Zaburzenia błędnika – za co odpowiada błędnik w ciele ludzkim? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zaburzenia błędnika – za co odpowiada błędnik w ciele ludzkim?

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-5341577/

Za co odpowiada błędnik w ciele ludzkim?

Wiele osób wstanie i przejdzie przez ten świat bez większego zastanowienia. Ale aby to zrobić, twój mózg musi dostać odpowiednie sygnały od ciała przez wiele złożonych systemów, które pracują obok siebie, aby utrzymać cię w równowadze. Możesz być zaskoczony, jak dokładnie ciało utrzymuje równowagę i co się dzieje, gdy te systemy nie działają prawidłowo.

Jak utrzymujemy równowagę

Jak osoba z zaburzeniami równowagi utrzymuje poczucie równowagi? Proces ten polega na pracy zespołowej między narządami zmysłów i mózgu.

Trzy systemy centralne muszą przekazywać informacje sensoryczne do mózgu, które są wykorzystywane do utrzymania równowagi.

  • Skóra, stawy i mięśnie
  • Oczy
  • Uszy

Weźmy najpierw skórę, stawy i mięśnie.

Wszystkie części ciała są połączone z tymi organami, wykorzystując nerwy do zbierania ogólnej wiedzy o wielu rzeczach, od temperatury, ciepła i wilgotności po zmiany wysokości. Mózg zbiera informacje z ciała o świecie, a następnie wysyła sygnały z powrotem do ciała, aby powiedzieć im, jak się poruszać i reagować.

Kluczowym elementem układanki równowagi są oczy. Podczas skanowania horyzontu, oczy obserwują interakcje pomiędzy różnymi częściami ciała i siłą grawitacji ziemi.

Wreszcie, uszy są ważne nie tylko dla słuchu, ale także pomagają w utrzymaniu równowagi.

Ucho wewnętrzne znajduje się na końcu przewodów słuchowych. Znajduje się ono w niewielkim otworze w kości czaszki po obu stronach głowy.

 

Witamina D3 od Apollos hegemony – niezbędny suplement w naszej szerokości geograficznej

Ucho wewnętrzne składa się z 3 głównych części:

  • Ślimak to część słuchowa ucha wewnętrznego, która zmienia fale dźwiękowe w sygnały nerwowe,
  • Kanały półkoliste wyczuwają równowagę i postawę, aby pomóc w utrzymaniu równowagi,
  • Przedsionek jest to część jamy ucha wewnętrznego znajdująca się pomiędzy ślimakiem a kanałami półkolistymi, która również wspomaga równowagę.

 

Funkcje ucha wewnętrznego

Ucho wewnętrzne pełni dwie główne funkcje. Pomaga słyszeć i utrzymywać równowagę. Części ucha wewnętrznego są połączone, ale pracują oddzielnie, aby wykonać każde zadanie.

Ślimak współpracuje z częściami ucha zewnętrznego i środkowego, aby pomóc Ci usłyszeć dźwięki. Wygląda on jak mała spiralna muszla ślimaka.

Ślimak jest wypełniony płynem. Zawiera mniejszą, wrażliwą strukturę zwaną narządem Cortiego. Działa on jak „mikrofon” organizmu. Zawiera 4 rzędy maleńkich włosków, które odbierają wibracje z fal dźwiękowych.

 

Droga dźwięku

Aby człowiek mógł usłyszeć dźwięk, musi przejść kilka etapów od ucha zewnętrznego do wewnętrznego:

Ucho zewnętrzne (ta część, którą widać) działa jak lejek, który przesyła do przewodu słuchowego dźwięki ze świata zewnętrznego.

Fale dźwiękowe wędrują w dół przewodu słuchowego do błony bębenkowej w uchu środkowym.

Fale dźwiękowe wprawiają w drgania błonę bębenkową i poruszają 3 małe kosteczki słuchowe w uchu środkowym.

Ruch w uchu środkowym prowadzi do powstania fal ciśnienia, które wprawiają w ruch płyn znajdujący się w ślimaku.

Ruch płynu w uchu wewnętrznym sprawia, że maleńkie włoski w ślimaku wyginają się i poruszają.

