Wpływ odżywiania na pracę tarczycy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Wpływ odżywiania na pracę tarczycy

W dzisiejszych czasach w wielu przypadkach wygląd jest głównym wyznacznikiem, który może wpływać na jego powodzenie w życiu. Konieczne jest dostarczanie białka, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych, witamin i wody. Każdy z nas na pewno wie, że odżywianie wpływa na prawie każdy aspekt naszego życia. Zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Jedząc pełnowartościowe posiłki możemy cieszyć się piękną skórą, mocnymi paznokciami czy lśniącymi włosami.  To właśnie odżywianie decyduje o naszej energii życiowej i dobrym samopoczuciu. Przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego prowadzi do nadwagi i otyłości, jeżeli nie kompensujemy tego aktywnością fizyczną. Są to zjawiska niekorzystne dla zdrowia człowieka, przyśpieszają choroby, powodują zmiany w obrębie całego organizmu.

Czym jest racjonalne odżywianie?

Właściwa dieta musi zaspokajać daną osobę na wszystkie mikro oraz makro składniki. Musi mieć odpowiednią ilość kalorii, aby nie doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Musi być indywidualnie dopasowana do każdego. Musi ona dostarczać odpowiednią ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Warto zadbać o to, aby pochodziły z odpowiednich źródeł, tj. chude mięso, nabiał, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa. Różnimy się od siebie i każdy z nas ma inne potrzeby. Osoba z siedzącym trybem życia będzie miała inną dietę niż osoba, która jest bardzo aktywna fizycznie.  Osoba z wysokim „NEAT’EM” potrzebuje zdecydowanie więcej kalorii do życia i odpowiedniego funkcjonowania. Jednostki chorobowe również wpływają na nasz organizm i na sposób żywienia w tym okresie. Płeć i wiek jest kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na dietę. Na przykład kobiety potrzebują więcej żelaza i wapnia niż mężczyźni co jest związane z ich układem hormonalnym.
Należy dbać o to, aby dieta nie była monotonna. Można dzięki temu uchronić się przed nudą w kuchni. W każdym posiłku najlepiej, aby znajdowały się wszystkie makroskładniki, w tym 30 gramów białka.
Zasada PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ nie jest skomplikowana. Na samym dole znajduje się oczywiście aktywność fizyczna, która powinna być nieodłącznym elementem w naszym życiu. Później możemy znaleźć takie produkty jak owoce, warzywa czy węglowodany – ryże, kasze, makarony. W okolicach wierzchołka znajdują się produkty, które powinny być spożywane jak najrzadziej- na przykład fast foody, słodycze itp.  Odpowiednie odżywianie ma kluczowy wpływ na cały organizm człowieka.

 

https://www.google.pl/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fhealthclinic.pl%2Fnaturopatia%2Fwplyw-jodu-organizm-czlowieka%2F&psig=AOvVaw1QGUNVupCLEdlxyFK2bWQZ&ust=1590844285133000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCNDMn_WS2ekCFQAAAAAdAAAAABAD

 

 

Ale jaki wpływ na tarczycę ma odżywianie?

  • „hormony tarczycy zawierają w swojej cząsteczce jod,
  • tyreoperoksydaza (TPO), enzym kluczowy w syntezie hormonów tarczycy, zawiera w swojej cząsteczce żelazo,
  • odjodowanie (czyli usuwanie jednej cząsteczki jodu) T4 do T3 zachodzi za sprawą enzymów, które zawierają w swej cząsteczce selen,
  • cynk jest składnikiem białek receptorowych T3, a jego niedobór zaburza wiązanie tego hormonu.”

Źródła składników mineralnych

Do swojego organizmu powinniśmy dostarczać mikroelementy w odpowiednich ilościach. Niedobór jodu, żelaza, selenu i cynku może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu narządu jakim jest tarczyca.  Osoba, która choruje na niedoczynność tarczycy powinna zwrócić więc uwagę na podaż właśnie tych składników mineralnych. 80% ilości jodu w organizmie znajduje się w tarczycy dlatego jest on tak ważny w przypadku jej funkcjonowania. Klimat morski na pewno będzie sprzyjał takim osobom. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze to najlepiej spożywać ryby morskie oraz owoce morza.  Żelazo również powinno być dostarczane do naszego organizmu. Jego niedobór może negatywnie wpływać na pracę tarczycy oraz może powodować anemię. Wśród najlepszych źródeł żelaza wyróżnia się mięso oraz podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, otręby, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa oraz owoce.

Selen również jest nieodłącznym elementem do odpowiedniej pracy tarczycy. Najlepszym źródłem selenu okazały się orzechy brazylijskie Selenometionina i selenocysteina – czyli najlepiej przyswajalne formy selenu znajdują się w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Znajdziemy go również wśród takich produktów jak: mięso, jaja, nasiona, fasola, ciecierzyca, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula. Witamina D3 pełni role regulującą funkcję wydzielniczą tarczycy. Do jej źródeł zalicza się tran i tłuste ryby morskie (śledź, łosoś).  Jest to witamina, która w 90% jest syntezowana w skórze pod wpływem słońca. Niestety, ale możemy ją czerpać tylko w okresie wiosenno-letnim. Podczas jesieni i zimy możemy odczuwać jej niedobory. Optymalne warunki do wytworzenia witaminy D3 panują w miesiącach od kwietnia do września, w godzinach 10.00–14.00.

