysiłkowe podczas biegu na krótkim dystansie 400–800 metrów czy jazdy na rowerze na odcinku 2/3 km.”

Dawkowanie

Suplementację dwuwęglanem sodu zaleca się w wysiłkach o charakterze wytrzymałościowo-siłowym i wytrzymałościowo-szybkościowym, które trwają od  1 do 7 minut. Są to na przykład biegi średniodystansowe, pływanie czy wcześniej wspomniany crossfit. W badaniach stosowano różne dawki dwuwęglanu sodu, jednak przyjęło się, że odpowiednią dawką jest 300 mg dwuwęglanu sodu na kilogram masy ciała. Zaleca się rozpuszczenie wyliczonej ilości proszku do napoju izotonicznego, który następnie należy wypić w kolejnych 30 minutach tak, aby skończyć na 90-120 minut przed planowanym treningiem czy startem. Należy pamiętać, że jego podawanie przez dłuższy okres czasu lub stosowanie mniejszych dawek, nie wpływa na wydolność fizyczną. Jego działanie obserwuje się dopiero w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, a nie od razu po jego spożyciu.

Uwaga

Przed podjęciem suplementacji należy mieć na uwadze fakt, że jego stosowanie może powodować efekty uboczne. Objawiać się to może  skurczami żołądka, wzdęciami, nudnościami czy wymiotami. Zbyt duże dawki mogą powodować nawet arytmię serca.

Białko – niezbędny składnik regeneracji

Soda oczyszczona a astma

W badaniu wzięły udział dzieci, które miały groźne dla życia napady astmy. Z badań naukowców wynika, że zastrzyki z roztworu sody oczyszczonej podawane dzieciom chorym na astmę łagodzą skurcz ścianek oskrzeli. Podawanie sody znacznie łagodziło zakwaszenie krwi czy objawy śpiączki. Lekarze mówią, że soda oczyszczona może być stosowana jako metoda terapii u tych pacjentów z astmą, u których z powodu groźnych ataków astmy konieczne jest wspomaganie oddychania.

Przedtreningówka od Testosterone.pl

 

Kosmetyka

Wodorowęglan sodu ma liczne zastosowanie również w kosmetyce:

  • peeling – należy dodać wodorowęglan sodu do swojego żelu do twarzy czy ciała. Taki peeling pomoże nam zlikwidować suchą powierzchnię skóry
  • antyperspirant – stosując wodorowęglan sodu, unikniemy podrażnień, które pojawiają się na świeżo ogolonej skórze.
  • wybielanie – soda oczyszczona to składnik, który może być używany do  wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że taki efekt to jedynie skutek starcia szkliwa. W ten sposób łatwo zniszczyć szkliwo i nie warto się w to bawić.

 

https://www.inewsgr.com/359/ti-kanei-i-mageiriki-soda-sto-spiti-stin-ygeia-kai-sta-aftoanosa-nosimata.htm

 

Podsumowanie

Podsumowując „soda” ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Suplementacja wodorowęglanem sodu w sportach walki może być skuteczną metodą poprawy zdolności wysiłkowych. Należy pamiętać o wysokim ryzyku objawów niepożądanych w postaci na przykład nudności czy biegunek. W celu osiągnięcia maksymalnych korzyści przy minimalnych skutkach ubocznych warto patrzeć i oceniać jak co na kogo działa.

 

Źródła

“Induced Metabolic Alkalosis Affects Muscle Metabolism and Repeated-Sprint Ability”- DAVID BISHOP, JOHANN EDGE, CINDY DAVIS, and CARMEL GOODMAN ; Team Sport Research Group, School of Human Movement and Exercise Science, The University of Western Australia, Crawley, WA, AUSTRALIA

“Effects of sodium bicarbonate ingestion on swim performance in youth athletes”- Adam Zajac, Jaroslaw Cholewa, Stanislaw Poprzecki, Zbigniew Waśkiewicz, Jozef Langfort; Journal of Sports Science and Medicine (2009) 8, 45-50

“Effects of Sodium Bicarbonate on High- Intensity Endurance Performance in Cyclists: A Double-Blind, Randomized Cross-Over Trial”- Florian Egger, Tim Meyer, Ulf Such, Anne Hecksteden ; Institute of Sports and Preventive Medicine, Saarland University, Saarbrucken, Germany

“Sodium Bicarbonate Improves Swimming Performance”-A. M. Lindh, M. C. Peyrebrune, S. A. Ingham, D. M. Bailey, J. P. Folland; Int J Sports Med 2008; 29(6): 519-523

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/201468,suplementacja-w-sportach-silowych-czesc-ii-beta-alanina-wodoroweglan-sodu-i-azotany

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorow%C4%99glan_sodu

https://www.medonet.pl/zdrowie,wodoroweglan-sodu—produkcja-i-zastosowanie,artykul,1733263.html

www.esculap.com

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/soda-oczyszczona-wlasciwosci-i-zastosowanie-leczenie-soda-oczyszczona-aa-NNV2-nPWm-6KKf.html

Lansky V., Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo: K.E.Liber, Warszawa 2008

http://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news,390751,mukowiscydoza-zakwasza-pluca.html

https://www.inewsgr.com/359/ti-kanei-i-mageiriki-soda-sto-spiti-stin-ygeia-kai-sta-aftoanosa-nosimata.htm

Dwuwęglan sodu – proszek wielozadaniowy – w kuchni, w łazience i w sporcie

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • Aleksandra
    29 kwietnia 2020 o 10:12

    Pani Paulino co to oznacza zbyt duże dawki? Bo powinna to Pani napisać. A jeśli chodzi o wspomaganie leczenia raka no to według mnie powinna Pani pokusić się o zaznajomienie z doświadczeniem Pana prof. Andrzeja Frydryszewskiego, dra. Huberta Czerniaka i innych godnych polecenia specjalistów, których niestety piętnuje się za holistyczne podejście do człowieka. Niemniej jednak cieszę się, że tworząc artykuły poszerza Pani wiedzę, warto też otworzyć umysł na sposoby, które działają, natomiast z powodu braku informacji na temat mechanizmu działania są z góry odrzucane.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      29 kwietnia 2020 o 14:20

      „W badaniach stosowano różne dawki dwuwęglanu sodu, jednak przyjęło się, że odpowiednią dawką jest 300 mg dwuwęglanu sodu na kilogram masy ciała”, a więc każda dawka wyższa niż podana może już powodować skutki uboczne. Czekamy na więcej naukowych badań, które potwierdziłyby słuszność tej tezy 🙂 Pozdrawiam!

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*