Tańczące” włoski w ślimaku zamieniają ruchy fal dźwiękowych na sygnały elektryczne.

Sygnały elektryczne są wysyłane do mózgu przez nerwy słuchowe. W ten sposób powstaje dźwięk.

 

Równowaga

Częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialną za równowagę jest przedsionek i kanały półkoliste.

3 kanały półkoliste to rurki w kształcie pętli w uchu wewnętrznym. Są one wypełnione płynem i wyłożone drobnymi włoskami, podobnie jak w ślimaku, z tą różnicą, że włoski te odbierają ruchy ciała zamiast dźwięków. Włoski działają jak czujniki, które pomagają w utrzymaniu równowagi.

Kanały półkoliste znajdują się względem siebie pod kątem prostym. To pomaga im mierzyć ruchy bez względu na to, w jakiej pozycji się znajdujemy.

Kiedy poruszasz głową, płyn wewnątrz kanałów półkolistych przesuwa się. Powoduje to przemieszczanie się znajdujących się w nich maleńkich włosków.

Kanały półkoliste są połączone przez „worki” w przedsionku, w których znajduje się więcej płynu i włosków.

Te czujniki ruchu i równowagi wysyłają elektryczne wiadomości nerwowe do mózgu. Z kolei mózg informuje twoje ciało, jak utrzymać równowagę.

Jeśli jesteś na rollercoasterze lub na łodzi, która porusza się w górę i w dół, płyn w uszach wewnętrznych może potrzebować chwili, aby przestać się poruszać. Dlatego możesz odczuwać zawroty głowy przez pewien czas, nawet jeśli przestaniesz się ruszać lub znajdziesz się na twardym podłożu.

Kurkumina z dodatkiem piperyny – wsparcie kondycji aparatu ruchu, obniżanie nadmiernych stanów zapalnych oraz inne działania plejotropowe

Ucho zewnętrzne oraz środkowe

 

Ucho zewnętrzne

Zewnętrzna część ucha składa się z małżowiny usznej i płatka usznego. Małżowina uszna to część ucha zewnętrznego przypominająca muszlę, zbudowana z chrząstki i skóry. Kieruje ona fale dźwiękowe z zewnątrz do przewodu słuchowego zewnętrznego, który z kolei przekazuje je do błony bębenkowej (zwanej też bębenkiem). Błona tympaniczna jest cienką, półprzezroczystą membraną, która oddziela ucho zewnętrzne od środkowego.

 

Ucho środkowe

Ucho środkowe jest przestrzenią wypełnioną powietrzem, w której znajdują się 3 małe kosteczki (zwane kosteczkami słuchowymi), zwane młoteczkiem, siekaczem i strzemiączkiem. Fale dźwiękowe, które docierają do błony bębenkowej, powodują jej drgania. Drgania te są następnie przekazywane do kosteczek słuchowych, które wzmacniają dźwięk i przekazują drgania do okienka owalnego (cienkiej błony między uchem środkowym a wewnętrznym).

Przewód Eustachiusza jest wąskim przewodem łączącym ucho środkowe z tylną częścią nosa i gardła (zwaną nosogardłem). Jej zadaniem jest wpuszczanie powietrza do ucha środkowego oraz odprowadzanie śluzu z ucha środkowego do nosogardzieli. Kiedy połykasz, Twój przewód Eustachiusza otwiera się, aby wpuścić powietrze do ucha środkowego, dzięki czemu ciśnienie powietrza po obu stronach błony bębenkowej jest takie samo. W sytuacjach, gdy dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia powietrza (np. podczas startu i lądowania samolotu), ciśnienie w uchu środkowym nie jest takie samo jak ciśnienie powietrza zewnętrznego. Może to powodować, że błona bębenkowa wybrzusza się lub cofa i gorzej przenosi drgania, powodując tymczasowe problemy ze słuchem. Połykając możesz wyrównać ciśnienie.

 

Źródła:

https://www.medicinenet.com/ear_anatomy_of_hearing_and_balance/views.htm

https://www.britannica.com/science/ear/The-physiology-of-balance-vestibular-function

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279394/

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-5341577/

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*