Selen jako wsparcie pracy tarczycy

A co z nadczynnością tarczycy?

Kwasy omega-3 są bardzo istotne w nadczynności tarczycy gdyż wykazują działanie przeciwzapalne.  Nie możemy zapominać o ich dostarczaniu. Często są suplementowane, gdyż dużo osób posiada niedobory w tym zakresie. Źródłami tego składnika są orzechy, oleje,pestki, nasiona, awokado oraz ryby. Antyoksydanty również mają znaczący wpływ na pracę omawianego hormonu. Należy pamiętać o witaminie E, C, beta-karotenie oraz polifenolach, gdyż to one wzmacniają nasz układ odpornościowy. Kolejnym mikroelementem jest  wapń. Nie od dziś wiadomo, że ma on wpływ na mocne i zdrowe kości. W związku ze zwiększonym metabolizmem w nadczynności tarczycy znacznie wzrasta ryzyko osteoporozy oraz powstawaniu wielu problemów z układem kostnym. Źródłem wapnia są mleko i jego przetwory oraz zielone warzywa. Również warto zwrócić uwagę na jod i witaminę D3, które są opisane powyżej.

Omega-3 z dodatkiem witaminy D3 i K2MK7

 

 

Czym jest tarczyca?

„Tarczyca to nieparzysty narząd wydzielania wewnętrznego, który znajduje się na przedniej powierzchni szyi, nieco bocznie i poniżej tzw. ‚jabłka Adama’.Leży ona dokładnie pod skórą i można ją łatwo wyczuć. Położenie to pozwala także na bardzo szybkie zauważenie powiększenia się tego narządu, którego przyczyną najczęściej jest schorzenie tarczycy. Produkuje ona niezbędne hormony dlatego jest bardzo ukrwiona. Zaopatrujące ją gałęzie tętnicze odchodzą od głównych tętnic szyjnych, dlatego przy chorobowym przeroście tego gruczołu często po przyłożeniu słuchawki lekarskiej można wysłuchać szmer krwi przepływającej przez tarczycę.”

NAC

Silne wsparcie antyoksydacyjne organizmu – NAC

Jakie hormony wydzielane są przez tarczycę i jaka jest ich rola?

Tarczyca produkuje trzy hormony:
– tyroksynę – reguluje procesy przemiany materii,
– trijodotyroninę – reguluje procesy przemiany materii,
– kalcytoninę – reguluje gospodarkę wapniową,

Ich obecność dla prawidłowego rozwoju i życia człowieka jest niezbędna. Warto regularnie wykonywać badania, aby uchronić się przed problemami ze zdrowie. Kiedy odnotujemy ich niedobór może przyczynić się to do niedorozwoju umysłowego i niedorozwoju kości.  Zwiększają one syntezę białek we wszystkich tkankach człowieka i wpływają na zwiększenia zużycia tlenu. Ma to wpływ na przemianę materii co może skutkować zwiększoną lub zmniejszoną masą ciała. Co ważne – do ich syntezy niezbędny jest jod.

Przeciętne dobowe zapotrzebowanie organizmu na jod to około 150 – 200 mcg (mikrogramów). Należy wspomnieć również o gruczołach przytarczycznych, które położone są na tylnej powierzchni tarczycy w liczbie od 2 do 6. Ich rolą jest regulacja wapniowa organizmu.

 

https://www.pinterest.co.uk/pin/758152918499868546/

 

Podsumowanie

Wczesne wykrywanie chorób tarczycy i profilaktyka poprzez uzupełnienie mikroelementów uchroni wiele osób, a zwłaszcza dzieci od poważnych następstw chorób tarczycy. Warto zadbać o zdrowe, racjonalne odżywianie ponieważ jest ono kluczem do sukcesu i nie zastąpią nam go żadne suplementy!

 

Kompleks Witamin z grupy B

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarczyca

HANNA STOLIŃSKA, DIANA WOLAŃSKA – SKŁADNIKI POKARMOWE ISTOTNE W NIEDOCZYNNOŚCI
TARCZYCY

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/124437,dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy

https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-tarczycy/zalecenia-zywieniowe-w-nadczynnosci-tarczycy

https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/diety/10251403/nadczynnosc-tarczycy-a-dieta-co-jesc-czego-unikac.html

Marcin GołyńskiBudowa i funkcje gruczołu tarczowego – szczegóły istotne dla lekarza praktyka, Katowice: Elamed, 2012

William F. Ganong: Fizjologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009,

Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka, tom 3.

https://pl.pinterest.com/pin/401805597986135608/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*